Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

De ce sa iei aceeasi nota ca mine?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
87 replies to this topic

#1
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
In urma cu cateva zile am avut de dat o lucrare de control la matematici speciale si nu ma pregatisem.

Spre bucuria mea, profa a dat subiecte comune  :worthy: si (logic!) am vrut sa copiez de la colega mea de banca..Ma cunosteam bine cu colega de banca, am fost la acelasi liceu si am fost chiar vecine, ieseam impreuna la cumparaturi, mi-a dat cursuri, ne-am ajutat reciproc la cateva lucrari sau examene.

Acum ea scria de zor pe foaie..dar acoperea cu mana :( Am rugat-o frumos sa dea mana la o parte, sa vad si eu.A ridicat putin mana,dar peste cateva momente iar tinea mana pe foaie.In fine, am scris de la ea ce am apucat sa vad, mai mult franturi.Cand a terminat de scris o foaie dubla , i-am zis sa aseze foaia in partea mea, sa scriu si eu.La care ea zice:"Eu am facut toata lucrarea si tu nu ai facut nici un subiect! De ce sa iei nota la fel ca mine?" si imi ia foaia de sub nas!!

Ce e si mai nasol e ca in clasa respectiva nu doar ea se comporta asa de egoist la lucrari sau examene.Oricum nu se dau burse sau altceva..Daca s-ar fi intamplat asta la gradinita,in generala, poate as fi inteles,dar si la facultate !?..Nu pot sa ii inteleg pe oamenii astia  :angry:

#2
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

Ina, on Jan 27 2005, 16:01, said:

Spre bucuria mea, profa a dat subiecte comune  :worthy: si (logic!) am vrut sa copiez de la colega mea de banca.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu ca eu as face la fel dar o inteleg: probabil tocmai din cauza acelui (logic!). Unde e logica aici?

#3
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Ina asa faci de obicei la examene? sau doar s-a intimplat? La BAC acum vreo 14 anisori un coleg care avea media 5 la fizica a copiat de la unul dintre cei mai buni colegi in fizica si a luat.. nota mai mare ca acesta din urma.. probabil o fi scris mai frumos..

in alta ordine de idei putea sa te lase sa copiezi citeva subiecte dar nu chiar totul.. lucruri de genul asta probabil se intimpla des.. si sint oarecum justificate.. problema nu e ca nu te-a lasat sa copiezi ci faptul cum te simti tu dupa o treaba de asta.. eu unul as simti disconfort.. sau as invita-o la o cafea..

#4
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002

Ina, on Jan 27 2005, 16:01, said:

".....De ce sa iei nota la fel ca mine?"

<{POST_SNAPBACK}>


De ce sa iei nota ca si ea, cand ea a invatat (sau s-a chinuit/riscat sa copieze) iar tu ai mers cu mana in fund, nu ai facut nimic, si vrei sa iei nota buna/mare. Nu ti se pare ca ceva e incorect aici?

Mai dezamagit...te credeam...mai matura....dar se pare ca numai faci pe matura cel putin pe acest forum.

:confuzzled:

#5
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Tipa putea sa-ti dea sa scrii jumatate din subiecte, sa iei si tu 5-ul. Restul.....invata....

#6
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
Nu e "logic" ca atunci cand esti la un examen/lucrare si complet pe dinafara, sa nu stai cu ochii pe pereti, ci sa incerci sa faci ceva? Haideti nu-mi spuneti ca nu ati copiat in viata voastra!

Nu e vorba aici despre corectitudine,este vorba despre COLEGIALITATE.La penultima lucrare pe care o dadusem impreuna, profesoara ne-a pus in banci separate, una in spatele celeilalte. Eu am terminat lucrarea si i-am dat ei toata foaia mea, chiar daca m-am riscat sa ma vada profesoara,dar am vrut sa o ajut, si am luat aceeasi nota (8) dar eu nu m-am suparat deloc.

#7
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004

driverx, on Jan 27 2005, 16:37, said:

Mai dezamagit...te credeam...mai matura....dar se pare ca numai faci pe matura cel putin pe acest forum.

<{POST_SNAPBACK}>


??

#8
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Ina, daca e vorba despre o evaluare cu consecinte ierarhice, e de inteles ca nu a vrut sa iti dea sa copiezi. La un examen dupa care intri sau nu undeva, cred ca e clar.

Cand eram in liceu eram f. bun la mate si fizica. In rest eram pe langa. Era o chestie echitabila, in sensul ca eu copiam la romana si alte materii umaniste de la tocilarii care nu erau instare sa priceapa ceva din fizica iar ei copiau de la mine. Evident ma enervau lichelele care copiau absolut tot. Nu ma enerva faptul in sine, ci metoda de copiere. Era un fel de hei-rup. Adica licheaua ma asalta din 2 in 2 minute cu intrebarea "ai terminat?" si ma agasa. Nu imi aduc aminte sa fi facut pe duru' sa nu dau nimic. Daca faci parte din categoria celor agasanti, poate sa iti revizuiesti atitudinea fata de cel care ar trebui sa iti dea sa copiezi. Daca nu, zci ca ai dat de o vaca orgolioasa.

#9
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
In mod normal si daca erati prietene bune trebuie sa te lase sa copiezi. Probabil e invidioasa pe tine sau asa ceva...
Si mai terminati cu morala asta de 2 lei ca nu-si are rostul decat pt persoane necunoscute... Intre prieteni nu se admit chestii de astea. Eu zic sa iti reconsideri atitudinea despre prietena ta, un om care nu te ajuta la nevoie nu se numeste prieten...

#10
sp_attach_db

sp_attach_db

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.06.2004

Ina, on Jan 27 2005, 17:31, said:


Domnișoara ...
Nu mai fă pe supărata ... acuma ... :console:
Trebuie să înveți. Ce ne-am face dacă toți am copia unii de la alții. S-ar duce țara asta de râpă. De fapt ... cred ca acolo suntem ...

Așa vă nașteți ... și așa trăiții ... unii cel puțin ... hoți ....
De mici  ...

Dacă tu acuma vroiai să-l "furi" pe profesor ... probabil că mai târziu vei fura și tu ca alții fabrici și uzine ...  :D

#11
sp_attach_db

sp_attach_db

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.06.2004

Ina, on Jan 27 2005, 17:31, said:


Nu mai copiați ...  <_<
La muncăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăă ... cu voi ...
La agricultură ... Cu sapa și hârlețul ... Ce mai stați ...

#12
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Io zic ca daca materiile sint idioate, invechite si prost predate atunci nu are rost sa pierzi vremea invatandu-le... Oricum ce inveti in facultate = 0 ... Da alunecam in alta parte

#13
sp_attach_db

sp_attach_db

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.06.2004

renderman, on Jan 27 2005, 17:56, said:

Io zic ca daca materiile sint idioate, invechite si prost predate atunci nu are rost sa pierzi vremea invatandu-le... Oricum ce inveti in facultate = 0 ... Da alunecam in alta parte

<{POST_SNAPBACK}>


Păi ... ajungem la ce-am scris eu mai sus.
Daca facultate=0 atunci e mai bine ca cei care cred asta să nu o mai facă (în cazul acesta fac. e o pierdere de timp) și să treacă direct la agricultură ... cartofi, porumb, sfeclă de zahăr ... și ce o mai fi ...  :D

#14
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
BAi frate tu chiar citesti ce vrei tu? Am zi "ce inveti in facultate=0" nu "facultate=0". Nu cred ca topicul asta e potrivit pentru discutia starii invatamantului romanesc la ora actuala...  Daca vrei o facem in alta zona si in alt thread

#15
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004

renderman, on Jan 27 2005, 20:18, said:

BAi frate tu chiar citesti ce vrei tu? Am zi "ce inveti in facultate=0" nu "facultate=0". Nu cred ca topicul asta e potrivit pentru discutia starii invatamantului romanesc la ora actuala...  Daca vrei o facem in alta zona si in alt thread

<{POST_SNAPBACK}>

@renderman: Daca ce inveti in facultate = 0 nu o mai face pt ca pierzi timpul aiurea. Tara are nevoie si de muncitori!!!
@Ina Cred ca cel mai bine e sa discuti cu prietena ta acuma la rece sa vezi de a facut asa. Asa e cel mai corect.

#16
aleka008

aleka008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 19.01.2005

Ina, on Jan 27 2005, 16:01, said:

In urma cu cateva zile am avut de dat o lucrare de control la matematici speciale si nu ma pregatisem.

Nu pot sa ii inteleg pe oamenii astia  :angry:

<{POST_SNAPBACK}>

  
  Nu ai dreptul se te superi! Daca ai fii invatat ceva stiai de unde sa o apuci. Probabil respectiva s-a suparat pentru ca nu ar fi fost petru prima data cand copiezi de la ea. Pe viitor nu-i mai da nici tu cand stii!
Oricum ceva imi spune ca nu EA va avea nevoie de ajutor de acum incolo.

#17
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Ii dau dreptate. Nu te duci la un examen fara sa stii nimic si mai ai si pretentii.

#18
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Sa presupunem ca se da examenu pe 2 randuri. timp putin pt terminarea subiectelor. cel de pe randu 1 stie tot, cel de pe randu 2 nimic.

ala de pe randu 2 ii cere la cel de pe randul 1 sa-i spuna.

sunt mai multe variante,dintre care 2 mai importante(standard):

1. lasi subiectu tau, risti sa nu termini, risti sa te prinda soptind la celalalt, iti pierzi timpul gandindu-te la subiectul celuilalt.
2. nu-i zici nimic, si cand iesi din examen esti facut in toate felurile (zgarcit, tocilar, etc). :death:

celelalte variante depind de profesor, cine-i colegu care nu stie nimic(prieten sau nu), etc. oricum nu-i bine in nici una din situatii.

O faza ce am patit e ca ala de pe randu 2 sa nu stie absolut nimica, nici cu ce se mananca materia si sa ii spun io tot subiectu! ce draq is io societate de binefacere?
invatza si tu, macar sa fi citit odata , o idee despre subiect, ca daca nu stie ceva i-as fi spus, dar chiar nimic? :death:

daca nu stie ala din spate ii arat lucrarea mea, da ce nu suport e sa ma gandesc io la tot subiectu lu altu!!!!  :deadtongue:

si io m-am mai dus la examen fara sa stiu mare lucru, dar daca pot sa copiez ceva ce nu stiu dupa ala din fata bine, daca nu, nu il trag  de haina sa-mi arate...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate