Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Taxe vamale pentru produse din SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Ruller2allnall

Ruller2allnall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.12.2008
Am comandat si eu ca tot omu' o geaca din state am platit cu visa nici o problema produsul: o geaca de iarna de 150$ plus taxele de livrare 40 $ cam intr-o saptamana au ajuns in tara si m-am dus sa ridic geaca de la posta, acolo insa mi-a spus un ciumpalac ca trebuie sa platesc taxe vamale de 12% pe toata valoarea coletului adic 190$, iar dupa cei 12% se aduna cu valoarea coletului(190$) din care se percepe tva de 19% mai pe scurt trebuia sai dau 200 de RON. Normal ca l-am intrebat care-s taxele alea de 12% , nu a stiut sa-mi raspunda doar mi-a aratat scris pe o foaie de mana "imbracaminte SUA - 12%" , si i-am zis bine iti dau taxa de 12% si tva pe geaca dar nu inteleg dece ar trebui sati dau taxa si tva si pe transport, din nou habar nu avea ce il intreb si a sunat el la nu stiu ce superior si ala i-a spus ca trb sa platesc pe toata valoarea facturii, faza e ca nu aveam nici o factura in pachet doar pretul gecii si taxa de transport, factura urmand sa o iau de la banca. Oricum mi-a dat o adeverinta cu suma care trebuie sa o platesc ca sa ridic coletul, si m-am dus sa ma luminez si eu am cautat pe net informatii despre taxele vamale care se percep dar nu am gasit nimic concret la posta nu a fost nimeni in stare sa ma ajute, asa ca in cele din urma m-am dus am achitat cei 200 RON ca sa-mi iau coletul. Acuma intrebarea e am fost furat pe fata cu chitanta? intradevar exista aceste taxe vamale? tva-ul se aplica si pe trasport? caci daca am fost furat am sa ma duc sa imi recuperez bani dar nu ma pot duce in necunostinta de cauza ca cine stie poate is eu paranoic iar bani care i-am dat is justificati de legea romana :)

p.s. daca are cineva un link cu taxele vamale care se aplica si pe ce se aplica as fi recunoscator

#2
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Incearca aici http://forum.softped...howtopic=116106

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate