Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Incarcator Li-Ion

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#91
KINDERU56

KINDERU56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.10.2007
pai are cineva vro schema cu LM 324,358,741,339,393

ok am gasit o schema cu OP dar nu are semnalizare pentru teminare incarcari sper ca asta este mai ok decat cealalta,asta cred ca este mai simplu de adaugat indicator de semnalizare

Attached Files



#92
Tomanec

Tomanec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2007
Va salut pe toti ,mai ales pe cei care dati raspunsuri utile.Am citit tot subiectul in speranta ca o sa ma luminez,dar nu am avut noroc.Problema mea este asta: am un tel. Nokia cu acumulatorul pe terminate.Acumulatorul are trei contacte.Am un acumulator bun de Motorola ,dar are 4 contacte.Dimensional imi intra in carcasa de Nokia cel de Motorola, dar cum fac trecerea de la 3 la 4 contacte.Daca ma poate ajuta cineva .As lipi fire nu-i o problema .Sau care e diferenta dintre cele cu 3 contactre si cele cu 4 contacte?Daca leg doar + si - coroborat cu schimbarea incarcatorului cu unul mai lent (3,7 V) care nu ar mai crea ridicarea temperaturii,probabil, se intimpla ceva ?

#93
KINDERU56

KINDERU56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.10.2007
amandoua sunt pe li-ion?
ar trebui sa ai un +, un -, un termistor , si al patrulea sar putea sa fie tot minus , fa alta chestie ia modulu electronic din acc de nokia si monteazal la elementi de motorola

Edited by KINDERU56, 05 November 2009 - 23:04.


#94
Tomanec

Tomanec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2007
ambele acunulatoare sint desigur Li-ion,am uitat sa precizez.............
dar as dori sa stiu de ce unele au 3 contacte iar altele 4

#95
KINDERU56

KINDERU56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.10.2007
masoara savezi poate ai doua minisuri

#96
KINDERU56

KINDERU56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.10.2007
nici oideie despre ultima schema?

#97
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Schema respectiva are o variatie liniara a tensiunii si curentului limitat la iesire, nu exista nicaieri un punct care sa defineasca o trecere brusca intre cele doua stari: descarcat/incarcat. De aceea montarea directa a unui LED va fi interpretata ca o semnalizare variabila, proportionala cu starea incarcarii sau a curentului consumat. Asta nu te ajuta ca interpretare de incarcare, la inceput de unde stii cat de incarcat este, LED-ul se va aprinde dar la o intensitate mai mica, treptat intensitatea creste, dar de aici  nu se poate interpreta cand se ajunge cu incarcarea la valoarea finala.
O schema care ar permite aceasta semnalizare, trebuie sa compare tensiunea de la bornele acumulatorului cu un prag bine definit. Practic mai ai nevoie de un comparator si de referinta buna.

#98
KINDERU56

KINDERU56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.10.2007
pai mai adaugam cateva piese si vedem daca  functioneaza>? :D

#99
underdesire

underdesire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 07.08.2005
Salut. Am nevoie de un incarcator li-ion care sa incarce in paralel 5 baterii de acelasi tip.
7.2v, 2.2a / baterie

problema e ca incarcatorul ar trebui sa poata suporta urmatoarele:
- bateriile sa poata fi deconectate si conectate oricand
- bateriile pot avea stari diferite de incarcare.
- trebuie evaluat constant nivelul fiecarei baterii (sa zicem la 20 sec)

pot face asa ceva? am cautat pe internet unele circuite si nu am putut decide.
as putea sa le incarc pe toate la tensiune constanta pentru a simplifica?

daca are cineva vreo schema (macar de principiu), ar fi de mare ajutor.
multumesc.

#100
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
încărcarea unei baterii li-ion nu e treaba ușoară.
Nu cred sa gasesti un incarcator care sa incarce concomitent mai mult de doua baterii (si acela are doua circuite independente de incarcare, atentie!)

#101
underdesire

underdesire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 07.08.2005
as avea nevoie de unul cat mai simplu si sa faca treaba asta.
m-am gandit sa aplic bateriilor 7.3v constant si sa limitez curentul la 2.2*0.7

#102
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
acumulatorii li-ion nu se incarca in curent constant.
O sa iti intre in scurt elementii dupa prima incarcare.

#103
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu-i bine, am tot discutat despre Li-Ion, valoarea maxima la incarcare ajunge aproape de 4.2V pe element, adica 8.4V pentru ''bateria'' cu doi elementi. B)

#104
underdesire

underdesire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 07.08.2005
atunci n-as putea aplica direct 4.2 v / element (8.4 pe baterie)?
si as putea limita curentul la 1.1A

#105
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca elementii sint relativ la fel o sa mearga. Tine cont ca la descarcare daca ai descarcat LiIon complet s-au dus. Daca ii descarci numai partial (si nu cu curenti imensi) atunci ai sanse sa mearga un timp destul de indelungat. Solutia e departe de optim si total nerecomandata pentru orice mai mult decit asa ca un experiment ieftin.
In nici un caz nu-i lasa nesupravegheati, atit in exploatare cit si la incarcare! Vezi ca sint niste video-uri pe youtube cu ce pot face LiIon ajunsi la temperatura care nu trebuie!

#106
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
adaptoarele de telefon celular livreaza curent constant, iar decuplarea o face circuitul de control din telefon, asa ca nu e nicio problema daca incarci cu CC
insa daca ai mai multe baterii paralel cel mai simplu e cu o sursa de tensiune constanta la 8,4V si capabila sa debiteze 5x0,7A adica 3,5A. Bateria Li-Ion se conecteaza la sursa printr-o rezistenta de 8,4V-7,2V=1,2V/0,7A  adica 1,7 ohm ( sau 1,8 ohm valoare standardizata). Singura problema e ca dureaza mai mult incarcarea, curentul mediu este de 0,35A, astfel ai nevoie de 8h pentru incarcare de cca. 90%, iar teoretic incarcare completa nu va exista nicodata. Daca nu te grabesti sa le incarci e simplu de realizat. Daca vrei incarcare rapida, numai cu circuite specializate de monitorizare de tensiune, care separa bateria la atingerea pragului de 100%, care e si el in functie de tipul bateriei, fabricant, rezistenta interna, etc. Unii fabricanti specifica 4,2V, altii 4,25 sau 4,3.

#107
underdesire

underdesire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 07.08.2005
e vorba de un experiment in laborator.. poate 1-2h trebuie sa mearga tot sistemul.
nu vreau totusi sa distrug acumulatorii.

#108
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Stie cineva un circuit integrat care sa ofere protectie la supra-descarcare si supravegherea incarcarii (decuplare cand ajunge la 4.2v)? li-po/ li-ion

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate