Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 

Ambliopia

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut.Azi am fost la un medic oftalmlog care mi-a spus ca sufar de amabliopie.Am cautat despre boala si am inteles ca trebuie remediata la o varsta frageda.Eu am 17 ani acum,si din pacate,cu boala asta,nu pot sa imi iau carnetul de conducere,si cu atat mai putin sa imi indeplinesc visul de a ajunge medic chirurg.  O mai pot trata? Cum? Un lucru ciudat este ca in decursul vietii mele am fost la 5 medici oftalmologi diferiti si fiecare mi-a spus altceva.

#2
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
se numeste ambliopie si din cate stiu eu nu se mai trateaza dupa varsta copilariei, stiam ca sanse ai pana in jur de 9-10 ani...acum poate ma insel, ca medicina e din ce in ce mai avansata

doctorul ce ti-a zis? ti-a dat ochelari, picaturi?

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 adrianatoma, on Dec 11 2008, 23:19, said:

se numeste ambliopie si din cate stiu eu nu se mai trateaza dupa varsta copilariei, stiam ca sanse ai pana in jur de 9-10 ani...acum poate ma insel, ca medicina e din ce in ce mai avansata

doctorul ce ti-a zis? ti-a dat ochelari, picaturi?


ochelari.De 0.75 pe stangul (ala bun) si 2.75 pe dreptul

#4
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
da, era de asteptat sa-ti fi dat ochelari...dar sincer nu ma pot pronunta daca te mai ajuta acum pentru ambliopie sau daca nu e deja prea tarziu pentru corectie.
poate e cineva de specialitate pe aici si stie mai bine sa-ti spuna ce sanse sunt sa se mai corecteze.

#5
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
si eu am ambliopie, nu se corecteaza decat pana pe la 6/7 ani, poti lua permis de conducere(il am de vreo 15 ani, desi asociate ambliopiei am si alte probleme oftalmologice), poti deveni medic chirurg(pe mine sa nu devin medic m-a convins altceva...nu ambliopia, btw voiam sa fac neurochirurgie si nimeni nu mi-a spus ca nu as putea)!

#6
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

 xeleron, on Dec 11 2008, 17:35, said:

Salut.Azi am fost la un medic oftalmlog care mi-a spus ca sufar de amabliopie.Am cautat despre boala si am inteles ca trebuie remediata la o varsta frageda.Eu am 17 ani acum,si din pacate,cu boala asta,nu pot sa imi iau carnetul de conducere,si cu atat mai putin sa imi indeplinesc visul de a ajunge medic chirurg.  O mai pot trata? Cum? Un lucru ciudat este ca in decursul vietii mele am fost la 5 medici oftalmologi diferiti si fiecare mi-a spus altceva.
se poate trata, prin practicarea relaxarii si centralizarii. probabil ai primit 5 raspunsuri diferite si pentru ca ai fost in perioade diferite, iar totul e schimbator. destul de logic ca se poate schimba si in bine, nu numai in rau, nu?

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 ralcr, on Dec 13 2008, 11:34, said:

se poate trata, prin practicarea relaxarii si centralizarii. probabil ai primit 5 raspunsuri diferite si pentru ca ai fost in perioade diferite, iar totul e schimbator. destul de logic ca se poate schimba si in bine, nu numai in rau, nu?

deci vrei sa spui ca la varsta asta mai pot face ceva?

#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
http://oftalmologie....8.htm/Tratament

mie medicii mi-au spus ca pana la 6/7 ani se poate corecta total, pana pe la 10 ani partial...dupa aceea deloc.

dar iti repet inca o data, nu este un capat de tara!

#9
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

 xeleron, on Dec 13 2008, 13:59, said:

deci vrei sa spui ca la varsta asta mai pot face ceva?
problemele de vedere sunt reversibile la orice varsta

#10
germiston

germiston

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.09.2007

 xeleron, on Dec 11 2008, 18:35, said:

Salut.Azi am fost la un medic oftalmlog care mi-a spus ca sufar de amabliopie.Am cautat despre boala si am inteles ca trebuie remediata la o varsta frageda.Eu am 17 ani acum,si din pacate,cu boala asta,nu pot sa imi iau carnetul de conducere,si cu atat mai putin sa imi indeplinesc visul de a ajunge medic chirurg.  O mai pot trata? Cum? Un lucru ciudat este ca in decursul vietii mele am fost la 5 medici oftalmologi diferiti si fiecare mi-a spus altceva.

Exista o lege clara, Ordinul 350/2003 al MS. Si ultimul tampit intelege de acolo ca este permisa obtinerea permisului de conducere pentru amatori celor care sufera de ambliopie. Aceasta lege este identica cu directiva europeana 439 din 1991. Orice concluzie contrara acestei legi de catre anumiti medici oftalmologi poate fi actionata in instanta. Si inca o treaba, ambliopia poate fi tratata aproape la orice varsta. Fii tare, legea este de partea ta, este o lege europeana, cei care nu o vor respecta vor suporta rigorile ei mai devreme sau mai tarziu.

#11
stffyystffyy

stffyystffyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.05.2009
am fost diagnosticat cu ambliopie, se mai poate face ceva? am 33 de ani...va rog sa-mi raspundeti

#12
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
multe tipuri de ambliopie sunt datorita stresului ochilor. ai idee ce tip de ambliopie ai?

#13
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007
Intră aici și vezi ce scrie.

Edited by AndreiOM, 12 May 2009 - 20:19.


#14
hialin

hialin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2011
Am 27 de an si am fost diagnosticata cu ambliopie din copilarie. Exercitiile nu m-au ajutat atunci. Acum am fost la medic si mi-a fost recomandat un cd cu exercitii pentru ambliopie care costa 400 lei. Imi poate spune cineve daca a incercat acest cd si daca a vazut vreo imbunatatire a vederii?

Edited by hialin, 25 March 2011 - 15:15.


#15
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
Fiul meu a fost diagnosticat cu ambliopie la 7 ani si jumatate, cind e cam varsta limita la care se mai poate face ceva. Din ce am inteles nu putem scapa de ochelari (1,7 dreapta, 4 stanga) insa trebuie ca ochiul lenes sa fie stimulat sa se obisnuiasca sa lucreze cu lentila . Ochiul fiind in crestere/formare , as vrea sa aud de la alti parinti experiente in care s-a reusit macar ameliorarea/scaderea dioptriilor. Intreb asta deoarece pe Internet nu prea am gasit povesti cu final fericit... si chiar as dori sa stiu ce inseamna aceasta recuperare cu succes, dupa ce chinuim copilul cu plasturi si ochelari.

#16
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 lbanias, on 10th January 2012, 22:30, said:

Ochiul fiind in crestere/formare , as vrea sa aud de la alti parinti experiente in care s-a reusit macar ameliorarea/scaderea dioptriilor

In primul rand nu sunt parinte dar m-am nascut cu strabism (dezalinierea ochilor) iar aceasta afectiune este de multe ori insotita de ambliopie. Am fost operat la varsta de 5 ani si dupa operatie (sau poate chiar si inainte) imi amintesc am am purtat si eu ocluzor la ochelari ceea ce inseamna ca cel mai probabil aveam si ambliopie. Acum la aproape 30 de ani nu sufar de ambliopie nici macar de o forma usoara pentru ca am intrebat in mod explicit medicii care m-au consulat si toti mi-au confirmat ca nici unul dintre ochii mei nu sufera de aceasta afectiune. Deci daca medicii nu mi-au pus ocluzorul degeaba inseamana ca am avut ambliopie cand eram copil si acum nu mai am; e adevarat insa ca eu eram cu vre-o doi ani mai mic decat fiul tau cand am inceput sa il port.

In al doilea rand observ din ceea ce ai scris ca nu ai inteles exact in ce consta ambliopia. Aceasta afectiune consta in scaderea acuitatii vizuale a ochiului afectat cauzata de faptul ca creierul refuza sa mai foloseasca in intregime informatia vizuala transmisa de acest ochi. Ambliopia poate aparea la copiii care se nasc cu o diferenta mare de dioptrie intre cei doi ochi adica imaginea unui ochi este mult mai necalara decat imaginea celuilalt. In aceasta situatie creierul nu reuseste in virtutatea vederii binoculare sa formeze o singura imagine combinand imaginile celor doi ochi asa ca "renunta" la serviciile ochiului cu dioptrie mai mare si se foloseste mai mult de ochiul cu diptrie mai mica. In timp centrii nervosi responsabili pentru folosirea ochiului mai slab se atrofiaza si ochiul ramane cu vedere scazuta sau chiar orb.

Dupa ce ambliopia s-a instaurat degeaba mai corectezi ochiul slab cu lentile pentru ca creierul tot nu il va folosi crezand in continuare ca ochiul e prost. Adica degeaba i se presrie fiului tau dioptria corecta pentru vicul sau de refractie pentru ca el tot nu va vedea bine cu ochiul ambliop iar atunci cand acopera ochiul bun cel slab tot prost va vedea. Daca insa se acopera ochiul bun cu un ocluzor pentru perioade mai lungi de timp exista sansa ca creierul fortat de circumstante sa inceapa sa foloseasca mai mult ochiul slab si astfel ambliopia se mai amelioreaza.

Deci problema fiului tau este la creier iar tratamentul ambliopiei nu urmareste scaderea diotriilor asa cum crezi ci "repararea" creierului astfel incat sa foloseasca cat mai mult ochiul ambliop. Adica prin tratament se incearca "convingerea" creierului ca ochiul ambliop (corectat de lentila ochelarului) este capabil sa formeze o imagine clara care poate fi folosita. Fiul tau va fi videcat de ambliopie atunci cand va vedea cu ochiul suferind la fel de bine cum vede cu ochiul bun, diferenta de dioptrii intre ochi insa cel mai probabil va ramane in continuare si probabil va fi nevoie sa poarte ochelari dar nu asta este problema. Exista oamenii care au diptrii foarte mari dar care nu sufera de ambliopie si au vedere normala cat timp au lentilele corectoare in fata ochilor.

#17
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
Multumesc de explicatii, stiam in parte unele insa speram sa avem un caz fericit ca si al tau, adica fara ochelari la final. Minuni se ma intimpla... Important e sa poata vedea clar cu sau fara ochelari. Subiectul l-am deschis deoarece doctora ce-l trateaza (ocluzor + exercitii de stimulare la aparate) spune ca e convinsa ca e de mic asa si nu va putea scapa de ochelari, pe cind alta a spus ca ochiul se "regenereaza" , ceea ce mie imi pare o exagerare prin lipsa de argumente, mai ales la o virsta limita pentru corectie. Nu mai povestesc ca s-a disputat si calitatea "sculelor" de tratament... ca una ar face intr-o zi ce face alta intr-o saptamina.Pot intelege ca ochiul poate la un moment dat trimite creierului informatia corecta/completa prin antrenament , insa mi-e greu sa cred ca odata ce ti se stabilesc ochelari cu dioptrie 4 poti invinge o chestie relativ mecanica. Poate doar prin operatii de ultima generatie.

#18
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 lbanias, on 14th January 2012, 01:49, said:

Multumesc de explicatii, stiam in parte unele insa speram sa avem un caz fericit ca si al tau, adica fara ochelari la final.

Cu multa placere dar cred ca m-ai inteles gresit, cazul fericit al meu nu este fara ochelari ci fara ambliopie. :)  Eu port ochelari de corectie cu dioptrii dar cand ii port am acuitate 1 adica vad sa citesc cu fiecare ochi in parte toate randurile de pe panou ca un om cu vederea normala. Daca fiul tau are ambliopie inseamna ca el chiar si cu ochelarii prescrisi corect pentru viciul sau de refractie nu reuseste sa vada toate randurile de pe panou daca priveste numai cu ochiul care sufera de ambliopie. Ambliopia inseamna vedere slaba ce nu poate fi corectata cu lentile.

Cazul fericit pentru fiul tau va fi cand cu sau fara ochelari (chiar nu conteaza acest aspect) va vedea literele de pe ultimul rand de pe panou cu fiecare ochi separat. Daca intr-adevar fiul tau a fost diagnosticat cu ambliopie atunci problema lui este multi mai grava decat necesitatea purtarii ochelarilor.  

 lbanias, on 14th January 2012, 01:49, said:

Minuni se ma intimpla... Important e sa poata vedea clar cu sau fara ochelari.

Exact asta este esential, de ochelari poate scapa dupa 20 de ani cu ajutorul chirugiei refective care pana se face el mare sigur va mai evolua.

 lbanias, on 14th January 2012, 01:49, said:

, insa mi-e greu sa cred ca odata ce ti se stabilesc ochelari cu dioptrie 4 poti invinge o chestie relativ mecanica. Poate doar prin operatii de ultima generatie.

Nu sunt medic ci doar un pacient foarte bine informat si din ce am citit am aflat ca de la nastere pana la o anumita varsta (aceasta varsta variaza undeva intre 20 si 30 de ani) globul ocular se alungeste lucru ce face ca ochiul sa se duca catre dioptrii cu minus adica spre miope. Deci ca sa aiba dioptrii apropiate de zero la maturitate un om trebuie sa se nasca cu hipermetropie adica cu dioptrii cu + ce vor fi compensate de-alungul cresterii pana la maturitate. Deci daca copilul tau are dioptria +4 este posibil ca ea sa mai scada pana ajunge la 20 si ceva de ani. Scaderea dioptriei din pacate insa nu va vindeca si ambliopia deci el poate sa ajunga sa nu i se mai prescrie ochelari dar tot sa vada mai slab cu ochiul ambliop.

Daca dioptria fiului tau insa e cu minus (adica -4) ea poate sa mai creasca pana la maturitate. :(

Deci pentru fiul tau este important tratementul pentru ambliopie iar scaderea dioptriilor nu este un lucru prea important.

Du-te pe site-ul asta:

http://www.preventblindness.org/

si intra pe linkul Discussion Forum, apoi din pagina care se deschide intra pe linkul Children and Eye Problems si ai sa gasesti un forum de discutii american (deci in engelza) in care o sa gasesti multe discutii ale parintilor despre problemele oculare ale copiilor lor, cauta subiectele cu amblyopia si patching. Aici ai putea sa gasesti "success stories" :) sau din pacate failures :( .

Edited by e2k, 15 January 2012 - 02:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate