Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amplasarea antenelor GSM

- - - - -
  • Please log in to reply
736 replies to this topic

#37
TheBorg

TheBorg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 22.10.2002

Quote

Originally posted by Speedo

Concluzia este clara, ei stiu pericolul la care s-ar expune daca ar avea echipamente de transmisiune pe cladire si va fenteaza pe voi toti, ba chiar mai mult, si pe proprii angajati .

Va dati seama ca cei care stau pe acolo sunt niste mici elemente radioactive de la atata expunere, fie ca sunt la bloc sau in birourile Connex.

Eu lucrez la HQ Telemobil, Balotesti, si cladirea e construita in jurul pilonului cu antene.

In afara de faptul ca daca ai pantofi cu talpa de cauciuc gros te incarci electrostatic, si pe urma te "curentezi" cand te atingi de elementele metalice impamantate ale cladirii, nu am constatat nici un efect negativ.

E drept, cladirea are pereti exteriori din straturi de tabla, care probabil ecraneaza radiatiile, si poate frecventa de 450 MHz e mai prietenoasa :)

Oricum, top management-ul lucreaza aici, asa ca pentru moment nu-mi fac griji.

#38
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Cred ca e mai mult inconstienta din partea managementului decat lipsa pericolului, mai ales ca la voi acolo stalpul de telecom nu e foarte inalt.

Daca fiecare purtatoare emite cu 35W eu zic ca este suficienta putere sa va faca rau in timp indelungat.

Ganditi-va ca nu sunteti la Tancabesti unde este statia radio a Radio Difuziunii Romane, care emite cu 750KW la antena , ca ea consuma dublu asta e alta treaba. Locuitorii de acolo mai nu fac copii, mai fac cate un cancer, neoanele la ei in casa nu se pot stinge, etc, dar daca tu te curentezi la contactul cu un obiect impamantat este cel putin nelinistitor as spune eu.

Greets,
Speedo

#39
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Ganditi-va ca nu sunteti la Tancabesti unde este statia radio a Radio Difuziunii Romane, care emite cu 750KW la antena

  Speedo, la fel si la Paltinis in jud SB si la Dumbravita de Codru in jud BH sint montate relee ale TVR care emit la peste 700 KW.
  Si ca sa puna bomboana pe coliva, Telemobil are montate pe aceleasi relee antenele pt  NMT/Suntel  care emit de asemeni la o putere incredibila (650 KW) pt a acoperi cu un singur BTS toti muntii Retezat, respectiv Apuseni. :jeez:
   Mai nou, pe linga antenele  NMT Telemobil monteaza acum si antene CDMA 450mhz pt Zapp.
  Inchipuiti-va ce se va alege din Paltinis si Dumbravita de Codru:(
Vor deveni din statiuni turistice statiuni de imbatrinire rapida :eek:

#40
Mikelangelo

Mikelangelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.12.2002

Quote

Originally posted by Speedo
Stateam la stop la Nerva Traian si ma uitam la cladirea CONNEX si ce vad eu.  

NICI O ANTENA, DE NICI UN FEL  pe cladirea lor si in apropiere!

Hmmm, am zis, ia sa vedem nu cumva sefii sunt acolo si se protejeaza de radiatii?

Am verificat si pe langa Managementul superior Mobifon, tot acolo este si partea de Sales si Marketing.

Concluzia este clara, ei stiu pericolul la care s-ar expune daca ar avea echipamente de transmisiune pe cladire si va fenteaza pe voi toti, ba chiar mai mult, si pe proprii angajati .



Asa poate ziceam si Io, ca nu am rabdare sa verific o info atunci cand ma enervez...

Dar, din pura coincidenta, prietena mea locuieste intr-unul din blocurile din spatele cladirii Connex de pe Nerva Traian si uitandu-am pe fereastra vad toata partea din spate a cladirii respective... Si sa-ti zic ce vad: ANTENE frate, ANTENE cat cuprinde... Si nu doar pe "casa" ci si pe zona de cladire a ultimelor etaje...  Deci?

BTW, daca treci prin spatele cladirii se vad cu ochiul liber, fara probleme...

Searching for the ultimate truth...

#41
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ce fel de antene si cum sunt pozitionate? Sunt pe partea de cladire a CONNEX-ului sau al bancii BRD sau Tiriac, ce-o fi acolo. E foarte important.

Greets,
Speedo

#42
Mikelangelo

Mikelangelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.12.2002
...si pe o parte si pe alta... si sunt antene din alea lungi, dreptunghiulare, nu din alea ca tobele...

Spor!

#43
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Cu spatele la cladire? La ce etaj?

Greets,
Speedo

#44
Mikelangelo

Mikelangelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.12.2002
cu spatele, la ultimele 2 etaje,

#45
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Vorbeam mai sus de amplasarea antenelor pe cladiri (n-am fost in spate la Connex din Nerva sa ma uit la antene) si de pericolul pe care acestea il reprezinta pentru sanatate.

Revin acum pentru a va aminti acest lucru cu noi imagini, acum de la firma TeS Teleinformatica e Sistemi s.r.l., firma care produce Quick PlanTM, un soft pentru,

Quote

Network planning and analysis of cellular systems.........Ultra fast predictions, user definable propagation models, electromagnetic pollution analysis of BTSs , automatic frequency planning, open database architecture, scalable from a single user to hundreds of planners...........

Iata cateva screenshoot-uri din acest program cu propagarea undelor electromagnetice asupra unor diferite zone.

[ http://gsm.softnews.ro/TES/Figure1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
The Quick Plan module for electromagnetic pollution display allows to visualise the volume around the BTS antennas where a specified field limit is exceeded.

Aici se vede clar cum cladirea pe care sunt montate antenele, mai ales nivelele imediat inferioare sunt foarte expuse radiatiilor.

Mai departe avem cateva emulari de propagare radio in orase.

[ http://gsm.softnews.ro/TES/Figure2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
The ray tracing engine keeps track of all the multiple rays that contribute to the field level at any given location. Each ray is colour graded to display its attenuation along the path from transmitter to the point of interest. This unique feature allows an accurate model tuning based on drive testing results.

[ http://gsm.softnews.ro/TES/Figure3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
3D display of predicted field level over a urban area. The field intensity is colour graded for easy identification of any blind spots in BTS coverage.

[ http://gsm.softnews.ro/TES/Figure4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Parade of Quick Plan sample displays showing very complex spatial data


Cred ca am reusit sa va demonstrez inca o data ce pericol reprezinta pentru voi cei care aveti pe bloc sau sunteti imediat peste drum de asa un amplasament de antene.

Greets,
Speedo

#46
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
m-ai convins, ne mutam in afganistan :D
Ma intreba daca nu e mai bine sa fii ignorant, decit sa stii si sa nu poti face nimic. Vezi la francezi scandalul cu primariile.

#47
RL

RL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.11.2002
Cartierul in care locuiesc e  impanzit de antene de de tlefonie mobila si am  auzit ca nu-s prea sanatoase.  Cam de o luna s-a dat o lege care stabileste limitele admise - campuri electromagnetice cu frecventele de la 0 Hz la 300 Ghz. Stie cineva cine ar trebui sa masoare campurile astea? Mersi

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by djlyon
Am urcat pe un bloc unde sunt 4 sectoriale de la Connex si un link dublu de la Cosmorom. Prima oara nu am putut sta acolo mai mult de 10 minute. Nu pot sa descris cum ma simteam. Am urcat si o a doua oara, dar nu a mai fost la fel "intens".
Locatarii de acolo spun ca de cand au fost puse antenele au inceput sa se defecteze frigiderele, televizoarele, si acuza tot felul de dureri ciudate.

Hai sa nu exageram cu chestii gen UFO !

Distanta de 5m este mai mult decit suficienta fata de o antena de sit GSM pentru a nu avea nici un fel de probleme. Mai pune si faptul ca blocul ecraneaza, tavanul, ca e armat.
Nu ai cum sa te simti rau doar ca stai asa la o antena ca inseamna ca la un telefon lesini in 1 min (are 1 cm fata de creier !).
Diferenta de putere nu justifica ! 2W la 1 cm = 1000W la 10m asa din ochi calculat !

Ce se intimpla cu locatarii iti spun eu, efectul Pavlov... daca nu le spui ca pui antena si o pui, nu o sa simta nimic... daca le zici ca ai pus ceva si nu ai pus o sa dea vina pe antena virtuala la tot ce se intimpla :)

Antenele nu se amplaseaza in preajma spitatelor nu din cauza posibilitatii radierii omului cit a echipamentelor ultra-sensibile, CAT scan, UV, Rontgen... iti dai seama, nu e placut sa stai linga un bolnav conectat la un aparat de respirat si sa zicem iti suna telefonul si aparatul o ia razna ca e vechi si nu e protejat la interferente :) La fel si cu stimulatorul cardiac !

#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Masterboy
Speedo, la fel si la Paltinis in jud SB si la Dumbravita de Codru in jud BH sint montate relee ale TVR care emit la peste 700 KW.
 Si ca sa puna bomboana pe coliva, Telemobil are montate pe aceleasi relee antenele pt  NMT/Suntel  care emit de asemeni la o putere incredibila (650 KW) pt a acoperi cu un singur BTS toti  


Tu chiar faci misto' de noi aici... unde ai auzit tu de 650KW in unde ultrascurte UHF... pentru telefon ??? Cu ce crezi tu ca scoti puterea aia ? O alimentezi doirect la termocentrala pe aia sa tina watajul...

Te-as ruga frumos sa verifici atent ce spui sa nu mai propagi povesti pentru copii !

#50
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
loool, Doamne .....!!! Masteroboy , asa orientativ te rog sa ne spui si noua de UIF/FIF ai auzit ?

Attached Files

  • Attached File  unde.gif   40.31K   326 downloads


#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Ati vazut filmul K-19?  
Ei, imaginati-va ca la fel o sa patiti si voi cei care stati in proximitatea antenelor, la fel ca cei care au interventi la reactorul submarinului, desigur nu deodata si asa grav, but slowly, slowly, slowly...s.l.o.w.l.y,......s..l..o..w..l..y.

O sa ma documentez si pentru normele Europene, dar pentru mine nu "arde".

Greets,
Speedo

O sa va spun cite ceva despre radiatii si fizica in cele ce urmeaza...

Undele electromagnetine nu sunt ionizante - nu va mai speriati :)

Doar radiatiile ionizante au capacitatea de a afecta ADN-ul (Rontgen - radioactivitate).

Radiatiile electromagnetice si deci ale telefoanelor mobile produc doar incalzire moleculara, ceeace nu prezinta efecte pe termen lung, nici macar cancer ! NU a dovenit nimeni o legatura directa intre cancer si radiatii electromagnetice (fapt real) ! Se presupune doar dar nu s-a putut dovedi in laborator cu toate ca se fac zeci de teste... unii chiar au ajuns la rezultate ironice... radiatia distrugea in soareci celulele cancerigene prin incalzirea lor - deci un posibil tratament alternativ :)))

Frecventele si radiatiile cu adevarat daunatoare corpului uman care au si efect cumulativ incep imediat dupa spectrul vizibil in sus, adica ultraviolete UV (ultravioletele apropiate respectiv lumina neagra - nu este periculoasa si se foloseste la lampile de curentat insecte, lumina le atrage, ultravioletele indepartate sunt periculoase).
Ultravioletele indepartate reprezinta o parte din radiatia care vine natural de la Soare (vezi cancer de piele) si se continua cu spectrul rontgen si tot asa Alfa, Delta, Gamma si radiatiile nucleare extreme de frecventa foarte mare.

Undele radio au frecvente mult prea mici, nici macar 100 GHz nu e o frecventa ionizanta...
Spectrul luminos infrarosu/vizibil are o frecventa aproximativa de 500+ GHz... dar acolo deja vorbim de radiatie fotonica, nu mai e electronica ! Deci practic, o radiatie electromagnetica nu poate fi daunatoare pe termen lung.

Ca unii se simt rau daca sunt expusi e normal, e de la incalzire, acestia isi revin imediat daca sunt scosi din zona de expunere. Cuptorul cu microunde aunctioneaza exact in acest fel, el are un emitator foarte puternic, 600-1000W facut cu un magnetron care lucreaza pe frecventa standard de 2450 MHz (2.45 GHz) si incalzeste tot ce are molecule de apa citusi de putine. Incalzirea e compensata de corpul uman in mod natural dar poate genera inconfort la un moment dat... cit despre puterea in GSM, s-a spus pe forum ca ar fi de genul 36W in 900 si peste 40W in 1800 ceea ce pare incorect dupa documentatiile GSM. Corect sr fi conform documentului 20W in 900 si 10W in 1800... watajul fiind masurat pe un carrier, pe o purtatoare. E adevarat ca daca cumulezi obtii mult mai mult dar nu conteaza asta, puterea de varf e limitata de tehnologie... o sa dau in alt mesaj puterile in raport cu decibelii (pe scurt 33dB/m inseamna fix 2W si este puterea standard pentru clasa 4 900 MHz).

Incalzirea din punct de vedere fizic se produce prin frecare ! Moleculele se aliniaza cimpului electromagnetic puternic si danseaza cu frecventa acestuia frecindu-se una de alta si astfel se genereaza caldura. Principiul este folosit si la scanarea cu rezonanta magnetica nucleara, un cimp foarte puternic dar constant aliniaza moleculele cu diferite grade astfel se obtine imaginea. Deci, va dati seama acuma ca daca se foloseste medical aceasta tehnologie moderna testata din cunct de vedere al sigurantei... ar fi chiar culmea sa fie periculoasa... ganditi-va ca o radiografie facuta este de sute de ori mai periculoasa si are efect cumulativ si ionizant, adica modificari genetice 100% garantat ! (de aceea nici nu se radiografiaza gonele genitale la tineri decit daca este absolut necesar - urgenta :) )

Revenind la incalzire si efectele radiatiilor EM de inalta frecventa... vedeti dvs, exista n+1 surse de radiatii de care nici nu stim care au wataj si putere mai mare decit niste amarite antene de GSM...

#52
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
[00:21] Speedo: angajati de astia sa ai frate
[00:21] Speedo: ii trimiti pe blocuri
[00:21] Speedo: si ei se bucura
[00:21] Monitox: yep
[00:21] Monitox: marfa
[00:21] Monitox: si totusi ametesti
[00:21] Speedo: da
[00:21] Monitox: daca stai langa antenele alea
[00:21] Monitox: :D
[00:21] Speedo: da nu-i de la antene
[00:21] Speedo: a mancat ceva stricat
[00:21] Speedo: crede el
[00:21] Monitox: muahahahahaha
[00:22] Monitox: hmm
[00:22] Speedo: n-am rabdare sa-i scriu acum
[00:22] Monitox: si de ce ma doare capul daca vb 1 ora la mobil ?
[00:22] Monitox: cred ca de la concentrare
[00:22] Monitox: nu ?
[00:22] Speedo: de prost
[00:22] Monitox: :D

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Monitox
[00:22] Monitox: si de ce ma doare capul daca vb 1 ora la mobil ?
[00:22] Monitox: cred ca de la concentrare
[00:22] Monitox: nu ?
[/B]


Te simti mai aiurea parca ai avea temperatura daca vorbesti o ora si ai un telefon destul de radiant, este adevarat, am patit-o si eu !

Mergi la site-ul www.sardata.com si verifica ce nivel de radiatii ai la telefon (digital european models, daca-l gasesti acolo), daca e peste 0.7-0.8SAR de regula te poate durea capul de la el altfel nu prea...

Am patit asa pe A1018s dupa cam 40 min de vorbit ma simteam usor agitat si incalzit, era o regula ca am vorbit de mai multe ori cu el asa fara sa schimb des urechea pe care-l tineam si cum la mine semnalul nu e puternic mergea telefonul la full power, ceva asemanator si la un Motorola d160 dar mai ales cu antena nescoasa (!) dar parca nu asa grav (conteaza puterea utilizata, daca ai semnal bun puterea e mica din oficiu si nu simti nimic) insa pe T18s care-l am acuma nu prea simt, aproape nu se simte... dar e ceva, se si incalzeste telefonul si-ti da senzatie neplacuta la ureche dar nu apuca sa te doara capul garantat.

Cred ca telefoanele cu antena interna au obiceiul sa radieze aiurea...

#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by RL
Cartierul in care locuiesc e  impanzit de antene de de tlefonie mobila si am  auzit ca nu-s prea sanatoase.  Cam de o luna s-a dat o lege care stabileste limitele admise - campuri electromagnetice cu frecventele de la 0 Hz la 300 Ghz. Stie cineva cine ar trebui sa masoare campurile astea? Mersi


Metrologie / IGC nu stiu exact cine dar, nu e cazul sa te sperii, e multa publicitate dar lipsa informatiei face panica...

Din punct de vedere legal nu va face nimeni nimic chiar daca ceva nu e in regula ca nu are ce... iti aduci aminte de antenele cu zeci de KW de la Vatican ? Disputa aia mediatizata pe Euronews mai demult... n-au facut nimic... S-a dovedit ca aia isi construisera casele ilegal linga antene si ca oricum, Vaticanul nu era interesat de problema lor, mai de grfaba sa se faca auziti la radio :)

Cit despre montarea antenelor pe blocuri pai... asa se face in orasele construite haotic, nici nu ai altfel unde sa le pui... ca sa faci pilon mai inalt decit blocul iarasi nu e o idee buna... si e scump. Dar nu stiu de ce va faceti probleme caci aia instaleaza numai cu acordul asociatiei de locatari de acolo deci, aia semneaza si banii intra in contul asociatiei... deci sunt "despagubiti", iar daca cel putin jumate din locatari nu sunt de acord, nu se pune, e democratic... inseamna ca a-ti fost de acord !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate