Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

VW Golf VI vs Opel Astra H

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
E vorba de 2 benzinare: Golf VI 1.4TSI 160 CP vs Opel Astra 1.6T 180 CP, ambele noi, in 5 usi, nivel de echipare Highline pt VW, respectiv Cosmo pt Opel (sunt practic identice ca optiuni), ambele cutie manuala 6 trepte, ambele ~20500 DDP. Voi face test-drive cu ambele masini dupa sarbatori, deocamdata chiar nu stiu ce sa aleg. Voi pe ce ati merge si de ce?

Ma intereseaza si intretinerea/service-urile ca daca iau VW intru pe mana celor de la Porsche Bucuresti, despre care numai rele am auzit. Opel cum sta la capitolul asta (as merge la Radacini, stau la 5 minute de reprezentanta lor de pe Bd Timisoara)?

Edited by TweakPwnz, 22 December 2008 - 23:13.


#2
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Eu as alege Honda...Civic 5D. (De fapt asta am ales eu anu asta)  :) Oricum strict intre cele 2,as merge pe Opel... Am avut 3 ani un Opel Astra H 1.6 105cp si s-a comportat bine... Motorul era cam zgomotos si consumul destul de maricel, in rest a fost ok...Acum de motorul de pe civic sunt foarte multumit.

#3
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
strict intre cele 2, as merge pe golf VI: suspensie independenta, calitate mai buna a interiorului, cutie mai scurta, model nou (astra H e la final, la anul in martie apare astra I, iar H-ul va fi probabil noul classic avand in vedere ca G-ul iese din productie la anul).

Seat leon Fr e o varianta la G6. Honda civic e o varianta, a aparut un facelift acum vreo 2 luni parca, nu stiu daca a ajuns si la noi.

#4
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
nu am condus Golf-ul, dar am Astra H
Desi sunt multumit de ea, si nu pot sa nu o recomand, in situatia ta as alege Golful deoarece Astra I apare la anul, si se va devaloriza mult H-ul actual.
Dar as lua cutia DSG

Daca e sa fie si alte masini, si eu as lua Honda Civic 5D

Edited by wizake, 23 December 2008 - 12:05.


#5
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,704
  • Înscris: 22.11.2007
partea nasoala la civic este ca nu exista motorizari prea multe. poate ca omul vrea mai mult de 140 de cai,dar nu vrea type R care si costa o gramada si mai e si in 3 usi.

si eu as alege tot golful..

#6
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,782
  • Înscris: 01.12.2007
strict dintre cele 2
golf VI

pe astra azi dai 20300e,peste 2ani o vei vinde cu 9000e

#7
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
nu am condus g6, dar g5 sta mai bine pe sosea decat civic, deci logic mi se pare ca g6>civic din punctul asta de vedere

motorul de 160cp este si el peste cel al civic-ului dpdv al performantelor

deasemenea, la golf-ul si focus-ul mi se pare ca impaca cel mai bine confortul cu sportivitatea

cu toate astea, civic arata intr-un fel.. :)

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 ionut_ionut, on Dec 23 2008, 12:38, said:

pe astra azi dai 20300e,peste 2ani o vei vinde cu 9000e

hai ca doar nu-i BMW sa se devalorizeze in halul asta. 9000e nu e nici o esentia de 2 ani (rulaj normal).

desi de mai bine de 15 ani face motoare pe benzina de capacitate medie si mica mai bune decat VW, atat turbo cat si aspirate, nu cred ca e un moment bun sa dai 20.000e pe o astra. decat daca primesti si o reducere de macar 10%.
despre golf, no comment.

#9
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Golf

#10
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Strict intre cele doua, Golf VI pentru ca motorizarea TSI e net superioara:
-cuplu 240 vs 230 Nm
-8,0s vs 8,3s de la 0-100km/h
-6,3 litri vs 7,7 litri consum combinat la 100 km

Opel Astra GTC e mai frumoasa intr-adevar, dar ca performante ...
La 23.000 de euro (poate chiar mai mult) iei un Scirocco cu aceeasi tehnologie TSI si care arata si bine.

#11
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
160 de cai din motorul de 1.4... Hmmm

Totusi si eu as merge pe golf dintre cele 2.

#12
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
Nu prea au comparatie cele 2 modele in afara de faptul ca impart aceeasi clasa. Am mers si cu golf 6 si cu astra H cu ids si golful este net superior cam la tot in afara de design (sasiu, suspensii, confort, directie, frane, materiale interior, aspectul bordului, consum, taxe si ce iti mai trece prin cap). Mai ales ca in echiparea high-line ai si DCC eu zic ca merita golful din toate punctele de vedere.

#13
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008
golf

#14
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Zilele astea de craciun m-am mai intalnit cu neamurile si a aparut o oferta foarte interesanta: VW Touareg 3.0 V6 TDI 2006, cutie automata tiptronic, klima, piele, xenon si multe alte dotari (practic full, fara navi si trapa), 87800 km, 20 000 euro in cap. Kilometri sunt reali, masina e a unui unchi, primul proprietar, a fost cumparata de noua de la Porsche Bucuresti. A fost masina de weekend, pt bucuresti omul are o corsa diesel. O vinde ca sa isi ia LandRover Defender, omul e nebun dupa offroad desi are 50 ani  :lol:.

Oferta e foarte tentanta, din cate vad eu e sub pretul pietei, stiu sigur ca nu a avut accident si ca km sunt reali. Problema e ca e cam mare fata de ce vroiam eu initial si nu stiu cum ar face fata la mers zilnic prin traficul din bucuresti si intretinerea e si ea destul de scumpa. Ma tenteaza totusi posibilitatile de offroad pe care le ofera.

Voi ce ziceti?


p.s. : nu pot sa o cumpar si sa o vand mai departe mai scump, ca se supara rau unchiul pe mine dupa aia (initial la asta m-am gandit :lol: )

#15
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Totul tine strict de tine. Daca te tenteaza, de ce nu?

Eu m-as baga fara discutii la Touareg :D

#16
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,782
  • Înscris: 01.12.2007

 undercoverbrother, on Dec 24 2008, 15:37, said:

hai ca doar nu-i BMW sa se devalorizeze in halul asta. 9000e nu e nici o esentia de 2 ani (rulaj normal).

desi de mai bine de 15 ani face motoare pe benzina de capacitate medie si mica mai bune decat VW, atat turbo cat si aspirate, nu cred ca e un moment bun sa dai 20.000e pe o astra. decat daca primesti si o reducere de macar 10%.
despre golf, no comment.


pai uita-te si tu cate costa o astra h 2006,ca sa nu mai zic de G,ca doar apare noul model


 TweakPwnz, on Dec 29 2008, 21:07, said:

Zilele astea de craciun m-am mai intalnit cu neamurile si a aparut o oferta foarte interesanta: VW Touareg 3.0 V6 TDI 2006, cutie automata tiptronic, klima, piele, xenon si multe alte dotari (practic full, fara navi si trapa), 87800 km, 20 000 euro in cap. Kilometri sunt reali, masina e a unui unchi, primul proprietar, a fost cumparata de noua de la Porsche Bucuresti. A fost masina de weekend, pt bucuresti omul are o corsa diesel. O vinde ca sa isi ia LandRover Defender, omul e nebun dupa offroad desi are 50 ani  :lol:.

Oferta e foarte tentanta, din cate vad eu e sub pretul pietei, stiu sigur ca nu a avut accident si ca km sunt reali. Problema e ca e cam mare fata de ce vroiam eu initial si nu stiu cum ar face fata la mers zilnic prin traficul din bucuresti si intretinerea e si ea destul de scumpa. Ma tenteaza totusi posibilitatile de offroad pe care le ofera.

Voi ce ziceti?


p.s. : nu pot sa o cumpar si sa o vand mai departe mai scump, ca se supara rau unchiul pe mine dupa aia (initial la asta m-am gandit :lol: )

baga-te la touareg,e prea bun pretul,chiar daca nu a fost masina de weekend,aproape 50k km an

am mers zilele trecute cu golf V Gt tsi 170cp,ca pasager,oricum era destul de aglomerat...nervoasa masina,insa nu sta chiar asa de bine la consum cum zic altii

100km/h 6.7%,130km/h 9.%,150km/h in tr a6a 11%

#17
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

 TweakPwnz, on Dec 29 2008, 21:07, said:

Zilele astea de craciun m-am mai intalnit cu neamurile si a aparut o oferta foarte interesanta: VW Touareg 3.0 V6 TDI 2006
E "temelie" mașina, dar gândește-te că implică multă cheltuială. :) Dacă știi că faci față (numai impozitul e peste 1000 lei anual), GO FOR IT! :coolspeak:

Edited by BadBoyBlue, 30 December 2008 - 01:43.


#18
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 herculane, on Dec 23 2008, 13:52, said:

nu am condus g6, dar g5 sta mai bine pe sosea decat civic, deci logic mi se pare ca g6>civic din punctul asta de vedere

motorul de 160cp este si el peste cel al civic-ului dpdv al performantelor

deasemenea, la golf-ul si focus-ul mi se pare ca impaca cel mai bine confortul cu sportivitatea

cu toate astea, civic arata intr-un fel.. :)
Golf IV e mai stabila decat Golf V in curbe, deci faza cu Golf 6 e mai bun decat 5-ul e trasa de par.
La Astra G piesele erau mult mai ieftine decat la Golf V, la Astra H nu stiu cum stau treburile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate