Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Va ajunge Windows 7 la nivelul Mac OS X?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
eu din totdeauna am spus ca mac os este mai bun ca si windows pentru ca interfata pare mai prietenoasa, nu are virusi si de obicei este plug&play, softuri putine dar care fac tot ce trebuie. adica un soft pentru scris, unul pentru editari foto, unul pentru editari video etc...
va ajunge vreodata windows 7 (versiunea finala) la acest nivel? .. sau cel putin asemanator

#2
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Din punctul meu de vedere sunt slabe sanse :). Mac-ul e Mac oricat de Windows e 7 :)).

#3
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
deci daca vrem ceva asemanator cu mac os x trebuie sa cumparam un mac care are mac osx nu?:P

Edited by Razvan91, 12 January 2009 - 22:55.


#4
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Exista si alte metode de a avea Mac OS X.  :naughty:

#5
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
nu ma risc  :naughty: .. adica mi sa il scot si sa nu mearga driverele sau eu stiu ce .. mi sa urat de scos toate prostiile de pe torrent si sa astept dupa ele cateva ore ca dupaia sa nu mearga

#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Poate la alte prostii(grafica si zdringhi-zdringhi ce ii sar userului in ochi si gatae fericit, dar la nivelul securitatii nu va depasi MAC OS X niciodata !

#7
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
dar cei care aveti windows 7 deja instalat ... de ce nu scrieti la feedback sau cum se nueste chestia aia .. sa faca suport plug&play la cat mai multe? .. adica camere, mp4, mp3, tv-out. eu nici pana acuma nu miam dat seama cum sa fac sa ma uit la tv in loc de monitor. il aprindeam de fiecare data la nimereala. asta s-ar putea sa aduca w7 mai aproape de mac os

Edited by Razvan91, 13 January 2009 - 10:51.


#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
windoze e demult peste mac os. nu degeaba 90% dintre oameni folosescun so prost si urit ca windoze, spre deosebire de cei 7-8% care folosesc super sistemul mac os sau cei sub 1% care folosesc "cel mai bun os din univers" -> linux :w00t:

#9
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
tu ai zis la bascalie faza cu cel mai bun os din univers? ... pentru mine linux-ul nu e altceva decat un so pe care nu pot intra pe yahoo decat cu nu stiu ce program cu care nu poti face file transfer numai daca esti super norocos, poti sa asculti muzica, sa te uiti la filme si poze aaaaaaa si poti sa te lauzi cu efectele grafice pe care le are interfata. parerea mea e ca windows si mac os au interfata grafica mult mai frumoasa. si e si mai simplu sa lucrezi cu ele.

#10
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
La securitate nu , dar la restul e de 2 ori peste . Poti jocuri pe MAC , poti DX 10 / 11 pe MAC , poti randari grafice ? Majoritte populatiei Windowze are :D . De parerea asta sunt si eu , am incercat un MAC , si nu prea mi-a placut .

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Exista si alte metode de a avea Mac OS X.

Precum exista si alte metode de a lua un warn ;)

On-Topic: Nu exista posibilitati de comparatie. Fiecare face altceva in alt fel. Asa pot si eu sa intreb - va ajunge Mac OS X la nivelul Windows 7 ? Evident din alte puncte de vedere.
Totul e subiectiv. Oricum Windows 7 va fi ca interfata cel mai aproape de Linux dintre sistemele Windows. Visat a facut primii pasi, Windows 7 merge mai departe. Mai era cineva pe alt topic care a zis ca seamana noua interfata cu KDE-ul. Subscriu. Inca de la momentul Visat Public Beta am postat pe topicul corespunzator ca incepe sa semene a linux.

#12
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
mie mia placut MAC .. mai ales ca nu prea ma mai joc pe pc ... mai joc din cand in cand SRO dar in rest nu .. numa Photoshop, muzica alea alea...
@ady_chesnoiu tu esti cel mai pro w7 de pe forumu asta asa ca cu tine nu ma pun :P .. cred ca pentru tine w7 este cel mai bun os existent pana acum.

Edited by Razvan91, 13 January 2009 - 11:21.


#13
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
A lauda MAC-ul in comparatie cu Windows-ul mi se pare asa o copilarie. Ca nu are virusi, ca nu are probleme hardware, ca vine cu softuri pentru tot ce vrei...

Cati dintre utilizatorii de MAC au facut upgrade hardware? Sa vada si ei cu este pentru Windows sa trebuiasca sa faci fata la o imensa diversitate de componente si software de toate felurile pe care trebuie sa le suporti, ba mai mult, Microsoft insusi sa fie nevoita sa scrie drivere pentru o parte dintre acestea.

Ce fac utiliatorii de MAC? Scot din buzunar vreo 5000 de lei, isi cumpara un MAC din ala alb, frumos (si care ca si putere de calcul echivaleaza cu un PC la vreo 3000-3500 lei), care vine preansamblat si preinstalat cu componente si software dintr-o plaja foarte restransa testate temeinic de Apple si partenerii. Nu tu posibilitati reale de upgrade, nu tu diversitatea enorma de software care este sub Windows... Ca n-are virusi... Pai, la cati utilizatori de MAC exista in lumea asta comparativ cu restul lumii, credeti ca se obosesc multi sa scrie virusi pentru OSX?

Windows-ul este creat pentru a suporta o imensa varietate de componente, programe, tipologii de utilizatori. Acuma, ca nu exceleaza el in domeniul grafic atat de tare precum OSX doar pentru ca a fost creat cu un simt al practicului si pentru multi useri care au preferat sa lucreze pe el si nu sa-si benocleze toata ziua ochii in eye-candyness-ul lui si sa pice pe spate, vezi doamne, uite ce "shiny" arata, nu-i bai. Pe majoritatea userilor seriosi nu i-a pasionat indeosebi asta, ci ii intereseaza sa poata sa ataseze la calculator orice device USB chinez fara sa primeasca BSOD sau orice aplicatie pofteste si care i se pare potrivita lui fara sa se ingrijoreze prea tare din cauza incompatibilitatii.

Iar Linux, Linux nu este folosit chiar in procend de 1%. M-am saturat doar eu de cate ori a trebuit sa dau nas in nas pe undeva cu o distro de Linux. Majoritatea firmelor prefera pe servere Linux, ca a fost conceput special pentru asa ceva. Si sitemele Windows Server se descurca foarte bine acum pe nisa asta si pot face lucrurile la fel de bine sau poate chiar mai bine decat un Linux, dar in continuare Linuxul e favorit, ca deh, e gratis.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Si sitemele Windows Server se descurca foarte bine acum pe nisa asta si pot face lucrurile la fel de bine sau poate chiar mai bine decat un Linux, dar in continuare Linuxul e favorit, ca deh, e gratis.

Pai normal. Stii cat costa un Server de Wind cu vre-o 30-40 de statii ? Clar linux renteaza, si nu doar la noi ci si in tari mult ma idezvoltate si la companii multinationale.

Pe chestia cu Mac OSX - am folosit si eu - zice cineva aici ca nu merg jocuri - tind sa-l contrazic - merg mult mai multe jocuri decat pe linux - sunt multe jocuri lansate cu suport Win si Mac. Dar Mac-ul nu renteaza din acelasi motiv ptr care nu renteaza Windows Server. E putin cam exclusivist din motive financiare. Iti iei un Mac doar de fite, ca e la moda. La fel ca iPhone-ul - e un trend sa fii Mac. Dar sa dai atatia bani pe calculator plus cati bani dai pe softul necesar - aplicatiile care vin cu sistemul sunt putine si limitate. si softul ptr Mac e ma iscump decat versiuena de Win, iar la Win posibilitatile de a gasi echivalent Free sunt mult mai mari.

Si in fond ce e Mac OSX ? Un derivat de FreeBSD. Derivat la randul sau, ca si Linux din acelasi OS - UNIX.
Deci de ce sa platesti cand deriva dintr-un soft free ?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Ce fac utiliatorii de MAC? Scot din buzunar vreo 5000 de lei, isi cumpara un MAC din ala alb, frumos (si care ca si putere de calcul echivaleaza cu un PC la vreo 3000-3500 lei), care vine preansamblat si preinstalat cu componente si software dintr-o plaja foarte restransa testate temeinic de Apple si partenerii. Nu tu posibilitati reale de upgrade, nu tu diversitatea enorma de software care este sub Windows... Ca n-are virusi... Pai, la cati utilizatori de MAC exista in lumea asta comparativ cu restul lumii, credeti ca se obosesc multi sa scrie virusi pentru OSX?
1) osx are cam tot atâția viruși cât are și un linux... Iar asta nu din cauza interesului scăzut ci din cauza nivelului de permisiuni
2) punctezi unul dintre cele mai importante argumente mac vs pc: componentele hardware. Tu pe un PC te lupți cu o grămadă de componente. După ce cumperi cinci componente de la opt producători diferiți, te lupți cu driverele. Dacă ai bafta unui driver scris cu picioarele, te-ai scos (vorbim doar de componentele de bază dintr-un pc, nu periferice, da?). Eh, la apple totul e testat. Sistemul de operare e scris pentru componentele respective. Totul lucrează „mână în mână”. Sunt șanse foarte mici ca ceva să meargă prost :)

Quote

Si in fond ce e Mac OSX ? Un derivat de FreeBSD. Derivat la randul sau, ca si Linux din acelasi OS - UNIX.
Deci de ce sa platesti cand deriva dintr-un soft free ?
și dacia și ferrari au (teoretic) același motor. De ce să dau 500k pe o mașină de lux când poți lua cu 10k o dacia? (prețuri puse din burtă, habar n-am cât costă)


Quote

mie mia placut MAC
păcat că nu prea „ția” plăcut limba română...

Windows sucks! Vista sucks! Microsoft sucks! Wtf?! Eu am vista de aproape un an și sunt mulțumit cu el. Este stabil, rapid (asta așa, spre uimirea multora!) și nu am văzut niciun BSOD. De fapt nu am mai văzut un BSOD de mult timp. Oare o fi problema și la useri?

Sper să nu fiu înțeles greșit. Nu sunt apple fan boy. Nu sunt nici windows hater sau linux hater. Dar hai să stăm strâmb și judecăm drept.
Ultima găselniță de la win7 (cea cu taskbar thumbnails & click) chiar nu vi se pare că seamănă un pic cu expose din osx?

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ultima găselniță de la win7 (cea cu taskbar thumbnails & click) chiar nu vi se pare că seamănă un pic cu expose din osx?

Este inspirat atat din OSX dar mai ales din Linux. Dupa cum am si spus mai sus, asemanarea cu Linux s-a accentuat in W7, daca in vista era doar o simpla impresie.

Edited by eiffel, 13 January 2009 - 13:10.
Eu n-am probleme cu limba romana - doar cu tastatura ;)


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ah, până și numele... win 7 osX seamănă un pic :w00t:

#18
ChillyPepper

ChillyPepper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.05.2007
Si I0nut, din pacate limba romana inca prezinta secrete mari multor vajnici concetateni. Incredibil.

View PostZygoth, on Jan 13 2009, 11:52, said:

A lauda MAC-ul in comparatie cu Windows-ul mi se pare asa o copilarie. Ca nu are virusi, ca nu are probleme hardware, ca vine cu softuri pentru tot ce vrei...

Cati dintre utilizatorii de MAC au facut upgrade hardware? Sa vada si ei cu este pentru Windows sa trebuiasca sa faci fata la o imensa diversitate de componente si software de toate felurile pe care trebuie sa le suporti, ba mai mult, Microsoft insusi sa fie nevoita sa scrie drivere pentru o parte dintre acestea.

Ce fac utiliatorii de MAC? Scot din buzunar vreo 5000 de lei, isi cumpara un MAC din ala alb, frumos (si care ca si putere de calcul echivaleaza cu un PC la vreo 3000-3500 lei), care vine preansamblat si preinstalat cu componente si software dintr-o plaja foarte restransa testate temeinic de Apple si partenerii. Nu tu posibilitati reale de upgrade, nu tu diversitatea enorma de software care este sub Windows... Ca n-are virusi... Pai, la cati utilizatori de MAC exista in lumea asta comparativ cu restul lumii, credeti ca se obosesc multi sa scrie virusi pentru OSX?

Windows-ul este creat pentru a suporta o imensa varietate de componente, programe, tipologii de utilizatori. Acuma, ca nu exceleaza el in domeniul grafic atat de tare precum OSX doar pentru ca a fost creat cu un simt al practicului si pentru multi useri care au preferat sa lucreze pe el si nu sa-si benocleze toata ziua ochii in eye-candyness-ul lui si sa pice pe spate, vezi doamne, uite ce "shiny" arata, nu-i bai. Pe majoritatea userilor seriosi nu i-a pasionat indeosebi asta, ci ii intereseaza sa poata sa ataseze la calculator orice device USB chinez fara sa primeasca BSOD sau orice aplicatie pofteste si care i se pare potrivita lui fara sa se ingrijoreze prea tare din cauza incompatibilitatii.

Iar Linux, Linux nu este folosit chiar in procend de 1%. M-am saturat doar eu de cate ori a trebuit sa dau nas in nas pe undeva cu o distro de Linux. Majoritatea firmelor prefera pe servere Linux, ca a fost conceput special pentru asa ceva. Si sitemele Windows Server se descurca foarte bine acum pe nisa asta si pot face lucrurile la fel de bine sau poate chiar mai bine decat un Linux, dar in continuare Linuxul e favorit, ca deh, e gratis.
Foarte pertinent comentariu si... matur. Enjoyed it very much!

Edited by ChillyPepper, 13 January 2009 - 14:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate