Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

DAEWOO ESPERO -MERITA CUMPARAT?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
ioannes

ioannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.01.2009
de curand am gasit un espero din 1995.masina arata bine la exterior singurele defecte fiind o pata de rugina la luneta spate(cam 2 cm patrati) si un far cam opac.in rest arata fbn vopsea originala,geamuri fumurii,motoru se aude bn.La bord are 61000 de kilometri(dar cred ca are mai mult nush asa imi zice mie intuitia :D::D:D:).Proprietarul vrea camm 50-60 de mil ink nu neam hotarat ptr ca are si asigurarea de facut acuma si ink nu stie daca o face el sau o sa o fac io.Intrebarea mea e urmatoarea:merita sa o cumpar?este greu de intretinut?se gasesc piese avand in vedere ca nu mai avem fabrica in ro si espero a fost scos din productie acum 13 ani?.daca nu ce as putea gasi in aceasta clasa.banii nus o problema pana in 5000 de euro.sincer mam gandit si la un Sandero insa ca prima amsina nu prea ma lasa sufletu sa iau una noua ptr ca numai ea stie ca o sa pateasca.:)):D:P.alta alternativa ar fi cva din afara insa la ce preturi is pe la noi cu inmatricularea nu prea renteaza si daca am nr bulgaresti o sa am opreasca pol sa ma intrebe de sanatate la fiecare colt de strada.msi in avans

#2
timtim67

timtim67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.12.2006
Cred ca nu prea se merita tocmai din motivele pe care chiar tu le-ai scris. In plus Espero a fost si o serie mica,nu s-au produs f multe masini. Pana in 5000 E ai si alte variante.

#3
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
1. invata sa scrii romaneste. Si mai lasa si spatii intre propozitii, e greu de descifrat ce vrei sa spui.

2. pai daca poti sa dai pana in 5000 euro pe o masina, de ce te uiti la o masina de 1300-1400 euro din 1995? Care nu vad cum ar avea 61 mii de km in 13 ani de exploatare. Sa nu mai vorbesc de faptul ca espero are si un consum foarte mare

Concluzia: cu 5000 euro iti poti lua o masina mult mai noua. Cauta si vei gasi destule variante cu an de fabricatie 200x . Ti-as recomanda ceva de cls mica (generatia precedenta la Clio, sau un 206, o corsa, sau generatia precedenta de ibiza).

#4
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008
http://suchen.mobile...amp;tabNumber=2

si gasesti si mai ieftina cu siguranta...eu am vazut unele pe la 4 mii...

doar roaga te sa se scoata taxa infecta a lui tariceanu

#5
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,782
  • Înscris: 01.12.2007
la 5000e iti poti lua pe benzina focus,astra G 2001-2002,pe benzina,euro 4 cu motor de 1.6 benzina

espero nu merita,in primul rand este veche,daca pui un rulaj de 15k km an(in cel mai bun caz) si o vechime de 14ani => 210k km,numerele BG o sa atraga multe opriri de catre politie,consumul va fi ridicat

#6
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Ca fost propietar de Espero, iti pot spune ca a fost o masina excelenta.Eu am avut un GLX pe care l-am tinut de la 0 la 180.000km.Nu am avut nicio problema cu ea, insa incepand cu kilometrajul asta au inceput sa cada toate de pe ea, facuse rugina la praguri, consuma ulei si macaralele de la geamuri trebuiau schimbate.

Desi sunt fan Espero, in conditiile actuale nu merita, este o masina veche.La timpul ei a fost masina, acum o amintire frumoasa.

#7
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Espero este o masina foarte buna insa daca nu gasesti una buna intr-adevar(iar pe asta nu o gasesti la 1300 de euro) eu unul nu m-as baga.

#8
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Espero bun nu se mai gaseste. Punct. Daca aia are o pata de rugina de cat zici tu, inchipuie-ti ce e pe unde nu vezi. Si referitor la ce-a spus cineva mai sus, espero a fost bun cand era benzina ieftina. Da' loganul sh ce-are ? Pute ? Chiar ca masina de incepator e foarte suferitoare. Bine, daca nu vrei sa inveti sa bagi in viteza cu ambreiajul apasat, probabil ca nicio masina nu e buna :D. Dar la gropi e rezistenta. Iar daca e sh, mai mult ca sigur ca a iesit din garantie si e si intretinerea ieftina.

Edited by cristi.r, 05 January 2009 - 21:42.


#9
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Nu te puteai abtine, nu-i asa? Te manca sub limba. Nu este nici un nenorocit de topic pe forumul asta unde sa nu fie loganul pomenit. De ce nu vreti sa intelegeti, voi aparatori ai maritului Logan, faptul ca unora chiar le PUTE loganul??? Uite, eu cu un buget de 8000 de euro in Noiembrie 2006 am ales matizul in defavoarea loganului!

#10
ioannes

ioannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.01.2009

 Genesis, on Jan 4 2009, 17:27, said:

1. invata sa scrii romaneste. Si mai lasa si spatii intre propozitii, e greu de descifrat ce vrei sa spui.

2. pai daca poti sa dai pana in 5000 euro pe o masina, de ce te uiti la o masina de 1300-1400 euro din 1995? Care nu vad cum ar avea 61 mii de km in 13 ani de exploatare. Sa nu mai vorbesc de faptul ca espero are si un consum foarte mare

Concluzia: cu 5000 euro iti poti lua o masina mult mai noua. Cauta si vei gasi destule variante cu an de fabricatie 200x . Ti-as recomanda ceva de cls mica (generatia precedenta la Clio, sau un 206, o corsa, sau generatia precedenta de ibiza).


in primul rand srry da asa scriu astia care stau cam 7 zile pe saptamana prin salile de net :D:D:D.
in al doilea rand nu sunt zgarcit dar daca se iveste ocazia sa iau cva ieftin(cel putin initial,dupa aia nu stiu cat oi baga in ea) nu vad de ce as arunca cu banii.

#11
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Te-ai bagat in seama ca musca-n curu' calului . Preferam sa ma injuri, decat sa scrii tampenia asta:

 closchkutza, on Jan 5 2009, 21:53, said:

Uite, eu cu un buget de 8000 de euro in Noiembrie 2006 am ales matizul in defavoarea loganului!
Eu mi-am exprimat o parere, spre deosebire de tine care ai chef de cearta. Si ca sa te oftic si mai tare :D, cred in continuare ca loganul e bun ca masina pentru oricine, oricat de "incepator" ar fi el. Mori, nu ?  :lol:  Dupa ce capata experienta, poate sa-si ia si matiz :D

ioannes, ia-ti gandul de la espero. Are 14 ani. Rugina la luneta inseamna rugina in locuri in care ai acces numai daca desfaci caroseria in bucati. Rugina aia poate afecta rezistenta caroseriei. Altceva. Orice.

Edited by cristi.r, 06 January 2009 - 00:22.


#12
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008
Am avut Espero de 2 litri. Foarte gigi masina, mare cat china, stabila, silentioasa, totul electric. Mie unul mi-a placut mult.

#13
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006

 cristi.r, on Jan 6 2009, 00:08, said:

Te-ai bagat in seama ca musca-n curu' calului . Preferam sa ma injuri, decat sa scrii tampenia asta:

Eu mi-am exprimat o parere, spre deosebire de tine care ai chef de cearta. Si ca sa te oftic si mai tare :D, cred in continuare ca loganul e bun ca masina pentru oricine, oricat de "incepator" ar fi el. Mori, nu ?  :lol:  Dupa ce capata experienta, poate sa-si ia si matiz :D

Nu este tampenie amice, este un raspuns la ceea ce faci tu aici. Scrie undeva, in titlul topicului ceva, orice, cat de mic despre logan? NU, NU SCRIE! Si atunci care e faza cu postul tau? Daca omu` voia sa afle pareri despre Logan punea titlul "Discutii despre logan". Dar nu l-a pus. Deci inseamna ca nu vrea sa afle nimic despre logan. Deal with it! Peste tot, in toate topicurile despre masini noi sau la mana a doua, chiar daca initiatorul topicului spune ca il intereseaza DOAR masinile x, y si z se gasesc unul sau doi aplaudaci ai minunii nationale sa intrebe ca tatele la gard: "Da logan ce are maica? Iti pute? Loganu` nu e bun?". Nu puteti sa va abtineti.

And by the way, sa-ti raspund pe limba ta, poate intelegi, ca musca in curu` calului sau ca strampu`n cur te-ai bagat tu cu loganul in brate, titlul topicului, in caz ca l-ai uitat este: DAEWOO ESPERO - MERITA CUMPARAT?.

Edited by closchkutza, 06 January 2009 - 14:00.


#14
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006

 closchkutza, on Jan 6 2009, 13:35, said:

! Peste tot, in toate topicurile despre masini noi sau la mana a doua, chiar daca initiatorul topicului spune ca il intereseaza DOAR masinile x, y si z se gasesc unul sau doi aplaudaci ai minunii nationale sa intrebe ca tatele la gard: "Da Logan ce are maica? Iti pute? Loganu` nu e bun?". Nu puteti sa va abtineti.
Da matizul ce draq e?mandrie  koreana  facuta in romanika?  A trecut epoca daewoo in RO, evolueaza si tu la ceva  mai bun :coolspeak:

#15
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Si eu propun matizul. Nu e o masina rea. Cel mai tupeist pustan de la mine din bloc are un matiz rosu chel. :)

Espero ala zic si eu ca nu merita.

Edited by C.F.S., 06 January 2009 - 14:35.


#16
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006

 RamboX, on Jan 6 2009, 14:18, said:

Da matizul ce draq e?mandrie  koreana  facuta in romanika?  A trecut epoca daewoo in RO, evolueaza si tu la ceva  mai bun :coolspeak:
Problema ta fiind?

#17
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006

 closchkutza, on Jan 6 2009, 15:39, said:

Problema ta fiind?
Vocabularul tau cat si fanatismul pentru o tigaie de masina.

 closchkutza, on Jan 6 2009, 13:35, said:

And by the way, sa-ti raspund pe limba ta, poate intelegi, brate, titlul topiculuica musca in curu` calului sau ca strampu`n cur te-ai bagat tu cu loganul in , in caz ca l-ai uitat este: DAEWOO ESPERO - MERITA CUMPARAT?.


#18
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Espero a fost o masina foarte buna, chiar prea buna pentru vremea ei : full-electric, ABS, servo, Aer-Conditionat, Confort si motoare gurmande dar destul de in vana.
Acum insa, exista alternative mai bune, mai noi si eventual cu mai multe dotari.

Haideti sa nu ne mai atacam aiurea-n tranvai, pentru ca nu isi are rostul.Adevarul este ca in mod normal (aproape) oricine ar alege un Logan mai nou, in detrimentul unui Espero.Inclusiv eu, care am fost foarte multumit de masina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate