Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

casuta noastra ....faza de proiect

- - - - -
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#19
valentina74

valentina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 25.10.2008

View Postvimp, on Oct 30 2008, 11:56, said:

CT-ul il dimensionezi in functie de cum doresti sa te organizezi, de ce vrei sa bagi in el: centrala termica pe lemn/gaz/electricitate, masina de spalat, congelator, distributie electrica, distributie apa rece/calda, bagi sau nu un cos de lemne (daca faci CT pe lemn), boiler, spatiu pentru scule, sisteme back-up electrica (UPS) pentru centrala, este zona de trecere (din exterior la interior)?, pui aici un cos de rufe?, daca faci beci sub casa poate faci intrare pe aici? etc etc.

revin cu noua varianta de proiect.....astept pareri...

Attached Files



#20
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Nici nu m-am uitat bine la proiect dar am o prima opinie.
1. tipul n-are nici cele mai elementare cunostinte de scari. Scara aia e total impracticabila.
2. La a 4-a treapta dai cu capul in antepenultima treapta.
3. Nu se fac 4 contratrepte pe colt, doar daca faci treptele lungi de 2 m si nu cred ca e cazul.
4. Scara e in mijlocul casei, n-are iluminare naturala, scara trebuie sa fie un element decorativ, in cazul tau e exact invers.
5. Cand intri in casa ai exact in fata imaginea splendita a unui fund de scara.
6. Urcarea trebuie pozitionata dispre holul de intrare nu dinspre living. Nu trebuie sa fi nevoit sa deranjezi pe cineva din living daca vrei sa urci la etaj.
Mai mult nici nu trebuie sa ma uit, e clar ori e student, ori a invatat arhitectura la instalatii.

Edited by Astrul, 12 November 2008 - 19:37.


#21
valentina74

valentina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 25.10.2008

View PostAstrul, on Nov 12 2008, 19:35, said:

Nici nu m-am uitat bine la proiect dar am o prima opinie.
1. tipul n-are nici cele mai elementare cunostinte de scari. Scara aia e total impracticabila.
2. La a 4-a treapta dai cu capul in antepenultima treapta.
3. Nu se fac 4 contratrepte pe colt, doar daca faci treptele lungi de 2 m si nu cred ca e cazul.
4. Scara e in mijlocul casei, n-are iluminare naturala, scara trebuie sa fie un element decorativ, in cazul tau e exact invers.
5. Cand intri in casa ai exact in fata imaginea splendita a unui fund de scara.
6. Urcarea trebuie pozitionata dispre holul de intrare nu dinspre living. Nu trebuie sa fi nevoit sa deranjezi pe cineva din living daca vrei sa urci la etaj.
Mai mult nici nu trebuie sa ma uit, e clar ori e student, ori a invatat arhitectura la instalatii.

shi mie mi s- aparut ciudata aceasta scara...mai nou m-am apucat de archicad si nu-mi place deloc cum iese...
modelul de scara propus de noi era cam asha, dar cred ca nu se pricepe...

Attached Files



#22
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
N-are nici o treaba cu ce ti-a facut el. Aia e o scara cu 2 podeste si el ti-a facut o scara elicoidala.

#23
valentina74

valentina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 25.10.2008

View PostAstrul, on Nov 12 2008, 19:46, said:

N-are nici o treaba cu ce ti-a facut el. Aia e o scara cu 2 podeste si el ti-a facut o scara elicoidala.

i-am dat si sshita si photo....mai am un pic si ajung la nebuni....nu inteleg ce este asha de greu...da-mi o idee unde as putea sa pozitionez scara...
si  probleme ar mai fi
-   ferestrele...eu ii spun ferestre mari...el pune''ferestruici'',
-  prea multe usi la parter...

#24
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
I-ai dat mult avans? Nu de alta dar daca iti va concepe toata casa...mi-e mila de tine.
Iar stalpii sunt foarte aiurea pozitionati. La living ai 4 stalpi pe un singur perete. Asta ar insemna ca intre stalpi sa ai maxim 7m deci ar trebui sa ai un perete de vreo 21 m ca sa justifice atatia stalpi.Mare mi-e teama c-o sa bagi la betoane in casa....

Edited by Astrul, 12 November 2008 - 20:09.


#25
valentina74

valentina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 25.10.2008

View PostAstrul, on Nov 12 2008, 20:06, said:

I-ai dat mult avans? Nu de alta dar daca iti va concepe toata casa...mi-e mila de tine.
Iar stalpii sunt foarte aiurea pozitionati. La living ai 4 stalpi pe un singur perete. Asta ar insemna ca intre stalpi sa ai maxim 7m deci ar trebui sa ai un perete de vreo 21 m ca sa justifice atatia stalpi.Mare mi-e teama c-o sa bagi la betoane in casa....

i-am dat destul....dar asha este cand nu te pricepi la constructii....problema este cum o scot la capat...

#26
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

View Postvalentina74, on Nov 12 2008, 19:55, said:

mai am un pic si ajung la nebuni....

Rabdare multa, perseverenta si muuuulta organizare. Incearca sa pui pe hartie necesarul de spatiu, pozitionarile camerelor, etc. SCRIE nu spune.

#27
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
In ansamblu, ideea de functional nu e rea dar in momentul cand incepi sa le analizezi mai amanuntit , gasesti cateva greseli . Scara , din ce am inteles din imaginea aia  , banuiesc ca doriti o scara care sa va dea o imagine asupra livingului in momentul cand urcati la etaj. O idee ar fi sa realizati o scara in "L" cu urcare din partea dreapta cum intri pe holul principal , cu 2 drepte la plecare , podestul in doua , apoi urcarea spre etaj cu vederea spre living. Insa se vor schimba cateva pe acolo  pe la etaj, dar de acest lucru se va ocupa "doctorul" d-voastra.
o seara buna

#28
valentina74

valentina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 25.10.2008

View Postakinik, on Nov 12 2008, 21:44, said:

In ansamblu, ideea de functional nu e rea dar in momentul cand incepi sa le analizezi mai amanuntit , gasesti cateva greseli . Scara , din ce am inteles din imaginea aia  , banuiesc ca doriti o scara care sa va dea o imagine asupra livingului in momentul cand urcati la etaj. O idee ar fi sa realizati o scara in "L" cu urcare din partea dreapta cum intri pe holul principal , cu 2 drepte la plecare , podestul in doua , apoi urcarea spre etaj cu vederea spre living. Insa se vor schimba cateva pe acolo  pe la etaj, dar de acest lucru se va ocupa "doctorul" d-voastra.
o seara buna


da, o scara cum este cea din photo atasata...nicidecum modelul de scara propus de el....nici baia de la parter nu este bine amplasata,,
nu are aerisire....

#29
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
- ferestre mari , inseamna bani multi la termopane si termopane mai de calitate , eventual cu 3 foi de geam si latimea de incastrare mai mare ca sa nu pierzi multa caldura pe acolo
- scara e bine sa o pui la unul din colturile casei , dar nu direct din living siin nici un caz in mijlocul lui

- daca te mai "supara" arhitectul asta , da-mi un PM sa-ti recomand un prieten cu experienta la asa ceva

#30
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

View Postangus_young, on Nov 12 2008, 22:52, said:

- daca te mai "supara" arhitectul asta , da-mi un PM sa-ti recomand un prieten cu experienta la asa ceva
Un malac bun la bataie...?

#31
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
:first: evident ca nu ....era vorba sa recomand un arhitect cu experienta !

#32
valentina74

valentina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 25.10.2008

View Postangus_young, on Nov 12 2008, 23:19, said:

:first: evident ca nu ....era vorba sa recomand un arhitect cu experienta !

m-am gandit sa fac urmatoarele modificari , ce parere aveti...

Attached Files



#33
valentina74

valentina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 25.10.2008

View Postangus_young, on Nov 12 2008, 22:52, said:

- ferestre mari , inseamna bani multi la termopane si termopane mai de calitate , eventual cu 3 foi de geam si latimea de incastrare mai mare ca sa nu pierzi multa caldura pe acolo
- scara e bine sa o pui la unul din colturile casei , dar nu direct din living siin nici un caz in mijlocul lui

- daca te mai "supara" arhitectul asta , da-mi un PM sa-ti recomand un prieten cu experienta la asa ceva
multumesc pt. ''ajutor''...problema este ca am dat avans...si vreau sa o scot la capat sa nu-mi pierd banii...dac nu rezolv am sa te contactez

#34
valentina74

valentina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 25.10.2008

View Postangus_young, on Nov 12 2008, 23:19, said:

:first: evident ca nu ....era vorba sa recomand un arhitect cu experienta !
cam asta ar fi varianta finala inainte de a da ok-ul. ce parere aveti?

Attached Files


Edited by valentina74, 23 November 2008 - 13:58.


#35
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Ai foarte mult spatiu in casa. Pune-l sa-ti marasca casa scarii astfel incat sa ai macar un podest. Altfel scara va fi un mare cui in talpa si vei injura de fiecare data de cate ori vei cobori si vei urca.

#36
valentina74

valentina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 25.10.2008

View Postvalentina74, on Nov 23 2008, 13:54, said:

cam asta ar fi varianta finala inainte de a da ok-ul. ce parere aveti?

Problema este ca nu vreau sa ia din spatiul biroului..care vreau sa ramana la dimensiunea asta, ceea ce inseamna ca ar trebui sa se prelungeasca casa scarii
in partea cu livingul, ...poate imi dai o idee cum ar putea mari casa scarii. Scara tb sa fie cu 1 podest, dar se pare ca ...are cultul scarilor elicoidale.
Am o intrebar.Geamul din living care da spre terasa vreau sa fie mare, shi nu stiu cat ar fi bine sa las de la pardoseala. El a propus un 60 cm, ceea ce mie mi se pare c-am mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate