Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

SINCRONIZARE SUBTITRARE IN ULEAD

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nicolaur

nicolaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.02.2005
SALUT Mtz.Ti-am urmarit preocuparea pentru subtitrari.Felicitari.Am si eu cateva probleme.Incarc subtitrarea in SUBTITLE WORKSHOP 2.51 ,o corectez,o verific si e sincronizata,dar dupa ce o salvez si o incarc in ULEAD DVD WORKSHOP 2 si o verific nu mai este sincronizata.Ti-am citit si readme-ul pentru SUBTITLE WORKSHOP dar degeaba.Unde gresesc?  Zilele trecute am gasit un soft ffffff simplu de la CUCUSOFT pentru avi - dvd cu subtitrare ,dar nu converteste bine ,posibil sa fie un conflict in sistem.Ai lucrat cu asta?Ce versiune recomanzi?Eu vreau sa fac din avi dvd cu subtitrare pentru stand-alone.Iti multumesc anticipat. :worthy:

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Mai da un search pe forum despre Ulead Workshop si vezi ca mai de mult am zis eu ceva despre subtitrarea in acest program. Din cate imi amintesc erau probleme numai la NTSC. Vizualizam subtitrarea in Ulead si dupa aceea o sincronizam (cu o valoare falsa) in Subtitle Workshop. Primul timp din subtitlu era ok in amblele, dar pe ultmul trebuia sa il modific cu ctrl+B pana imi iesea sincronizarea in Ulead chiar daca in Subtilte Worksop nu mai era sincronizat cu filmul.

enjoy,
Mtz

#3
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003

nicolaur, on Feb 3 2005, 22:25, said:

SALUT Mtz.Ti-am urmarit preocuparea pentru subtitrari.Felicitari.Am si eu cateva probleme.Incarc subtitrarea in SUBTITLE WORKSHOP 2.51 ,o corectez,o verific si e sincronizata,dar dupa ce o salvez si o incarc in ULEAD DVD WORKSHOP 2 si o verific nu mai este sincronizata.Ti-am citit si readme-ul pentru SUBTITLE WORKSHOP dar degeaba.Unde gresesc?  Zilele trecute am gasit un soft ffffff simplu de la CUCUSOFT pentru avi - dvd cu subtitrare ,dar nu converteste bine ,posibil sa fie un conflict in sistem.Ai lucrat cu asta?Ce versiune recomanzi?Eu vreau sa fac din avi dvd cu subtitrare pentru stand-alone.Iti multumesc anticipat. :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>

Din cate stiu eu (poti afla si din help-ul programului dar cel in format .pdf din directorul unde se instaleaza Ulead-ul) formatul subtitrarii text care este acceptat de ULEAD este o combinatie de timp si frame-uri : ore, minute , secunde, dar in loc de milisecunde trebuie frame-uri.
Desi SUBTITLE WORKSHOP spune ca poate salva subtitrarea in format ULEAD nu poate fiindca el lucreaza la salvare ori cu timp ori cu frame-uri si Ulead-ul are nevoie de o combinatie timp si frame-uri ( cum am spus mai sus ).Nu am reusit sa gasesc un program de conversie subtitrari sa faca acest lucru , dar se poate face Authoring DVD si cu soft-uri mai simple si free . Ai nevoie doar de authoring DVD sau si de encodare ptr. DVD (video si audio) ?
Nu uita , cum spune si MTZ de "search" si nu uita metoda AVI2(S)VCD sau DVD expusa tot de MTZ.

#4
nicolaur

nicolaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.02.2005
Va multumesc pentru raspunsuri.Da,as avea nevoie si de encodare,in cazul in care nu reusesc sa sincronizez subtitrarea.Merge cum zici tu Mtz,dar e cam pe bajbaite.Cautam ceva mai simplu si de aceea v-am intrebat daca ati folosit CUCUSOFT-ul.

#5
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003

nicolaur, on Feb 4 2005, 14:20, said:

Va multumesc pentru raspunsuri.Da,as avea nevoie si de encodare,in cazul in care nu reusesc sa sincronizez subtitrarea.Merge cum zici tu Mtz,dar e cam pe bajbaite.Cautam ceva mai simplu si de aceea v-am intrebat daca ati folosit CUCUSOFT-ul.

<{POST_SNAPBACK}>

Am folosit un encoder de la cucusoft ,dar era sub asteptari .
Avi 2 DVD (cu subtitrare selectabila sau nu ) se poate face si numai cu programe
free si iese destul de bine , dar cum este regula generala calitate nu presupune simplitate .
Iata un scenariu free :
Ptr. Lipire (daca filmul este pe mai multe CD -uri) si extragere sunet din avi : Virtualdub(Mod).
Ptr. fixare header daca sunetul este AC3 :Besplit
Ptr. compresie sunet (daca nu este AC3) :Besweet
Ptr. prelucrare si eventual lipire subtitrare : Subtitle Workshop sau SubResync (de la Vobsub)
Ptr. resize si prelucrare imagine apoi frameserving spre encoder : avisynth
Ptr. encodare video : Quenc. care dupa parerea mea este cel mai bun encoder mpeg2 VBR free (greu de gasit un encoder mpeg2 free!)
Daca iti permiti si cu bani aici ( la encoder ) merita sa investesti :
Clasificarea aproape general acceptata a encoderelor mpeg 2 (cu bani) este :
1. CinemaCraftEncoder
2. Apoi cu diferente destul de mici intre ele :TMPGEnc , Mainconcept , Canopus , restul se pare ca nu prea merita atentie .
  Daca faci DVD ai scapat de partea cu multiplexatul care o face programul de authoring , daca faci (S)VCD pentru multiplexare : bbmpeg
  Ptr. authoring DVD (free) : Ifoedit , Rejig , Muxman , DVD Author + DVD Author GUI (ultimul accepta subtitrarea direct in format sub sau srt si are chiar si ceva meniuri) . Toate aceste programe de authoring sant free si simple , au posibilitatea adaugarii mai multor coloane sonore si a mai multor subtitrari. Ptr. primele 3 subtitrarile trebuie sa fie in format *.sup si pentru transformarea subtitrarii : SRT2SUP (foarte bun, cu posibilitate setare pozitie , culoare , tip font , verificare incadrare in latimea ecranului) .
Daca vrei meniuri frumoase si program simplu dar nu free (de authoring DVD cu meniuri) TMPG DVD Author, dar care din pacate cum spunea si Mtz. nu are posibilitate de adaugare subtitrari (si nici mai multe coloane sonore).
Eu cand vreau meniuri frumoase il folosesc iar pentru subtitrari si mai multe coloane sonore folosesc si IFOEdit sau Muxman sau  DVD Author , apoi pastrez meniurile lui TMPGEnc. folosind metoda cu IFOUpdate (de la adaugare subtitrare la un DVD) - astfel folosind 2 programe de authoring beneficiez de calitatile fiecaruia.
Am incercat si programe de authoring consacrate ca DVDLabPro sau SpruceDVD Maestro sau Sonic ReelDVD dar m-au dezamagit fiindca pe DVD playerul meu (care este adevarat e mai slab) DVD-urile facute cu ele mergeau prost : ori se blocau ori aparea imaginea pixelata.
  Cam astea sant parerile mele in ce priveste transformare Avi2DVD ( care fie vorba intre noi nici nu prea merita - dar noi cei care nu avem DVD Playere cu Divx ce sa facem ?). Repet ale mele , ceea ce clar nu inseamna neaparat cele mai bune solutii .
Mai ales fiindca majoritatea softurilor de mai sus sant integrate in pachetul Avi2DVD (sau D2S) te sfatuiesc (iar) sa nu o ocolesti metoda prez. de Mtz. :http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=26190
Spor la treaba !

#6
nicolaur

nicolaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.02.2005
Multumesc PIGULIGU ,o sa iti urmez sfaturile,in limita timpului,ptr ca cere ceva timp,si o sa te tin la curent cu ce am facut.Weekend placut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate