Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

"Operatiunea monstrul "

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003
Ok, sa va povestesc o mica intamplare.

acuma 5 min, mi-a batut la usha un baietzash inarmnat cu o geanta plina de pliante RDS, nici bine nu am deschis usha a si inceput sa-si spuna `povestioara` ...

"Sunt de la RDS, va prezentam oferta RDS de internet si telefonie, aveti linie cu trafic nelimitat de 256kbps in limita a 2gb trafic, apoi limitat la jumatate si telefonie la tarifele etc. , totul la 9 USD luna" ( a omis sa spuna ca mai se adauga si TVA, fac eu aceasta mica complectare)
Ok. l-am oprit din rularea `casetei` cu prezentarii ca nu ma interesau aberatile lui, si l-am intrebat urmatoarele chestiuni.

1. daca de examplu e am nevoie in mediu de un trafic lunar de 4Gb, peste cei 2Gb la 256kbps evident sunt limitat la jumatate(128kbps), dar exista posibilitatea sa-mi mearga mai putin de cei 128kbps, sau ce limitari am ?!

raspuns. - Nu stiu.

2. cei 256kbps in limita a cei 2Gb, sunt garantati?!

raspuns. - Nu. Dumneavoastra stiti cat costa o linie garantata?! vre-o xxx si ceva de USD.

3. care este viteza medie a liniei de 256kbps prezentate in oferta dumneavoastra?!

raspuns. - Nu stiu, dar pot sa sun sa intreb.
Ok, baiatu suna la RDS (de parca nu el ar fi angajatul RDS) , si imi comunica ca este de 60-70 kilo.

3a. deci este 60-70 kilbiti sau kilobaitzi?!

raspuns. - pai nu stiu, ce kilobiti, ce kilobaitzi?!

3b. Ii spun respectuvului ca o linie de 256 kilobitzi inseamna 32 kilobaitzi

raspuns. - pai stai, explica-mi si mie exact cum sta treaba, ca poate ma mai intreaba lumea si sa stiu ce sa raspund.

3c. pai daca tu lucrezi la RDS , vi si imi faci o oferta, nu ar trebui sa cunosti toate datele problemei si sa fi pregatit sa dai unui potential client toate datele la problemele si intrebarile ridicate fata de oferta ta?!

raspuns. - ba da...

3d. si atunci care-i treaba?! Ti-au dat pliantele si te-au trimis la plimbare?!

raspuns. - da...

3e. deci sa revenim la problema legata de banda, cei 60 - 70 kilo, nu pot sa fie decat bitzi , pentru ca daca ar fi baitzi, ar trebui sa fie linie de minim 512 kilobitzi, ceea ce in oferta dumneavoastra nu apare asha ceva la 9 USD.

raspuns. - da...

3f. deci linia asta nu-i de 256k, e de 64 kilobitzi totusi, ceea ce inseamna 8 kilobaitzi, nu-i asha.

raspuns. - se pare ca da.

3g. si atunci de ce spuneti ca e 256kilobitzi ?!

raspuns. - pai poate sa va ma mearga cu atata cand e goala linia.

3h. deci eu doar sunt limitat superior la 256kilobitzi, daca e plina linia poate sa-mi mearga si cu 1 -2 kilobaitzi sau chiar de loc nu!?

raspuns. - pai chiar de loc nu are cum sa va mearga, dar clar ca va scade viteza.

3i. ok, si daca la cei 256 kilobitzi imi merge cu 7-8 kilobaitzi , atunci daca depashesc limita de 2Gb, din 256 ma limitati la jumatate cum spune in oferta/contract, deci 128 , atunci imi va merge cu cat?!

raspuns. - la jumatate.

3j. deci 3-4 kilobaitzi nu?!

raspuns. - pai se poate.


Multumesc la revedere, vedeti sa stiti sa raspundeti acestor intrebari si altor potentiali clienti.


End of the storry...   :D  <_<  :angry:  :death:  :deadtongue:  :cursing:

scuzati `sh` si `tz`   :notangel:

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
hi hi ... mai bine ii dadeai si o bataie la fund si era treaba completa ...

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
felicitari, ai dat peste un cretin. nu te umfla in pene, 90% din populatie e la fel. si poate nici nu e cretin cretin, doar ca inca n-a prins smecheria.

ai-acum de rds: nu credeam c-o sa spun vreodata chestia asta, insa sint supermultumit. pentru 9 dolari  :death: merita fara indoiala. de mai bine de-o luna nu s-a intrerupt decit o data, azi-noapte pe la 4 cind oricum ar fi trebuit sa dorm  :death: si a durat vreo 15 minute. viteza e ok si chiar mai buna. evident ca daca vrei sa descarci tot internetul moca nu e cazul

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
astia si aia angajati la firmele de vand componente!

#5
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003

Mosotti, on Feb 25 2005, 16:36, said:

felicitari, ai dat peste un cretin. nu te umfla in pene, 90% din populatie e la fel. si poate nici nu e cretin cretin, doar ca inca n-a prins smecheria.

ce vrei sa insinuezi prin afirmatia asta?!

"Umflat in pene?!" nici vorba de asa ceva Domnul meu, relatam doar o stare de fapt, aveti ceva impotriva cu acest aspect?!

Mosotti, on Feb 25 2005, 16:36, said:

ai-acum de rds: nu credeam c-o sa spun vreodata chestia asta, insa sint supermultumit. pentru 9 dolari  :death: merita fara indoiala. de mai bine de-o luna nu s-a intrerupt decit o data, azi-noapte pe la 4 cind oricum ar fi trebuit sa dorm  :death: si a durat vreo 15 minute. viteza e ok si chiar mai buna. evident ca daca vrei sa descarci tot internetul moca nu e cazul

<{POST_SNAPBACK}>


Fiecare are dreptul la libera opinie si exprimare a proprilor opinii si experiente legate de un anumit serviciu, e problema ta daca esti multumit de serviciul RDS sau nu, eu nu criticam si nici nu elogiam servicile lor, relatam doar o intamplare.

Edited by cniky, 25 February 2005 - 16:46.


#6
anti-psd

anti-psd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.12.2004

Mosotti, on Feb 25 2005, 17:36, said:

ai-acum de rds: nu credeam c-o sa spun vreodata chestia asta, insa sint supermultumit. pentru 9 dolari  :death: merita fara indoiala. de mai bine de-o luna nu s-a intrerupt decit o data, azi-noapte pe la 4 cind oricum ar fi trebuit sa dorm  :death: si a durat vreo 15 minute. viteza e ok si chiar mai buna. evident ca daca vrei sa descarci tot internetul moca nu e cazul

<{POST_SNAPBACK}>


nenea, nu te supara.. dar din ce oras esti ? eu sunt din Constanta, Tomis Nord.. si mere execrabil... pentru 29 $ + tva ! de tot kktul... iti zic eu.. daca am 7 Kbps e fericire.. nu conteaza cate telefoane le dau, emailuri de "amor" sau ca ma duc sa le urlu in birou ! degeaba..  m-as muta la astral, dar nu am chef de dat 140 euro + tva pe instalare si modem ! e prea mult !

raman cu rahatul asta de rds...

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
timisoara. merge minunat, asta insemnind ca e in limitele bunului simt tot timpul. dar acum ii laud, poate ca miine ii injur :) am avut si inainte in alta zona o luna si la fel de bine mergea. iar 9 dolari pe luna, sa fim seriosi, e o lada de bere.

#8
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Si in arad merge exceptional, am aproape tot timpul ce-i 256 kb/s in ro. Oricum nu ajung sa fac trafic mai mare de 500mb/luna.

#9
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

George_Catean, on Feb 25 2005, 17:47, said:

Si in arad merge exceptional, am aproape tot timpul ce-i 256 kb/s in ro. Oricum nu ajung sa fac trafic mai mare de 500mb/luna.

<{POST_SNAPBACK}>



contorizati de ei! presupun!?!?

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
acum o sa depasesc sigur pentru ca sint curios cit de mult ma afecteaza la viteza

#11
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
craiova, merge perfect.

nu pica decat cand se gaseste vreun bou din bloc sa-si "traga" si el cablu in casa  :death:

sunat la interventii si in 15 min se rezolva.

#12
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

anti-psd, on Feb 25 2005, 17:06, said:

nenea, nu te supara.. dar din ce oras esti ? eu sunt din Constanta, Tomis Nord.. si mere execrabil... pentru 29 $ + tva ! de tot kktul... iti zic eu.. daca am 7 Kbps e fericire.. nu conteaza cate telefoane le dau, emailuri de "amor" sau ca ma duc sa le urlu in birou ! degeaba..  m-as muta la astral, dar nu am chef de dat 140 euro + tva pe instalare si modem ! e prea mult !

raman cu rahatul asta de rds...

<{POST_SNAPBACK}>


din cate stiu eu nu te costa nimic sa alegi alt tip de abonament, ala de $9 cred ca e mai potrivit.

#13
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 07.12.2002

cniky, on Feb 25 2005, 23:28, said:

Multumesc la revedere, vedeti sa stiti sa raspundeti acestor intrebari si altor potentiali clienti.
Stai pe dial-up frate: full speed, unthrottled, mind-blazing... 56kbps... Enjoy :peacefingers:

#14
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Quote

[QUnu pica decat cand se gaseste vreun bou din bloc sa-si "traga" si el cablu in casa  :death


asta nu stiam , cum adica daca vecinu' isi trage cablu iti pica tie internetul, minunat

Edited by toyomi, 27 February 2005 - 16:37.


#15
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

toyomi, on Feb 27 2005, 16:36, said:

asta nu stiam , cum adica daca vecinu' isi trage cablu iti pica tie internetul, minunat

<{POST_SNAPBACK}>


Da, explicatia este foarte simpla. Vecinul vine cu trusa lui de scule ultraperformante, taie sau dezizoleaza cablul, apoi isi leaga el litza lui. Nici macar n-o cositoreste. O infasoara nitel imprejurul cablului, ceea ce evident ca baga zgomote teribile in semnal.

Edited by evilone, 27 February 2005 - 16:49.


#16
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

evilone, on Feb 27 2005, 23:49, said:

Da, explicatia este foarte simpla. Vecinul vine cu trusa lui de scule ultraperformante, taie sau dezizoleaza cablul, apoi isi leaga el litza lui. Nici macar n-o cositoreste. O infasoara nitel imprejurul cablului, ceea ce evident ca baga zgomote teribile in semnal.

<{POST_SNAPBACK}>



da ? inseamna ca ro, a ajuns mai rau decit Philippines

#17
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
mai...si yo sunt din constantza si super multzumit de ceea ce am petru 9 USD (eu stau in tomis 3). Am si prieteni in tomis nord si le merge foarte bine. Noaptea fac download cu 30 k iar in timpul zile cam cu 15-20 k..... inca nu am reusit sa trec peste cei 2G si am abonamentul din luna octombrie.....sunt curios cum merge acum...dar din ceea ce mi-a sups tipu' care sta in tomis nord....a zis ca se misca bine si pe banda de 128...cica diferentza e insesizabila

#18
v3l0

v3l0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.07.2003
Constanta, 9USD, medie la browsing (afisata de Opera) este de 15K, medie la download (afisata de Window$) 25K, download cu FlashGet 25-32k(asta in limita primilor 2Gb), download de pe DC++ local, functie de sursa, 1-70K :proud:

Dar nu vitezele ma bucura cel mai tare, ci faptul ca am scapat de retea, ca sunt singur si independent!  :worthy:  Praise the Lord! :worthy:

Edited by v3l0, 16 April 2005 - 16:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate