Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Masina din Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bresciano

bresciano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.12.2008
Salut. Vreau sa va intreb. am gasit in anunturile pe internet la unele masini este adaugat in limba germana binenteles "MwSt. ausweisbar", ce inseamna si ce implica. La pretul respectiv ex.5000 euro este acest TVA cum si cand se aplica. Daca eu ca persoana fizica vreau sa cumpar masina platesc pretul scris acolo sau mai  adaug si aceasta taxa? Multumesc.

#2
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Inseamna ca are TVA deductibil, beneficiezi de deducere numai daca cumperi pe firma. Ca persoana fizica platesti 5000, ca firma 4200.

#3
bresciano

bresciano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.12.2008
ok multumesc Silviu, Am mai citit (gasit) pe forum si am inteles.

Eu sunt in italia, masinile sunt foarte scumpe. M-am gandit sa merg in germania sa-mi cumpar o masina dar in comparatie cu masinile din romania (targ vitan) cele din germania sunt mai scumpe, in tara gasesc masini mai ieftine si mai frumoase. Care este smecheria? De exemplu mie imi place si imi doresc un BMW seria 5 E60, in romania gasesc sub 20.000 euro si ceva frumos, in germania gasesc peste 20.000 si este ceva de serie ca sa spun asa. fara folie, jante 18-19 etc. Smecheria sa fie doar in KM dati inapoi? Oare?

#4
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
te-ai prins singur. ia-o din germania :)

#5
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
pai automat km dati inapoi presupun si o uzura mai mare a masinii. Si masina e un amalgam de fiare, sa nu crezi in povesti nemuritoare ca nu se vede asta la o masina. sigur motorul probabil e in stare foarte buna de functionare, dar restul... Sa nu mai vorbim ca poate masina e luata lovita serios din Germania si reparata prin Ungaria, Bulgaria.

Plus ca mai si costa putin in Germania sa cosmetizezi o masina. Ai grija si de unde cumperi si din Germania, ca te poti pacali, cauta cel mai bine un autohaus care nu vinde orice marca de masina, ci doar cateva specifice sau chiar una singura. Si sa nu aiba autohaus-ul vreun proprietar polonez, roman, rus, ucrainean, turc, bulgar. Sa fie neamt. Sanse mai mari ai in nordul Germaniei, insa si masinile sunt un pic mai scumpe ca in zona de sud (nurnberg, ingolstad, augsburg unde sunt multi turci si romani si de unde se aduc majoritatea junghiurilor de la noi) sau in zona de est (leipzig, unde sunt multi rusi si ucrainieni). Ce ti-am zis acum e din experienta unui roman care se ocupa cu adusul masinilor, poti sa ii spui si samsar, dar imi e prieten si ruda si mi-a spus cum e treaba.

Edited by Genesis, 30 December 2008 - 10:43.


#6
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Ca unul care mi-am adus doua masini din Germania, pot sa-ti recomand urmatoarele:
-cere ca pe factura (sau contract) sa-ti treaca toate datele masinii, inclusiv nr de km - am auzit ca la nemti e chestie penala sa dea kilometrajul inapoi;
-pretul se negociaza consistent, de regula ceri ultimul pret iar apoi faci tu o oferta, spui ca numai atat poti oferi, ca nu ai mai multi bani, ca ai gasit mai ieftin, etc...
-da un telefon mai inainte, daca ti se pare ca vanzatorul nu e neamt mai bine o lasi balta, arabii si turcii nu sunt seriosi

#7
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006

View Postsilviu_n, on Dec 30 2008, 23:37, said:

Ca unul care mi-am adus doua masini din Germania, pot sa-ti recomand urmatoarele:
-cere ca pe factura (sau contract) sa-ti treaca toate datele masinii, inclusiv nr de km - am auzit ca la nemti e chestie penala sa dea kilometrajul inapoi;
-pretul se negociaza consistent, de regula ceri ultimul pret iar apoi faci tu o oferta, spui ca numai atat poti oferi, ca nu ai mai multi bani, ca ai gasit mai ieftin, etc...
-da un telefon mai inainte, daca ti se pare ca vanzatorul nu e neamt mai bine o lasi balta, arabii si turcii nu sunt seriosi

de ex dk o masina costa 10000 Euro,cam cat ar lasa acolo la dealer?aprox....se negociaza ca in romania?poti ajunge sa o iei si cu 8500?sau lasa si el acolo 2-3 sute?

#8
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
La pret afisat de 7990 am luat-o la 7200 si fara prea multa targuiala, ca inchidea la biroul de inmatriculari... daca ma mai invarteam juma' de ora pe-acolo o luam sub 7000.

#9
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
depinde de masina.
e posibil sa nu lase nimic, sau e posibil sa o dea si cu 1000 mai ieftina.
in primavara cand si-o adus taica-meu golfu, o vb din romania la telefon, pretul afisat pe mobile.de era 12999euro, neamtu nu o vrut sa lase nimic. cand am ajuns acolo, de fapt in autohaus pe masina era trecut 13999euro.
la fiatu meu pretu era 3650 si am luat-o cu 3300 cu numerele de tzol pe 1 luna, adica masina 3150euro.

Edited by Ade_Dear, 31 December 2008 - 00:20.


#10
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
De unde ai luat-o. Au site?

#11
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
@C.F.S.: daca cu mine vorbesti: pai asta o fost in luna mai. nu mai stiu cum ii spune la autohausu de unde am luat golfu. era in munchen si era unu din autohausurile cu masinile parcate frumos la linie, cu parcare adevarata si birouri, nu un gard rupt cu 100 de masini inghesuite si o baraca in care sa stea unu colorat. cand am cautat masinile m-am uitat si pe site-urile autohausurilor. or fost de adus 3 masini si un camion dintr-un singur drum asa ca am cautat masinile unde am gasit camioane, de la munchen la hamburg si de la stutgard la berlin.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate