Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Amplasarea antenelor GSM

- - - - -
  • Please log in to reply
736 replies to this topic

#721
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
si eu ce am zis?
una e puterea cu care alimentezi antena (pe fiecare sector / interval de frecvente) si alta e puterea emisa efectiv.  de ce oare crezi ca unele sunt mai bune si altele mai proaste?

#722
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

View Postarg, on 28 septembrie 2018 - 16:13, said:

si eu ce am zis?
una e puterea cu care alimentezi antena (pe fiecare sector / interval de frecvente) si alta e puterea emisa efectiv.  de ce oare crezi ca unele sunt mai bune si altele mai proaste?
Eu spun cum sta treaba.. nu "cred".

Caracteristica unei antene are mai multe dimensiuni, o definitie ca fiind o antena buna nu depinde neaparat de eficienta ei in putere, ci si de distributie puterii data de elementele radiante ale antenei in cadrul elipsoidului Fresnel generat de antena.

Eficienta unei antene cu VSWR de 1.5 este de 96 la suta, asadar puterea de iesire este aproape la fel ca puterea de intrare.
Cei aproape 40 W radiati corespund unei antene isotropice teoretice (EIRP), insa in practica se folosesc uzual antene cu deschidere orizontala de 60 grade si verticala de 16 grade.

#723
SRNNN

SRNNN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.04.2018
Sa nu mai continuam povestea , avand in vedere ca topic-ul s-a deschis acm aprox 15 ani , in acest timp daca erau nocive se intampla ceva ( zic eu )

Mai mult ca sigur sunt in acest topic persoane care au in apropierea locuintei antene gsm , de mai multi ani , rog sa spuna daca au patit ceva in acesti ani , cei care avem antene la 100m de bloc sa nu mai stam cu "frica-n san" , macar sa avem dovezi / exemple concrete pe 'oameni' daca nu sunt stiintifice pana in momentul actual , desi ... au trecut cam 15 ani si se putea face ceva =]


O seara placuta !

#724
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Eu am 2 antene de la 2 operatori diferiți la 50 de metri de bloc și încă una la 100 de metri de bloc și sunt bine mersi. Nu m-au afectat cu nimic "psihotronicele" astea de 5-7-10-100W, KW, MW :lol:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TlzulIsoe58?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu nu  pățit nimic dar grâul pus la încolțit pe router iese handicapat. https://m.adevarul.r...b0b0/index.html
Prin urmare dacă nu ești planta ai toate șansele sa crești sănătos și sa trăiești sănătos cu mai mult semnal la telefon :D
Daca tot va este frica luați niște cutii de bere (hai, nu-mi spuneți ca nu beți bere :naughty: ) și lipiți-le pe pereți sa va feriți de psihotronicele alea care va dau cancer.

https://www.gadget.r.../#disqus_thread

Mai mult te radiază telefonul când ai semnal slab decât antena de pe bloc.

Edited by heinz, 30 October 2018 - 21:35.


#725
SRNNN

SRNNN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.04.2018
Si pentru cei care spun ca doar la noi sunt prin orase , se inseala . Diferenta e ca la noi sunt vizibile si la ceilalti sunt camuflate

Uitati cateva 'antene' camuflate din San Diego , cam asa sunt peste tot 'dincolo'

Exemple :
[ https://i.imgur.com/G85JLuA.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/AET1YpL.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O zi buna !

#726
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Poate că ăia au legi stricte, dar să nu uităm diferența de calitate și viteză dintre rețelele lor și rețelele românești.

#727
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 05.05.2005

View PostKyKyKyKy, on 31 octombrie 2018 - 13:37, said:

Poate că ăia au legi stricte, dar să nu uităm diferența de calitate și viteză dintre rețelele lor și rețelele românești.
Retelele mobile romanesti pierd din ce in ce mai mult teren fata de cele din vest.
Daca pana acum eram un exemplu pentru cei din vest usor usor pierdem teren. Verifica testele de viteza pe mobil, o sa vezi ca la net fix suntem undeva pe locul 5 iar la net mobil suntem in jur de 30-40 mondial.
Nu poti avea performanta cu o medie de 5-6 euro/luna/abonat...

#728
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Și ce propui, sa crească preturile abonamentelor?
Când plăteam 20 de cenți pe minut ți s-a părut ca aveam calitate? Nu! Băgau profitul în buzunarul propriu, ii durea în cour de clienți. Acum când a crescut concurenta nu mai e chiar asa. Avem preturi bune și servicii decente.

Net fix la noi e sinonim cu RDS, ei au investit serios în rețeaua fixa cu preturile pe care le au. De aia suntem acolo sus la viteza internetului fix. Orange și Vodafone au avut profituri de miliarde de lei pana prin 2011, ar fi trebuit sa aibă rețeaua foarte bine pusa la punct. De unde... Încă au probleme cu semnalul, chiar și în orașele mari.

#729
SRNNN

SRNNN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.04.2018
Tocmai ce au fost ceva conferinte in legatura cu 5G-ul zilele astea ,care promit ca de prin 2020/2021 il vom avea si in Romania
Au mai zis si asta Posted Image ,,Pentru 5G în România trebuie să instalăm zeci de mii de antene noi, dacă nu reduceţi birocraţia întreg proiectul este în pericol"

Ce ziceti Posted Image? Va trebui sa imi caut o casuta la tara Posted Image ?  , avand in vedere ca aproape de blocul meu e un hotel care are vreo 2 antene Digi , fix providerul care s-a bagat cel mai tare-n ,,seama" la conferinta aia

Voi fi 'prajit' Posted Image ( ma gandesc ca la 26ghz te simti ca in microunde ) Cred ca o  sa imi iau de pe acuma un teren la tara sa ma acomodez Posted Image))))

Edited by SRNNN, 22 November 2018 - 21:07.


#730
danutz31

danutz31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.11.2018

View PostSRNNN, on 22 noiembrie 2018 - 21:05, said:

Ce ziceti Posted Image? Va trebui sa imi caut o casuta la tara Posted Image ?  , avand in vedere ca aproape de blocul meu e un hotel care are vreo 2 antene Digi , fix providerul care s-a bagat cel mai tare-n ,,seama" la conferinta aia

Voi fi 'prajit' Posted Image
Eu zic sa cauti o tigaie sa prajesti mai bine niste cartofi.
Pe bune, daca tot zici ca ai fost pe la astfel de conferinte, ma astept sa ai minime cunostinte in domeniu care sa te ajute sa eviti idei de genul "voi fi prajit".

#731
SRNNN

SRNNN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.04.2018

View Postdanutz31, on 22 noiembrie 2018 - 23:34, said:

Eu zic sa cauti o tigaie sa prajesti mai bine niste cartofi.
Pe bune, daca tot zici ca ai fost pe la astfel de conferinte, ma astept sa ai minime cunostinte in domeniu care sa te ajute sa eviti idei de genul "voi fi prajit".
Am zis ca au fost , nu ca am fost eu Posted Image Ma rog =]  Eu am aflat din alte surse aka TV / Google etc

Edited by SRNNN, 23 November 2018 - 07:23.


#732
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018

View PostSRNNN, on 22 noiembrie 2018 - 21:05, said:

Voi fi 'prajit' Posted Image ( ma gandesc ca la 26ghz te simti ca in microunde ) Cred ca o  sa imi iau de pe acuma un teren la tara sa ma acomodez Posted Image))))

Cred ca voiai sa spui 2.6 ghz. Ai sa te simti ca in cuptoarele cu microunde doar daca dormi cu urechea pe antena, iar antena e setata sa emita de zeci de ori peste puterea uzuala. N-am auzit de antene de telecomunicatii care sa emita cu 700+ Watt. Ar fi chiar o idiotenie fiindca ar bruia aiurea celulele invecinate.

Daca esti paranoic, iti poti transforma apartamentul intr-o cusca Faraday prin tapetarea peretilor cu materiale mai mult sau mai putin speciale (de la staniol, pana la vopsea ce contine particule de cupru sau alte chestii) care vor bloca semnalele radio. Solutii exista, testate si rastestate, folosite mai ales pentru izolarea laboratoarelor in care se testeaza echipamente radio.

Edited by doh, 06 December 2018 - 20:51.


#733
SRNNN

SRNNN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.04.2018

View Postdoh, on 06 decembrie 2018 - 20:37, said:

Cred ca voiai sa spui 2.6 ghz. Ai sa te simti ca in cuptoarele cu microunde doar daca dormi cu urechea pe antena, iar antena e setata sa emita de zeci de ori peste puterea uzuala. N-am auzit de antene de telecomunicatii care sa emita cu 700+ Watt. Ar fi chiar o idiotenie fiindca ar bruia aiurea celulele invecinate.

Daca esti paranoic, iti poti transforma apartamentul intr-o cusca Faraday prin tapetarea peretilor cu materiale mai mult sau mai putin speciale (de la staniol, pana la vopsea ce contine particule de cupru sau alte chestii) care vor bloca semnalele radio. Solutii exista, testate si rastestate, folosite mai ales pentru izolarea laboratoarelor in care se testeaza echipamente radio.

Nu  , nu e 2.6 e 26Ghz ( din pacate Posted Image) )

"În România, operatorul telecom a testat 5G aproape de Cluj și și-a prezentat rezultatele în vară. Odată cu primul test Orange pe 5G, atât clienți comerciali, cât de business s-au bucurat de viteze de internet de până la 3 Gbps într-o comună din România. Orange a început testul pe 1 iunie 2018 și a avut 15 clienți conectați la 5G. A fost folosită banda de frecvență de 26 Ghz. S-a derulat până pe 16 iulie". - Sursa Playtech

Edited by SRNNN, 13 December 2018 - 14:57.


#734
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostCatean, on 24 iulie 2003 - 23:04, said:

la mine in Arad toate companiile de telecomunicati au cate un site pe spitalul judetean Posted Image....
adicaasa periculos este cu radiatiile acestea?

#735
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Nu atat de periculoase pentru om, cat pentru aparatura medicala.

#736
pa3e1

pa3e1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.07.2009
In cazul in care ai locui cum am aratat in poza langa fosta cetrala Drumul Taberei, vedeti riscuri? Apartamentul este la etajul 1 si vad ca sunt destule antene GSM si tip toba.
Insa ma ingrijoreaza antenele satelit (am inteles ca cele mic din stanga sunt de receptie si cele 3 mari din dreapta cladirii sunt de emisie). Ne-ar afecta lobii antenelor de transmisie?

Apartamentul ar avea privire catre cladire din zona incercuita.

Exista riscuri mai mari la etajele superioare?

https://imgur.com/a/lILFgK9
https://imgur.com/a/gLaGTFu

#737
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
@pa3e1 riscuri? Ar trebui definiti termenul ...
Oficial si legal nu s-au constatat efecte adverse asupra oamenilor.
Cat despre un apartmanent aflat la etajul 1 si antenele aflate peste nivelul etajului 10 la bloc .... inseamna ca ai un semnal relativ mic acolo, ceea ce poti vedea singur pe telefon. Antenele cu siguranta au lobii de radiatie indreptati mai sus, in nici un caz in unghiul care ar permite ca un apartament de la etajul 1 in blocul alaturat sa fie in maximul lobului.
Da, la etajele superioare clar semnalul trebuie sa fie mai puternic, dar antenele alea sunt directive, e greu de spus unde sunt indreptate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate