Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Casa Passiva in Bihor

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#127
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
citeva mii de cuvinte despre instalatia electrica

Attached File  Photo0038_001.jpg   525.58K   128 downloads Attached File  Photo0039.jpg   530.38K   133 downloads Attached File  Photo0041.jpg   479.18K   165 downloads

la lipiciul asta m-am gindit ca e bun pentru exterior la etansare ferestre

Attached File  Photo0037.jpg   542.65K   121 downloads

miine poate fac o proba si cu folia de difuzie ce mi-a mai ramas de la acoperis, sa tai o fisie de 3-4cm si sa o lipesc pe geam si pe extrudat dupa care se tencuieste sau pun o placa de 2cm tot extrudat sa acopere folia dupa care trag o plasa cu adeziv la fel ca si la exterior.

rezervorul nu cred ca pot sa-l incalzesc mai tare de 70 grade, de rezistat rezista si la 100, dar se pune problema imbatriniri plasticului din cauza caldurii.
pe moment este bun pina mai fac ceva bani sa construiesc unul din tabla de inox cu schelet exterior

Attached Files



#128
unkk

unkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.05.2009

View Postferox, on 21st March 2012, 22:50, said:

citeva mii de cuvinte despre instalatia electrica

Attachment Photo0038_001.jpg Attachment Photo0039.jpg Attachment Photo0041.jpg

la lipiciul asta m-am gindit ca e bun pentru exterior la etansare ferestre

Attachment Photo0037.jpg

miine poate fac o proba si cu folia de difuzie ce mi-a mai ramas de la acoperis, sa tai o fisie de 3-4cm si sa o lipesc pe geam si pe extrudat dupa care se tencuieste sau pun o placa de 2cm tot extrudat sa acopere folia dupa care trag o plasa cu adeziv la fel ca si la exterior.

rezervorul nu cred ca pot sa-l incalzesc mai tare de 70 grade, de rezistat rezista si la 100, dar se pune problema imbatriniri plasticului din cauza caldurii.
pe moment este bun pina mai fac ceva bani sa construiesc unul din tabla de inox cu schelet exterior


Parerea mea e ca o sa fie enervant si cu multe injuraturi solutia cu folie de difuzie lipit cu sika. Eu as merge pe ideea sa rezolv problema din interior, cu ceva care e imperemabil si etans iar din exterior nu as pune nimic.
Alta parere leagat de poze: ai taiat santuri in BCA ... Care va fi za "airtight layer" in interior?
Poate merita sa faci un test de etanseitate a casei inainte sa finisezi in interior.


unk

#129
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
cam cit costa un asemenea test? oricum vroiam sa-l fac
numai la interior voi pune folia lipita cu o banda biadeziva
cu dozele nu-mi fac probleme ca se poate rezolva, inca nu stiu exact cum dar nu mi-e frica ca nu voi putea

#130
unkk

unkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.05.2009

View Postferox, on 22nd March 2012, 12:41, said:

cam cit costa un asemenea test? oricum vroiam sa-l fac
numai la interior voi pune folia lipita cu o banda biadeziva
cu dozele nu-mi fac probleme ca se poate rezolva, inca nu stiu exact cum dar nu mi-e frica ca nu voi putea


Stai sa inteleg... o sa pui din interior folia de difuzie pe post de "etanseitate" ? Ideea foliei de difuzie, este sa lasa vaporii sa treaca prin el. de regula se pune in exterior, unde permite ca umiditatea din structura sa treaca prin ea. Daca tu pui asta in interior = umiditatea trece prin el si se acumuleaza in spuma poliuretanica.
Testul blowerdoor in Ungaria costa intre 200-300 EUR depinde cat se deplaseaza echipa... La noi nu stiu. Sincer as prefera cineva care a mai facut asa ceva.
Exista si pisibilitatea sa faci un test "home made" . Nu o sa-ti dea rezultate exacte, dar iti arata zonele cu probleme. Ai nevoie de un pic de folie, banda autoadeziva, furtun transparent si un aspirator mai puternic. Te ajuta si mai mult, daca ai posibilitatea sa produci un pic de fum.
Cu dozele eu zic sa te gandesti un pic: exact unde se creaza bariera etansa, asta unde este strapunsa si strapungerile cum sunt etanseizate la randul lor. Conteaza si ca solutiile pe care le gasesti sa ramana valabile si cu trecerea timpului.


unk

#131
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
de ce nu pui dozele dupa de tencuiala si inainte de tinci ?

#132
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007

View Postpetre69, on 22nd March 2012, 14:37, said:

de ce nu pui dozele dupa de tencuiala si inainte de tinci ?
este acelasi lucru ca de spart tot trebuie sa sparg
daca ingrop dozele in gips e ca si cum ar fi tencuit inainte

daca ar fi peretele din caramida aceeasi problema persista cu etanseitetea dozelor

#133
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007

View Postpetre69, on 22nd March 2012, 14:37, said:

de ce nu pui dozele dupa de tencuiala si inainte de tinci ?
acum am si citit ce ai scris, asa voi face la restul
merci

#134
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postferox, on 22nd March 2012, 17:10, said:

acum am si citit ce ai scris, asa voi face la restul
merci
ai vazut bre
pozili si primesti sfaturili

#135
unkk

unkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.05.2009
Nu am inteles cum/cu ce/prin ce o sa incalzest casa.
Inteleg ca o sa folosesti un arzator (care o sa arda ulei uzat ? ) Asta incalzeste apa in ce/cum/ prin ce ? Ai si un vas de acumulare care stocheaza apa calda. Vorbesti la un moment dat si despre incazire in pardoseala. Tevile pt asta ai tras deja? Daca da ce fel de? Ce fel de distribuitor/grup de pompare ai ales?


thx

unk

#136
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
vreau sa confectionez un rezervor de apa tank in tank, 1000L si 200L acm din acele butoaie de inox postate anterior

ca si sursa de caldura voi avea panouri solare care incalzesc apa direct in rezervor si un minicazan cu un injector pe motorina modificat pentru a merge pe orice fel de ulei su motorina, poate daca voi avea destul timp voi construi si o minipompa de caldura pentru partea de incalzire in pardoseala facuta dintr-un aparat de aer conditionat dar asta e un proiect mai indraznet link aici

Partea cu minicazanul nu e sigur ca-l vreau, m-am saturat de tot ce inseamna revizii si curatare cazane, poate ca sursa de caldura va fi doar electric.

incalzirea in pardoseala va fi facuta cu teava cu bariera de oxigen, inca n-am ajuns la pus tevile de incalzire in pardoseala ca numai saptamina viitoare ma intilnesc cu un amic care ma ajuta sa le dimensionez
distribuitorul si grupul de pompare reiese din calculele facute
despre asta va scriu saptamina viitoare

Edited by ferox, 23 March 2012 - 11:09.


#137
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
azi am facut niste teste la etansarea tocului de geam

varianta 1
am incercat sa pun o banda adeziva de 8 sau 10 mm pe marginea tocului apoi sa pun bariera de vapori, asta a mers bine dar nu stiu acea banda cit rezista in timp ca arata ca si o banda normala cu lipici pe ambele fete.

Attached File  DSCN6045.JPG   2.12MB   130 downloads Attached File  DSCN6046.JPG   2.2MB   109 downloads

varianta 2
folia pentru bariera de vapori o voi lipi pe marginea tocului si apoi pe xps, aici e mai complicat cu aplicarea lipiciului poliuretanic

Attached File  DSCN6049.JPG   1.75MB   107 downloads

varianta 3
sa fac o scula cu care sa pot trage o pelicula subtire de etansant poliuretanic sau silicon, asta ar fi o metoda rapida chiar daca se consuma mai multa pasta de etansare

miine incerc variantele 2 si 3

#138
unkk

unkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.05.2009
O sugestie : sa tragi un tinci pe extrudat inainte sa faci operatiunile  de etansare.
Eu as merge pe ideea unei benzi adezive cu butil.

unk

#139
stvaly

stvaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.10.2008

View Postferox, on 27th March 2012, 23:10, said:

azi am facut niste teste la etansarea tocului de geam

varianta 1
am incercat sa pun o banda adeziva de 8 sau 10 mm pe marginea tocului apoi sa pun bariera de vapori, asta a mers bine dar nu stiu acea banda cit rezista in timp ca arata ca si o banda normala cu lipici pe ambele fete.

Attachment DSCN6045.JPG Attachment DSCN6046.JPG

varianta 2
folia pentru bariera de vapori o voi lipi pe marginea tocului si apoi pe xps, aici e mai complicat cu aplicarea lipiciului poliuretanic

Attachment DSCN6049.JPG

varianta 3
sa fac o scula cu care sa pot trage o pelicula subtire de etansant poliuretanic sau silicon, asta ar fi o metoda rapida chiar daca se consuma mai multa pasta de etansare

miine incerc variantele 2 si 3

Salut Ferox,

Eu am finisat camerele de la etaj dupa cum stii si n-am etansat cu nimic la marginea ferestrei la interior (inca). La exterior am petrecut izolatia cu aprox.2cm peste tocul ferestrei si am "etansat" cu adeziv poluretanic cu care am lipit toata izolatia pe casa.

Ce pot spune din experienta de asta iarna cand au fost niste vanturi puternice ca surpriza este la ferestre si nu la marginea lor!
Adica intra aer pe langa baghetele de la interior care fixeaza ansamblul de geamuri in toc. Astea trebuiesc etansate cumva mai ales la colturi unde nu se imbina perfect. Cred ca circuitul aerului este prin gaurile de scurgere a condensului din profil si apoi pe sub geam si prin bagheta care il fixeaza...

Am avut surprize si cu etansarea garniturilor ferestrelor datorita reglajului imperfect. Aici mai am de studiat daca nu mi-au gresit astia cercevelele (partile mobile/deschiderile) adica sa le fi facut cu 2-3 mm mai mici... eu sper sa nu.

Daca faci testul verifica si acolo. Eu voi folosi silicon sa etansez si nu este exclus sa dau jos geamurile si sa le montez inapoi adaugand si un cordon de silicon pentru etansare perfecta.

#140
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
Salut Vali
bine ai revenit pe forum

buna idee cu etansarea intre toc si sticla si eu voi face la fel
eu la spuma care fizeaza geamul inca mai pot sa-i trag o pelicula subtire de silicon pe dinauntru pentru marirea etanseitatii

pe la prize nu ai observat nimic dubios? in postarile de mai sus se scrie ceva despre dozele electrice.

#141
stvaly

stvaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.10.2008

View Postferox, on 4th April 2012, 12:40, said:

Salut Vali
bine ai revenit pe forum

buna idee cu etansarea intre toc si sticla si eu voi face la fel
eu la spuma care fizeaza geamul inca mai pot sa-i trag o pelicula subtire de silicon pe dinauntru pentru marirea etanseitatii

pe la prize nu ai observat nimic dubios? in postarile de mai sus se scrie ceva despre dozele electrice.

Am doar 2 prize pe peretii exteriori la etaj (la parter nu am facut instalatia inca) dar nu am observat nimic. E drept ca nu am verificat special acolo dar ma indoiesc sa nu fie etans pentru ca am fixat dozele de aparat cu acelasi material cu care am tencuit(pe baza de ipsos) si am bagat sanatos in gaura aceea apoi am presat doza de aparat astfel incat a iesit materialul prin toate fantele si gaurelele dozei. Plasticul este etans iar fantele dozei sunt astupate sigur.

Eu am avut neetanseitati la pod pana cand am terminat de izolat pe exterior lateralele podului. In rest usile si ferestrele mi-au dat batai de cap... si sunt cu 3 garnituri dar daca nu-s reglate perfect poti avea si o suta.

#142
user12345

user12345

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.07.2005
Salut,


O idee de rezervor homemade.. gasesti aici: http://builditsolar....kDesign.htm  
(din seria: http://builditsolar....sSpace/Main.htm)

Spor in continuare si nervi de otel!:)


View Postferox, on 23 martie 2012 - 10:49, said:

vreau sa confectionez un rezervor de apa tank in tank, 1000L si 200L acm din acele butoaie de inox postate anterior

ca si sursa de caldura voi avea panouri solare care incalzesc apa direct in rezervor si un minicazan cu un injector pe motorina modificat pentru a merge pe orice fel de ulei su motorina, poate daca voi avea destul timp voi construi si o minipompa de caldura pentru partea de incalzire in pardoseala facuta dintr-un aparat de aer conditionat dar asta e un proiect mai indraznet link aici

Partea cu minicazanul nu e sigur ca-l vreau, m-am saturat de tot ce inseamna revizii si curatare cazane, poate ca sursa de caldura va fi doar electric.

incalzirea in pardoseala va fi facuta cu teava cu bariera de oxigen, inca n-am ajuns la pus tevile de incalzire in pardoseala ca numai saptamina viitoare ma intilnesc cu un amic care ma ajuta sa le dimensionez
distribuitorul si grupul de pompare reiese din calculele facute
despre asta va scriu saptamina viitoare


#143
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Te-am gasit pe un alt forum .... se pare ca lucrezi de mult la acest proiect.
Mai ai de lucru? Cum ai trecut de prima iarna?
Sunt curios cum a iesit casa pasiva.
.

Quote

...
O idee de rezervor homemade.. gasesti aici: http://builditsolar....sSpace/Main.htm
...

Edited by panoramic66, 22 June 2013 - 22:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate