Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu
 Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 

Ce animale salbatice ati vazut prin drumetii?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Foarte dragut ursuletul din pozele lui kretzu77. Eu inca n-am avut "norocul" sa ma intalnesc sau sa vad vreun urs prin drumetiile in care am mers. Doar capre negre am vazut de cateva ori pe Valea Caraimanului.

#56
anaiustina

anaiustina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.11.2006
ibex (un fel de capre de munte cu coarne mari rotunjite) la ghețarul grossglockner - austria

Attached Files



#57
mihaita_co

mihaita_co

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.09.2005
Si la noi poti face drumetii in liniste, crede-ma! Ursi intalnesti f. des doar in zona Brasovului, Bucegi, pe-acolo unde sunt de fapt "ursi gunoieri" cei mi multi si unde muntele este foarte accesibil. Altfel ursul e un animal destul de timid. Cand te intalnesti cu ursu faci cativa pasi in spate, apoi stanga-imprejur si schimbi directia... el va face la fel in 99,9999% din cazuri. Te ataca doar daca are pui dar si atunci doar daca l-ai luat prin surprindere. Nenorocireile cu ursii din ultima vreme s-au intiamplat fie unora care si-au cautat-o cu lumanarea fie unii care au nimerit prost peste un urs enervat rau de altcineva. Nu stiu de atacuri spontane asupra turistilor...

In Austria si in Europa in general nu sunt ursi pentru ca baietzii i-au impuscat pe toti, de fapt ei nici nu mai au paduri naturale ci doar plantatii. Ce mai avem noi in tara e o adevarata "comoara", unica in Europa si ar trebui sa fim mandrii si sa incercam sa o pastram...


View PostIvanna, on Jan 31 2008, 19:47, said:

OMG! La ce distanta ai fost de el? Cum ai scapat de el?
Eu sa fiu intr-o drumetie si sa vad un urs, cred ca doar o inspiratie divina, de moment,  m-ar putea salva, altfel, cel mai probabil as fugi :w00t: .

Da' la noi prin Retezat, Bucegi e invazie de ursi? Vad ca practic totii care trec pe acolo vad cel putin unul. Eu nu inteleg, in Austria nu sunt ursi? Acolo se iau ceva masuri ca sa nu ajunga pe traseele turistice, sau care e explicatia ca acolo poti sa faci drumetii in liniste?

-----------------------
www.mihaic.blogspot.com

#58
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
ceva ursi

#59
Capitanul Nemo

Capitanul Nemo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.02.2007

View PostKING_99, on Jul 5 2008, 06:29, said:

ceva ursi
Cel mai exotic, până acum, un șacal jigărit, într-o dimineață, în Munții Strandja, la granița turco-bulgară.

Cel mai comun, omul prost. Extrem de periculos. Lesne de recunoscut după lanțul gros, tricoul mulat cu inscripții tribale (Dolce and Gabbana, Hijos de Puta, etc),  mașina cu număr de Torino, sunetele inconfundabile de manele și mirosul persistent de grătare. În cazul  în care (posibil și probabil) devine agresiv, apelați la DEX și la Gramatica Limbii Române.

#60
Atena_atenne

Atena_atenne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.09.2008
mistreti

#61
vid313

vid313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 24.03.2007
Ursul pe drumul spre Cota 1400 - Sinaia

#62
rm_1685

rm_1685

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.09.2010
O ursoaica si puiul pe Transfagarasan
O bufnita alba pe drumul spre Susai (revin cu o poza ca n-o am la mine)
O caprioara si un iepure de camp in padurea Dridu
Un sarpe de 1.5m si soricei de camp in padurea Comana (de asemenea revin cu o poza)
Soimi in oras
O acvila pe o creanga
Veverite si ciocanitori...evident (foarte raspandite in ultimul timp si in Bucuresti)
Ulii sorecari in cimpul din apropiere de Manastirea Caldarusani
Rate salbatice la mine pe lac
O vulpe trecand rapid prin fata masinii la 10m
Attached File  DSCN5639.JPG   663.54K   49 downloads Attached File  DSCN5640.JPG   697.26K   48 downloads Attached File  DSCN5641.JPG   622.05K   37 downloads Attached File  DSCN5642.JPG   617.65K   63 downloads

Si apropos de populatia de ursi...avem aproape jumate din populatia Europei

#63
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 01.01.2007
Azi, la coborarea de pe munte am intalnit o veverita hoata si lacoma. Am botezat-o Udrea. :D

Attached Files



#64
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005
La Cota 1400 din Sinaia am zarit cativa negrii salbatici care frigeau cu ardoare cativa mititei pe gratar.

In rest ursii si-au vazut de treaba lor :)

#65
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010
printr-un episod gen FROZEN   http://www.imdb.com/...b/vi1237648409/  nu  a trecut  (asistat) nimeni? :D  B)

Edited by sushimic, 07 November 2010 - 16:51.


#66
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Cerbi (pe ”Coașă”, adică pe drumul Soveja-Lepșa), vulpi (în Bărăgan) și urși (Tușnad și Transfăgărășan). În foto sunt o ursoaică cu puiul ei la sfârșit de august '09.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate