Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Mexic

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#883
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Aprilie este varf de sezon in mx/riviera maya.  e misto.
daca GPK inseamna grand paladium katenah sau cum naiba ii spune, iti spun ca e super misto. dar 3500 de persoana e exagerat (includ si zborul). daca e pt doua persoane, apoi, poate ca e cam scumpicel, dar pe acolo e.
am stat la grand paladium. am uitat la care din ele. era unul din mijloc, oricum, pe acolo te plimbi unde si cum vrei.
deja ma bate gandul pt o vacanta la anul in mx poate, dar din pacate riviera maya imi pare din ce in ce mai scumpa. dar daca nu ar fi problema de bani, grand paladium (oricare din ele) sau iberostar (dar aici neaparat, cel putin lindo, paraiso preferabil sau de esti cu bani grand) ar fi primele pe lista.

mai sunt si altele mai fancy, dar cu mult mai scumpe.

#884
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Cancun, playa del carmen, toata rivieramaya, era considerata o destinatie turistica sigura, fara problemele din acapulco sau alte parti
In ultimul an citesc de tot mai multe incidente, impuscaturi si morti pe plaja, resorturi atacate, bomboana pe coliva o bomba ieri a explodata pe feribotul de cozumel.
Reglari de conturi intre mafioti, taxe de protectie etc.
Pacat. S'a mai dus o destinatie de suflet. Si e frumos acolo.
Nu am mai fost in vacanta de3 ani si chiar ma uitatm bucuros ca am programat o vacanta acolo in aprilie. Nu ma ingrijorez f mult, doar ca amsa reduc iesirile din resort la minim si probabil o sa fie ultima vacanta pe acolo. Imi e greu sa cred ca inviitor se vaschimba oi bine si violenta se vareduce. E mexic

#885
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
in 10 zile de cand am postat:
- germania, sua si alte tari au emis avertizari de calatorie
- un alt set de bombe descoperite din timp puse la un alt feribot (aceeasi companie, apartine familie fostului guv q.roo)
- un turist injunghiat pe plaja in timpul unui jaf. A supravietuit, dar si'a luat cutit in piept.
- o executie pe plaja in fata unui resort

(asta pe langa alte crime locale)

Viva mexico

#886
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
e an electoral în Mexic, deh

#887
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu, e rau tare, sunt cartelurile ce se lupta.
Cei vechi, de aveau afacerile asezate au cam fost arestati, guzman extradat. E new generation (asta e numele cartelului) ce nu au afaceri mari sa fie lovite, pur si simplu fac o "revolutie proletara" narco. Si violenta e in floare.
2017 fata de 2016 in zona cancun playa, criminalitatea a crescut de vreo 2 ori. Deja 2018 se prevede ca va fi de 8-10ori mai mult ca acum 5 ani.
Nu am mai postat aici tot ce se intampla, da e jale. Asasinate, executati prin spitale si alergat martorul sa'i traga glont (ca'n filme), turisti injunghiati de taximetrist etc.
Numa alaltaieri altu impuscat in akumal.

O sa cada turismul, si'o fac mexicanii cu mana lor. Americanii care's grosu, se sperie. Urmaresc forumurile de discutii si vad oameni ce au fost acolo de zeci de ori, cum mergem noi la eforie. Si spun gata, e prea multa violenta, prea multa frica.
Imi e ciuda, era o zona de suflet pt mine.

Tocmai am veificicat stirile. Alti doi impuscati in playa noapte trecuta si lasati cu mesaj narco.


#888
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
toate stațiunile mexicane au un grad de ocupare de peste 85%, iar acum de paști va fi 100%
ăștia din carteluri își reglează conturile între ei, nu au treabă cu turiștii, ei își vînd marfa turiștilor din hoteluri și celor care vin cu vasele de croazieră
cele mai multe violențe sînt la cabo san lucas și acapulco
cancun e un fel de antalya, acolo turiștii merg la țarcuri

nu am auzit de vreun turist mort pe undeva
turiști jefuiți sînt și la bucurești

nu e cazul să devenim paranoici

Edited by rottweiler2007, 16 March 2018 - 15:02.


#889
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu esti la curent. Toata lumea vorbeste de playa fiind noul acapulco.
Cand esti turist si stai pe plaja si trece glontul pe la 1m de tine, nu poti spune ca nu au treaba cu turistii.
Anul asta au fost vreo 2-3 crime pe plaja in faza resorturilor.

Nu am timp acum, da am sa pun mai tarziu poze cu turisti injunghiati. Anu asta.

#890
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
uite aici care sînt cele mai periculoase zone din mexic (printre cele mai periculoase din lume) - https://www.facebook...62354623817123/

12 de las 50 ciudades más peligrosas del mundo son mexicanas. El Consejo Ciudadano para la Seguridad Pública y la Justicia Penal ubica en primer lugar a Los Cabos.

deci cabo san lucas a ajuns, brusc, cel mai periculos oraș din lume iar acapulco a urcat de pe 4 pe 3

cancun joacă la pitici, nici nu e pe listă

iar Mexic nu înseamnă doar cancun și acapulco

mergi la puerto escondido, la huatulco, la ixtapa, la mazunte, la manzanillo  - unde e liniște și pace

Edited by rottweiler2007, 16 March 2018 - 15:35.


#891
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu, cazi intr'o capcana. Pasul urmator e sa compari cu criminalitatea din cartiere din detroit.
Cand criminalitatea se dubleaza, tripleaza in fiecare an asta arata ca ai o problema serioasa acolo.
Nu este o competitie unde se moare mai mult. Problema ce se pune e daca vrei sa faci o vacanta, care nu e ieftina, intr'o zona unde sa'ti fie frica sa iesi din hotel.
Copnsulatul us din playa a fost evacuat pentru aproape o saptamana, tocmai din aceste motive. In prezent angajatii federali us au ban, le este pur si simplu interzis sa calatoareasca in zona, cu exceptia resorturilor si a unei zone strict delimitate in playa (le da numele strazilor).


Nu ma pasioneaza mexicul la pacific. Imi plac caraibele. Din pacate si celelalte tari din zona au aceleasi probleme.
Merg peste o luna in mx, dar daca continua asa va fi ultima data. Sa analizez mai atent cum e roatan sau vreo alta insula mica pe acolo.

#892
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
atunci du-te în st.maarten
nu cumva să te duci în curacao că acolo s-a filmat narcos Posted Image

#893
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
clar, trebe sa ma reorientez. cum am spus merg acum si probail urmatoarea in zona va fi cel putin peste 1.5 ani poate chiar 2-3. pana atunci sa'si mai revina si caraibele din uragan, daca nu trece altu peste insule iarasi.
am timp sa ma uit. faza e ca multe chestii pe insule implica complicatii la transport. apoi, multe alte destinatii in zona sunt mai scumpe.
mexic, riviera maya era perfect. nu era ieftin, dar raportul pt serviciile oferite si banii plati era perfect. st marteen , curacao etc este x1.5 mai scump
dominicana nu se justifica. la acelasi pret sau mai scump si ai aceleasi probleme. plus serviciile mai jos.
jamaica o destinatie buna, dar iarasi scumpa si ai aceleasi probleme de violenta.

cuba? da e sigura, e ieftina, plaja buna, serviciile cele mai proaste posibile. cade de pe lista. cel putin pt acest secol.

Edited by argentum, 16 March 2018 - 16:55.


#894
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
atunci mergi în okinawa sau bora bora
acolo sigur e liniște și pace

Edited by rottweiler2007, 16 March 2018 - 16:45.


#895
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
90% grad de ocupare în hotelurile din Acapulco - https://www.razon.co...0-de-ocupacion/


Acapulco fiind al treilea cel mai periculos oraș din lume

#896
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
A facut cineva scufundari in cenotes in Yucatan?
A fost cineva la scufundari in Cozumel?

M-ar tenta o vacanta scurta (si ieftina) in Yucatan pentru scufundari. Cel mai ieftin ar fi sa iau un pachet all inclusive dar nu ma tenteaza sa stau in Cancun sau Playa pt o saptamana. Dar nici Cuzumel nu pare prea "idilic". Pana la urma insa as fi dispusa sa nu iau in seama turismul in masa si de "resort" daca as avea conexiuni ok pt niste scufundari misto.

#897
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
am auzit parca doar o data sau de doua ori de scufundari in cenotes. se merge la cenotes pt balacareala in apa si atat, cred ca e de super nisa.
totusi, baza principala pt scufundari e cozumel. nu am fost niciodata pe insula, nu m'a pasionat. mi'a fost suficient sa privesc de pe mal cum se vede insula si atat  :)

poti folosi un resort ca baza. apoi in cozumel daca nu ma insel, sunt cateva hoteluri, resorturi ce sunt oarecum orientate catre clientii ce vor scuba diving.
poti merge cat mai inspre sud, spre mahahual, chetumal etc, pt scufundari, dar din ce am auzit, cozumel e de baza.

View Postrottweiler2007, on 20 martie 2018 - 13:17, said:

90% grad de ocupare în hotelurile din Acapulco - https://www.razon.co...0-de-ocupacion/


Acapulco fiind al treilea cel mai periculos oraș din lume

da ma naibii de treaba. nu am mai postat, dar iarasi doar in ultimile 48 de ore.
impuscaturi in bar in puerto morelos, in pueblo ce'i drept, lasat cu un mort,
impuscaturi in parcarea subterana de la chendraui (asta e un supermarchet) din isla de mujeres, zona super pasnica considerata. la ora 9am
4 taxiuri incediat cu cockteiluri molotov in cozumel (e mare chestie asta pt ca acolo mafia taxiurilor e in floare. s'au atacat taxiuri in trecut chiar daca aveau clienti inauntru, e poveste mare si tine de f multi ani, nu am timp sa detaliez)
4 sau 5 morti, impuscaturi in Cancun, dar asta intra la chestii obisnuite, rafuieli intre bandele de narcos.

ce scriu mai sus sunt in ultimele 48hrs. daca voi credeti ca e o situatie normala...

#898
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
se răfuiesc între ei
nu au treabă cu turiștii

#899
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Cozumel este celebru printre scufundatori. Deci stiu ca este "baza". De aia si este in "bucket list"-ul meu :)
Insa ar fi semnificativ mai ieftin sa stau in Playa/Cancun. Variantele "super turistice". Insa din ce am vazut e prea bataie de cap sa iei ferry-ul pana in Cozumel pt scufudari in fiecare zi. Iar ce am gasit oferit la agentiile de pe "tarm" nu de pe insula nu prea mi se pare interesant. Mi se par pachete pentru oameni care vor sa incerce sa se scufunde. Adica nimic serios. Deci pana la urma singura varianta ar fi sa merg pe cont propriu.

Om vedea.

#900
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu au treaba cu turistii, incidentele in care turistii sunt vizati sunt relativ putine. totusi au fost turisti prinsi de multe ori in schimburi de focuri.
eu obisnuiam sa ies din resort, mergeam prin orase, ma plimbam, restaurante locale, ma duceam la cumparaturi etc. cand vezi magazinul unde mergi la cumparaturi ca se lasa cu impuscaturi, ca sunt taxiuri atacate... incepi sa te ingrijorezi.
povesteau unii saptamana trecuta (pe net), mergeau cu bicicletele peste un over pass si au auzit impuscaturi. au pedalat mai repede. apoi, a doua zi au vazut stiri, un mort in tulum la podul dinspre pueblo nustiunde etc/.

View Postsomething00, on 21 martie 2018 - 17:25, said:

Cozumel este celebru printre scufundatori. Deci stiu ca este "baza". De aia si este in "bucket list"-ul meu Posted Image
Insa ar fi semnificativ mai ieftin sa stau in Playa/Cancun. Variantele "super turistice". Insa din ce am vazut e prea bataie de cap sa iei ferry-ul pana in Cozumel pt scufudari in fiecare zi. Iar ce am gasit oferit la agentiile de pe "tarm" nu de pe insula nu prea mi se pare interesant. Mi se par pachete pentru oameni care vor sa incerce sa se scufunde. Adica nimic serios. Deci pana la urma singura varianta ar fi sa merg pe cont propriu.

Om vedea.

exclus sa faci "naveta". mai ales acum ca s'au bagat controlale de securtitate ca la aeroport la ferry si e o companie mai putin, doau barci scoase, tarifele au crescut etc. poti merge o data sa spunem, dar nu poti sa faci naveta zilnic cu ferry. poate cu o barca particulara, sa se miste repede, nu sa astepti dupa program etc.
poti merge pe cont propriu pe insula daca nu, dar eu zic sa iei AI si ala e baza unde sa stai sa dormi etc.
mai cauta, mai sapa. eu nu am fost pasionat de scufundari. imi propusesem o data sa iau si eu certificarile alea simple, dar imi ajunge snorkeling.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate