Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Ricoh Caplio G4

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
acuma .. am si io cateva intrebari pt voi .. ce sa imi iau (de fapt daca merita ce am de gand sa-mi iau) .
De cateva luni tot ma gandesc sa-mi iau o camera digitala si daca tot aveam acces la internet am decis sa caut . Si am tot evoluat , prima oara am vrut un Philips Key008 , dup-aia m-am oprit la un Logitech 820 (slabe alegeri , nu ?) da in ultima vreme m-am mai informat si io , m-am orientat si am vazut si BenQ C35 la aprox 3.5 milioane (lucru care mi s-a parut .. super , mai ales la ce avea - baterie li-ion , 3,14 mpixeli , functie de webcam dar si marele dar , avea senzor Cmos si in plus , era BenQ .. si stiu k multi ziceti k BenQ e proasta ) .
Azi am vazut intr-un catalog de flamingo un model : Ricoh Caplio G4 , pret 6497000 (in iunie anul trecut era 11 500 000) si urmatoarele specificatii (mai pe scurt) Rezolutie maxima: 2048 x 1536  
Format inregistrare: JPEG, TIFF, AVI  
Mediu de inregistrare: 8MB memorie interna Secure Digital (3.3V    16/32/64/128/256/512 MB) / MultiMediaCard  
Zoom optic / digital: 3x/3.4x  
Dimensiune CCD: 3.3 MegaPixeli  
Afisaj LCD: 1.6"  
Focalizare: Auto, manual  
Memorie inclusa: 8 MB interna  
Iesire audio-video: Da  
Facilitati: Conectare USB, Selftimer, White Balance  

Acuma io va cer parerea voastra de veterani , sau macar experimentati in acest domeniu ... va spun de pe acum ca nu vreau remarci de genu ia-ti un A75 , A85 , A95 .. ca .. na .. de unde atatia bani ?!?  :nonobad:  Asa ca va rog ... ca idee .. daca merita ... oricum , nu cred (desi n-ar fi rau) ca ma apuc eu de cine stie ce fotografii artistice . Multumiri anticipate  :peacefingers:

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
nu. nu merita. si alte remarci nu am voie sa fac.

#3
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
gata gata sa bagi chestia aia cu a75 , 85 , 95 ? .. scuze .. da deja m-am saturat de faza asta cu canon ... da .. poate ai putea sa-mi spui cam ce parte nu merita ? sau nu merita ca un total ? cam de banii astia , n-ar mai fi nimic mai bun ? mersi inca o data
un site mai detaliat : http://www.dpreview....1903ricohg4.asp
si eventual niste poze http://www.ricoh.com.../g4/sample.html (adevarat ca sunt facute de producator -> probabil mai bune decat in realitate)

Edited by shobi, 18 January 2005 - 23:39.


#4
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
tu nu cauti un sfat, tu cauti pe cineva sa iti spuna ca e buna camera aia. eu nu am vazut-o, de fapt nu am vazut nici un ricoh, dar daca vrei sa mergi la sigur, ia-ti canon, nikon, minolta, etc.
totusi, ca sa iti fac pe plac, eu zic ca e o camera foarte buna si _se merita_. parerea mea.

//edit: daca te simti aventuros si ai chef de experimente, e posibil, desi putin probabil sa ai de castigat. mai bine ar fi sa mergi pe drumuri umblate de altii ...

shobi, on Jan 18 2005, 23:35, said:

gata gata sa bagi chestia aia cu a75 , 85 , 95 ? .. scuze .. da deja m-am saturat de faza asta cu canon ... da .. poate ai putea sa-mi spui cam ce parte nu merita ? sau nu merita ca un total ? cam de banii astia , n-ar mai fi nimic mai bun ? mersi inca o data

<{POST_SNAPBACK}>


Edited by moartea, 18 January 2005 - 23:44.


#5
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
aveam un prieten care si-a cumparat din targ o cutie de viteze de dacie, el neavand masina. cand l-am intrebat de ce mi-a zis ca a gasit-o f. ieftin si s-a gandit ca e pacat sa nu o ia. asa si cu tine. faptul ca e ieftin nu e un argument. daca vrei sa nu plangi peste 1 an si sa mai postezi un thread intrebandu-ne la ce sa faci upgrade, eu zic sa mai cauti.

#6
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
scuze k sunt un pic cam imbecil si capos  :mellow:  da .. ok .. sunt deschis la sugestii ... daca puteti sa-mi recomandati ceva in jurul a .. 6-7 milioane ..
(scuze daca a devenit deja offtopic)

#7
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
poti sa mai astepti cateva luni, sa strangi banii necesari pentru a-ti lua ceva astfel incat sa nu iti para rau mai tarziu, sau chiar sa cauti o ocazie second, sau chiar ceva de pe piata gri ori neagra :)
de ex, la 9 mil si ceva gasisem un Canon S1 IS nou

Edited by moartea, 18 January 2005 - 23:55.


#8
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Canon PowerShot A400 ~ 6.800.000
dar daca vrei o chesti buna, mai pui 2 mil si ei un
Canon PowerShot A75 ~ 8.800.000

e uite na ca am spus-o. blesteama-ma ca am comis infamia de a pronuta numele diavolului (a se citi canon).

#9
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
scuze ca va fac o impresie proasta despre mine .. de la inceput.. sunt deschis la sugestii ...

#10
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
hmm...am vazut reviewul la a400 (CANON - the devil ) and i kinda like it  :naughty: mr.fred... unde ai gasit tu un d-asta la 6 800 000 sau aproximativ?!

#11
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
aici

#12
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
eu stiu ca Ricoh erau pe vremuri Yashica.

#13
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
@altfel : si asta cum e .. lucru bun sau rau ?

#14
zzz

zzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 03.08.2002
E un lucru bun.

Caplio G4 este un G3 cu carcasa proiectata de centrul de design Porsche.
E un aparat foarte rapid (time-lag-ul foarte mic), optica buna, capabilitati foarte bune de macro (de la 1cm), blitz bine controlat care nu "arde" de aproape. Am utilizat unul un an de zile fara probleme, ca aparat de back-up si am fost foarte multumit.

#15
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
@zzz : daca ai putea sa-mi trimiti si mie niste poze facute cu el... si sa-mi spui daca merita 6 500 000 pentru ca se pare ca esti singurul care a folosit asa ceva ... mersi mult ... mailu meu e : [email protected]  sau  [email protected]

#16
silviusm

silviusm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 14.04.2004

shobi, on Jan 21 2005, 23:56, said:

@zzz : daca ai putea sa-mi trimiti si mie niste poze facute cu el... si sa-mi spui daca merita 6 500 000 pentru ca se pare ca esti singurul care a folosit asa ceva ... mersi mult ... mailu meu e : [email protected]  sau  [email protected]

<{POST_SNAPBACK}>

Am folosit un Ricoh G3 acum un an...din ce imi aduc aminte este ca avea macro la 1cm, cateva setari manuale....calitatea pozelor destul de buna. La banii astia ai putea sa iti iei un A60 sau sa mai pui 2mil, dupa cum zicea mr.fred si iti iei un A75.

#17
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
hmm...deci sa inteleg ca intre G3 si G4 difera doar carcasa ??? si optica , zoomul si restul este la fel ? pt ca am gasit un G3 la un pret aberant de mare : 18 000 000  ( http://www.spot.ro/p...d=835&idcat=860 ) si cat despre calitatea pozelor...pai .. din vederea unui nestiutor..ies destul de bine

#18
zzz

zzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 03.08.2002
Era un pret vechi, asa se vindea acum 1 an si ceva.
Oricum,  iti multumesc pentru atentionare, am adus pretul la zi.

Edited by zzz, 23 January 2005 - 14:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate