Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cum scap de gandacii de bucatarie?

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#37
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004

tkd29, on Jul 9 2005, 11:10, said:

Tot de la farmacie veterinara am luat si eu o fiola si am dizolvat-o cu 1 L de apa si am bagato intr-un pulverizator si am dat prin toata bucataria si de 1 an de zile nu am vazut picior de gandac in bucatarie.
Am si catel , dar nu prea a intral el prin bucatarie, si cainele inca mai traieste :)

<{POST_SNAPBACK}>

Exact asa am scapat si eu de ei definitiv, acum vreo doi ani. Pe fiola pe care am dizolvat-o scria "BASF". :o M-am mirat si eu. Cred ca nu era vorba de aia care faceau casete si s-au transformat acum in Emtec.
Incercasem inainte cu Raid si NIMIC. Nu scapasem de ei. Raid e o pacaleala sinistra, sa dai cu el direct pe gandac, daca ai unul singur. :)
edit: aveam pisica si n-a patit absolut nimic!

Edited by un_oarecare, 09 July 2005 - 11:17.


#38
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Este periculos daca cainele sau pisica linge acolo pe unde ai dat , dar nu cred ca se apuca cainele sa sara pe pereti sau pe geam sa linga solutia  :D

#39
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
vreo farmacie veterinara in sectorul 3 cunoaste cineva ?  :huh:

#40
spx2

spx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 16.02.2007
salut
sunt din bucuresti
nu vreau sa fac publicitate nimanui
insa stie cineva de unde pot cumpara si eu
regent sau/si fendona ?

#41
teo0

teo0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 07.02.2006

 spx2, on Jul 6 2007, 07:17, said:

salut
sunt din bucuresti
nu vreau sa fac publicitate nimanui
insa stie cineva de unde pot cumpara si eu
regent sau/si fendona ?

regent poti lua de la orice farmacie veterinara ..... de fapt ultima oara am luat de la un pet shop

Edited by teo0, 06 July 2007 - 08:49.


#42
teo0

teo0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 07.02.2006
Cat de toxic este Regentul?
Cand dau cu solutie inevitabil stropesc si peretii sau zone pe care nu le pot spala.
Tinand cont ca am un bebelus ce mere sprijinit de toti peretii ce solutie mi-ati  recomanda?
Stiu ca vrea cam multe sa omoare gandacii si sa nu fie toxic .......... :)

#43
spx2

spx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 16.02.2007
da,deci am gasit la un magazin de seminte si plante la rosetti,
nu e nici o farmacie veterinara pe-acolo(cel putin eu n-am gasit).
am luat si un pistol de pulverizare ... cam 12lei cu totul.
sper sa aiba efect.

#44
floddy

floddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.08.2005
salutare tuturor,

readuc in discutie acest subiect deoarece, ... dupa indelungate succese in diferite locatii, .. Regentul a dat gres :(

stau de vreo 4 ani in acest bloc turn (10 etaje),la etaju 3. din pacate apartamenul vecinei  de la 2 zici ca este ghena de gunoi :((  
pana acum am mai reusit cumva sa reducem considerabil nr gandacilor (nenumarate pulverizari, chiar inundari cu solutii de Regent, vata imbibat in solutie, silicon in crapaturi la tevi, acid boric, etc), din pacate in ultima vreme zici ca au luat-o razna.
mai ales de cand am pus acid boric, zici ca le-a deviat de la "traseele" lor obisnuite si misuna ca nebunele peste tot si parca si mai multe.

nu mai stiu ce sa fac.... AJUTORRR!!!!!!!!!!

PS: am putea apela si la o firma specializata insa experientele anterioare cu acestea se soldau doar cu mirosuri groaznice si efecte minime (poate n-am nimerit firmele potrivite)

#45
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007

 floddy, on Mar 3 2008, 10:54, said:

salutare tuturor,

readuc in discutie acest subiect deoarece, ... dupa indelungate succese in diferite locatii, .. Regentul a dat gres :(

stau de vreo 4 ani in acest bloc turn (10 etaje),la etaju 3. din pacate apartamenul vecinei  de la 2 zici ca este ghena de gunoi :((  
pana acum am mai reusit cumva sa reducem considerabil nr gandacilor (nenumarate pulverizari, chiar inundari cu solutii de Regent, vata imbibat in solutie, silicon in crapaturi la tevi, acid boric, etc), din pacate in ultima vreme zici ca au luat-o razna.
mai ales de cand am pus acid boric, zici ca le-a deviat de la "traseele" lor obisnuite si misuna ca nebunele peste tot si parca si mai multe.

nu mai stiu ce sa fac.... AJUTORRR!!!!!!!!!!

PS: am putea apela si la o firma specializata insa experientele anterioare cu acestea se soldau doar cu mirosuri groaznice si efecte minime (poate n-am nimerit firmele potrivite)

deratizare in apartamentul vecinei

#46
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

 monique_all, on Mar 3 2008, 10:56, said:

deratizare in apartamentul vecinei


eventual si deratizarea blocului de vecina .... :naughty:

On-topic, vorbeste cu administratorul blocului sa se faca o dezinsectie generala. Nu stiu daca sunt obligatorii, dar unde am stat inainte, in Cluj, se facea de 2 ori pe an, pe tot blocul, platit de asociatia de locatari.

#47
floddy

floddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.08.2005

 shiva, on Mar 3 2008, 11:06, said:

eventual si deratizarea blocului de vecina .... :naughty:
mda, cred ca as ferici pe toata lumea

Quote

On-topic, vorbeste cu administratorul blocului sa se faca o dezinsectie generala.

si la noi se face, dar deschide numai cine : vrea, este acasa, poate

#48
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Eu am scapat de gandaci ( nu stiu daca de bucatarie sau de mama lor) mari si negri cu K300 spray galben . O data pe luna cand plec de sambata pana dumnica de aksa dau cu spray inchid toate geamurile si nu am mai avut probleme cu ei de o bucata buna de timp.
Raid e o pacaleala. Am dat cu raid dupa aceasi metoda si cand am revenit misunau peste tot mai rau decat inainte. Beacs  :puke:

#49
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
regent+fendona
cate o fiola din fiecare, pus intr-un pulverizator (de la o solutie de spalt geamuri), cred ca are 1L
dat la baza peretilor pe o inaltime de ~20cm, pe podea tot o atime de ~20cm si la colturi; nu miroase in nici un fel
timp de cateva zile aduni gandacii cu farasul :)

eu am aplicat in 2 apartamente, abia dupa 3-4 ani au revenit niste prapaditi mici
canine sau pisica nu am avut...

#50
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Va dezvalui secretul universal, pentru care ramaneti datori o bere cand ma prindeti:

Pt. gandaci de bucatarie, remediul categoric il reprezinta o substanta care se cheama Globol.
E nemtzesc si e importat de o firma din Sibiu, din cate imi amintesc. Costa ~ 8-9 lei tubu.
In Bucuresti il gaseam regulat in Carrefour chiar cand nu aveam nevoie de el, nu garantez pentru alte marketuri ca nu m'a interesat daca aveam de unde sa il iau rapid, eventual sa gasiti numele importatorului si sa il intrebati telefonic prin cine mai distribuie.

E categoric. faci curatzenie si dai cu pasta din tub pe unde banui ca au loc de plimbare noaptea, fara sa te chinui cu coctailuri cu alte substante, ba chiar am auzit ca e nerecomandat. Toata pasta odata, nu te zgarcesti si nici nu te gandesti ca iti mai trebuie peste 3 zile.Nu pute/curge, dar pasta are o culoare cacanie cleioasa, ceea ce rezulta ca trebuie curatata dupa ceva timp. Mor absolut toti curentati sau fug, ca n'am inteles bine, cert este ca nu le gasesti osemintele. Minim 6 luni nu mai revin nici sa ii pici cu ceara, nici daca la vecini e baza de lansare.

Jur.

Am uitat sa zic, nici nu e prea toxic, nu trebuie sa pazesti mancarea foarte rau, dat fiind ca nu se mai plimba agonizand peste mancare. Si nu faci curat 3 zile, ca sa aibe toti timp sa guste, de aia ziceam sa faci curat inainte de action.

Edited by woe, 03 March 2008 - 12:22.


#51
sandgrl

sandgrl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 08.08.2007

 teodorul, on Jul 2 2005, 08:32, said:

foarte eficiente, iti trebuie cam 1 capcana la 10 gandaci

deci inainte sa-i omori tre' sa faci recensamant :))

#52
floddy

floddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.08.2005
am sa incerc momentan cu regent+fendona, am gasit, si am si cumparat azi;
pe saptamana viitoare ar cam trebui sa stiu dc mai trebui sa incerc substabta aia cacanie :D

mersi tuturor de sugestii

#53
p22

p22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 30.11.2007
Eu am dat cu regent in camera o fiola la jumatate de litru de apa Problema este ca nu stiu ce ar trebui sa fac dupa... adica am voie sa dorm in camera in seara aceasta (am dat cu regent la ora 14) ? Trebuie sa spal pe unde am dat dupa o anumita perioada? Am voie sa deschid geamul?
    Astept sugestiile voastre!
  Va multumesc anticipat!

#54
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Variante:
- solutie concentrata de la cei care au contract cu primaria si vin periodic prin cartier si dau cu solutie prin tot blocul,
- solutie de curatat pe jos care contine si ceva impotriva gandacilor (stiu ca este ceva scump si momentan nu mai stiu denumirea),
- astupi bine toate gaurile, fara aceasta operatie cele de mai sus nu au sens si eficienta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate