Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Hipnoza

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007
De un timp am o mica nedumerire care nu imi da pace! :P  Am vazut la tembelizor diverse asa-zise experimente in care un oarecare individ era hipnotizat, perioada in care cel care l-a adus in starea asta are acces direct la mintea acestuia reusind sa il manipuleze prin simpla sugestie. Eu sunt curios daca acest lucru este intradevar posibil, si ce se intampla exact in mintea umana in aceea perioada?

Daca aveti experiente de acest gen as fi incantat sa le citesc! :rolleyes:

PS: Ca punct de referinta as vrea sa adaug cateva citate luate de pe diferite siteuri de profil si wikipedia:

wikipedia said:

Hipnoza este un somn artificial provocat prin sugestie, în timpul căruia subiectul adormit este supus voinței hipnotizatorului.

Unul din pasii hipnozei ar fi acesta:

ciudat said:

Golesteti mintea de tot. Cum sa faci  asta?.... simplu, imagineaza-ti o mare cutie de metal in fata ecranului tau  mental. Apoi deschide-o si baga toata grijile si gandurile acolo, unul cate unul.
Am incercat de nenumarate ori dar eu am o mica problema. Cum scap de gandul cutiei? Adica, bine scap de celalte dar eu si cutia tot acolo ramanem, in imaginatia mea. Ca sa nu mai specific ca cu fiecare gand "introdus" in aceea cutie alte 10 apar. Poate gandesc eu diferit de restul lumii dar cum este posibil sa iti "golesti" mintea? Chiar sunt curios.




#2
Roget

Roget

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.08.2008
Imagineaza-ti cutia sub tine, si stai cu capul in jos.

#3
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

 Roget, on Jan 28 2009, 12:12, said:

Imagineaza-ti cutia sub tine, si stai cu capul in jos.

Si apoi? Astept sa "curga" toate gandurile in ea? Pai nu este si asta pana la urma un gand? A reusit cineva pana acum sa isi goleasca total mintea fara sa se mai gandeasca la absolut nimic?

Oricum nu vreau sa ma indepartez de subiect foarte tare, sunt mult mai curios sa aflu daca a fost cineva vreodata hipnotizat si cum ar descrie experienta prin care a trecut! :)

#4
vaiperu

vaiperu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.09.2008
ceau,

de regula, tot ce vezi la tembelizor 99% din cazuri e entertainment ... deaia e la televizor.
hipnoza e un subiect destul de vast. exista mai multe moduri de abordare.
ce anume te intereseaza? daca te poate cineva hipnotiza impotriva vointei tale ? daca poti face pe cineva sa creada ca e gaina?
majoritatea credintelor populare despre hipnoza sunt false sau exagerate.
pana si definita din wiki mi se pare destul de gresita, sau prot tradusa. starea care este indusa in hipnoza e pe departe de a fi aceea de somn. hipnoza presupune o stare relaxata, dar constienta. daca ar functiona hipnoza in somn, toti am invatza franceza ca dexter :P .
hipnotizorul induce hipnotizatul (sorry de pocirea cuvintelor, dar vreasu sa se vada diferenta dintre cele 2 persoane) intr-o stare relaxata (asemanatoare cu ceea de meditatie sau transa) dupa care hipnotizorul incepe sa dea hipnotizatului sugestii pozitive, care nu mai sunt analizate de mintea constienta (aceasta fiind atenta la orice ... plaja, padure , cutie de metal ) si sunt direct asimilate de mintea subconstienta. cam asta ar fi un rezumat al hipnozei.
daca mai ai nevoie de lamuriri sau literatura pe domeniu, just ask.

#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Recent am vazut (ce sa-i faci,tot la TV) un caz cu un tip care adormea/facea sa cada din picioare oamneii din fata lui pe care nu ii atingea.Toti acestia erau credinciosi.A venit apoi rindul unui sceptic ce era ateu si acesta nu a putut fi "dovedit" oricit s-a chinuit hipnotizatorul.
Spunea ca important e sa crezi dar nu a spus daca sa crezi in divinitate sau in rezolvarea problemelor pe aceasta cale.Eu daca nu cred in divinitate (sau cred sub alta forma nu ca un mosulica ce imparte binele si raul pentru fiecare de pe planeta) dar trag speranta ca o sedinta de hipnoza ma face sa scap de un anumit gind/fobie,credeti ca e realizabil acest lucru sau nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate