Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Apar dungi pe LCD laptop din cauza placii video,

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
Ma bate gandul sa iau un laptop dar din pacate nu prea am bani pentru unul nou care sa-mi satisfaca cererile.
Am vazut multe laptopuri cu anumite defecturi unul dintre acestea ar fi dungi pe LCD din cauza placii video(insa laptopul merge perfect), cica problema este cauzata ca cativa pini pe chipul video care s-au desprins.
Intrebarea mea este se poate repara acest defect?
Si cu ce defecte merita sa iau un laptop defect ca sa-l pot repara?
o poza: http://forum.softped...a...t&id=300917

Multumesc!

Edited by rudolf992, 24 November 2008 - 12:41.


#2
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
e riscul destul de mare sa nu se poata face. cam 50% din ele se repara. Am avut unele pe care le-am facut altele au picat mai rau

#3
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
Mersi,si defectul consta in cea ce am zis eu sau...?

#4
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
nu e de la pini desfacuti!! nu mai mergea deloc!
vezi sa nu ai ram-ul busit (daca placa are video ram separat atunci problema e la videoram)

#5
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Ba da, datorita stresului termic al placilor cu racire prost proiectata lipiturile "imbatranesc" si duc la desfacerea lor. Lipitura rece poate fi la chipul video sau la una din memoriile acestuia. De asemenea si datorita stresului mecanic pot aparea rupturi la procesoarele BGA (pe bile).

#6
Shao-Khan

Shao-Khan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.04.2008

View PostServ_Electronics, on Nov 24 2008, 12:49, said:

e riscul destul de mare sa nu se poata face. cam 50% din ele se repara. Am avut unele pe care le-am facut altele au picat mai rau
Poate ca e putin off-topic dar as dori sa stiu daca gasesc pe undeva difuzoare de laptop. Am un Acer Travelmate 2490 (e asemanator cu acest model http://www.pcworld.h...x/0612/acer.jpg ) pe care l-am achizitionat acum 2 ani, iar difuzoarele m-au cam lasat, in sensul ca unul se aude barait (are membrana sarita) si unul foarte incet. Ce-i drept le-am cam chinuit pe site-uri cu videoclipuri care pe langa faptul ca se vad prost se  si aud prost. Difuzoarele sunt un fel de boxe avand incinte iar bobinele sunt prinse de incinte prin membrana de cauciuc (la cat sunt de firave nici nu ar fi putut sa puna din alt material :)) ). Am tot cautat dar nu gasesc. Poate stie cineva. Ms anticipat.

Edited by Shao-Khan, 24 November 2008 - 14:02.


#7
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
fa-le cateva poze. poate gasesc prin ale mele ceva care sa ti se potriveasca. am unele de acer. cred ca au fost exact de la modelul asta. niste poze cu incintele ar ajuta.

#8
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007

View PostServ_Electronics, on Nov 24 2008, 13:44, said:

Ba da, datorita stresului termic al placilor cu racire prost proiectata lipiturile "imbatranesc" si duc la desfacerea lor. Lipitura rece poate fi la chipul video sau la una din memoriile acestuia. De asemenea si datorita stresului mecanic pot aparea rupturi la procesoarele BGA (pe bile).

In cazul asta se rezolva cu statie aer cald?

#9
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006

View Postrudolf992, on Nov 24 2008, 16:00, said:

In cazul asta se rezolva cu statie aer cald?
exact, dar nu toate reusesc. la chipseturile mari sansele sa le refaci sunt destul de mici. trebuie folosita pasta flux, statia de aer cald sa nu fie un pistol de aer cald de 60 ron. trebuie una cu reglajul temperaturii si fluxului de aer.
Se aplica pasta si se incalzesc treptat si uniform. problema la chipurile mari este ca la operatia asta pot ceda foarte repede;cedau caldura repede si automat trebuiesc incalzite mai mult, fapt ce poate duce la fisurarea placutei de Si, sau exfoliere.. situatii triste :)

echipamentul ideal pentru asa ceva ar fi un cuptor, incalzirea intregii placi la aprox 120 grade si aplicarea unui flux de aer cald (220 grade) pe chipul respectiv..dar astea costa mult.
cel putin asa am aflat ca sunt sanse mai mari de reparare.

de dezlipire completa nu se poate pune problema la chipuri asa mari.

cati $ cere respectivul pe laptop?

#10
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
Respectivul cere 500lei laptopul este ACER 2.8ghz parca, insa cred ca trebuie sa astept altul findca acum nu prea am bani pe laptop.
Am o statie asemanatoare luat tot de la conex, ce parere aveti despre el? http://conexelectron...s.php?id=129471
Interesant este pasta flux m-am documentat un pic despre el, findca inca n-am auzit de el, cand vine momentul sa cumpar va cer opinia sper sa ma puteti ajuta.

#11
Shao-Khan

Shao-Khan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.04.2008
@ Serv_Electronics
Scuze ca raspund asa tarziu dar eram la munca mai devreme... am atasat pozele printre care am pus si o descriere a boxei precum si o schema a lor (cum sunt ele legate). Daca mai e nevoie si de alte informatii, astept intrebari.

Attached Files


Edited by Shao-Khan, 24 November 2008 - 20:26.


#12
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
ar merita sa-i dai banii pe el. daca nu merge reparat ii vinzi display-ul cu minim 400 ron + incarcatorul 80 ron si ramii hdd, etc. :) deci ar merita.

Shao, referitor la boxele de laptop, nu am acel model..daca nu gasesti incearca sa adaptezi unele. mai exista si posibilitatea de a le demonta si inlocui doar difuzorul.

#13
Shao-Khan

Shao-Khan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.04.2008
Ms mult de tot oricum! Am incercat sa le repar, dar sunt lipte ermetic si se deterioreaza cand incerc sa le desfac. Poate reusesc sa recuperez incintele. Am incercat, de asemenea, cu sonerii de sony ericsson k310i (au aceasi impedanta, 8?) si se aude destul de clar si aproximativ, la fel de tare. Ar trebui sa le improvizez ceva incinte ca sa se auda si mai tare.
Ms mult inca o data!

Edited by mister_rf, 25 November 2008 - 10:11.
Fara QUOTE integral la interventia anterioara!


#14
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
@Shao-Khan foarte putine laptop-uri din lume se pot lauda ca se aud tare si bine.
Si au fost facute in anii din urma.
Dupa parerea mea cel mai "bengos" laptop la redare audio pe difizoare proprii este
Compaq Presario  1200  din seria 12XL....
Au 2 incinte JBL si un "final" de cel putin 1,5W pe canal.
Cele echipate cu TPA0202 scot 2 x 2W.
Dar in principal sound-ul se datoreaza boxelor.Carcasa laptop-ului a fost intentionat supradimensionata pentru a le face loc.

De aceea cred ca este bine sa nu te chinui sa realizezi ceva ce nu se poate.
Cred ca cel mai bine este sa montezi in vechile incinte dif-urile de la K310 .

Edited by bit 61, 25 November 2008 - 18:10.


#15
mpetru

mpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 16.01.2008
Difurile din tel sunt bune pentru acest lucru recomand si eu:)
pana la urma merge aceasta statie sau nu?
http://conexelectron...s.php?id=129471

Edited by mpetru, 25 November 2008 - 20:13.


#16
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Eu folosesc Firefox-ul si nu reusesc sa vad la ce vrei sa folosesti statia.
Daca se poate sa fii mai explicit.

#17
mpetru

mpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 16.01.2008
Deci as fi interesat daca acea statie poate fi folosita sau nu pentru reincalzirea chipului video sau nu?

Si in aceasta metoda scoateti total chipul si pe urma remontati sau doar il incalziti?

#18
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

View Postmpetru, on Nov 25 2008, 20:44, said:

Deci as fi interesat daca acea statie poate fi folosita sau nu pentru reincalzirea chipului video sau nu?

Si in aceasta metoda scoateti total chipul si pe urma remontati sau doar il incalziti?
Daca permite reglajul temperaturii si al fluxului de aer cald e suficient de buna, insa pe langa statie mai ai nevoie de niste kit-uri bga corespunzatoare tipului de procesor caruia doresti sa-i refaci "bilutele".In kit-ul respectiv ai sa gasesti niste site! Alegi o sita care sa se potriveasca tipului de procesor dupa care aplici pasta flux. Reglezi temperatura si fluxul de aer astfel incat sa se topeasca pasta.Dupa ce pasta a ajuns la punctul de topire inlaturi sita si astfel obtii "bilutele". Trebuie sa ai grija sa refaci toate bilutele dar sa nu se lipeasca intre ele. Operatia este destul de dificila in sensul ca exista sanse foarte mari sa distrugi procesorul  si de aceea iti recomand sa apelezi la un service specializat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate