Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli
 Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...
 Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

Recomandare tableta

Ansamblul Neofort Rezidenția...
 Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...
 

...my precious...

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008
Buna
Foarte draguta casa, inclusiv compartimentarea.
Felicitari pentru echipa de constructori. Noi n-am avut norocul asta. De unde sunt si cum i-ai gasit?
Se pare ca vom fi "consateni". Unde stai in Chiajna? Poate suntem vecini...Noi construim la Dudu, imediat dupa padure, prima la dreapta, apoi prima la stanga (pe langa Str. Sperantei).

#20
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
merci geopos,

compartimentarea (proiectu de arhitectura) mi l-a facut cumnata-miu, iar echipa am gasit-o printr-un prieten. initial (aprilie-mai) trebuia sa fac un minibloc, sau duplex pe verticala, cum vrei s-o iei: 2 apartamente de cate 3-4 camere fiecare, curtzi separate, etc...comun fiind numai casa scarilor si fundatia, acoperisul si putzul. mi-ar fi convenit financiar.

dar, datorita crizei, "asociatul" meu nu a reusit sa faca rost de finantze. asa incat am facut casa asta de acum, singur (ma rog , cu nevasta-mea).

ca sa revenim. echipa asta e a unui prieten al fostului "asociat" al meu....

unde in chiajna? pai, dupa padure, unde face drumul la stanga, o iei pe acolo, mergi cam 500m si apoi iar stanga inca 500m (ultimii 500m sunt drum de tzara).

#21
ngr

ngr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 12.03.2008
imi place casuta ta :)
spor la treaba si sa ai noroc de echipe bune si la finisaje, evident si sa faci bani si in continuare ;)

#22
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
acum casa este "la rosu" cu acoperisul tip lindab pe ea. in ian-feb intentionez sa-i pun si termopanele.

am facut-o in regie proprie.

autorizatia de constructie expira prin martie dar n-as vrea s-o mai prelungesc (de ce sa mai dau banii??)

am depus la primarie cerere pentru cont in care sa platesc impozitul (mi-au zis ca o sa fie gata in ianuarie) si am facut receptia "la rosu".

acum urmeaza INTREBAREA catre voi:

stiti ce pasi trebuie sa fac pentru a INTABULA casa? cadastru, semnaturi de la vre-un diriginte de santier (pe care nu-l am...daca trebuie, de unde fac rost...etc)???


multumesc

#23
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,099
  • Înscris: 22.06.2004
vezi ca scria pe jurnalul meu de casa. cateva pagini mai in spate. sunt o gramada de acte de bagat la dosar. succes la casa si ne auzim prin ianuarie pentru termopane. ca sa intabulezi casa, trebuie sa faci receptia. pentru asta iti trebuie tabla pe casa(tigla), termopanele si usa de intrare

#24
denise18

denise18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 28.04.2008
Buna. Din cate imi amintesc trebuie - contract vanzare/cumparare pt. teren.
                                                    - autorizatia de constructie
                                                    - proces verbal de receptie a casei
                                                    - certificat fiscal de la primarie ( mi se pare IN ORIGINAL)
                                                    - cadastru
                                                    - copie c.i.
Stiu ca pt. doua dintre acte trebuie copii legalizate, dar nu-mi mai amintesc pt. care....Semnaturile dirigintelui de santier ( cartea tehnica) nu mi le-a cerut nimeni pana acum...probabil mie imi vor trebui la banca , pt. modificarea ipotecii, dar altfel...nu cred ca te va intreba cineva de ele.
SARBATORI FERICITE CU BINE !

#25
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,099
  • Înscris: 22.06.2004
ieri i-am vazut casa lui e2d si mi-am schimbat parerea despre bca. daca se pune corect in opera iese chiar frumos. casa este foarte frumoasa iar locatia nemaipomenita. are o gramada de vecini spre deosebire de mine:))) eu zic ca va iesi ceva deosebit. succes la casa e2d

#26
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
mie mi-a bagat cineva in cap ca bcaul nu este sanatos dar din ce am citit din reteta de fabricare nu am gasit nimic toxic
si eu vreau cu bca pentru ca izoleaza mai bine
voi ce ati auzit de rau despre bca? puteti sa-mi scieti si pe jurnalul meu
despre caramida stiu ca se sparge usor si e mai prost izolator decit bcaul

#27
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
casa foarte frumoasa,,mignona ..chiar simpatica as putea spune...
o observatie: merita sa faci garaj la parter in cazul unei case de dimensiuni mici, avand doar un living la parter si o bucatarie?

#28
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View Postenemy2day, on Dec 17 2008, 08:16, said:

sal tuturor,
inutil sa mentionez ca iar suntem la zero cu banii  :thumbup: . asa ca in primavara, cand teoretic incepem finisajele, am in plan sa facem tot exteriorul (termosistemul si termopanele) iar la interior sa facem locuibil doar parterul. garajul l-am transformat deja in dormitor (tot pereti de BCA de 30cm, termosistem este si pt el, intratea pt masina e zidita cu o fereastra normala, etc) asa incat in faza 1 vom avea (speram) un apt de 2 cam la parter, urmand ca etajul sa-l amenajam in timp (x ani).


#29
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
alaltaieri am pus termopanele si usile...

am cheie la casa  :lol:

merci lu conu71...baietii lui au facut treaba buna...
sa-i fi vazut cu un geam de 3x1.2m dintre care o foaie era de 6mm pe noroaiele alea pe ploaie (ca a plouat in continuu)...

#30
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008
Asteptam si poze! :D
Faina senzatia cand incui usa, nu? :P
Felicitari!

#31
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,099
  • Înscris: 22.06.2004

View Postenemy2day, on Jan 28 2009, 21:07, said:

alaltaieri am pus termopanele si usile...

am cheie la casa  :lol:

merci lu conu71...baietii lui au facut treaba buna...
sa-i fi vazut cu un geam de 3x1.2m dintre care o foaie era de 6mm pe noroaiele alea pe ploaie (ca a plouat in continuu)...


multumesc. mai aveai mormanul ala mare de pamant pe care patinam eu in fata casei?:))))

#32
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
era mormanu, dar au luat-o pe langa...pe langa groapa pt fosa septica...groapa de pamant, fara margini delimitate, ba chiar care se surpau de la ploaie...aventuri ce mai...

dupa in urmatoarele 2 sapt vreau sa incep (si sa termin) si instalatia eletrica de la parter...ca acu pot incuia si sunt sanse mai mici sa treaca tziganii sa-mi fure firele din casa. apoi, cand o da caldurica (sper martie) o sa pun polistirenu, iar apoi...tencuiala la interior (asta cand or aparea finantele).

daca m-oi pricepe, poate pun si vata minerala la acoperis...daca nu e cine stie ce tehnologie...daca vad ca nu merge, o sa astept o manopera specializata...

#33
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
am geamuri si usa (cu cheie).

intrebare: pot face acum instalatia electrica?

sau trebuie facut ceva inainte?

inca n-am tencuit / sapa / termosistem / instal termice / instal sanitare / etc

multumesc.

Edited by enemy2day, 06 February 2009 - 12:27.


#34
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Da, o poti face...de fapt asta e urmatorul pas.
Eu acum sunt in acelasi stadiu ca tine (fericita posesoare de geamuri si usa cu cheie) si am terminat instalatiile sanitare si termice si se lucreaza la electrice. Primele sunt trase prin sapa, electricele sunt pe tavane si pereti deci au lucrat ambele echipe in paralel.
Acum o sa astept primavara sa purcedem la finisaje.
Eu una ma intrebam dc nu e mai bine sa fac tencuiala interioara inainte sa tencuiesc/termoizolez exteriorul pt a se usca mai bine/repede?!?

#35
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008

View Postroandre, on Feb 6 2009, 12:35, said:

Eu una ma intrebam dc nu e mai bine sa fac tencuiala interioara inainte sa tencuiesc/termoizolez exteriorul pt a se usca mai bine/repede?!?

cred ca daca lasi deschise 2-3 geamuri, se usuca...totu e sa nu ploua afara.
cum vrei sa tencuiesti? mecanizat? manual? sa-mi spui si mie de oferte de pret pls...manopera, materiale, manopera+materiale.

ms

#36
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Ma bate f tare gandul sa fac tencuiala mecanizata pe interior dar...si aici apare acel mare DAR , unii pereti au abateri cam mari iar tencuiala mecanizata e mai rentabila cand ai peretii drepti caci altfel te costa f mult materialul (manopera e comparabila cu cea pt tencuiala manuala).
Ca pret pana acum am primit doar pt tencuiala manuala 20 ron/mp si gletul 15 ron/mp.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate