Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Western Digital TV HD Media Player

- - - - -
  • Please log in to reply
1450 replies to this topic

#55
Parad0x

Parad0x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.02.2008
Si-a luat astazi un amic jucarioara asta de la pcfactory. Din cate am inteles mai au pe stoc.

#56
BelugaGoose

BelugaGoose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.11.2008
asteptam un review..

#57
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006

 klaus123, on Jan 29 2009, 16:04, said:

revin cu un post... caci situatia s-a schimbat intre timp. Curios desi am crezut ca est eo gluma azi am primti telefon de la firma care ieri m-a abordat pe privat (Alsys Data) si care mi-a confirmat ca a sosit produsul. Asa ca am dat fuga la ei caci am suferit prea mult pentru produsul asta (cu atatea amanari si prelungiri, ma simteam sincer ca o virgina neabordata)... DAr a meritat. L-am incercat la servici. E o scula faina. O sa revin cu impresii...

ma bucur ca ai prins unul. te astepam (va asteptam) cu impresii....

PS: vad ca a aparut si aici http://www.evomag.ro...produs_id=28180

#58
klaus123

klaus123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 24.10.2004
CAteva impresii la cald
- interfata imi place... nu o pot compara cu ceilalti producatori pentru ca nu am mai testat altceva
- update-ul a mers brici. chiar e facut sa il poata updata si nea Gheorghe daca stie putina engleza
- am intalnit si filme pe care nu le-a putut citi si chiar mkv-uri la care am vazut patratele (cred ca erau 1080 si am incercat pe tv-ul meu hd ready 81cm)
- pe un tv full hd nu am avut nici o problema cu cele cateva formate incercate
surpriza mea de dimineat aa fost sa vad caractere romanesti intr-un iso dar pe urma am fost lamurit ca e vorba de subtitrarile din dvd-uri care nu sunt echivalente sub/srt ci sunt mai degraba o secventa de imagini > deci la dvd-uri cu subtitrari romanesti o sa vedeti diacriticile fara probleme. nu stiu cum sta la mkv-urile cu subtitrare incorporata.
concluzie: best buy

#59
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006

 klaus123, on Jan 30 2009, 11:33, said:

CAteva impresii la cald
- interfata imi place... nu o pot compara cu ceilalti producatori pentru ca nu am mai testat altceva
- update-ul a mers brici. chiar e facut sa il poata updata si nea Gheorghe daca stie putina engleza
- am intalnit si filme pe care nu le-a putut citi si chiar mkv-uri la care am vazut patratele (cred ca erau 1080 si am incercat pe tv-ul meu hd ready 81cm)
- pe un tv full hd nu am avut nici o problema cu cele cateva formate incercate
surpriza mea de dimineat aa fost sa vad caractere romanesti intr-un iso dar pe urma am fost lamurit ca e vorba de subtitrarile din dvd-uri care nu sunt echivalente sub/srt ci sunt mai degraba o secventa de imagini > deci la dvd-uri cu subtitrari romanesti o sa vedeti diacriticile fara probleme. nu stiu cum sta la mkv-urile cu subtitrare incorporata.
concluzie: best buy

- patratele pe imagine apar de la setarea video (player <-> tv) si nu de la player in sine; eu am vazut vreo 3-4 1080p si au mers brici; incearca sa-l lasi pe Auto la inceput
- la DVD/iso subtitrarile sunt intr-adevar imagini/bmp-uri ceva de genul asta
- de acord cu tine la interfata: super simpla si eficienta -> la pch m-am chinuit cateva ore ca sa-l configurez, la WD a mers brici din prima.

formatul .sub(MicroDVD) de subtitrari il vezi?

Edited by katanel, 30 January 2009 - 13:44.


#60
klaus123

klaus123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 24.10.2004
nu am facut prea multe incercari... practic am dat cateva filme la intamplare...dooar sa vad ce si cum... din cate imi aduc aminte a ramas implicit pe AUTO.
posibil sa fi fost filmul ciudat codat. Il studiez mai atent in week-end

#61
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006

 klaus123, on Jan 30 2009, 15:11, said:

nu am facut prea multe incercari... practic am dat cateva filme la intamplare...dooar sa vad ce si cum... din cate imi aduc aminte a ramas implicit pe AUTO.
posibil sa fi fost filmul ciudat codat. Il studiez mai atent in week-end

foloseste MediaInfo (gasesti pe net) ca sa citesti informatiile din mkv

eu am avut pb cu subtitrarile incluse in mkv la 2 din 5 filme; se afisau prea repedea... solutia ar fi sa folosesti MkvExtract si apoi un SRT extern

#62
phes323

phes323

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.01.2007

 Parad0x, on Jan 29 2009, 20:13, said:

Si-a luat astazi un amic jucarioara asta de la pcfactory. Din cate am inteles mai au pe stoc.
Eu am facut comanda ieri si azi dimineata m-au sunat sa-mi spuna ca mi-l trimit miine.Un noroc chior pentru ca acuma tre sa ceri info.Sunt unul care are ,la fel ca altii,comanda facuta din decembrie la mai multe magazine online.

#63
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,295
  • Înscris: 06.12.2006
Dupa indelungi cautari, gata, l-am achizitionat!
Prima impresie:
-spre deosebire de hard-ul extern WD My Book, are un plastic lucios care atrage praful si amprentele si este pe jumatatea lui!
-telecomanda este ...mica. Sincer sa fiu, mie imi plac telecomenzile cu cat mai multe functii pe ele (imi par mai usor de operat), avand in vedere ca aparatul nu are taste operationale. (e.g. pentru a ajunge la subtitrare trebuie sa apesi option>selectezi pictograma ce reprezinta subtitrarea>OK) In plus de asta, telecomanda imi aduce aminte de cea de la e-boda 555x ca receptivitate.
-conexiunea la reteaua electrica nu prea ma coafeaza, dar asta a fost compromisul pentru a face un aparat de dimensiuni mici si fara pericol de supraincalzire.

A doua impresie:
-l-am conectat prin HDMI la o plasma HD Ready (la acelasi TV am legat prin Scart un DVD Philips DVP5160 cu USB si firmware modificat);
-i-am facut update-ul VERSION='1.01.01'
-interfata este simpla si intuitiva;
-partea video am lasat-o pe AUTO, audio pe STEREO;
-am conectat WD My Book si i-am dat calcie...
-citeste aproape orice, dar cel mai interesant este comparatia cu DVD Player-ul. Ca imagine, pe partea de DVD si DivX, este mult superior DVD-ului (sa fie doar conexiunea?). Pacat de subtitrare!

Una peste alta, merita achizitia!
Revin cu detalii pe masura ce voi avea timp sa-l butonez.

Edited by dba, 02 February 2009 - 00:07.


#64
aoprea

aoprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 14.04.2005
citind topicul dedicat de pe avsforum am gasit ceva interesant despre wdtv cum ca ar incalca termeni din licenta GPL si GNU projects
utilizand in firmware coduri sub licenta gpl insa in sursele puse la dispozitie nu se gasesc aceste coduri si nici compilatorul pentru firmware ...

aici gasiti mai multe info:  http://chrishowells.co.uk/?p=68

probabil celor de la wd le este frica sa puna sursele complete pentru a nu se gasi altii sa faca firmware-uri modificate

insa daca doreau asta trebuiau sa isi faca firmware-ul propiu si nu unul bazat pe surse freware sub licenta GPL si GNU projects

asa ca daca nu vor sa aiba procese pe rol ar trebui sa faca public codul sursa complet pentru firmware...

anyway ... macar sa faca ei ce trebuie la firmware pentru a multumi lumea ... si au ceva treaba de facut conform listei de cereri din partea userilor...

#65
klaus123

klaus123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 24.10.2004
no offense dar din cate stiu nu prea se compara un hdmi cu un scart... ca sa nu mai vorbesc de ce rezolutie scoti pe dvd (SD) si ce rezolutie pe WD (HD sau full HD). poate daca ar fi vorba de acelasi fisier caz in care se poate face comparatie cu orice scula de pe piata. ideea e de capabilitati iar comparatia trebuie facuta cu o scula de gen (ex. popcorn, tvix, etc)

#66
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,295
  • Înscris: 06.12.2006
Nu ma supar deloc, dar poate m-am fost eu prea explicit, deh ora tarzie.
Este adevarat, comparatia pare deplasata (Scart vs HDMI), dar este buna pentru cei care oscileza intre un DVD player si WD TV.
Comparatia am facut-o folosind acelasi material video, atat pe DVD player cat si pe WD TV (DVD si DivX), iar diferentele sunt notabile. (distanta de vizionare intre 2-3 m, cablurile de conectare de calitate)
In opinia mea WD TV este upgrade-ul necesar celor care au un televizor cu capabilitate HD Ready / Full HD, avand in vedere pretul. (1/2 din Popcorn si 1/4 din Tvix si doar cu 150 - 200 mai scump fata de cel mai bun DVD Player de pe piata)
Din pacate, la momentul actual, nu prea poti compara Popcorn si Tvix cu WD TV.
Lipsa unui firmware custom, retea, dts...etc.  Hai sa fim corecti, nu suporta subtitrari cu code page 1250, materialul cu sunet dts trebuie prelucrat, pentru multi este o bataie de cap si pierdere de timp.
Dar cine stie ce ne rezerva viitorul?

Edited by dba, 02 February 2009 - 10:24.


#67
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006

 dba, on Feb 2 2009, 10:12, said:

Nu ma supar deloc, dar poate m-am fost eu prea explicit, deh ora tarzie.
Este adevarat, comparatia pare deplasata (Scart vs HDMI), dar este buna pentru cei care oscileza intre un DVD player si WD TV.
Comparatia am facut-o folosind acelasi material video, atat pe DVD player cat si pe WD TV (DVD si DivX), iar diferentele sunt notabile. (distanta de vizionare intre 2-3 m, cablurile de conectare de calitate)
In opinia mea WD TV este upgrade-ul necesar celor care au un televizor cu capabilitate HD Ready / Full HD, avand in vedere pretul. (1/2 din Popcorn si 1/4 din Tvix si doar cu 150 - 200 mai scump fata de cel mai bun DVD Player de pe piata)
Din pacate, la momentul actual, nu prea poti compara Popcorn si Tvix cu WD TV.
Lipsa unui firmware custom, retea, dts...etc.  Hai sa fim corecti, nu suporta subtitrari cu code page 1250, materialul cu sunet dts trebuie prelucrat, pentru multi este o bataie de cap si pierdere de timp.
Dar cine stie ce ne rezerva viitorul?

sunt convins ca vor aduce schimbari in firmware. au si buguri si au groaza de feature-uri cerute de useri de adaugat

nu stiu daca vor adauga suport de network si alte facilitati NMT prea curand. ideea e sa folosesti un hdd portabil (daca s-o putea de la WD :D:D)

macar sa rezolve partea de DVD si suport pt Eastern Europe la subtitrari si ma declar fericit.

oricum, firmware-ul pare mai bine scris decat la PCH (e si mai simplu ca functionalitati).

cred ca am depasit 15 filme HD/SD vazute fara pb pe el deci...merita!

 dba, on Feb 2 2009, 10:12, said:

Nu ma supar deloc, dar poate m-am fost eu prea explicit, deh ora tarzie.
Este adevarat, comparatia pare deplasata (Scart vs HDMI), dar este buna pentru cei care oscileza intre un DVD player si WD TV.
Comparatia am facut-o folosind acelasi material video, atat pe DVD player cat si pe WD TV (DVD si DivX), iar diferentele sunt notabile. (distanta de vizionare intre 2-3 m, cablurile de conectare de calitate)
In opinia mea WD TV este upgrade-ul necesar celor care au un televizor cu capabilitate HD Ready / Full HD, avand in vedere pretul. (1/2 din Popcorn si 1/4 din Tvix si doar cu 150 - 200 mai scump fata de cel mai bun DVD Player de pe piata)
Din pacate, la momentul actual, nu prea poti compara Popcorn si Tvix cu WD TV.
Lipsa unui firmware custom, retea, dts...etc.  Hai sa fim corecti, nu suporta subtitrari cu code page 1250, materialul cu sunet dts trebuie prelucrat, pentru multi este o bataie de cap si pierdere de timp.
Dar cine stie ce ne rezerva viitorul?

in loc de DTS se gaseste 'material' cu AC3. la ala face downmix la stereo.
pentru cei mai pretentiosi exista si iesire optica care face passthrough direct in ce aveti voi: ampli, receiver, home cinema care sa stie DTS, Dolby, etc...

Edited by katanel, 02 February 2009 - 13:52.


#68
radul

radul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 18.09.2003

 dba, on Feb 2 2009, 00:03, said:

Dupa indelungi cautari, gata, l-am achizitionat!

dba ne spui si noua unde l-ai gasit?Multumesc!

#69
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,295
  • Înscris: 06.12.2006
L-am cumparat de la PCFactory.
Am plasat comenzi la 4 firme on-line incepand cu 9 ianuarie. La PCFactory a fost noroc chior (comanda in 29 ian - cumparat pe 31 ian).
Ce sa zic, urmareste zilnic stocul la cele 4 firme (Mediadot, Marketonline, PCFun si PCFactory). Am inteles ca aprovizioneaza saptamanal.
Succes!

@katanel,
Si eu apreciez aparatul si sunt multumit de achizitia facuta.
Dupa achizitia televizorului ma rodea la maximum ca nu pot viziona material HD, dar ca si tine astept viitorul update.
O zi buna!

Edited by dba, 02 February 2009 - 14:39.


#70
radul

radul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 18.09.2003
Multumesc mult pentru info.Am comenzi plasate la toate cele mentionate mai sus. Sper sa primesc si eu veste cat de curand.

#71
klaus123

klaus123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 24.10.2004
Dintre toate cele 4 firme mentionate mai sus am plasat comenzi la 3 ( fara Pc Functory)... Mediadot m-a sunat de cateva ori ca sa ma anunte cand va veni stocul... cand s-a facut ziua am sunat eu pentru ca nu mai ziceau nimic... MA primit asigurari ca vor veni... nici pana azi nu am primit telefon. Initial incantat pe urma dezamagit complet. Market online mi-a preluat comanda in acelasi timp cu Mediadot si am tinut legatura doar pe mail. M-au anuntat cand trebuia sa vina stocul (15ian) ca s-a amanat pentru saptamana urmatoare. Si de atunci pauza, insa nici eu nu am mai insistat. Cand am auzit de la Katanel ca a luat asa repede de la PCFun... am plasat comanda acolo... urmand sa vina sapt. viitoare. Lucrurile s-au prelungit cu inca o saptamana si surpriza pe privat m-a abordat o persoana care mi-a zis ca la firma Arsys Data de la Razoare mai au unul pe stoc inca din decembrie. DAu un google. Nu merge site-ul. Cer detalii si ma asigura ca asa este. Mi se parea dubios(in fond de unde stia respectivul ca mai e unul pe stoc de atata vreme cand se vinde ca painea calda) insa am contactat firma si desi a ramas in pom si nu am mai fost contactat in ziua aceea a doua zi am primit telefon si am dat fuga si l-am luat. Surpriza a fost totala si sincer nu-mi venea sa cred ca l-am obtinut asa usor(in conditiile in care am fost amanant de firmele mai sus amintitie si am comanda pusa din decembrie). La nici o ora dupa am primit si telefon de la PCFUn insa nu am auzit telefon si mi-au trimsi mail in care ma anuntau de faptul ca au nevoie de o adresa de livrare. Am plasat comanda unui coleg.
Deci in urma acestei experiente recomand pentru seriozitate firmele: Arsys data si respectiv PCfUn si va urez mult noroc in obtinerea acestei scule.

p.s- din ceva anunturi se pare/e posibil ca acest produs sa fie reinoit si atunci e posbil sa vedem imbunatatiri gen LAN, conexiuni, etc. Pentru nevoiele mele actuale insa cutia asta este de ajuns.

#72
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005
Fac si eu câteva observații la capitolul DVD player- WDTVHD:
  • imagine la WDTVHD foarte bună, perfect comparabilă cu DVD-playere cu MTK1389 si HDMI upscaling;
  • la capitolul subtitrări proprii (ex. DivX) este departe de a le afișa la un nivel acceptabil(că nu au contur s-a mai spus!). La DVD player-e subtitrările realizate de Mtz erau foarte aproape de o subtitrare bună tip TV;
  • în cazul CRT Meniul(wallpaper-ul) este afișat cu pâlpâire și margini instabile (același efect ca la un monitor CRT setat pe 50Hz la frecvența orizontală). În acest caz(TV-CRT) subtitrarea este mică (la max. de dimensiune - 40) și contururi neregulate;
  • nici la capitolul fotografii nu stă bine. Culori nenaturale, ușor forțate. Zoom-ul îl realizează aplicându-l la prima imagine afișată, astfel încât la 4X imaginea este neclară, indiferent de câți megapixeli are JPG-ul! Nu e ca pe PC! (prin comparație HQ JPG realizat de DVD player cu MTK este mult mai bună - vezi Pio 600,610, Philips 5990, dar și ele fac zoom la fel de neclar)
  • sunetul transmis prin ieșirea digitală este foarte diferit funcție de semnal. Dacă avem DTS, DolbyDigital nu aplică nici un filtru, dar la sunetul normal, tip mp3 aplică un fel de egalizator asemănător bass boost on și treble boost on de la MTK1389. Diferențele sunt notabile!
  • nu citește subtitrări din containere DivX;
  • este mai lent în comenzi, derulări decât DVD Philips cu USB 2.0!
  • este la fel de disjunctiv ca și Pioneer-ul. Nu am reușit să-l fac să afișeze simultan toate fișierele pe care le poate citi dintr-un director. El este ORI foto ORI muzică ORI video.
La capitolul HD nu am nimic de reproșat.
Ca o concluzie completează perfect un DVD player bun, dar nu-l înlocuiește deocamdată!
Îmi mențin poziția pentru un Laptop cu HDMI și telecomandă, pe care am mai precizat-o!

Edited by Utilizator, 02 February 2009 - 19:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate