Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Cum scap de gandacii de bucatarie?

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#73
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008
Va recomand pasta Globol. Se gasea la Carrefour, dar mai recent am luat din Brico. Avantajul e ca nu miroase, nu se intinde, deci deranjul e minim. Eu am dat prin locurile unde banuiam ca ar putea fi gandacii si vreo 3-4 zile dupa aia ii gaseam dimineata cu burta in sus - o gramada! De vreo doua saptamani, nici o miscare. Sper sa ramana asa!

PS. Ca un facut, am vazut recent un documentar la Discovery despre daunatori. Despre gandacii de bucatarie spuneau ca, daca tu vezi 1-2, cel mai probabil sunt cateva mii pe care nu ii vezi: o femela depune 1 milion de oua pe an!! Idee care m-a ingrozit. Mai spuneau ca gandacii nu suporta lumina, de-asta nu-i vezi ziua, si ca le place la nebunie sa se ascunda printre hartii si in locuri caldute. Gandacii secreta nu stiu ce feromon, astfel ca, daca unul gaseste un loc care ii place si se stabileste acolo, altii vor veni dupa el.

Edited by kayman, 23 October 2008 - 14:07.


#74
axells

axells

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.10.2008
incercati KILLTOX sau acele pastilute pe care le diluezi in alcool

#75
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007
Mi s-a dat in loc de Regent care a fost interzis, mi s-a recomandat K-Othrine sc 25. Cica ar fi la fel de bun

#76
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 07.09.2004
Nu ma pricep la ganganii pentru ca nu prea am avut parte de ele :) Dar am vazut ca cel care a deschis threadul zicea la inceput de niste gandaci mari, negri si urati :) Iar aia, din cate stiu se numesc carcalaci pe cand gandacul de bucatarie e mai mic si roscat. Ei bine, am avut de furca doar cu primii adica cei mari si negri la mine la firma. Intr-o magazie de la demisol exista un sifon de pardoseala pe unde veneau bestiile din canalizare. Am sunat la un nene care a venit cu o masinarie in genul celor care s-au folosit la dezinfectie cand era problema mare cu gripa aviara si a pulverizat o solutie peste tot. Preventiv a dat si la parter chiar si prin birouri. Dupa o ora- doua s-a putut continua activitatea fara probleme. De atunci "le ducem dorul", credeti-ma. Nu-mi fac iluzii ca e definitiva despartirea insa au trecut luni bune de atunci. Am inteles insa, ca acel gandac mai mic, gandacul de bucatarie e mult mai spurcat. A avut o dezinsectie la un bloc din CT desi firma asta e din SV unde a fost nevoit sa trimita la plimbare toti locatarii vreo 2 zile si s-a lucrat cu un gaz foarte toxic. Au avut oxigen nu masca de gaze. Dar s-a rezolvat. Cate % din povestile lui au fost adevar nu stiu... mi-a lasat impresia de om un pic cam laudaros insa eu sunt multumit de ce a facut. Nu cred ca as risca sa manipulez substante periculoase iar produsele vandute sub forma de spray sau mai stiu eu ce capcane rezolva pe temerarii care se aventureaza in locuinta sau magazia noastra nu si coloniile care pot trai linistite prin cine stie ce cotloane.
Acasa am de furca cu furnicile si... greierasii. Dar am inteles de la acel nene ca are leac si pentru ei, in plus si pt alte ganganii: paianjeni, tantari etc. Se pulverizeaza in jurul casei, pe la geamuri, pe sub streasina etc. O vreme ai liniste dupa care reapar :)

#77
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
cotzi, aici e vorba de o corcitura intre carcalaci d-aia si gandaci mici si roscati :puke:
crede-ma, sunt ai dracu rau :death:

#78
SaraBlue

SaraBlue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.01.2007
Globol la mine facea minuni pe vremea cand stateam la bloc. De fapt in 6ani am dat de doua ori. Prima oara pentru ca descoperisem ca au aparut gandaci iar a doua oara preventiv. Dupa parerea mea este cel mai bun. Seamana foarte bine cu prenadez-ul, la consistenta si culoare. Este extrem de eficient. L-am mai recomandat si rezultatele au fost ok...nu mai ramane picior de gandac.

#79
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006
Regentul nu se mai vinde nici pe aici. Eu voi incerca seara asta cu Decis. Il foloseam pt. cultura de cartofi pana sa apara regentul pe piata.

Prea toxice pentru mamifere nu sunt, pentru ca mecanismul de actiune depinde de biochimia insectelor.
La decis doza letala acuta prin ingerare (LD50, adica 50% mortalitate)e de 134mg/kg (la soareci) asta inseamna, fara sa luam in calcul ca soarecii au metabolismul mai rapid si sunt mai sensibili, ca un caine (sau copil) de 10 kg ar trebui sa inghita 1.34 grame de substanta pura. La dozele recomandate de producator se folosesc 10g subst. pura la hectar. Pericolul pentru caini, pisici, oameni e minim, dar nu merita sa va riscati aiurea.
tiu de cinva care a incercat sa se sinucida cu asa ceva si i-a luat cateva zile sa moara, dupa ce a baut cateva sute de mL de solutie...

#80
valerianistoc

valerianistoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.11.2008

 georgerc, on Jan 26 2005, 10:38, said:

A propos, eu nu am dat cu Regent (care mi-a fost recomandat si mie) pentru ca aveam un caine + un baiat de 2 ani. De aceea am preferat o solutie profi, care stiam sigur ca nu-i afecteaza pe astia mici. Parerea mea este ca cu Regent mergi la risc daca ai caine.

Au aparut niste capcane de gandaci care nu sunt periculoase pentru copii si animale - sunt capcane adezive - mecanice
http://www.sarom.ro/...p...&prod_id=73

#81
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 monique_all, on Oct 23 2008, 17:16, said:

Mi s-a dat in loc de Regent care a fost interzis, mi s-a recomandat K-Othrine sc 25. Cica ar fi la fel de bun
L-am incercat. Dar nu prea ii omoara cum facea Regent, mai mult ii deranjeaza asa ca isi cauta alte locuri. Tot prin bucatarie.
Iar sa dau peste tot nu e o idee buna, fiind atat de toxic.

 SaraBlue, on Oct 25 2008, 17:57, said:

Globol la mine facea minuni pe vremea cand stateam la bloc. De fapt in 6ani am dat de doua ori. Prima oara pentru ca descoperisem ca au aparut gandaci iar a doua oara preventiv. Dupa parerea mea este cel mai bun. Seamana foarte bine cu prenadez-ul, la consistenta si culoare. Este extrem de eficient. L-am mai recomandat si rezultatele au fost ok...nu mai ramane picior de gandac.
Asta unde se gaseste?

Edited by don_dannielo, 27 November 2008 - 14:19.


#82
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

 don_dannielo, on Nov 27 2008, 14:00, said:

L-am incercat. Nu pare de loc la fel de bun. Nu prea ii omoara, mai mult ii deranjeaza asa ca isi cauta alte locuri.


Asta unde se gaseste?
La bricostore

#83
ieseanul

ieseanul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 20.06.2008
ZiuaBuna pasionati de exorcizarea cafarilor :)
Candva am avut si eu gandaci de bucatarie si am scapat rapid de ei si i-am gasit cred pe toti cu burta in sus, pur si simplu dand cu acid boric (un praf alb luat de la farmacie). De o vreme, vad ca au aparut si unde locuiesc acum, am incercat aceeasi metoda, dar nimic. Acum: ori acidul boric luat nu mai e la fel ca celalalt care l-am luat pe vremuri, ori nenorocitii astia au capatat imunitate la asa ceva, ei fiind destul de renumiti in ceea ce priveste strategiile de supravietuire/perpetuare a speciei. M-ar interesa o varianta total inofensiva pt om si alte fiinte vii, ceva de genu sa dau solutia respectiva prin toata casa si sa pot manca oriunde de fata cu ei sa le fac in ciuda, dar ei daca mananca, HAP eutanasierea lor, adica moartea lor prin deces :coolspeak: . Am cerut si eu la un magazin veterinar Regent ca l-a laudat lumea, dar mi s-a dat K-Othrine, fara prospect. Am dat un email la firma distribuitoare/producatoare pe romania si mi s-a dat fisa tehnica, m-am cam minunat ce toxic e asa ca nu l-am mai folosit. Nu mai e nevoie sa va spun ca noaptea aceasta tastatura de la care comunic cu voi este locul de joaca al micilor cafari (adica minicafari, se baga printre taste si cica excaladeaza k7) ......... Nu vreau sa impart tastatura cu ei, ceva solutii???
P.S. Am incercat o varianta brevetata de mine si anume sa prinzi cativa cafari sa ii pui intr-un borcan transparent cu capac cu aerisire si sa ii lasi acolo fara mancare, sa vada si sa comunice doar cu ceilalti, dar nu a dat rezultate! N-au intels aluzia respectivii gandaci de bucatarie. Am uitat sa va spun ca acesti gandaci ca in pamfletul lui Puiu Calinescu cu Cofetaria, nu sunt ai mei, ci sunt ai vecinilor, dar vin in vizita la mine, un fel de turism, numa ca am devenit linia lor turistica preferata si de o vreme stau la mine fara viza. Vreau sa ii expulsez rapid, Orice info utila e binevenita ....... Bine ca nu se pot transmite cafarii prin intermediul netului, ca aveam pt. toata lumea ! (Ceva amatori? ii ofer mocca :lol: ).

Edited by ieseanul, 27 November 2008 - 16:50.


#84
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 ieseanul, on Nov 27 2008, 16:42, said:

P.S. Am incercat o varianta brevetata de mine si anume sa prinzi cativa cafari sa ii pui intr-un borcan transparent cu capac cu aerisire si sa ii lasi acolo fara mancare, sa vada si sa comunice doar cu ceilalti, dar nu a dat rezultate! N-au intels aluzia respectivii gandaci de bucatarie. Am uitat sa va spun ca acesti gandaci ca in pamfletul lui Puiu Calinescu cu Cofetaria, nu sunt ai mei, ci sunt ai vecinilor, dar vin in vizita la mine, un fel de turism, numa ca am devenit linia lor turistica preferata si de o vreme stau la mine fara viza. Vreau sa ii expulsez rapid, Orice info utila e binevenita ....... Bine ca nu se pot transmite cafarii prin intermediul netului, ca aveam pt. toata lumea ! (Ceva amatori? ii ofer mocca :lol: ).

Mai, turism in locurile saracacioase nimeni nu face, nici macar gandacii. Concluzionez ca la tine acesti turisti gasesc din belsug tot ce au nevoie, deci mai pune mana si fa curatenie din cand in cand... Daca nu au ce manca, nici vizite n-au de ce sa-ti faca, nu?

#85
ieseanul

ieseanul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 20.06.2008

 Bebeluska, on Nov 27 2008, 20:38, said:

Mai, turism in locurile saracacioase nimeni nu face, nici macar gandacii. Concluzionez ca la tine acesti turisti gasesc din belsug tot ce au nevoie, deci mai pune mana si fa curatenie din cand in cand... Daca nu au ce manca, nici vizite n-au de ce sa-ti faca, nu?

Da, multumesc de raspuns, ai dreptate, asa voi face! Bine ca am aflat cu ocazia asta, de la tastatura unui senior members, ca toti cei care au postat aici sunt niste mazaci, cu locuinte mizerabile, iar tu ai locuinta curata (felicitari :coolspeak: ). Asa da senior members, desi raspunsul ofensator dat, la adresa tuturor de pe acest topic, imi denota faptul ca acest senior members este de acum atat de senior members incat a devenit un senil members.
P.S. Daca esti intradevar un senior members si presupunand ca ai dreptate, daca aveai un pic de tact si politetete te puteai exprima asa: Stimati coforumisti, in general gandacii de bucatarie traiesc in medii unde isi gasesc hrana, deci in mod categoric, daca aveti gandaci prin zona, inseamna ca este si hrana pe acolo; asadar, daca veti face un pic de ordine/curatenie in zona sigur veti scapa de ei sau le veti scadea nr.. Ca sa nu mai spun ca incepe fraza cu măi,....... Tind sa cred totusi ca softpedia este un forum(http://forum.softped...showtopic=10565) in adevaratul sens al cuvantului, nu un loc de discutii ofensatoare, cel putin pe alte arii nu apar astfel de raspunsuri ca cel dat de Bebeluska. Daca am dreptate, astept scuze pt toti cei care s-au simtit jigniti citind postarea de mai sus, daca nu rog moderatorii sa stearga toate postarile mele din aceasta arie (nu doresc sa am inscrisuri pe o arie care nu ma reprezinta). E greu sa cultivam bunul simt, dar hai, sa facem cât de cât un efort, doar asa putem face ceva mai bun! (Imi pare rau ca "te-am facut" senil members).

Edited by ieseanul, 28 November 2008 - 18:28.


#86
iriss27

iriss27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.11.2008
Nu cred ca ironiile isi au locul aic. E o problema serioasa, cu care ne confruntam toti cei care stam la bloc. Eu stau la et 1 si avem o nenorocita de curte interioara unde se afla si ghena si culmea, geamul de la bucatarie  :thumbdown: :thumbdown:  da spre curtea asta cu ghena. Daca fac vreodata cunostinta cu arhitectul care a proiectat blocul ...  :nonobad: :nonobad:  

Si eu am vazut ca de vreo luna incep sa apara, la bai (pt ca avem gurile de aerisire ale tevilor, care vin de la subsol) si la bucatarie ...

Deci ce e de facut?? Sa nu-mi spuneti ca curatenie, pt ca sunt obsedata de curatenie si la mine (aproape) totul luceste!  :thumbup:

Chiar azi am fost in supermk sa caut capcane de la raid, nici urma de ele!! Acelea imi placeau pt ca le ascundeam sub mobila de bucatarie si prin zone pe unde nu au acces copii (am 2) si cainele. Vreau ceva sa nu trebuiasca pus la vedere.

Cred ca o sa incerc Globol. Am cautat pe net, am gasit firma din sibiu, dar pe situl lor nu apare nici o pasta de gandaci. Imi spuneti si mie cum arata ambalajul? E in cutie?

Merci
PS: Am avut inca un pet pe langa astia: un soricel!!! L-am vazut chiar dupa ce am facut super curatenie pt Paste, deci nu are legatura cu curatenia proprie!!

#87
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

 iriss27, on Nov 29 2008, 13:49, said:

Cred ca o sa incerc Globol. Am cautat pe net, am gasit firma din sibiu, dar pe situl lor nu apare nici o pasta de gandaci. Imi spuneti si mie cum arata ambalajul? E in cutie?

e tub de plastic in cutie, cam cat o pasta de dinti medie. uite aici:

http://www.roinsect....icid/globol/147

acum doua luni am luat din Bricostore. distribuitorul din Bucuresti are sediul undeva in Ghencea (zona magazinelor de mobila), pe langa sediul BCR. n-am fost insa niciodata acolo.

#88
DocGeorge

DocGeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.07.2008
Sau poti sa nu da-i cu chimicale prin casa ca sa nu iti omori animalele de casa si iti cumperi un aaratel dintrala cu ultrasunete ;) !! Bafta in War of Gandaci de Bucatarie :P

#89
kisika

kisika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2007
ce te faci cand ai dat cu toate solutiile de pe piata si nu ai scapat de ei.ideea este ca sub mine e un mos care pute cumplit...am chemat si primarie si tot nimic.gandacii astia ma omoara cu zile.au devenit si nesimtiti ca ies cand sunt in camera.la mine s-au concentrat doar in sufragerie

#90
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

 kisika, on Dec 7 2008, 13:05, said:

ce te faci cand ai dat cu toate solutiile de pe piata si nu ai scapat de ei.ideea este ca sub mine e un mos care pute cumplit...am chemat si primarie si tot nimic.gandacii astia ma omoara cu zile.au devenit si nesimtiti ca ies cand sunt in camera.la mine s-au concentrat doar in sufragerie

te muti!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate