Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

parere placa de sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mrc

mrc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.02.2006
ma intereseaza o placa de sunet pentru un mic home studio. am gasit o varianta ce mi se pare interesanta
http://www.esound.ro...in-o,p-808.html
a ascultat-o cineva? sunt curios sa stiu cum suna, specificatiile sunt interesante.

#2
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postmrc, on Jan 12 2009, 23:48, said:

ma intereseaza o placa de sunet pentru un mic home studio. am gasit o varianta ce mi se pare interesanta
http://www.esound.ro...in-o,p-808.html
a ascultat-o cineva? sunt curios sa stiu cum suna, specificatiile sunt interesante.
Din specificatii este excelenta placa, nu stiu cat este de stabila, vezi si tu pe forumuri specializate ce spun cei care au deja sau care au utilizat deja placa...prin instabilitate poti intelege blocari(in timpul utilizarii, cand ti-e lumea mai draga) agatari, restartarea sistemului dintr-o data...)

#3
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Cel mai in masura review e aici http://ixbtlabs.com/...ic-quartet.html
Inca am ramas cu gandul la ESI Juli@ ;)
E bine ca mai apar produse calitative.

#4
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007
eu am ales pentru home studio-ul meu o interfata audio e-mu 0404. pana acum sunt multumit de alegere.

placa pe care ai ales-o tu nu cred ca este prea cunoscuta. in jurul pretului ala mai poti gasi m-audio 2496.

pentru o suma in jurul a 400 RON recomand una din placile astea doua.

Edited by sphere, 14 January 2009 - 11:48.


#5
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Ar trebui sa stim si noi ce sistem audio ai,caci degeaba ai o placa de sunet hi-fi daca ai niste boxe mai slabe si asculti numai mp3-uri la 120kbps. ;)

In jurul pretului ala as merge pe m-audio 2496.

Edited by kosmin90, 14 January 2009 - 18:32.


#6
mrc

mrc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.02.2006

View Postkosmin90, on Jan 14 2009, 18:26, said:

Ar trebui sa stim si noi ce sistem audio ai,caci degeaba ai o placa de sunet hi-fi daca ai niste boxe mai slabe si asculti numai mp3-uri la 120kbps. ;)

In jurul pretului ala as merge pe m-audio 2496.


nu cred ca merg pe m audio. ca specificatii e mult mai slaba: dynamic range: 104dB (A-weighted) (D/A) 100.4dB (A-weighted) (A/D); ca sa nu mai zic ca nu are iesiri balansate si nici phantom power.

ca sistem m-am oprit la adam a7, in categoria asta de pret nu cred ca o sa gasesc ceva mai bun.

nu ma intereseaza sa ascult mp3-uri, sistemul este pentru un home studio, important e sa am un sunet cat mai transparent si precis.

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmrc, on Jan 26 2009, 23:40, said:

nu cred ca merg pe m audio. ca specificatii e mult mai slaba: dynamic range: 104dB (A-weighted) (D/A) 100.4dB (A-weighted) (A/D); ca sa nu mai zic ca nu are iesiri balansate si nici phantom power.
Nu are phantom power pentru că nu are intrare de microfon, are o intrare și o ieșire stereo, pe mufe rca. Pentru a trage voce ai nevoie de un preamplificator de microfon bun.
Ca și construcție și din specificații placa respectivă pare superioară lui audiophile 2406: ca versatilitate, ușurință în utilizare și posibilități e cu siguranță superioară. Nu știu însă cum merge, deci ...

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu zic sa te uiti si la ce poate EMU1212. Nu costa o mana si un picior si este super pt ce vrei tu (120dB pe intrari si iesiri, mixer hardware pe 32 canale si procesor de efecte cu E-MU DSP pe 32 bit, sampling rate variabil fara upsampling). Si pentru inregistrari mergi mai bine pe preuri pentru microfoane.

Edited by SuperDuper, 27 January 2009 - 13:46.


#9
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
EMU e atat de greoi la software ca renunti la calitatile pe care le are :)
Toate celelalte variante sunt pe VIA Envy 24 :) Audiotrak Prodigy HD2 (AKM de 120db S/N si posibilitate de schimbare a integratelor pt audiofili pe iesire - 102dB pe AD IN), Echo , ESI ... desigur unele mai reusite ca implementari hardware-software.

E-MU 0404 USB e o varianta fbuna la fel ca alte variante externe care nu primesc bombardamentul electronic din PC  :bandit:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate