Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Pe ce mai stocam

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
diferentza de timp de transfer la un card reader 32bit fatza de 16 bit este aproape de 4 ori. daca pe 16bit un card de 2GB este flushed in 18 minute... pe 32bit se intampla in cam in 7-8 minute.

formatarea in camera dureaza exact 5 secunde so, cardul e gata de lucru in 9 minute.
so, trebuie sa te gandeshti la urmatoarele

daca tu in 9 minute umpli un card, ai trei/patru carduri la o camera.
daca nu il umpli in 9 minute, ajung doua. depinde cate dockuri ai, am vazut oameni cu 3-4 dupa ei, din cauza timpului, atunci cand cardurile foarte rapide costau cat 4 dockuri.

daca folosesti 16bit, timpul se dubleaza.

daca e folosit activ, pe un 1ds2, un card de 2GB se umple in 5 minute. daca e folosit moderat, potzi sa il duci la 20 minute. daca nu il umpli deloc, inseamna ca stai acasa si esti bolnav... :)

#2
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
dockuri = ?

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
dock=portable digital storage

un cardreader cu baterie si hdd in el...

#4
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
banuiam eu ca asta ar trebui sa fie... da-mi si mie niste link-uri (de unde se poate cumpara), ca sunt curios de preturi si compatibilitati

#5
icss

icss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.05.2004

Hazard, on Feb 21 2005, 04:55, said:

banuiam eu ca asta ar trebui sa fie... da-mi si mie niste link-uri (de unde se poate cumpara), ca sunt curios de preturi si compatibilitati

<{POST_SNAPBACK}>

La noi gasesti la DW (vezi primele 2 produse de acolo).

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
mama ce scumpe sunt in ro... aproape $160 fara hdd, eu am luat unele cu hdd de 60GB in ele la 160 sau asha. modelul Pro, tot vosonic. boala lor e bateria care nu tzine decat cateva carduri... mai exact 3 de 2GB pline, la un full charge

#7
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
mai bine iti iei un laptop la second, ori cu un hard mai mare, ori iti iei un writer cd/dvd extern, ori.. puii mei... :)

#8
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
sunt CDWrite-re externe, care au loc de CF si descarca cardul direct pe CD, fara sa fie nevoie de calc. N-au ajuns inca pe la noi.

#9
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
pe bune? astea sunt interesante... dar afara pe la ce preturi sunt? si ce producatori fac astea ?

#10
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
http://www.google.ro...cd burner&meta=
mai precis - http://www.apacer.co...stone_cp100.asp

e chiar un articol interesant despre apacer-ul asta aici - adica pe www.luminous-landscape.com

#11
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Eu am avut norocul sa-mi cumpar un card reader 7-in-1 anul trecut, cu 400K, desi pretul din magazin ere mult mai mare. L-am luat nou-noutz.  E pe USB2.0.

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Hazard, on Feb 21 2005, 12:43, said:

mai bine iti iei un laptop la second, ori cu un hard mai mare, ori iti iei un writer cd/dvd extern, ori.. puii mei... :)

<{POST_SNAPBACK}>

nope, image dockul are rolul lui... eu evit sa'l folosesc cat pot, dar tot depind de el de multe ori. laptopul este in mashina la nevoie, dar nu se compara, pana boot, pana transferi etc.. trece timpul. cu dockul ai varat cardul si gata. iar cand transfer pe pc/laptop merge glontz, toate cardurile odata. cand trag mult mai mult, las dockul undeva in priza, pe aproape...la fiecare card fac o vizita si bag cate un card la descarcat.

mr.fred, on Feb 21 2005, 12:45, said:

sunt CDWrite-re externe, care au loc de CF si descarca cardul direct pe CD, fara sa fie nevoie de calc. N-au ajuns inca pe la noi.

<{POST_SNAPBACK}>

nu prea au trecere... cred ca nu sunt f practice la o adica. nu'i vad utilitatea... de ce'ash scrie un cd in locatzie... cu raw'urile...
daca chiar trebuie sa scriu cd/dvd, am laptopul... dar raw'ul trebuie procesat. am procesat in locatzie O DATA, cand era atat de urgent, si da, atunci am scris un dvd cu pozele...

#13
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Arty, in articolul de pe luminous landscape iti oferea un motiv pentru care e mai bine sa scrii CD-uri in locatie decat sa folosesti un dock.
Argumente pro-cd:
*) consum mic de baterii. Scrie un cd in 4 minute (la 24x), are autonomie cateva ore
*) redundanta: orice cd e scris in dublu exemplar, daca iti crapa unul il ai pe celalalt
*) siguranta: o data scrise cd-urile nu mai conteaza frig, umezeala. Plus ca nu ai toate ouale in acelasi cos. Daca hard-disk-ul din dock e afectat de vreun shoc sau de frig/condens/etc ai pierdut TOT.

#14
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
singura pe care o accept este cea cu sigurantza.... un apropiat d'al meu a pierdut un dock cu 6 ore de munca in locatzie, irepetabil, echivalent cu o catastrofa...

nu s'a putut face nimic :( s'a platit si o firma dinaia de recuperare, care n'a facut nimic pana la urma.... s'a recuperat ce mai era in camera, sfarshitul... si alte cateva de pe celelate carduri prin low level nushtiuce.... d'aia nu ma dau in vant dupa dockuri, insa... si eu le folosesc zilnic.

mie nu mi'a picat niciunul inca si la nici unul dintre baietzii mei (sa bat in lemn)

faza cu cd'ul... consider ca timpul de descarcare este acelashi, ca si pe un dock, iar daca e tot sa fim tremuratori... ce sigurantza am ca acel cd a fost scris corect? il iau si'l bag in laptop, nu? dublu exemplar.... cine are timp bre... cd'uri geanta, schimba discuri... ai grija unde le pui, scrie pe ele sa nu le incurci, ai grija de ele, in cele cinci locuri unde ajung...

dockul imi e in buzunarul de la vesta, imi ia 5 secunde sa bag cardul si sa apas un buton. dupa ce a terminat se opreshte singur.

#15
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ah, si inca ceva, eu trag carduri de 2GB, cum vars asta pe CD'uri???? fac 4 CD'uri in dublu exemplar la fiecare card? lol.... eu am nevoie de cardul ala in 15 minute... nu dupa o ora :)

#16
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Hai mai arty, iei si tu doua carduri... Citeste articolul http://www.luminous-...ilderness.shtml de pe luminous-landscape ... sa vezi in ce conditii s-a ajuns la "avantajele" alea.

Pe scurt, daca esti doua saptamani in varful muntilor, stand in cort si fara curent electric sau masina prin preajma, ma indoiesc ca laptopul te poate ajuta cu ceva...

#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
man, eu nu urc zilnic pe K2 :) lol

#18
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Pai una din verisunile mentionate mai sus (RoadStor Pro) scrie si DVD-uri. Deci care e problema ta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate