Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cum scap de gandacii de bucatarie?

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#1
a_lexu

a_lexu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 27.10.2004
Ziua, bucataria mea este una cat se poate de normala; noaptea insa, se transforma intr-o sala polivalenta pentru gandaci mari, negrii si urati. Daca merg noapte prin bucatarie si aprind lumina, vad cate unul cum misuna. Stau la etajul 3.
Mai are cineva problema asta?

#2
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Io am scapat cu raid cu spuma combinat cu raid normal, dat cu amandoua - unul intr-o mana unul in cealalta, dat prin toate colturile, dupa mobila, sub chiuveta, pe langa tevi. Ar trebui sa-ti convingi vecinii de jos si sus si aia de langa tine sa scape de gandaci pentru ca degeaba scapi tu o saptamana ca dupa aia or sa vina inapoi.

#3
aurafas

aurafas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 24.03.2004
Sunt niște fiole Regent. Le găsești la orice farmacie veterinară.
Scapi rapid de ei. În instucțiuni scrie diluare la nu știu câți litri. Eu am pus o fiolă într-o fostă sticlă cu pulverizator (din ăla de spălat geamuri) și am dat pe sub mobila de bucătărie, peste tot... Am scăpat imediat.
Succes !

#4
georgerc

georgerc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.02.2004
Sau poti sa apelezi la o firma profesionista de dezinsectie (pot sa-ti recomand pe PM daca vrei). Eu asa am facut cand metodele de mai sus au dat gres. Avantajul este ca ei au produse care te scapa sigur, chiar daca vecinii au migratori, pentru ca produsele lor afecteaza cuiburile de gandaci.

Pentru gandaci exista un gel special care ii termina definitiv si care poate fi aplicat si in aparatele electrice (iti dai seama ca nu poti da cu Raid in calculator sau radio/TV, care sunt potentiale cuiburi).

Dezavantajul: costa substantial mai mult decat Raid sau Regent, insa scapi sigur.

Alt avantaj: in functie de gradul de infestare ei iti pot recomanda solutii care pot elimina si alte insecte (tantari vara, muste, furnici, etc..).  Si asa impusti mai multe insecte dintr-o lovitura.

#5
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004

aurafas, on Jan 25 2005, 14:23, said:

Sunt niște fiole Regent. Le găsești la orice farmacie veterinară.
Scapi rapid de ei. În instucțiuni scrie diluare la nu știu câți litri. Eu am pus o fiolă într-o fostă sticlă cu pulverizator (din ăla de spălat geamuri) și am dat pe sub mobila de bucătărie, peste tot... Am scăpat imediat.
Succes !

<{POST_SNAPBACK}>


Aurafas are dreptate! Ai dat cu chestia aia si i-ai terminat pt. 2ani. Mai se gasesc tot asa  niste fiole la magazinele care vand seminte (nu de bostan) si is pt stropit cartofii (cred). Oricum stiu vanzatorii daca-i intrebi.
Atentie insa daca ai caine sau pisica sa nu dai prin locurile in care poate sa ajunga, ca ai scapat si de el.

Succes

#6
kenzo

kenzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.01.2005
alexule, nu stiu care e faza cu reclama pe aici. baga un PM si iti dau cel mai tare pont. mai multi cunoscuti de ai mei sunt foarte multumiti de un gel... inclusiv eu! si se gaseste destul de ushor. toate bune!

#7
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004

aurafas, on Jan 25 2005, 14:23, said:

Sunt niște fiole Regent. Le găsești la orice farmacie veterinară.
Scapi rapid de ei. În instucțiuni scrie diluare la nu știu câți litri. Eu am pus o fiolă într-o fostă sticlă cu pulverizator (din ăla de spălat geamuri) și am dat pe sub mobila de bucătărie, peste tot... Am scăpat imediat.
Succes !

<{POST_SNAPBACK}>



Ieftin si eficient  !!!

#8
a_lexu

a_lexu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 27.10.2004
Saru'mana la toti pentru indicatii! Cred ca am sa incerc si eu cu Regent. Asta ma intrebam, daca folosesc metoda asta cu insecticid in bucatarie nu e oarecum periculos? Mai ales ca am si un tzanc de caine. Oricum cred ca am sa merg pe varianta asta decat sa mai vad monstrii aia prin bucatarie

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
daca nu vrei sa dai banii pe chimicale ucigase, tine ciinele flamind si lasa-l noaptea in bucatarie

#10
georgerc

georgerc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.02.2004

a_lexu, on Jan 26 2005, 00:43, said:

Saru'mana la toti pentru indicatii! Cred ca am sa incerc si eu cu Regent. Asta ma intrebam, daca folosesc metoda asta cu insecticid in bucatarie nu e oarecum periculos? Mai ales ca am si un tzanc de caine. Oricum cred ca am sa merg pe varianta asta decat sa mai vad monstrii aia prin bucatarie

<{POST_SNAPBACK}>

A propos, eu nu am dat cu Regent (care mi-a fost recomandat si mie) pentru ca aveam un caine + un baiat de 2 ani. De aceea am preferat o solutie profi, care stiam sigur ca nu-i afecteaza pe astia mici. Parerea mea este ca cu Regent mergi la risc daca ai caine.

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca nu ai caine/pisica/copil mic merge regent excelenta (testat de vreo 4 ori acasa, prieteni,camin studentesc :) ucide tot si cel putin 3 luni nu mai vezi picior de gandac). Eu am combinat o si o fiola de Fendona (o fiola mare cu ceva laptos) cu una de regent intr-o jumatate litru de apa  :death: , am bagat solutia int-un pulverizator de geamuri si am stropit pe la colturi si pe langa marginile peretilor, pe o portiune de aprox 20 cm (inclusiv pe podea, la imbinarea cu peretii). Nu miroase nimic, nu lasa pete, ucide tot... 2 zile aduni gandaci cu farasul...in camin am adunat cel putin 200 in prima zi  :coolspeak: .. (stau cu burtile in sus :D), apoi nu mai apar deloc

#12
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
Bucati de paine inmuiate in soltie de acid boric (e un praf alb,care se gaseste la orice farmacie) cu apa si apoi puse in capace de borcane(sau orice altceva) pe sub chiuveta, dupa frigider, aragaz, mobila, sau alte locuri inguste. Mananca "baetii" de n-au treaba si nu prea le cade bine la stomac.

Avantajul e ca bucatile de paine sunt inodore (spre deosebire de spayuri) si efective saptamani sau chiar luni, dupa ce le-ai plasat pe unde trebuie. Dezavantajul: la fel, nu ar trebui sa existe pisici, caini sau alte fiinte cotrobaitoare, care sa umble la ele.

#13
a_lexu

a_lexu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 27.10.2004
Georgerc, poti sa fii mai explicit cu solutia profi? Totusi nu m-as risca sa  folosesc o solutie periculoasa pt caine.

#14
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
și eu tot cu regent am reușit să scap de armatele de gândaci, dar trebuie avut grijă că este o soluție industrială, deci destul de toxică. Pe de altă parte, dacă nu dai periodic, adică măcar o dată la 2 luni, or să revină.

#15
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004
Eu am folosit capcane pt. gandaci si au avut efect.

#16
k-nin

k-nin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.03.2004
Fendona !!!!!!! Ar trebui sa se gaseasca la farmacii veterinare . Are instructiuni de utilizare pe fiola , instructiuni care trebe respectate !!!! Si capcanele Raid sint o idee buna .

#17
zuzarel

zuzarel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 04.09.2004
si eu am incercat 2 ani cu raid gel, spuma, etc etc+ firma specializata .. femeia care face menajul mi-a zis ca incerca ea cu regent, 30.000 lei /fiola.... am ras in sinea mea da am lasat-o sa incerce.. CULMEA !!!! de 2 ani nu mai am picior de gandac in casa!!!!! regent, otrava pt. gandaci de colorado, o fiola dizolvata in 1 litru apa chioara pulverizata...... INCREDIBIL !!!! :notangel:

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
numai gandac de bucatarie sa nu fii......... :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate