Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Mexic

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#919
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
eu de regula scrius asa
xxx hotel/ orasul (p aventuras, morelos, ce e acolo), Q.Roo atat

daca ai loc, inghesuie'le pe amandoua acolo, nume hotel si oras e suficient, nu trebe strada si numar. de te intreaba ii explici, altfel nu oferi singur mai multe informatii.

nu'mi amintesc exact, dar daca nu ma insel, pe formularul lor nu trebuie sa scrii nicaieri durata sederii. poate ma insel, cauta o copie pe net si vezi

#920
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Lex, cand ai spus ca mergi?
Numa ieri ce m,a sunat nefasta: sunt pe telefon cu agentul, poti pleca lunea? Cum? Luni x nov, ne intoarcem tot luni, mexic, playa alea aleaa pretul super uber bun
Oh yeah, cum sa nu, plec oricand, nici pe acasa nu mai dau de e vorba de mx

Asa ca ma merg o data anu asta. Sfarsit de nov

#921
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Eu merg pe 13 Septembrie - 29 Noiembrie
Ma intorc cu AirFrance Cancun-Panama-Paris, daca zici ca vii la sfarsti de noiembrie Posted Image

Pret uber bun banuiesc ca tot la KLM/ AF ati gasit, ca au oferta zilele astea.

Prima luna ma plimb prin Yucatan dar apoi ma stabilesc in Cancun 2 luni

Ui, vezi... Mi-am pus deja si sombrero :lol:

Edited by Lex404, 30 August 2018 - 16:10.


#922
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
eu pe 27 seara ajung. tinem legatura,

#923
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pai ne vedem o zi pe acolo. Probabil eu o sa fiu in Cancun și o sa fac ceva voluntariat
Pe 29 la amiaza plec.

Ps. Căutam azi și am mai găsit interesant Isla Holbox :) de mâine ma apuc sa îmi caut și eu un loc

Edited by Lex404, 30 August 2018 - 19:36.


#924
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Ai grija mare pe acolo mai ales ca mergi hai hui
Tu ai calatorit, ai vqzut lumeam ar trebui sa o consideri una din cele mai periculoase zone si sa ai precautia necesara
Cautam sa vad ce se mai intampla si ca de obicei, in ultima luna 20_30 de impuscati, o bomba la un club, vreo 2 resorturi atacate...
Toti spun ca,s target, ca,i mafie etc. Dar cum sounea cineva, la inceput se spune ca nu,i problema, ca se impusca in suburbii, unde nu ai ce cauta apoi, stai ca nu e problemaa ca se impusca in cluburi noaptea, unde iarasi nu ai ce cauta, apoi ca se impisca pe strada, dar daca stai in resort e ok, acum se impusca pe plaja on faya resortului si intra in el. Ai grija mare. Nu vreau sa fiu alarmist, am fost aacolo si stiu cum e. Dar tu ai sa mergi hai hui, ai sa cauti cazare ieftina, cine stie pe unde ajungi. Nu te apropia de droguri si nimic din ce inseamna asta


#925
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Mersi, cumva de asta nu as sta in Cancún sau zone foarte turistice. O sa stau 4 zile la inceput in Cancun si apoi o iau spre Valladolid - Merida - Campeche.
Daca gasesc sa stau dupa 2 luni in Merida ar fi fain. Acum sa vad...

#926
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Mexicul va inlocui in anii ce vor veni hartia de 20 cu moneda. Nu stiu exact cand, au un orogram ce se va intinde pe cativa ani de re-cosmetizare, ca nu stiu cum sa,i spun, al banilor.
Ok, asta nu intereseaza, dar ce se intampla acum ca au introdus hartie noua de 500 de peso. Asta e cam 20 de euro.
Alea vechi de 200 erau tare soioase.

In mexic grija mare ai foarte mare la hartìi. Sa fie intregi, fara taieturi, lipituri, gauri.
Riscati sa ramaneti cu ele in mana. Mie mi,au pasat cu ani in urma la schimb vutar una de 200 si atunci peso era mai tare. Erau vreo 15 euro parca. Nu muream de banii astia, dar mi,am facut inima rea, ca am vrut sa o dau inapoi la exchange si aia de mi,au dat,o nu au vrut,o inapoi. Nici prin alte parti pe unde am vrut sa pkatesc nu mi,au luat,o. Parca erau vorbiti si stiau ca vin cu ea, o extrageau una doua si mi,o dadeau inapoi. Laser frate cum o depistau. Imediat
Am scapat de ea in duty free, am platit cu un teanc mai mare de hartii de 200 si nu s,a bagat de seama.

P.s. duty free in cancun nu e duty free. Nu sunt taxe in quintana roo. Deci orice magazin e free. Preturile cele mai bune pt trascau, walmart, chendraui etc. Mai ieftin ca in aeroport. Cam la jumate...

#927
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Multam, bun info asta cu banii...

Acum baiul meu: care e rata de acceptabilitate a cardurilor?

Pentru cash, stii o banca care nu comisioneaza in plus? (eu nu am oricum comision pe card). In Filipine ma rupeau. 5$/ extragere... dar mi-am facut card acolo si apoi faceam transfer si ieseam mult mai ieftin. In mexic nu pot, m-am interesat deja :/

#928
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
cardurile merg, dar nu le'as folosi. pe mine m'au ars in mexic, posibil de 2 ori. o data la sigur, din mexic mi s'a tras
baga cardul in automat, neaparat de banca, in banca, nu pe strada, scoti cash si platesti cu cash. foloseste cardul doar cand nu ai alta posibilitate si neaparat in stabilimente decente.
la cash, ai grija, cand folosesti hartia de 200. se aseamana intrucatva si dai hartia de 200, ala se da sa o puna in casa si apoi ti'o da inapoi si spune, imi pare rau, mi'ai dat de 20.
tu te balbai, strain, tara diferita, bani diferiti. ii dai una de 200 si iti ceri scuze. apoi gandul nu'ti da pace, bai i'am dat prima data 200 sau 20.
se intampla extrem de des asta. mexican 200 peseo switch scam.

din pacate, pentru ca sunt si oameni cinstiti, dar asta e, din pacate atat cardul cat si cashul, trateaza ca si cum toti ar vrea sa te insele si sa te fure. spun asta cu mare regret, pentru ca nu toti mexicanii sunt hoti, sunt oameni de toata isprava. am prieten foarte bun mexican si .... si e de aceeasi parere cu mine.
chestia e ca fiind turist, ai sa intri in contacxt cu o anumita categorie de oameni, oameni ce sunt specializati in a furniza servicii turistilor. si aici ai de la ingeri pana la diavoli. am vezut exemple de servicii si conduita profesionala de inalta clasa cat si smenareli de doi bani, veniti din boschetii parcarii garii de nord.
asa ca preventiv, semnalul de alarma trebe sa bipaie non stop. nu trebe sa stai cu frica'n san, dar de fiecare data cand ducvi mana la buzunar, atentie maxima la tot ce se intampla, nu te lasa distrat de altele. banii, tinuti in doua buzunare, in fata. eu tin in buzunarul stand sume mai mari, cat am la mine (pot fi si cateva mii de peso) iar in cel drept nu tin mai mult de 200 de peso si in functie de asta, stiu ce si cat.
fara portofel, fara borseta, in rucsac orice, doar acte si bani nu pun.

#929
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Deci e bine ca mi-am luat 3 carduri la Revolut.
O sa le țin constant blocate doar când le folosesc le deblochez.

Acuma mie nu îmi place sa umblu cu Cash mai deloc. Ma dispera chestia asta :facepalm:

Actele unde recomanzi sa le țin?

#930
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
actele eu le las la hotel in seif. pasaportul adica. dupa mine nu iau nimic.
mexicul e cash economy. cash economy in asa masura incat si exit tax la aeroport se platea doar cash. poate s;a mai schimbat, nu stiu, eu ma bazez doar pe cash.
exit tax nu te priveste, e platit la tine in beletu de avion, dar turistii britanici stiu ca il plateau separat

Edited by argentum, 04 September 2018 - 20:22.


#931
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Apropo de inselatorii, una noua, preluata de pe un site de reviewuri.
O pun aici ca exemplu la ce cote ridicole au ajuns cu inventivitate si remarca ca daca nu ar tine, nu ar face,o. Unii probabi pica



New (to me) scam in Cancun Airport
Sep. 4, 2018, 10:17 a.m.
I know this happened in Cancun, but wanted to make my Playa friends aware. Wife and I were eating at Berryhills prior to our flight, outside on the patio. The bill came and several lines were blacked out. At the top was handwritten 1284.00. However the actual total on the bill was 1042. When asked about the difference, the waiter pointed to a number on the bill which was 02:42. He said that was the tax and...reminded me again that the bill did not include a tip.
I laughed and told him that 2:42 was not the tax, but was actually the time. He sheepishly agreed with me, of course. (Note...tax is never included on your bill. INCORECT, TAXELE sunt incluse mereu). I paid the 1042...no tip of course.
The interesting part was the time was not shown as 14:42, as I would have expected. Maybe they set the time on a 12 Hour clock so this scam could work more often?

View Postargentum, on 04 septembrie 2018 - 04:19, said:



P.s. duty free in cancun nu e duty free. Nu sunt taxe in quintana roo. Deci orice magazin e free. Preturile cele mai bune pt trascau, walmart, chendraui etc. Mai ieftin ca in aeroport. Cam la jumate...

Lovindu,ma de postarea de mai sus si discutia referitor la taxe, m,a facut sa,mI screm memoria, dar nu reuses si pace sa,mI amintesc. Cel mai probabil confund situatia cu o alta tara fata taxe. Puteam sa jur ca e zero taxe in q roo

O alta corectie, clar ma lasa memoria. Smenul se face la 50vs 500 peso si nu 20vs200 cum am spus mai sus. 20 e de plastic, culoare diferita etc

#932
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Lol deci astia-s cu capul rau la scams :lol: Un fel de Thai.

#933
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
M-au luat la puricat când am intrat in Mexic. Întrebările “uzuale” (scopul și durata vizitei, câți bani am -0 Cash lol ca am uitat sa scot-, unde stau, de ce nu am cazări pe toată perioada -ca habar nu am ce fac peste 2 săptămâni-, ce lucrez, și altele) și mi-au luat pașaportul și declarațiile (nenea scria pe o foaie ce ziceam eu) și dus au fost vreo 10-15 minute. Am rămas singur la ghișeu cu jumătate de avion in spatele meu. Culmea ca aia de înaintea mea au trecut ca prin brânza. Trist ca era un cuplu la celălalt ghișeu care a fost băgat la secundar sau trimiși acasă... păreau destul de triști și au plecat împreuna cu agentul.

La mine s-a întors, greu, deja ma albeam și îmi închipuiam toate alea, și mi-a zis sa păstrez cardul ăla și asta e.

Ptiu drace. In Iran când m-au luat la întrebări au făcut-o de plictiseala/ curiozitate (nu prea ii interesa nici de bani nici de unde stau; ci mai mult ce fac, pe unde am fost, pe unde vreau sa merg).

Chiar o sa scriu un articol pe treaba asta in Mexic. Sunt câteva puncte cheie pe care cred le-am identificat. Mai ales la cazări și bani. Eu am intrat cu 0 Cash. Nici acum nu am apucat sa scot. Cumpărat biletul ADO tot cu card, plătit hotel tot cu card. In Belgia și Franța intr-o săptămâna am folosit 0 Cash. Și-am uitat sa scot 20 de euro sa am :))

Și cred ca e bine sa ai ceva istoric in pașaport. Dar eu aveam Iran și Irak. Și ce-am făcut pe acolo... Well, am călătorit :lol:

Edited by Lex404, 14 September 2018 - 14:09.


#934
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 14 septembrie 2018 - 14:07, said:

M-au luat la puricat când am intrat in Mexic. Întrebările “uzuale” (scopul și durata vizitei, câți bani am -0 Cash lol ca am uitat sa scot-, unde stau, de ce nu am cazări pe toată perioada -ca habar nu am ce fac peste 2 săptămâni-, ce lucrez, și altele) și mi-au luat pașaportul și declarațiile (nenea scria pe o foaie ce ziceam eu) și dus au fost vreo 10-15 minute. Am rămas singur la ghișeu cu jumătate de avion in spatele meu. Culmea ca aia de înaintea mea au trecut ca prin brânza. Trist ca era un cuplu la celălalt ghișeu care a fost băgat la secundar sau trimiși acasă... păreau destul de triști și au plecat împreuna cu agentul.

La mine s-a întors, greu, deja ma albeam și îmi închipuiam toate alea, și mi-a zis sa păstrez cardul ăla și asta e.

Ptiu drace. In Iran când m-au luat la întrebări au făcut-o de plictiseala/ curiozitate (nu prea ii interesa nici de bani nici de unde stau; ci mai mult ce fac, pe unde am fost, pe unde vreau sa merg).

Chiar o sa scriu un articol pe treaba asta in Mexic. Sunt câteva puncte cheie pe care cred le-am identificat. Mai ales la cazări și bani. Eu am intrat cu 0 Cash. Nici acum nu am apucat sa scot. Cumpărat biletul ADO tot cu card, plătit hotel tot cu card. In Belgia și Franța intr-o săptămâna am folosit 0 Cash. Și-am uitat sa scot 20 de euro sa am Posted Image)

Și cred ca e bine sa ai ceva istoric in pașaport. Dar eu aveam Iran și Irak. Și ce-am făcut pe acolo... Well, am călătorit Posted Image


Este legat de pasaport. Pasaportul romanesc este considerat pasaport cu risc mare in America centrala. Pentru ca au fost cazuri de trecere frauduloasa in SUA.
Noi am avut probleme in Guatemala si Belize si asta este explicatia pe care am priit-o. Norocul a fost ca eu aveam stampile de SUA in pasaport. Si le-am spus ca am viza pe un pasaport expirat. Mi-au zis ca data viitoare cand ajung in America Centrala sa iau si pasaportul cu viza de SUA si atunci nu as mai avea nici o problema.

In Belize am stat vreo 40 de minute la interviu.

#935
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Cred și asta. Ca am fost primul luat la puricat.
Și m-au întrebat și pe mine la Iran / Irak ca ce am făcut pe acolo, au aia turism? Cum ți-au făcut ție in US :lol:



#936
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 14 septembrie 2018 - 14:52, said:

Cred și asta. Ca am fost primul luat la puricat.
Și m-au întrebat și pe mine la Iran / Irak ca ce am făcut pe acolo, au aia turism? Cum ți-au făcut ție in US Posted Image

In Guatemala la ghiseu nici nu s-a uitat in pasaport. A vazut tara si ne-a trimis la un birou separat. Eram noi si 2 columbieni care nu aveau nimic rezervat si ziceau ca or sa vada la fata locului ce or sa viziteze. Aveau avion de plecare peste 3 zile. Nimeni nu intelegea de ce ar fi venit pt 3 zile in Guatemala. Si nici ei nu aveau explicatii.

Din tot avionul cu care am venit noi (din Madrid) numai noi am fost trimisi separat. Restul a trecut ca prin branza.

Intr-o saptamana merg iar in US: Denver si New York. Deci ma pregatesc iar de puricat Posted Image

Edited by something00, 14 September 2018 - 14:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate