Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#6175
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
legat de comerțul exterior al  R. Moldova  ( nu neaparat numai cu  Franța ci și cu celelalte state membre UE  și statele non UE) pun doar o singură întrebare: cum e posibil ca R Moldova să vândă 100 mii to/an ca nucă moldovenească, când  producția lor este  doar 33% din cât produce Ro( adică 10-12 mii to) ?

Edited by iosif73, 02 November 2016 - 13:56.


#6176
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014
Pot fi doua explicatii dar mi-e cam lene sa ma uit pe uncomtrade.  

1. Rep Moldova importa nuca la greu pe care o proceseaza, din Ucraina ar fi de inteles de ce, dar cum te intreb mai sus nu inteleg de ce Franta.

2. Daca oficial nu sunt inregistrate tranzactiile inseamna ca importa serios si in mod clandestin din Ucraina.

Import+productie=consum+export   rezulta prost din datele lor oficiale?

#6177
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
cine stie exact? stiu de asemenea practici  in care avem moldoveni in tranzacție( si in firmele franceze si in cele din R. Moldova).  Poate  așa mai strecoară niste cantități de miez de nucă moldovenesc fără  plata taxelor vamale  si a TVA-ului aferent. Moldova fiind Non- Ue , importatoriii de nucă din Franța ar trebui să plătească niscaiva taxe vamale si TVA la importul în spatiul european. Dacă aleg regimul vamal de perfecționare  activă ( de procesare a materiei prime- nuca in coajă și reexport a produselor realizate - miez+ coajă) e posibil ca din cele 20 de tone de nucă in coajă să plece inapoi in Franta 60% miez si 40 % coajă, la fel de bine cum procentele se pot schimba, astfel incât .... la ieșire din țară tot 20 de tone ies, numai că miez si coajă. După mine asta e o inginerie făcută în scopul eludării taxelor vamale și a tva-ului. Gândește-te că există posibilitatea de a duce nucă seacă sau neconformă din spațiul UE si să importe miez ucrainean si ceva spărtură de coji, iar cantitățile totale să fie identice.

Cert e că sunt cazuri ce mi-au ajuns la urechi ..cu tiruri intregi de nucă în coajă care nu au putut fi folosite la consum.... si totuși... au intrat în circuit.

#6178
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014
Pai de asta te intrebam, ma gandeam: "Hm...poate nu inteleg eu ciclul tehnic de procesare, dar mi se pare exagerat sa duci nuca sa o spargi tocmai in Rep. Moldova, ca doar nu o spargi manual ci pe o linie de procesare automatizata, nici macar prea complicata"

Edited by ionutzitaly, 02 November 2016 - 15:02.


#6179
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005

View Postiosif73, on 02 noiembrie 2016 - 09:13, said:

2 nuci in fiecare gospodărie din mediul rural ar însemna vreo 10 milioane de nuci la nivel national. Acum avem in țară între 1 850 000 și 1 900 000 nuci.  Doar cu măsura asta spusă de tine părințele, ar crește sectorul ăsta de 4-5 ori în 10 ani.
Mai pune macar inca jumate
..
orasele se umplu de boscheti de rahat care costa enorm...numai balarii care, jumatr, nu au ce cauta pt ca sunt magnet pt afide adica ceara dulce, produc puf, seminte zburatoare de toate felurile.
hai sa ne gandim cum era daca macar jumate, sau un sfert, erau nuci...cum o fi ca in parc in capitala sa stai sun un nuc pe banca la umbra si nu sub un frasin jegos sau un tei care iti cade in cap...

Nici macar nu trebuie ca nucii aia sa fie musai altoiti sau daca sunt merge si pe port din nuca, sau merge sa fie si selectie...

Deci macar putin creier, putina promovare, putina contributie din partea astora care exista fix pt treaba asta, nu doar sa emita rapoarte si sa faca 3 soiuri care exista pe hartie si 10 exemplare in 2 loturi proprii....
si altoit, si selectie, si mai bune soiurile, si mai slabe, si la pret premium pt o parte din public, si ieftin pt sarantoci...si cu o mica implicare politica...
se pot face multe daca esti gospodar si ai creier...sau zero barat cand esti ..ei.
in afara de o lege tampita cara ma baga in parnaie daca tai nucul pus de mine pe  camp sau in vie, pe terenul meu....altceva nimic...

Dar cand unul vrea sa puna 1 ha de nuc ei sunt pe baricade....ca nu e bun, ca are raie frantuzeasca, ca terenul e prost pe hartie, ca dracu sa-i ia...



#6180
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Intre Braila si Buzau s-au decimat toti nucii plantati pe marginea soselei. Erau o frumusete.

#6181
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

View Postiosif73, on 02 noiembrie 2016 - 09:13, said:

2 nuci in fiecare gospodărie din mediul rural ar Ă®nsemna vreo 10 milioane de nuci la nivel national. Acum avem in țară Ă®ntre 1 850 000 și 1 900 000 nuci.  Doar cu măsura asta spusă de tine părințele, ar crește sectorul ăsta de 4-5 ori Ă®n 10 ani.

Si exportul de vreo 6,7 ori,  deci s-ar duce spre jumate de miliard de dolari.   Sa fie asta secretul pentru cultura nucului in Romania?:)   Adica nuci plantati bine, de soiuri bune dar extensiv in gospodarii, adica nu comercial plis ceva know-how in post harvest lentru a creste calitatea si putina curatenie la nivel legal in comert.



#6182
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Parca alaltăieri vorbeam sa ne înscriem in asociatii pt. a obține preturi mai bune..Azi vrem sa plantam cate un nuc in fiecare gospodărie..

#6183
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
daca nu-s prea multi care să isi permită să facă un hectar de livadă de nuc, de ce nu ar fi sprijiniți cei cu 2-3 nuci? Tot e un progres, pt cel ce ii planteaza.

Edited by iosif73, 05 November 2016 - 20:28.


#6184
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Și te-ai dus, dulce minune, Și-a murit iubirea noastră[...]
     Din sutele de entuziasti care erau, până de curand, pe forum sunt chiar interesat sa aflu câți au reusit sa pună in practică câte ceva in acest domeniu, câți continuă și câti au declarat ABANDON.
     Si, acum, sa facem, cu adevărat, cunoștință cei care am rămas:Eu, peste 300 nuci plantați pe 2,7 ha in Bihor. Voi?

#6185
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Ma bag si eu. Încă sunt pe poziții.  Undeva 185buc anul 2si3, dar am de înlocuit in primăvara vreo 15buc din cei mai tineri, deoarece din diverse motive ori nu s-au prins ori s-au uscat pe parcurs. Tot județul Bihor.

#6186
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Vrancea, cca 225 bucati anul 7,8 ingrijiti de tatal meu pina acum 2 ani si luati in grija din toamna acestui an.

Attached Files



#6187
iustinica

iustinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.05.2014
Eu sunt ceva mai modest. Am vreo 40 de pomi anii 1, 2 și 3 în Teleorman. Din aceștia vreo 10 sunt altoiți de mine după recomandările și videoclipurile domnului inginer Iosif Kiss.

#6188
Malureanu

Malureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.10.2015
Momentan o colectie de 64 de nuci, dar cand o sa ma fac mare o sa-mi fac si un nucet :)

#6189
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postbala86, on 17 noiembrie 2016 - 22:58, said:

...Eu, peste 300 nuci plantați pe 2,7 ha in Bihor. Voi?
scaiba, exact cinci nuci, anul patru.
În sud-estul județului Timiș.
Şi nu, niciunul nu-i şpagă de la domnul iosif73.

#6190
petzah

petzah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 10.04.2014
242 nuci pe aprox. 2ha , anul II , soiuri : Velnita , Cazacu si Miroslava , jud. Neamt .

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   351.79K   120 downloads
  • Attached File  140 (2).JPG   425.46K   117 downloads


#6191
cluj16leu

cluj16leu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.11.2010
Eu am 350 nuci pe 3,5 ha soiuri autohtone + moldovene altoite linga Cluj anul 3-4 .Toata livada a fost realizata manual din 10/10/10cu hirlet si lopata gropile  85/85/85 si chiar 100/100/100.Jumatate din gropi realizate de mine jumatate facute de cineva loco cu 4 lei groapa

#6192
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015

View Postscaiba, on 18 noiembrie 2016 - 10:51, said:

niciunul nu-i şpagă de la domnul iosif73.
Dar de la cine?😊

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate