Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

PRIMIREA CUVÂNTULUI

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#19
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

 aimunteanu, on Jan 11 2009, 16:57, said:

Geneza 20:
6. Iar Dumnezeu i-a zis în vis: "Și Eu știu că cu inimă nevinovată ai făcut aceasta și te-am ferit de a păcătui împotriva Mea; de aceea nu ți-am îngăduit să te atingi de ea.

E cacofonist rau!

#20
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

 ColtAlb, on Jan 12 2009, 09:19, said:

E cacofonist rau!

In limba originala nu era, relax. In engleza spre ex.: de asemenea nu e.(chiar daca ne referim strict la pasajul respectiv sau-in general). S-a urmarit cu exactitate traducerea in limba romana, fapt pentru care s-au admis anumite compromisuri gramaticale-pentru a nu se stirbi deloc ce scrie acolo! Asa le place unora, sa se aghete de anumite compromisuri de genul asta sau fie ironici in problema anumtor pasaje din biblie care sunt scrise printr-un limbaj arhaic. Dar ce sa faci....respectivii nu realizeaza ca Dzeu nu e doar roman.
Unii useri de pe forum o iau ca si o gluma: coltosule  ;) ... dar semnificativ e-Dzeu cum o ia, ar fi bine sa te ierte; eu te sfatuiesc sa-ti fructifici in alte moduri simtul umorului(debordant) si sa nu te joci cu glume de genul asta, risti sa comiti blasfemie...hula impotriva Duhului Sfant...si asta e grav! Dzeu sa te aiba in paza!

Edited by DayDreamer, 12 January 2009 - 09:30.


#21
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

 DayDreamer, on Jan 12 2009, 09:24, said:

Dzeu sa te aiba in paza!

Care? :huh:

#22
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

 ColtAlb, on Jan 12 2009, 09:29, said:

Care? :huh:

''Cel ce este''!:


Ieșirea - a doua carte a lui Moise

Cap. 3

''14. Atunci Dumnezeu a răspuns lui Moise: "Eu sunt Cel ce sunt". Apoi i-a zis: "Așa să spui fiilor lui Israel: Cel ce este m-a trimis la voi!"

Edited by DayDreamer, 12 January 2009 - 09:51.


#23
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Ce nu pricepi???? Nu pricepi ca diavolul are adeptii lui??? Si ca poate influenta?? Si ca in momente cheie din viata omul decide? Nu scrie ca de la inceput a fost ucigator de oameni-deci a fost lasat sa ispiteasca???Nu mai veni cu texte evidentiate cu roz-bombon si cu violet, daca nu esti troll hai cu argumente ca lumea! Nu afirma ceva daca nu poti sustine prin argumente! In rest, numai bine! O zi placuta!

eu pricep foarte bine ...

Satan nu poate face nimic fara acceptul lui DUMNEZEU ...care este suveran in toate deciziile.

Vezi cartea lui Iov ....

Satan este doar un instrument prin care Dumnezeu verifica cresdinciosia sau rebeliunea oamenilor !

In versetele pe care le-ai dat se vede clar ...ca DUMNEZEU ...i-a dat toate bogatiile pamantesti lui SATAN ...nu si le-a luat el singur !

Citeste cu atentie SCRIPTURILE ....nu le citii ca pe ziare !

#24
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

 DayDreamer, on Jan 12 2009, 09:32, said:

''Cel ce este''!:


Ieșirea - a doua carte a lui Moise

Cap. 3

''14. Atunci Dumnezeu a răspuns lui Moise: "Eu sunt Cel ce sunt". Apoi i-a zis: "Așa să spui fiilor lui Israel: Cel ce este m-a trimis la voi!"

1. N-ai inteles ideea.
2. Ce ai spus tu acolo nu are legatura cu ce am spus eu.
3. Si din ce am inteles eu acolo, rezulta ca D-zeu l-a pus pe Moise sa reproduca ca(sunt si eu cacofonist daca si "El" e) un papagal.
4. La fel pot spune si eu ca sunt ce sunt.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate