Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

TEMPORIZATOR

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Va salut,
sunt mai mult de cat un novice in domeniu....am nevoie de o schema cine am apoate ajuta..dau o bere....

Imi trebuie un temporizator care sa actioneze un motor, o data la xx minute ( o ora de exemplu sau 12 ore ...), acesta invarte un mecanism si cnad acesta ajunge intr-o pozitie limitat printr-un microintrerupator...limitator de cursa...sa se opreasca. Dupa care...pest xx minute..sa se roteasca invers.

Va rog daca ma puteti ajuta ca e destul de urgenta problema.
Va mutlmuesc anticipat....
cu stima,
Danny

#2
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 20.09.2007
Uite aici o schema de temporizator.

#3
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 nightmare392, on Jan 12 2009, 22:55, said:

Uite aici o schema de temporizator.

MErci..dar nu e chair ce caut eu...
Atentie al ce imi trebuie...
eventual modificat..in plus..reglarea orei e foarte complcaita..fiind vb de u npotentiometru......greu de calibrat..
merci oricum..
danny

#4
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 20.09.2007
Intr-adevar reglajul e mai greu de facut, dar poti folosi schema pentru a face ce vrei tu. Alegi 2 pini care sunt la intervalele pe care le doresti si cand se activeaza primul pin incepe sa mearga intr-un sens, apoi se opreste si pe urmatorul pin pleaca in celalalt sens. Apoi la sfarsitul cursei pui un intrerupator care sa-ti actioneze automat resetul circuitului cand se termina o cursa completa(dus-intors) si astfel totul o ia de la inceput. Nu sunt nici eu tocmai expert in electronica, dar banuiesc ca poti face un alt circuit cu afisaj digital care sa-ti arate ore si minute in functie de rezistenta potentiometrului, ca sa-ti faci viata mai usoara cu reglajul. Din pacate cred ca schema pentru asa ceva e destul de complicata.

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Schema este foarte buna ca punct de plecare. Din alegerea componentelor si a reglajului  rezistentei, plus selectarea iesirii pot rezulta temporizari foarte mari. Actionarea va fi simetrica ca timpi.
Nu urmeaza decat sa o completezi cu montajul pentru actionarea motorului, de exemplu o punte H pentru motoare mici de cc sau relee, combinate cu limitatoare de cursa care sa taie actionarea comenzii la momentul atingerii punctului final.
Varianta completa se poate propune daca vii cu detalii suplimentare... B)

#6
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari...
Deci...
Am nevoie pt un incubator sa imi intoarca ouale....al oitervale regualte....de o ora de exemplu...
Ele sunt actioante de un motor...cc , a.i. daca ii schimb polaritate ar trebui sa meraga invers...., mai e varinta s folosesc un motor pt stergatorul de parbriz...cu angrenaj cu tot..dar mai vedem....

Deci va rog daca ma ptueti ajuta cu o schme acompleta..ca repet ..nu ma pricep.....ma pricep sa o asamblez..dar numa pricep la clculare ei :( :((
:cursing:

Va multuemsc mutl de tot
danny

Edited by mister_rf, 13 January 2009 - 09:27.
Fara QUOTE! Data viitoare foloseste FASTREPLY


#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Uite o varianta cu relee.
Tensiunea de alimentare a motorului poate sa difere de tensiunea de alimentare a circuitului.
Timpul se modifica functie de legaturile la circuit si functie de potentiometru.
Exista doua limitatoare care blocheaza actionarea motoarelor cand se ajunge la capat de cursa. Montarea si reglarea lor este o problema ce trebuie solutionata functie de mecanismul de actionare.
Attached File  inc.JPG   76.4K   449 downloads

Edited by mister_rf, 13 January 2009 - 10:48.
typo error


#8
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 20.09.2007
In caz ca nu ai deja o sa-ti trebuiasca si un regulator de turatie pentru motor ca altfel iti arunca ouale de pamant.

#9
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Regulator? mai degraba un demultiplicator mecanic.

#10
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 mister_rf, on Jan 13 2009, 10:15, said:

Uite o varianta cu relee.
Tensiunea de alimentare a motorului poate sa difere de tensiunea de alimentare a circutului.
Timpul se modifica functie de legaturile la circuit si functie de potentiometru.
Exista doua limitatoare care blocheaza actionarea motoarelor cand se ajunge la capt de cursa. Montarea si reglarea lor este o problema ce trebuie solutionata functie de mecanismul de actionare.
inc.JPG


MErci mutlk de tot..azi ma duc sa iau piesele..sis sa o fac..deci schema e cu CD4060? nu cu 555 nu? asta e un numarator...
Man ai cumva id de yahoo?
ca as avea nevoei urgenta de 2-3 ssfaturi..
danny


nu e nevoie de demultiplicare....ca nu invarte direct de oua :D
nici de reg de turatie..
multumesc..mai trebuei sa vad cum setz scheam...
oare ecomplicat sa ii pun un afisaj?
sa imi arat timpul...?
danny

#11
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Eu cred ca trebuie sa te concentrezi pe o schema  cat mai simpla si lasi complicatiile pe alta data.

#12
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 20.09.2007
CD4060 e intr-adevar un numarator, iar ansamblul format din R3,R4,R5 si C3 impreuna cu cele 2 porti inversoare formeaza un oscilator, iar integratul numara oscilatiile. Din R4 reglezi frecventa oscilatorului. Ca sa faci un afisaj inseamna sa folosesti un microcontroler si chiar nu merita sa te complici atat.

Edited by nightmare392, 13 January 2009 - 12:34.


#13
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
da ai dreptate.... nightmare392
danny

#14
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Pentru ca sa impartim munca, ridica o lista de componente necesare poate o  sa verificam daca nu ti-a scapat ceva.

#15
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 mister_rf, on Jan 13 2009, 12:46, said:

Pentru ca sa impartim munca, ridica o lista de componente necesare poate o  sa verificam daca nu ti-a scapat ceva.

Ok
DEci sa facem lista..
1 cablaj cu gaurele..
un soclu cu 16 pini
5 Rezistente 4,7 Kohm
1 Rezistenta 150 Kohm
1 Rezistenta 470Kohm
1 Rezistenta 4,7 Mohm
1 Rezistenta 150 Kohm

Acum..C3....nu ai zis ce e cu el..am gasit ceva pe net..de genul ca sutn doua condensatoare lipite "-" la "-" ? de 10 microfarazi sau 100nF asta am gasit pe net...?
Diodele iar nimic...1N4148 ? ce mege asemanator dac anu gasesc?
Tranzistoare ai zis BD441 - TIP 121 ce inseamn aasta ? - sunt 4 DIODE
Pe net am vazut BC547.....
Care din ele se gasesc uzual....tu ai pus 2 tranzistoare...sutn amandoaua la fel?

Condensatorul C1 - nu ai zsi nimic de el...cat trebuie sa fie?

inteleg ca iesire de la R7 o pun la unul din pinii din tabel..probaibl la pinul 15..am gasit pe udneva a zice intre 60 si 90minute...si reglarea o fac din potentiometru...banueisc cam pel amijloc e setat pe 60 minute nu?
Tot in schema pe care am gasit-o intre R7 si R5 e o dioda...

Pun aici si linkul..
http://uk.geocities....217/c4060s.html
Astept un raposuns savedem ce si cum
Merci mutl ,
danny

#16
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 20.09.2007
Condensatorul C3 ar fi bine sa nu fie electrolitic, deoarece se schimba mereu polaritatea. Diodele pot fi 1N4148. Tranzistorul nu e asa critic. Poti folosi cam orice NPN care sa suporte curentul care trece prin releu. Sper ca nu gresesc.

Edited by nightmare392, 13 January 2009 - 14:28.


#17
schematiq

schematiq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.04.2008

 nightmare392, on Jan 13 2009, 14:23, said:

Condensatorul C3 ar fi bine sa nu fie electrolitic, deoarece se schimba mereu polaritatea. Diodele pot fi 1N4148. Tranzistorul nu e asa critic. Poti folosi cam orice NPN care sa suporte curentul care trece prin releu. Sper ca nu gresesc.
Salut!
Pentru C3 poti folosi un Condesator BIPOLAR dar e mai greu de gasit dar poti inseria DOUA ca in schema .
C.B.

#18
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 rodanny, on Jan 13 2009, 13:47, said:

intre 60 si 90 minute
Dar nu puteti rezolva cu un timer  
(are pasi de 15 minute)si un motor care face o rotatie de 180 de grade,fara schimbare de sens?

Edited by miron1947, 13 January 2009 - 15:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate