Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Voluntariat pe 3 continente!

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
CANDIDATUL IDEAL:

You have to be active, hard working and highly motivated to do long-term sustainable development.

You don't need to have previous experience or education, high motivation is enough!


RESPONSABILITATI / BENEFICII:

International humanitarian movement HUMANA PEOPLE TO PEOPLE is looking for volunteers. You can contribute to the fight against HIV/AIDS and poverty by joining the Development Instructor Programme – an international volunteer programme. We work in Mozambique, Zambia and Guinea Bissau.

A life changing experience –
for yourself and the people in Africa you work with!

You can work on following projects:
• Child Aid
• Street childen in Children’s town
• Fight against HIV/AIDS
• Vocational school
• Teachers´ traning college
• Farmers’s club
• Second hand clothes

Development Instructor Programme is a 14-month programme:
• 6 months training in Denmark
• 6 months development work at a project in Africa
• 2 months evaluation and information work in Europe

The work is non remunerated, but we do offer solutions to cover the program expenses.

More information: [email protected]

Visit also our website: www.lindersvold.dk






Stiti mai multe detalii despre astia?
Interesanta ideea celui care a deschis acest topic.Ai plecat pina la urma?

#20
nociva

nociva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.12.2006
HUMANA PEOPLE TO PEOPLE!

Probabil ca acum, cand situatia in Romania este cum este ar fi ok sa plecati cu acest program dar trebuie sa va ganditi bine inainte de plecare.

Eu am stat in Norvegia 10 luni si am abandonat inainte de plecare in Africa.

In primele 4 luni se cere sa munciti pentru a strange bani pentru scolarizare. Suma este enorma, orele de munca pe zi sunt de 8-10 uneori, de exemplu de revelion cand e plin hotelul si 12 ore.
Concluzionand: Primul aspect negativ, munca munca si iar munca.
2. Trezitul de dimineata, la 8  e micul dejun iar la 8 30 intulnirea de dimineata unde se canta, se discuta probleme etc. dupa care- MUNCA.
Iti poti lua zile libere dar nu prea ai ce sa faci, hotelul e situatat sus in munti iar pana in primul sat e o distanta de 15 20 km (aproximativ) si nimeni nu te duce cu masina daca ai vrea. (doar sa mergi pe susta adica sa ,,imprumuti,, o masina)
3. Este ca un fel de casa big brother, de diminata pana seara dai nas in nas cu aceiasi oameni fie ca-ti plac fie ca nu.
4. Dupa cele 4 luni de munca asidua, cica urmeaza 6 luni de specializare in care trebuie sa inveti si sa muncesti. Munca este iarasi enorma doar ca acum muncesti in echipe. Daca echipa strange banii pana la final pleaca in proiect, daca nu, mai asteapta. In aceste 6 luni va interveni si mancatoria intre studenti. Cati bani are ala, celalalt de ce nu munceste, da-mi de munca etc.
Munca in general este in primele 4 luni in hotel (ajutor de bucatar, camerista, receptioner, ospatar, barman, debarasator de mese).
In urmatoarele 6 luni colectat de haine: Vi se da un jaf de duba cu care mergeti de exemplu pe coasta de vest si stragenti haine din niste containere speciale. Le inghesuiti in duba dupa care le depozitati intr-un tir. ATENTIE: sacii de haine trebuie ordonati pentru a incapea cat mai multi. Un sac cantareste cam 10 kile. Sa vedeti ce ,,interesant,, e cand merg 2 fete la colecta.
Studiul se face cu profesori care nu sunt pregatiti, adica nu au studii de specialitate.
Dupa ce ai terminat proiectul, nu ma bag in amanunte ca nu am fost, ti se promite inca 2 luni in europa, dar de cele mai multe ori ajungi sa ramai tot in acel hotel din Norvegia si sa muncesti (nu atat de mult) entru a plati cazarea. :)

ASPECTE POZTIVE:
1. te maturizeaza enorm, rupandu-te de mediul in care traiesti si pe care-l cunosti si obligandu-te sa faci fata noilor provocari.
2. Cunosti tineri din toata europa cu care de cele mai multe ori tii legatura.
3. vezi o parte din Norvegia care credeti-ma ca merita vizitata. Cunosti alt stil de viata si de trai.
4. Ti se ofera posibilitatea sa stai fara sa produci niciun ban dar nici sa strici bani 2 ani din viata.

Sincer eu nu regret ca am plecat, am invatat multe dar am fost profund dezamagita cand am ajuns acolo si am descoperit alte chestii decat mi s-au spus. Din aceasta cauza am scris si aici, daca doriti sa mergeti sa stiti exact ce va asteapta.

Sper ca am fost cat de cat coerenta.
daca exista intrebari va voi raspunde.


Acum am citit mai bine, tu te referi la scoala din danemarca, eu am fost la cea din norvegia.
In danemarca am auzit ca e putin mai lejer. Oricum, tot Humana people to people este.






[quote name='mahmud' post='8335777' date='13th June 2010, 14:13']CANDIDATUL IDEAL:

You have to be active, hard working and highly motivated to do long-term sustainable development.

You don't need to have previous experience or education, high motivation is enough!


RESPONSABILITATI / BENEFICII:

International humanitarian movement HUMANA PEOPLE TO PEOPLE is looking for volunteers. You can contribute to the fight against HIV/AIDS and poverty by joining the Development Instructor Programme ? an international volunteer programme. We work in Mozambique, Zambia and Guinea Bissau.

A life changing experience ?
for yourself and the people in Africa you work with!

You can work on following projects:
? Child Aid
? Street childen in Children?s town
? Fight against HIV/AIDS
? Vocational school
? Teachers´ traning college
? Farmers?s club
? Second hand clothes

Development Instructor Programme is a 14-month programme:
? 6 months training in Denmark
? 6 months development work at a project in Africa
? 2 months evaluation and information work in Europe

The work is non remunerated, but we do offer solutions to cover the program expenses.

More information: [email protected]

Visit also our website: www.lindersvold.dk











Daca mai stie cineva ceva program de voluntariat SERIOS care nu implica bani as fi dispusa la o noua aventura.
Mersi

Edited by nociva, 02 August 2010 - 16:58.


#21
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Interesante peripetiile tale!Si de ce ai abandonat pina la urma?
Programul asta prin care ai plecat tu este valabil numai pt studenti?Daca esti mai batrinel asa la 40-42 years nu ai loc?Ce costuri a implicat toata aventura ta(bani cheltuiti de tine)?
Iti dau pm cu alte intrebari.Mersi!

Edited by mahmud, 03 August 2010 - 08:52.


#22
nociva

nociva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.12.2006

 mahmud, on 3rd August 2010, 09:51, said:

Interesante peripetiile tale!Si de ce ai abandonat pina la urma?
Programul asta prin care ai plecat tu este valabil numai pt studenti?Daca esti mai batrinel asa la 40-42 years nu ai loc?Ce costuri a implicat toata aventura ta(bani cheltuiti de tine)?
Iti dau pm cu alte intrebari.Mersi!
Am plecat deoarece mi-a fost de ajuns, in sensul in care nu au avut loc liber in programul in care doream si m-au plasat in altul cu persoane care nu-mi placeau. (In africa ma refer) plus ca m-a scarbit conducerea si profesorii. cred ca am plecat din mandrie.
Ti-as sugera sa mergi cu programul din danemarca. Din cate stiu eu trebuie sa strangi bani mai putini si munca e mai placuta, lucrezi cu copii cu probleme. Nu te sclavagesc.
Costuri... depinde. Stiu persoane care au venit fara niciun ban stiu altii care au venit cu 1000 euro. daca esti fumator neaparat sa-ti aduci tigari de acasa. NEAPARAT!
Poti sa-ti pui in bagajul de cala cate cartuse vrei, eu mergeam cu minim 4 si le imprastiam prin bagaj. Probabilitatea sa te prinda e minima iar daca te prind cred ca doar le confisca.  In Norvegia tigarile cele mai ieftine sunt 8 euro pana la 12 13 pachetul.
Eu pe luna stricam cam 100 de euro, asta insemnand ca-mi luam bomboane si alte chestii care nu sunt o necesitate.
Astept mesajul tau.
Si da, poti avea si 90 de ani daca poti face fata muncii fizice te primesc :).

#23
Florin2003

Florin2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2006

 nociva, on 7th August 2010, 13:57, said:

Am plecat deoarece mi-a fost de ajuns, in sensul in care nu au avut loc liber in programul in care doream si m-au plasat in altul cu persoane care nu-mi placeau. (In africa ma refer) plus ca m-a scarbit conducerea si profesorii. cred ca am plecat din mandrie.
Ti-as sugera sa mergi cu programul din danemarca. Din cate stiu eu trebuie sa strangi bani mai putini si munca e mai placuta, lucrezi cu copii cu probleme. Nu te sclavagesc.
Costuri... depinde. Stiu persoane care au venit fara niciun ban stiu altii care au venit cu 1000 euro. daca esti fumator neaparat sa-ti aduci tigari de acasa. NEAPARAT!
Poti sa-ti pui in bagajul de cala cate cartuse vrei, eu mergeam cu minim 4 si le imprastiam prin bagaj. Probabilitatea sa te prinda e minima iar daca te prind cred ca doar le confisca.  In Norvegia tigarile cele mai ieftine sunt 8 euro pana la 12 13 pachetul.
Eu pe luna stricam cam 100 de euro, asta insemnand ca-mi luam bomboane si alte chestii care nu sunt o necesitate.
Astept mesajul tau.
Si da, poti avea si 90 de ani daca poti face fata muncii fizice te primesc :).

Ma intereseaza si pe mine sa merg . Consider o sansa si o experianta interesanta.

Dar nu obisnuiesc sa scriu Mail-uri lungi. Le-am trimis un mail cu vreo 50 de caractere.... ai vreo sugestie ce sa le scriu mai mult..sau cum sa procedez

#24
nociva

nociva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.12.2006

 Florin2003, on 12th August 2010, 13:43, said:

Ma intereseaza si pe mine sa merg . Consider o sansa si o experianta interesanta.

Dar nu obisnuiesc sa scriu Mail-uri lungi. Le-am trimis un mail cu vreo 50 de caractere.... ai vreo sugestie ce sa le scriu mai mult..sau cum sa procedez
Gasesti pe e-jobs, best jobs si toate siteurile care intermediaza locuri de munca anunturi de la ei. Fa-ti cont pe aceste site-uri, da un search  cu DRH si trimite-ti cv-ul.  Un roman care lucreaza pt ei te va contacta (sau cel putin asa a fost la mine).  Vei gasi anunturi din mai multe tari care au scoli, te vei orienta cum vrei.
Oricum daca optezi pt norvegia sa-mi  scrii un email aici.
Multa bafta!

#25
Just_in

Just_in

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 31.03.2006
In Danemarca a fost cineva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate