Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cum scap de gandacii de bucatarie?

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#181
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008

 ionut_mystic, on 22nd May 2012, 03:13, said:

Eu am observat acum vreo 2 saptamani unul in baie, unul negru si mare si nu i-am dat mare importanta. La cateva zile am vazut altul in baie, mai mic si mai rosiatic. Cand am iesit din baie erau pe hol 2 carcalaci din astia pe care i-am strivit cu un pantof si a doua zi am mutat patul si fotoliile si am spalat cu clor pe jos si apoi am dat cu un spay de la supermarket, a omorat cativa dar noaptea daca fac liniste inca ii au in spatele sifonierului cum se plimba si scot niste sunete specifice...foarte scarbos si tulburator.

Aseara insa, s-a intamplat ceva ce mi-a pus capac, ma uitam cu prietena la un film cand o vad ca sare din pat si imi zice ca e un gandac in pat. L-am strivit intr-un tarziu si azi am fost la Obor si am luat 2 sticlute de sanitox 21 ce si un plic de acid boric. Urmeaza sa le aplic si vedem dupa.

Daca nici asta nu da rezultate o sa iau de la tara niste insecticid pentru agricultura si le arat eu.

Am dat ieri cu solutia aia si am pus si acidul boric inn bucatele de paine prin camera. Am gasit doar unul mort, ramane de vazut daca ii mai aud seara umbland pe dupa mobila. E posibil sa nu fi fost multi si sa fi murit doar unul la vedere:D

#182
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 ionut_mystic, on 23rd May 2012, 19:10, said:

Am gasit doar unul mort...
Si ala probabil de batranete...

#183
marius8982

marius8982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.08.2010
Salut. De curand m-am mutat si eu in chirie, si ma vazut ca, doar in dormitor, in fiecare dimineata gasesc cate 4,5 gandaci morti pe jos. Am dat cu sparay(Sano K300+) prin toata camera dar tot apar si in fiecare dimineata trebuie sa aspir la gandaci. In primul rand, imi puteti spune si mie ce tip de gandaci sunt acestia, ca am cautat pe net si nu am gasit mai nimica asemanator, si in al doilea rand, se mai gasec fiole de Reagent pe la farmacii???Attached File  DSC04146.JPG   950.42K   99 downloadsAttached File  DSC04145.JPG   953.66K   94 downloadsAttached File  DSC04144.JPG   945.74K   82 downloadsAttached File  DSC04143.JPG   984.56K   79 downloads

#184
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
E gandacul de apa. Cand sunt mici sunt rosiatici, dar cand cresc devin negri, mari si foarte foarte rapizi.

Gandacii in general se inmultesc exponential!!! E (foarte) greu sa scapi de ei, dar nu imposibil. Si nu tine neaparat numai de tine (igiena ta), ci si de cea a vecintatatilor. Mai ales la bloc... Ar trebui o dezinsectie si pe scara.

Pe net ai sa gasesti si auzi fel de fel de solutii, care mai de care mai nastrusnice, dar, eu iti recomand:
- sa astupi/izolezi orice spatiu, in special pe langa trecerile tevilor, din bucatarie si baie.
- Sano K300 (spray) e bun, dar toxic (si trebuie sa aerisesti bine).
- Regent NU se mai face!!!. Cauta produsul Decis (e posibil sa fie Regent cu denumire de piata noua). Se dizova in apa si dai pe la plinte si pe unde mai ai nevoie. NU miroase si NU e toxic pentru om. Face MINUNI. Dureaza cam pana la 3 saptamani, dupa care trebuie sa repeti procedura.

#185
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
REGENT se gaseste acum sub denumirea de REGESC .Posted Image
Spor !

#186
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

 Wzzz, on 22 octombrie 2012 - 17:24, said:

REGESC .
Sigur , eficient pe termen lung, testat personal la un camin studentesc unde s-au folosit solutii cite in luna si-n stele - Regesc bate totul!
E drept, originalul costa aproximativ 70 lei/100ml , solutia "1" se da 10ml regesc la 1000ml apa iar dupa 3 zile se da 15 ml sol. la 1000ml apa . Atentie la etichete scoase la xerox !
Se dozeaza cu seringa de la farmacie si obligatoriu manusi de unica folosinta , dupa 2-4 ore de la aplicare se aeriseste si se poate dormi fara ginduri negre .
Exista si la fiola de 5 ; 10 ml

#187
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Maxforce IC gel face minuni. Mi-a dat un amic un pic din ce i-a mai ramas lui, si n-am crezut ca e asa de bun. Cum am pus pe teava la calorifer au si venit sa pape. Azi dimineata am gasit vreo 10 cu cracii in sus. este cam scump ce e drept, 68 lei o seringa cu 20 grame dar merita. Am icnercat fel si fel de spray-uri Regesc si alte aberatii nu sunt bune de nimic si mai si put de mori tu inaintea gandacilor. Gelul asta nu are nici un miros.

#188
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

 gerbil, on 24 noiembrie 2012 - 12:53, said:

Am icnercat fel si fel de spray-uri Regesc si alte aberatii nu sunt bune de nimic si mai si put de mori
Te rog frumos nu indu in eroare :
Regesc nu e spray
Regesc nu are miros
Este concentrat ce se comercializeaza la fiola sau flacon de 100/1000ml, se pulverizeaza cu dispozitiv special sau recipient pentru curatat geamuri ce are pulverizator .
Nu vind asa ceva dar pina l-am gasit am cheltuit o gramada de bani pe solutii care erau eficiente 1 saptamina pina la 1 luna - cred ca e foarte importanta partea asta cu eficienta produsului .
Inainte se numea Regal . Pentru incredere puteti intreba la firme de dezinsectie despre el. Si ei personal folosesc aceasta substanta dar NU bat toba pentru ca se gaseste in comert si iesi mai ieftin daca pulverizezi personal - nu mai au obiect de activitate.

#189
BooOOooG

BooOOooG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 23.02.2010
Am 6 luni de cand stau la locatia aceasta, si nu am vazut nici un gandac (mai mult nici o insecta dubioasa). Acum 2 ore pe dulapul din fata biroului meu misuna un gandac care arata ca cel din poza. E cel mare incercuit cu verde din mijloc. E posibil ca dupa atata vreme sa apara din senin? Apar doar vara sau salasluiesc si iarna? Mentionez ca am adus fix acum o saptamana un frigider de la un amic din alta localitate. El nu il folosea. Ar putea sa fi venit cu tot cu noii "chiriasi" ? Unde as putea gasi ouale, si cam cum arata?
E prima data cand iau contactul cu gandaci de bucatarie. Nu ma asteptam sa se striveasca asa de usor. In schimb porcaria aia din spatele lui a fost un pic mai tare si s-a dezintegrat de el atunci cand l-am strivit. E cea incercuita cu rosu in poza. Acolo cumva erau puii?

[ http://dastube.info/stuff/Foto.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BooOOooG, 21 July 2013 - 06:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate