Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Mexic

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#1
calandrin

calandrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 19.01.2005
Fratilor, cu Burkina Faso m-ati lamurit bustean, nu mi-a dat nimeni nici nu raspuns.
Dar pentru Mexic stie cineva o varianta ieftina?
E vorba de o familie cu un copil de doi ani si ceva.

Edited by me_and_myself, 07 May 2007 - 10:12.


#2
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Nu stiu daca mai este de actualitate topicu' dar as vrea sa stiu ce intelegi mai exact prin safari?

Eu am fost acum 2 ani in Africa de Sud (vizitand niste prieteni) si am participat la un safari. Si cand zic safari, vreau sa se intelega ceva de genul animal seeing. Adica ne-au imbarcat in niste LandCruisere cabrio si am plecat prin savana (pe la girafe, leoparzi, rinoceri, lei..etc) Toata chestia a durat cam 3 zile cu cazare in mijlocul savanei in niste colibe si masa pe capota masinii. Excursiile astea se organizeaza regulat dar nu stiu daca se poate si din romania.Noi am aranjat totul de acolo. Ca pret, parcul Kruger este destul de scump...pt 3 persoane, te-ar costa cam 8000 ranzi, adica vre-o 2500USD. Ai putea de asemenea sa incerci din Botswana dar conditiile am auzit ca nu sunt chiar OK. Oricum, daca asta vrei (la acest tip de safari te gandeai) sa sti ca Africa de Sud este o solutie viabila si merita toti banii.

#3
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Daca vrei safari , nu iei copil de 2 ani dupa tine ca-l chinui.
E absurd. Spune detaliat ce vrei si iti trimit un program.
Da si un buget daca se poate.
Iti recomand Tanzania. Un program 11 zile - 3690 USD + bilet de avion pana acolo. Cazari numai de la 4 stele in sus.. iar in parcurile nationale sunt niste locatii speciale.. cu tot ce este necesar in ele.

#4
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
omul vrea Mexic, nu mai vrea safari. Pe de alta parte, orice presupune o traversare de ocean iese din catwegoria ieftin, cel putin varianta cu avionul. incercati fara copil varianta back-packing combinata cu dormitul in gara + pensiuni de tineret (super tare si distractie pe masura). ptr. bilete de avion, incearca www.lastminute.com si alte site-uri asemanatoare.

#5
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

Quote

omul vrea Mexic, nu mai vrea safari. Pe de alta parte, orice presupune o traversare de ocean iese din catwegoria ieftin, cel putin varianta cu avionul. incercati fara copil varianta back-packing combinata cu dormitul in gara + pensiuni de tineret (super tare si distractie pe masura). ptr. bilete de avion, incearca www.lastminute.com si alte site-uri asemanatoare.

Parerea mea e ca daca vrei  ieftin (in cazul de fata adica) ar trebui sa stai acasa. O vacanta ca asta pentru a fi reusita presupune confort , relaxare (chiar si fara un program prestabilit). Daca ai de gand sa te duci sa te chinui in mai stiu ce colibe sau in gari fara un minim de confort si mai iei si copii dupa tine , mai bine stai acasa.
O vacanta nu se planifica doar din perspectiva bugetului. Chestia asta nu e clara deloc la romani. Daca te uiti pe site-uri din afara nu o sa intelegi mare lucru. E cu totul altceva cand vorbesti fata in fata cu un agent de turism care poate sa iti ofere variante , si mai mult , sa planifice excursia impreuna cu tine alegand varianta cea mai potrivita pentru tine si familia ta(in loc sa vanda pachetul care-i ofera comisionul cel mai mare).
Iti recomand urmatoarea varianta :

Mexic - Copper Canyon cu Trenul - 3590 USD/pers (plus bilet de avion Bucuresti - Tucson - Bucuresti) - daca vrei detalii referitor la cum il poti lua dami PM. E un singur loc in Romania unde o sa-l gasesti. (asta pot sa-ti garantez)
Programul incepe si se termina in Tucson , Arizona. Ai confort ridicat + o experienta culturala pe care nu o sa o uiti in veci.
Cazare in urmatoarele hoteluri :
The Westin La Paloma Resort & Spa
Posada del Hidalgo
Posada Barrancas Mirador
si
Sierra Madre Express

Ziua 1. Sosire in Tucson
Turul incepe: Hotelul Westin La Paloma ora 6 PM. Transferul este inclus de la aeroport la hotel. Tucson este situat in S-E statului Arizona , intr-o zona desertica superba, sub munti. Hotelul dumneavoastra este situat langa Muntii Santa Catalina , inconjurat de gradini desertice si formatiuni naturale de roca. Puteti face o plimbare sau va puteti relaxa la piscina inainte de a lua parte la o receptie de bun venir si apoi cina.
Mese: Mic dejun

Ziua 2. Mexico / Imbarcarea in tren
Mai mult de un secol de populare a acestei zona a creat un ameste de culturi. Veti putea centrul , calatoring apoi in zona Xavier del Bal. Construita in secolul 18, misiunea spaniola alba cu doua turnuri reprezinta un amestec interesant intre stilurile maur, spaniol si mexican. Dupa pranz, luat in comunitatea istorica Tubac , veti trece granita in Mexic , la Nogales pentru o calatorie la bordul unui tren privat , Sierra Madre Express. Intregul tren este rezervat pentru dumneavoastra !! instalati-va , faceti cunostinta cu personalul sau va puteti relaxa. Veti petrece noaptea in tren, dormind in timp ce acesta strabate zonele rurale.
Mese: Mic dejun / pranz / cina

Ziua 3. Descoperiti El Fuerte
Astazi faceti o vizita intr-un sat local pentru o demonstratie de dansuri locale inainte de ajunge pentru pranz in orasul El Fuerte, colonizat de Conchistadorii Spanioli in secolul 16; a iesit in evidenta ca fiind o un important centru misionar si economic, recunoscut pentru arhitectura unica. Dupa pranz, veti face o plimbare pe rau pentru a putea observa fauna si flora locala, urmata de o vizita la muzeul local. Dupa amiaza o puteti petrece la Posada del Hidalgo , un fost conac colonial construit in 1890 ce combina sarmul de atunci cu dotarile de astazi.
Mese: Mic dejun / pranz / cina

Ziua 4. Aventura Copper Canyon
Veti urma ruta Chihuahua - Pacific care creste de la nivelul marii pana la 2600 m trecand prin 83 de tunele si 35 de poduri, peisajul fiind facand din ea, una dintre cele mai frumoase trasee feroviare din lume. Constructia acestui traseu este considerata o capodopera a ingineriei; este principala ruta de acces catre Copper Canyon. pe masura ce trenul strabate acest traseu, dumneavoastra veti putea admira totul dintr-un vagon special de observatie. Veti calatori in singurul tren conceput si adaptat special pentru excursia la Copper Canyon !! Ajungeti apoi la Divisadero , pe Platoul Sierra Madre de unde veti merge pana la marginea canionului; privelistea se intinde pe mai multe mile. Spre deosebire de Marele Canion , peisajul incredibil este disponibil doar pentru dumneavoastra; pacea si linistea al acestui gigant va va uimi. Sunteti invitati la o receptie si apoi cina in stil familial la Posada Barrancas Mirador , vederea fiind spre canion; privelistile sunt superbe si locatia este un adevarat paradis pentru cei care urmaresc pasarile.
mese: Mic dejun / pranz / cina

Ziua 5. Satul Tarahumara / Creel
Copper Canyon este locul in care puteti descoperi cultura Tarahumara , izolata aici de secole. Locuitorii inca traiesc in pesteri iarna , in inima canionului si se muta pe platou vara pentru a ingriji culturile. Veti face o vizita la Creel pentru a vizita inscriptiile Tarahumara din pesteri, unde gravurile lor sunt inca facute la fel ca pe vremea stramosilor. Calatoria va ofera sansa de ai intalni pe acesti oameni timizi si sa experimentati cultura lor uitata de timp. Va veti intoarce apoi la hotel, care este situat chiar la marginea canionului, pentru a petrece ceva timp in voie.
Mese: Mic dejun / pranz / cina

Ziua 6. Copper Canyon cu trenul
Petreceti primele ore ale diminetii pe marginea canionului, si intalnindu-va cu cativa locuitori Tarahumara. Trenul Sierra Madre Express coboara apoi printre canioane , imaginile fantastice desfasurandu-se din nou in fata dumneavoastra. Cazarea se va face la bordul trenului.
Mese: Mic dejun / pranz / cina

Ziua 7. Intoarcere la Tucson
La orele diminetii , Sierra Madre Express va opri in gara de la Nogales; va puteti lua ramas bun de la personalul trenului, treceti de vama si continuati drumul catre Tucson.
Dupa amiaza este libera. Seara sunteti invitati la o receptie de ramas bun inainte de cina, ocazie de a va aminti experienta incredibila numita Copper Canyon.
Mese: Mic dejun / pranz / Cina

Ziua 8. Calatoria spre casa.
Turul se incheie: Tucson , Arizona. Transferul de la Hotelul Westin La Paloma la aeroport este inclus.
Mese: Mic dejun

Trenul privat oferit doar dumneavoastra
Sierra Madre Express este compus din 4 vagoane Pullman. vagonul Arizona este eu un centru de observatie mare si dispune de 5 compartimente cu paturi suprapuse. vagonul Divisadero are un centru de observare in aer liber si impreuna cu vagonul sora , Ballesteros FCP , dispune de 8 compartimente cu paturi joase si unul cu paturi ridicate. Compartimentele dispun de surse de curent la 110 volti , chiuveta si toaleta cu dus/ vagonul Tucson dispune de bar unde se ofera bauturi gratuite precum si un centru de observatie si salon de mese. Fiecare vagon are aer conditionat si caldura.

Cine se va bucura de aceasta calatorie ?
Cu un numar maxim de 42 de pasageri , calatoria este destinata persoanelor care au mai calatorit in special, interesate sa descopere o destinatie unica , dispuse sa se astepte la lucruri neprevazute, care doresc un personal si servicii de exceptie. Calatorii trebuie sa fie sanatosi . Traseul necesita si mers pe jos pe teren denivelat cateodata si la altitudine mare. Scaune cu rotile nu se pot oferi.

Asta inseamna vacanta.

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
fara indoiala, pentru un roman, excursia necesita o viza us, b1/b2 cu intrari multiple.

Edited by arty, 14 March 2005 - 04:00.


#7
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003

cosx, on Mar 14 2005, 03:35, said:

Mexic - Copper Canyon cu Trenul - 3590 USD/pers (plus bilet de avion Bucuresti - Tucson - Bucuresti)

<{POST_SNAPBACK}>


Ma..nu stiu daca omul ar fi dispus sa plateasa peste 4000USD/persoana pentru aceasta vacanta.Threadul initial vorbea de o vacanta ieftina. oricat de misto ar fi mexicul, distractia asta l-ar costa 8000USD (+copilul daca il mai ia si plus bani de cheltuiala)

#8
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Totusi daca se gandeste la ceva ieftin , singura varianta logica ar fi ceva in Europa (sau Tunisia / Egipt).
Tarile astea gen Mexic , cele din America centrala , nu prea le poti scoate ieftin. Oricum nu i se poate oferi nimic pana nu vine omu si spune. Asta e bugetul. Unde pot sa merg de banii astia si care varianta ofera cel mai bun raport calitate pret.
Un agent de turism ii poate oferi informatiile astea.. iar in felul asta nu mai sta nici el sa caute Mexic sau alte variante pentru care ar plati sume mai mari.
Sau sa posteze aici si se gasesc solutii.

Ca si varianta mai exotica si nu foarte scumpa , eu as recomanda Maroc. Se incadreaza in 1000 si ceva de euro cu avion cu tot iar de vazut are o groaza.
Sunt o mie si una de optiuni fiecare cu parti bune si rele

#9
calandrin

calandrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 19.01.2005
@cerbra:
Ma intereseaza amanunte despre safari in Africa de Sud.
Totusi, am citit ca in fosta Coasta de Fildes ar fi cel mai interesant, cu conditii bune, cu sistem sanitar pus al punct, etc.

#10
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
@cosx: ce sanse am eu ca simplu roman ce nu am mai fost in US niciodata sa primesc viza pentru excursia asta ?

#11
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Din pacate nu am auzit de agentii de turism din Romania care sa ofere un "sejur" in Parcul Kruge. Eu am aranjat totul din Johanesbourg.Incearca aici pt mai multe detalii: www.krugerpark.co.za. Ai o sectiune acolo in care poti afla detalii despre preturi.Trebuie sa te inregistrezi si iti trimit pe mail. Poti sa iti faci o rezervatie online iar cu transportul pana in Afr de sud te descurci tu. Am impresia ca poti sa te duci acolo si fara rezervare si sa platesti 120 Ranzi/zi/persoana. (nu mai stiu cat inseamna in $) dar e preferabil sa iei un pachet complet. Oricum, eu iti recomand din tot sufletul aceasta aventura



6 rand =aprox 1 $

Edited by cerbra, 17 March 2005 - 01:03.


#12
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

dan2, on Mar 16 2005, 23:17, said:

@cosx: ce sanse am eu ca simplu roman ce nu am mai fost in US niciodata sa primesc viza pentru excursia asta ?

<{POST_SNAPBACK}>


Tinand cont  ca sejurul e organizat de una dintre cele mai mari agentii de turism din lume , ar creste un pic sansele.
Acum depinde si de dosarul tau. De varsta , situatie materiala . La SUA  trebuie sa ai noroc mult de tot . Au avut ai mei prieteni cu firma de constructii si o caruta de bani care nu au luat viza si o amica de a mea studenta anu 3 la pictura a luat viza de 3 luni cu 3 foi in dosar.. le-a zis alora ca vrea sa vada nu stiu ce muzee.
Se uita foarte mult la om si la comportamentul din timpul interviului...Contrar unor pareri , ai mult mai multe sanse sa iei daca te duci acolo si reactionezi ca unul caruia nu-i prea pasa daca ia sau nu viza..daca te vad ca esti crispat ... ca te chinui sa-ti pui povestea intr-o ordine ... poti sa ai si bani in cont ca tot te pica.
De fapt multi de asta pica .. din cauza comportamentului de la interviu.. asta e una dintre cele mai frecvente cauze... ca ei scriu altceva in dosar.. asta e partea a doua.

#13
vivapcr

vivapcr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.01.2007
e topic de mexic.....la cancun a fost cineva ?

#14
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postvivapcr, on Jun 8 2007, 12:37, said:

e topic de mexic.....la cancun a fost cineva ?

Da, de vreo 2 ori.

#15
Rey

Rey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.01.2006

View PostImperator, on Jun 12 2007, 10:31, said:

Da, de vreo 2 ori.
Salutare,
Apropo de Cancun , te rog mai multe informatii legate de hoteluri , plaja etc.
Voi merge in ianuarie in Cancun si orice informatie mi-ar fi de ajutor!
Ce hotel ti-a placut cel mai mult, ce plaja? Eventual si poze!
Oricine are info....

#16
vivapcr

vivapcr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.01.2007

View PostRey, on Jun 23 2007, 00:27, said:

Salutare,
Apropo de Cancun , te rog mai multe informatii legate de hoteluri , plaja etc.
Voi merge in ianuarie in Cancun si orice informatie mi-ar fi de ajutor!
Ce hotel ti-a placut cel mai mult, ce plaja? Eventual si poze!
Oricine are info....
eu plec la cancun pe 25 decembrie si ma intorc pe 9 ianuarie, voi sta la grand oasis cancun....super hotel....a mai fost cineva la hotelul asta ?

#17
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostRey, on Jun 23 2007, 00:27, said:

Salutare,
Apropo de Cancun , te rog mai multe informatii legate de hoteluri , plaja etc.
Voi merge in ianuarie in Cancun si orice informatie mi-ar fi de ajutor!
Ce hotel ti-a placut cel mai mult, ce plaja? Eventual si poze!
Oricine are info....

Ianuarie e o luna buna, e in sezonul secetos, ceea ce e ok.
Tocmai am scris un articol despre Cancun in numarul curent al revistei Clever Travel (saptamana asta mai e pe piata).
In mare - in Cancun exista o tona de hoteluri gigantice, tip SUA, foarte ok. Eu am stat in cele 2 Hyatt-uri, super misto, mai ales cel din capul lagunei, dar exista numeroase hoteluri super faine.
Relativ la plaje, cele din Cancun nu pot spune ca sunt cine stie ce... unele hoteluri au plaje ok, dar vezi ca nu toate... cele mai misto plaje sunt de fapt in zona nordica a insulei Mujeres, la vreo ora cu vaporul de Cancun, super misto, palmieri, nisip alb, mare verde...
In Cancun, ce poti face:
1. dansa -> exista vreo 4 cluburi traznet, printre cele mai bune din lume. Sunt unul langa altul in centru
2. shopping -> cel putin 15 mall-uri si strazi pietonale va asteapta
3. sporturi acvatice -> orice
4. scuba diving -> in nici un caz in zona Cancun ca nu exista corali. Mai la sud
5. inotand cu delfinii -> foarte misto la Xel Ha, mai putin misto in Cancun.
6. Xel Ha -> parc acvatic - super fain, sea track, inotand cu delifinii, dat cu barcuta pe o laguna, jucat cu papagalii, etc.
7. spectacole folclorice -> la XCaret
8. vizita site-uri maya: Tulum, Coba, Chichen Itza
9. vizita orase mexicane tipice -> Valladolid

Cancun nu are nimic comun cu ce e Mexicul, este o statiune construita pentru turisti americani, daca vrei sa vezi o statiune cu adevarat mexicana, Playa del Carmen (la sud de Cancun) sau Isla Mujeres sunt mult mai mexicane.

#18
Rey

Rey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.01.2006
Multumesc mult , o sa mai caut revista sa vad poate o mai gasesc. Eu ma gandisem la Riu Cancun 5* , dar nu e batut deocamdata in cuie , astept sa vina tarifele de la Dertour si Tui ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate