Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Sistem de sonorizare audio pentru REVELION

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
interes91ant

interes91ant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.08.2007
Salut. am tot citit forumul in speranta de a gasi ceva dar tot nu sunt lamurit.
       Soseste revelionu' iar eu trebuie sa ma ocup de sonorizare. petrecerea o tinem intro incapare de vreo 8x4 m, sursa de muzica= calculatorul.
       Problema mea este ca nu ma pricep mai deloc la boxe . anul trecut am "conectat" doua sisteme audio home 5.1 la un jack cu doua intrari si pot spune ca s-a auzit destul de bine dar anul acesta vreau sa cumpar boxe.Muzica predominanta o sa fie house minimal, bass & stuff si de preferat ar fi sa se auda tare  :D .
         Bugetul ar fi de 20 de milioane (lei vechi) <_<  si as dori recomandari.

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006

View Postinteres91ant, on Nov 10 2008, 13:12, said:

de preferat ar fi sa se auda tare  :D .
         Bugetul ar fi de 20 de milioane (lei vechi) <_<  si as dori recomandari.
Cerwin-Vega VE-12 + orice amplificator se încadrează în buget și nu depășește 100-120W/8 ohmi :)

#3
interes91ant

interes91ant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.08.2007

View Postinteres91ant, on Nov 10 2008, 13:12, said:

Salut. am tot citit forumul in speranta de a gasi ceva dar tot nu sunt lamurit.
       Soseste revelionu' iar eu trebuie sa ma ocup de sonorizare. petrecerea o tinem intro incapare de vreo 8x4 m, sursa de muzica= calculatorul.
       Problema mea este ca nu ma pricep mai deloc la boxe . anul trecut am "conectat" doua sisteme audio home 5.1 la un jack cu doua intrari si pot spune ca s-a auzit destul de bine dar anul acesta vreau sa cumpar boxe.Muzica predominanta o sa fie house minimal, bass & stuff si de preferat ar fi sa se auda tare  :D .
         Bugetul ar fi de 20 de milioane (lei vechi) <_<  si as dori recomandari.

bun...la amplificator ce ar trebui sa urmaresc?

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

View Postantinari, on Nov 11 2008, 17:41, said:

Astea sunt bune, se aud bine pentru asa ceva, insa...doua boxe 1500lei, mai ii raman 500lei pentru amplificator. :) Ce sa gaseasca...

View Postinteres91ant, on Nov 11 2008, 22:55, said:

La restul de bani ramasi, nu foarte multe. Daca mai faci rost de cateva sute de lei ai putea sa te uiti la ceva de genul asta sau asa. Zic asta pentru ca intr-adevar, boxele acelea merita sa dai banii pe ele, ca altfel ai fi putut alege altele mai ieftine. :)

#5
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

View Postantinari, on Nov 11 2008, 15:41, said:

Cerwin-Vega VE-12 + orice amplificator se încadrează în buget și nu depășește 100-120W/8 ohmi :)
http://www.beosound5...i...rue&lang=en

http://www.harmankardon.com/

Un sistem audio nu face rabat la calitate :lol:

Edited by exorcistul, 11 November 2008 - 23:37.


#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
La brandurile astea deja... se schimba total suma. :) Mai ales la B&O. Abia iei un amplificator cu banii aia, ce sa mai vorbim si de boxe. :D

#7
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

View Postd4m4g3, on Nov 11 2008, 22:35, said:

La brandurile astea deja... se schimba total suma. :) Mai ales la B&O. Abia iei un amplificator cu banii aia, ce sa mai vorbim si de boxe. :D
E ok

View Postd4m4g3, on Nov 11 2008, 22:04, said:

La restul de bani ramasi, nu foarte multe. Daca mai faci rost de cateva sute de lei ai putea sa te uiti la ceva de genul asta sau asa. Zic asta pentru ca intr-adevar, boxele acelea merita sa dai banii pe ele, ca altfel ai fi putut alege altele mai ieftine. :)
Esti simpatic

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Esti cam zapacit. Adica postezi offtopic. Ramai pe unda. ;)
Si apropo, nu e asa OK.

#9
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

View Postd4m4g3, on Nov 11 2008, 22:35, said:

La brandurile astea deja... se schimba total suma. :) Mai ales la B&O. Abia iei un amplificator cu banii aia, ce sa mai vorbim si de boxe. :D
http://www.avstore.r...erwood-ax-5103/

View Postd4m4g3, on Nov 11 2008, 22:49, said:

Esti cam zapacit. Adica postezi offtopic. Ramai pe unda. ;)
Si apropo, nu e asa OK.
De ce ?
Esti cam nervos
ce faci in cazul asta?

Edited by exorcistul, 12 November 2008 - 00:04.


#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
2. Interdictii

Pe forumul Softpedia urmatoarele activitati ale membrilor sunt strict interzise:

b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.

f. postarea de discutii care nu au legatura cu subiectul in cauza ("offtopic"). Moderatorii isi rezerva dreptul de a sterge aceste comentarii si de a da un avertisment userilor in cauza.

View Postexorcistul, on Nov 11 2008, 23:14, said:

Un sistem audio nu face rabat la calitate :lol:
Corect :lol: Așteptăm sugestii punctuale ontopic* ;)


___________
* să nu depășească (cu mult) bugetul și să se audă TARE :D

Edited by antinari, 12 November 2008 - 01:40.


#11
interes91ant

interes91ant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.08.2007
vad ca inclinati spre sherwood.mi se pare ca are caracteristici bune da de ce o fi asa scump  :huh: face cat o boxa . oare ajung doua boxe pentru suprafata de 8x4 (in incapere o sa fie numai persoane...cam 40 si ceva,nu o sa tin nicio masa sau obiecte care ar impiedica "acustica").
imi vine sa iau 3 boxe dalea daca vad k sunt recomandate asa de voi dar nu stiu ce sa fac dupaia cu amplificatoru....bani cam astia 2000 ron ar fi...as mai avea o solutie.....sa inchiriez un amplificator de la vreo gasca de lautari? ar fi bine?

#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
Ajung două boxe, ar fi indicat să nu le pui pe podea, ci undeva mai sus (nu neapărat suporți de boxe).
Amplificator: e bun orice amplificator, atâta timp cât e suficient de puternic (ceva între 60-120 W/8ohmi). Sherwoodul acela e foarte ok, de aia e relativ scump. Relativ, pentru că un amplificator scump e mai mult decât ai tu tot bugetul :) Oricum, pentru scopul tău e bun și un mekosonic sau ceva echivalent (vezi prin magazinele de profil) :) nu cred că sdiferența de calitate se va face foarte simțită...

#13
interes91ant

interes91ant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.08.2007

View Postinteres91ant, on Nov 12 2008, 10:10, said:

vad ca inclinati spre sherwood.mi se pare ca are caracteristici bune da de ce o fi asa scump  :huh: face cat o boxa . oare ajung doua boxe pentru suprafata de 8x4 (in incapere o sa fie numai persoane...cam 40 si ceva,nu o sa tin nicio masa sau obiecte care ar impiedica "acustica").
imi vine sa iau 3 boxe dalea daca vad k sunt recomandate asa de voi dar nu stiu ce sa fac dupaia cu amplificatoru....bani cam astia 2000 ron ar fi...as mai avea o solutie.....sa inchiriez un amplificator de la vreo gasca de lautari? ar fi bine?

ok multumesc. nu imi propun sa iau ceva ce depaseste tot bugetul meu  :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate