Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

De ce sa iei aceeasi nota ca mine?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
87 răspunsuri în acest subiect

#37
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.265
  • Înscris: 03.01.2005
Asa e asxxl. Am patit si eu ceva asemanator: in primul an de facultate, pe vremea cind era inghesuiala la fac.de fizica, stateam 7 in camera de camin si chefuiam in fiecare noapte am luat note mult mai bune decit in anii urmatori, cind am mai crescut, stateam 2 sau 3 in camera si eram mult mai cuminte. Nu caut explicatii. In legatura cu facultatea, experienta proprie imi spune ca si copiatul (dar nu orice copiat) ajuta. Chiar facind copiute sau copiind dintr-o carte inveti sa cauti si mai ales unde sa cauti. Eu niciodata nu am fost de acord cu examenele unde trebuia sa inveti formule de juma de pagina. Intotdeauna mi-am dorit ca examenele sa se dea cu cartile pe masa. Nu sint insa de acord cu "blind copy". Si mai ales cu deranjatul altor colegi.

#38
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.741
  • Înscris: 20.09.2003
Am trecut si eu printr-o facultate si stiu ce inseamna sa copiezi/inveti si sa sustii un examen. Singurul examen care mi-a placut a fost unicat in cei 5 ani. A fost un examen la care ne-au fost lasate la indemana cartile si cursurile iar subiectele de examen au presupus ceva sinteze si rezolvarea unor exercitii. Ce a facut defapt a fost sa ne invete sa cautam material sa extragem ce e util si sa cautam cale de rezolvare.
La partea cu diferenta dintre cei din camine si cei din Bucuresti la capitolul invatat este o prostie. Cine a vrut sa invete a invatat. Punct.

#39
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.517
  • Înscris: 04.04.2004
Si eu am dat azi unul. Am dat statistica. Pot sa spun ca am avut o saptamana la dispozitie sa invat trei sferturi din manual (~300 pag). Insa l-am doar frunzarit de vreo doua ori in primul rand pentru ca nu imi place deloc materia (e un fel de matematica cu alta palarie, iar eu vin de la filologie) si pentru ca nici prea nu am avut timp (da, intr-adevar, saptamana asta am avut cateva treburi mai importante chiar si decat un exam). In consecinta, din cele 15 probleme, nu am reusit sa rezolv niciuna singur, ba nici macar sa stiu de unde sa incep. Asa ca a trebuit sa ma inspir din imprejurimi. Insa din aceste imprejurimi inttr-un sigur coleg aveam baza, pentru ca restul de vreo trei alegeau raspunsurile (examenul a fost grila) in genul "ini minie minie mo" si unde candea "mo" acolo bifau. Am reusit sa fac rost de 14 raspunsuri din cele 15 intrebari, iar celorlalti colegi care puneau raspunsurile ca la loto, le-am sugerat sa corecteze cu variantele corecte, pe care ulterior le-am lasat la vedere. De ce? pentru ca imi era mila cand mi le imaginam in restanta, plangand (erau fete), venind la scoala, eventual ratand inca odata pentru ca urasc statistica, venind in vara, cheltuind inca odata ptr exam, etc.


In orice caz, ce am urmarit sa punctez de fapt in acest reply este urmatorul fenomen pe care l-am observat atat in liceu, cat si la trei examene pana acum, in facultate: anume ca eu am vazut ca existand trei mari categorii de colegi: Tocilarii innascuti, aia cu ochelari si coada de cal/carare pe mijloc, care stiu in aceasta studentie sa manance, sa doarma, sa mearga la facultate, sa citeasca, si sa invete. Acestia iti vor permite sa le copii intreg continutul de pe foaia lor de de examen, fara sa acopere cu mana intentionat! (vorbesc din punctul meu de vedere, care NICIODATA nu intreb nimic vreun coleg, NU vreau sa il dernjez in nici un fel. Daca vad pe foaia lui incat sa copii atunci copii, daca nu vad din cauza maninii lui, atunci astept pana si-o da, daca nu si-o da, atunci asta este. Insa oricum ma imprietenesc cu oricine inainte si ii intreb inainte de test daca este posibil, si au ce sa imi dea, sa ma lase sa citesc de la ei pe parcurs).
Al doilea tip sunt acei care invata deobicei -  deci nu intotdeauna, si nu foarte bine. Astia sunt cei mai aiurea. S-au vazut odata cu lectia stiuta si li se pare ca de acum gata - ei trebe sa fie singurii care iau nota, si daca tu ai fost la o inmormantare in loc sa iti inveti ptr acest exam inseamna ca trebuie sa il pici. Pe astia ii tin minte intotdeauna, si la astia nu dau niciodata. Sunt singurii la care nu as da niciodata.

Al treilea tip sunt cei carora nu le prea place sa invete. Invata la unele, daca le placea acea materie si/sau au inteles-o (la mine aceasta se aplica in functie de profesor). Uneori formeaza echipe de gen "de data asta iti inveti tu si imi dai mie, data viitoare invat eu si iti dau tie". Cred ca lor li se par shw-urile cele mai distractive in sesiune si Computerul cel mai interactiv tot in sesiune. Acestia SE AJUTA intre ei la lucrari si examene. Eu, astazi: am vazut ca alea joaca loto langa mine acolo, le-am spus sa taie, si le-am dat rezolvarile integrale pe care le facusem rost. Poate data viitoare cad tot langa una dintre ele, ea si-a invatat si eu nu, o intreb dinainte ca sa aflu raspunsul, si deasemenea daca se poate sa stea cu lucrarea sau mana mai prielnic trasului cu ochiul de catre mine. La acestia dau info cand am, si de la acestia primesc info cand au... Si astia mi se par cei mai iscusiti studenti.


Sa NU imi spuneti ca in timpul facultatii si dupa facultate tot ce conteaza este cantitatea de informatii acumulata si priceperea in acel domeniu, pentru ca NU este deloc asa.
Dar cu iscusinta cum este? Un patron ce alege? Un cap umplut cu palnia de informatii care stie pe derost toata materia facultatii, dar care nu stie sa se prezinte macar, sau care nu stie cum sa vorbeasca sa fie pe placul patronului? Sau unul super deschis, descurcaret, care prinde mai mult din exercitiu practic pentru ca nu ia placut toceala, insa pe care patronul il invita dupa interviu sa ia masa cu el si sa mai stea de vorba pentru ca - surpriza - cei doi si-au gasit in comun o gramada de lucruri si ar avea o gramada de discutat?

#40
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 734
  • Înscris: 13.02.2003

Jarrive, on Jan 28 2005, 15:29, said:

La partea cu diferenta dintre cei din camine si cei din Bucuresti la capitolul invatat este o prostie. Cine a vrut sa invete a invatat. Punct.

<{POST_SNAPBACK}>


incorect.
daca tu stai, sa zicem, in Militari pe la capatul lui 336 si cel mai apropiat coleg e, iarasi, sa zicem, pe la Gorjului (in caz fericit) ai sa te gandesti de doua ori daca sa te duci la el pentru o foaie lipsa dintr-un curs sau o variabila pe care nu o intelegi dintr-o formula.

alfel sta problema cand se strang 3-4-5 colegi de grupa sau serie la o masa si invata, iar daca cumva se intampla sa lipseasca ceva, mai sunt inca cel putin 20 pe raza de 100 metri.

ca idee, unul dintre putinii colegi cu care am mai pastrat legatura dupa terminare, s-a intamplat ca ne-am apropiat mai mult, tocmai pentru ca el, bucurestean fiind, prefera sa vina sa invete la noi in camin.

Editat de as xxl, 28 ianuarie 2005 - 18:28.


#41
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.974
  • Înscris: 02.11.2004
Daca e sa gandesc cu mintea elevului care am fost (nu care este) as fi si eu revoltat. Acu' daca gandesc mai matur  :D  incep sa ma revolt un pic pe puturosi. Am in jurul meu multi nesimtiti care tind sa imi fure munca, asa ca ...

#42
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 541
  • Înscris: 06.01.2004
Din raspunsurile de pe-aici am inteles 2 lucruri, si va rog sa ma scuzati daca gresesc:
1.Cand cineva are o problema legata de viata de zi cu zi si incearca sa o expuna pe un forum, in loc sa gaseasca raspunsuri care sa il ajute cat de cat, este judecat in fel si chip.Poate doar din intamplare mai rasare cineva care sa vada situatia in mod obiectiv si care sa ofere o solutie fara sa il acuze pe celalalt.

2."Colegul" egoist din zilele noastre chiar este un prototip, un exemplu numai bun de urmat! Daca ii vezi pe altii ca sunt egoisti cu tine si nu te ajuta, tu de ce sa ii ajuti cumva? Sau poate nici nu te intereseaza daca altii te ajuta sau nu, tu trebuie sa tii tot ce stii sau ai, numai pentru tine, ca sa iti fie tie bine.Ce daca cel de langa mine nu a putut sa invete la un examen? Hai sa il judecam!Nu ne intereseaza motivele.E vinovat ca nu a invatat, de ce mai vine la facultate?Trebuia sa invete, asa cum am invatat si eu.Eu cum am putut?
"Colegii" astia egoisti din facultate sunt cei cu care te intalnesti cu siguranta mai tarziu in viata, cu care poate vei lucra la serviciu.Si daca ei te vor vedea candva ca doresti sa te realizezi cat de cat, iti vor cauta cea mai mare piatra sa ti-o dea in cap, ca sa nu ii depasesti in vreun fel.Daca ai putea sa ramai in urma lor, cu atat mai bine! Mai mult ca sigur ca cei de atunci vor considera, aca cum cred cei din facultate, ca este foarte normal ceea ce fac..

Sper sa ma contraziceti.Chiar m-as bucura daca nu e asa..

#43
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.799
  • Înscris: 13.01.2005
Personal nu înțeleg de ce examenele la facultățile tehnice nu se dau cu toate cursurile pe masă ? știu că la  AC-ul din Iași era odată această modă și nu se poate spune despre respectiva unitate de învățămînt că n-ar fi printre cele mai bune din România.

#44
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 734
  • Înscris: 13.02.2003
Ina

1. in spatiul acesta public si sub acoperirea anonimatului oamenii tind sa se comporte mai mult cum cred ei ca ar fi bine si nu neaparat asa cum ar face-o in mod real. nu cred ca te-a judecat nimeni, ci fiecare si-a exprimat parerea vis-a-vis de copiat, din pacate imagindu-si fiecare ca este in locul celui care e toba de carte si este stresat de un coleg nesimtit. asta devedeste lipsa capacitatii de percepe si nuantele, eventual de a vedea si imaginea in ansamblul ei.

2. exagerezi un pic. cu siguranta esti in primii ani de facultate si inca nu ai reusit sa cunosti pe toata lumea. ai sa vezi in anii terminali ca, uneori, cei pe care ii considerai ca fiind "egoisti" se dovedesc a fi oameni de incredere, sau viceversa.
totusi, pentru binele tau, incearca sa iti dai seama ca o comunitate, in care uneori membrii sai sunt in competitie nu poate fi mereu "one big happy family"

#45
morandi

morandi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 29.01.2005
:w00t:  
O data intrat intr-o instiutie(poa'sa fie facultate,serviciu sau armata) deja devii memebru al acelei institutii si in relatie de colgialitate cu ceilalti fosti contracandidati. dar se pare ca pentru unii concurenta continua si aici,ei nu-si dau seama ca daca ajuta pe alt coleg nu pierd nici locul in banca,nici postul de la serviciu.Concurenta a fost la admitere in facultate cand vroiau toti sa intre.
  Ina eu cred ca aici e vorba de altceva , de fapt colega aceea a ta este invidioasa pe tine pentru ce esti tu,pentru cum esti si poate pentru ca prietenul tau arata mai bine decat toti prietenii pe care a reusit ea sa-i captureze in toata existenta ei.Este un mod de razbunare stiind ca altfel nu are nici o sansa in fata ta.
Eu zic sa nu pui la suflet astfel de incidente,stii cum se zice "fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc si singur".
;)
as xxl uneori "egoistii" isi schimba doar pielea...

#46
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.146
  • Înscris: 09.09.2003

mufa, on Jan 29 2005, 00:38, said:

Personal nu înțeleg de ce examenele la facultățile tehnice nu se dau cu toate cursurile pe masă ? știu că la  AC-ul din Iași era odată această modă și nu se poate spune despre respectiva unitate de învățămînt că n-ar fi printre cele mai bune din România.

<{POST_SNAPBACK}>



uhm...  NU vrei sa dai examene cu cursurile pe banca, iti zic io .. sunt UCIGASE :D


@Ina...  stii care-i problema? colega ta e invidioasa ca ai tzatzele mai mari ca ale ei...  si de aia nu a vrut sa-ti dea...  am mai intalnit  si eu fenomene, la genul da profu o tema de casa si un singur capos o rezolva si nu vrea s-o dea la ceilalti nici cu bani... bine, ala e invidios ca noi ceilalti nu mai suntem de mult virgini ca el,  si am atins femei in carne si oase...  asta e...

#47
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.799
  • Înscris: 13.01.2005

add, on Jan 29 2005, 14:23, said:

uhm...  NU vrei sa dai examene cu cursurile pe banca, iti zic io .. sunt UCIGASE :D
Stiu, dar macar asa trec cei pe care ii duce mintea si nu cei care tocesc.

#48
sp_attach_db

sp_attach_db

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 20.06.2004
Ina ... ce vroiai ... ?! Sa-ti spunem ca ai dreptate pt. ca vroiai sa furi ... ?! Da , acesta este termenul corect ... furt ... Ideea e ca nu toate persoane care intra la facultate sunt obligate sa o termine ... !!! Asa ca nici tu nu esti obligata sa termini fac. Asta daca nu esti capabila sa înveti ... la un examen ... Dar daca se mai întâmpla si accidente nefericite ... asta e ... Îti încerci norocul si la restante ...  :D  !!! Problema e ca nu-mi place sa vad ca cineva fura ... Toata tara asta a furat, fura si va mai fura ... Aproape toata ... Din cauza asta avem probleme si cu coruptia ... care prezinta un nivel alarmant. Din cauza aceasta ... a cestei mentalitati balcanice ... vom avea probleme si la intrarea in Uniunea Europeana. Sti cum sunt examenele la unele facultati prin Franta ... ?! Vine profu, da subiectele si pleaca ... Se întoarce de abia la sfarsitul examenului sa ia lucrarile studentilor ... !!! Nu e nimeni care sa supravegheze studentii ... sa nu copie ... de exemplu !!! Dar daca te vede cineva ... un student oarecare ... la un asemenea ex. ca copiezi ... zbori de  urgenta din sala de examen ... ! Fâl, fâl, fâl .... :D Dar problema aici e putin diferita ... prietena/colega ta nu ti-a dat voie sa copiezi ... pardon ... sa furi. Tu acuma esti suparata pt. ca a facut acest gest. Dar problema adevarata este daca nu cunva acest gest al tau de ai cere voie sa copiezi de la ea ... nu este un alt gest dintre cele 10-20 asemanatoare pe care tot le+ai facut mereu. Se poate ca sa se fi saturat si ea saraca ... de tine ...  Eu eram pe punctul de a lua o nota mica la un astfel de examen pt. ca un prea mult stimat coleg de+al meu ma tot frecat la ridichie de m+am saturat ... si aproape uitasem materia ... Dar pâna la urma pt. mine s-a terminat cu bine.  Sau p

Nu sunt lupul moralist și cred că matale ar trebui  sa te pui serios pe treaba si să nu mai dai vina pe altii pt. esecurile tale ...  :nonobad:

Editat de sp_attach_db, 29 ianuarie 2005 - 17:20.


#49
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.146
  • Înscris: 09.09.2003
ya ya ya... si marmota...  din punctul meu de vedere, invata cine vrea si cui ii trebuie (sa stie, sa ia nota mare, bursa, sa treaca etc... ) daca tu inveti  si iei 10, cu ce te deranjeaza daca-mi spui un raspuns sa iau 5 in loc de 4, sa iau examenul care poate il dau a doua oara ca nu-mi place sa tocesc ca tine sau mai stiu eu ce motiv am avut sa nu invat... nu zic sa-mi dai sa copii sa iau 10 cat tine, ca nu-s de acord, ca eu am frecat manganu si tu ai rupt cartea...  da sa ma ajuti putin cat sa nu o sfeclesc chiar asa nasol... mi se pare un gest de colegialitate... acum depinde de la caz la caz....  

in alte tari nu se copie...  mda.. LOL..

#50
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.263
  • Înscris: 11.01.2004

add, on Jan 29 2005, 14:23, said:

am mai intalnit  si eu fenomene, la genul da profu o tema de casa si un singur capos o rezolva si nu vrea s-o dea la ceilalti nici cu bani... bine, ala e invidios ca noi ceilalti nu mai suntem de mult virgini ca el,  si am atins femei in carne si oase...  asta e...

<{POST_SNAPBACK}>

Dupa cum l-ai descris pe tipul ala ("capos") prost ar fi sa iti dea vreodata ceva. Adica un semestru intreg faci caterinca de el si apoi apari cu pretentii ca ar fi obligat sa te ajute pe tine. Si la examinare, tu cu papagalul tare si cu tema buna, el doar cu tema buna. Deci el sa fie umilit de tine si aici si chiar cu voia lui? Ar trebui sa fie masochist!
Poate era mai bine sa il fi chemat si pe el la o bere in maxx, dumars sau pe unde o mai freci in weekend si atunci ar fi venit el sa iti dea tema fara sa o ceri.
Cred ca Necronomikon a spus-o cel mai bine. La mine suntem vreo 10 care stim ca ne putem baza sa ne ajutam reciproc oricand. La restul daca apelez pt ceva si ma ajuta le intorc serviciul cand au nevoie si ei sau daca nu atunci asta e. Nu ma supar pe ei.

#51
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.263
  • Înscris: 11.01.2004
Tot gandindu-ma la topicul asta mi-am adusa aminte de o discutie ce am avut-o in sesiunea de acum un an cu o colega. Era un curs de baze de date si eu venisem la sfarsit la predarea proiectului. Din vorba in vorba a inceput sa imi zica cat de rau ii pare ca ea pierduse pana atunci 3 ani jumate de venit mereu la fac. si ca se stresase atat de mult pt o amarata de bursa de vreo 35 EUR. Iar altii care veneau mereu sa ii ceara cursurile la final de semestru au ajuns sa castige 400-500 EUR pe luna. Ce era mai important ca nu era invidioasa pe ei, ci era suparata pe ea ca nu realizase mai devreme ca a depus prea mult efort pt o rasplata prea mica. Vreau sa zic ca atunci pana si eu m-am simtit prost ca ma aflam si eu printre aceia de care vorbea ea, desi nu facuse referire directa la mine. Dar musca pe caciula... nu imi dadea pace.
Si inca ceva, la ea nu se aplica faza cu sanii de la add.

#52
sp_attach_db

sp_attach_db

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 20.06.2004

add, on Jan 29 2005, 17:41, said:

... daca tu inveti  si iei 10, cu ce te deranjeaza daca-mi spui un raspuns sa iau 5 in loc de 4, sa iau examenul care poate il dau a doua oara ca nu-mi place sa tocesc ca tine sau mai stiu eu ce motiv am avut sa nu invat... nu zic sa-mi dai sa copii sa iau 10 cat tine, ca nu-s de acord, ca eu am frecat manganu si tu ai rupt cartea...  da sa ma ajuti putin cat sa nu o sfeclesc chiar asa nasol... mi se pare un gest de colegialitate... acum depinde de la caz la caz.... 

in alte tari nu se copie...  mda.. LOL..

<{POST_SNAPBACK}>

Nu am zis ca il altele nu se copie ... ci doar faptul ca daca copiezi in unele porti poti sa o iei la spinare ...  :death: de la ceilanti. Orshicum e greu de inteles de unii de pe la noi ... e vorba de mentalitate ... Daca intelegi ... daca nu imi pare rau pt tine ...

Stimabile ... stimabil pe dracu' ... am impresia ca nu ai inteles ideea ... Nu toti trebuie sa fim studenti ... si nu toti vor sa termine facultatea. Daca itzi place sa o freci ... sau sa ti-o freci singur ... cea ce e cam tragic pt tine ... itzi recomand sa te duci pe la REBU ... ca baietezii si fetizele alea ... o freaca cu succes toata vara si iarna.

Editat de sp_attach_db, 29 ianuarie 2005 - 18:44.


#53
sp_attach_db

sp_attach_db

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 20.06.2004

kiwy, on Jan 29 2005, 18:10, said:

Tot gandindu-ma la topicul asta mi-am adusa aminte de o discutie ce am avut-o in sesiunea de acum un an cu o colega. Era un curs de baze de date si eu venisem la sfarsit la predarea proiectului. Din vorba in vorba a inceput sa imi zica cat de rau ii pare ca ea pierduse pana atunci 3 ani jumate de venit mereu la fac. si ca se stresase atat de mult pt o amarata de bursa de vreo 35 EUR. Iar altii care veneau mereu sa ii ceara cursurile la final de semestru au ajuns sa castige 400-500 EUR pe luna. Ce era mai important ca nu era invidioasa pe ei, ci era suparata pe ea ca nu realizase mai devreme ca a depus prea mult efort pt o rasplata prea mica. Vreau sa zic ca atunci pana si eu m-am simtit prost ca ma aflam si eu printre aceia de care vorbea ea, desi nu facuse referire directa la mine. Dar musca pe caciula... nu imi dadea pace.
Si inca ceva, la ea nu se aplica faza cu sanii de la add.

<{POST_SNAPBACK}>


La faza asta itzi pot spune ca aveam colege care aveau prin anii 3/4 de fac. job full si invatzau de mama dracului' ... Scuzati expresia ... pt. ca suntem intr-un mediu academic ...  :D
Asha ca nu exista nici o legatură între serviciu și scoală !

Editat de sp_attach_db, 29 ianuarie 2005 - 18:56.


#54
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.263
  • Înscris: 11.01.2004

sp_attach_db, on Jan 29 2005, 18:55, said:

La faza asta itzi pot spune ca aveam colege care aveau prin anii 3/4 de fac. job full si invatzau de mama dracului' ... Scuzati expresia ... pt. ca suntem intr-un mediu academic ...  :D
Asha ca nu exista nici o legatură între serviciu și scoală !

<{POST_SNAPBACK}>

Gresit! Daca de la 8 la 17 trebuie sa fi la munca nu mai ai cum sa vii la fac. Deci ai cursuri prin parti. Cu laboratoarele e si mai nasol ca trebuie sa fugi de la servici sa ajungi pe la ele, ca apoi nu intri in examen.
Daca in anii 1-3 se gaseau usor cursurile care iti lipseau, in 4-5 cand iti lipsesc si mai multe cursuri (adica 90%) si le are si mai putina lume (5-10%), e un chin sa faci rost de ele. E un adevarat lant al slabiciunilor: tu vb cu X ca il stie pe Y care a avut o prietena Z care e colega cu tipa A care are cateva cursuri.  :worthy:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate