Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!
 PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

De ce sa folosim optiunea "Search" ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
De obicei un user se inscrie pe un forum, pentru gasi raspunsuri la anumite probleme.
Majoritatea userilor isi doresc un raspuns rapid, si eficient.

Cum posteaza un user care nu foloseste optiunea search ?

1.Vine pe forum, vede despre ce e vorba
2.Se inregistreaza repede, de cele mai multe ori introducand cat mai putine date despre el.
3.Intra pe sectiunea unde crede ca va obtiune raspunsul, sau daca nu posteaza la Generalitati (in cazul bun).
4.Posteaza intrebarea si pleaca.
5.Vine peste ceva timp pe forum, se uita daca are raspuns la subiect, citeste si pleaca.Nici macar nu multumeste pentru efortul depus de cel care si-a sacrificat timpul  pentru a-i da lui explicatii si pentru a-i fi de ajutor.

De ce e bine sa folosim optiunea search ?

De obicei omul cand are probleme cauta solutii.In zilele noastre in frumoasa noastra tara lumea este prea comoda, prea importanta, prea lenesa pentru a mai depune un astfel de efort.Asa gandesc ei, considerand ca timpul lor este pretios.Nu vreau sa ii introduc pe toti in aceasta categorie, pentru ca mai sunt si persoane care chiar nu au timp liber, dar restul ..

Acum sa iti pun o intrebare ..."Daca o problema este gata rezolvata, si rezolvarea deja exista...de ce sa mai astepti dupa ea ? Daca ai fi la un examen ce ai face ?" Gandeste-te putin, nu e mai bine sa dai un simplu search, si sa vezi daca problema este gata rezolvata ...poate ai noroc sa gasesti rezolvarea chiar ACUM si nu va mai trebui sa astepti o anumita perioada pentru rezolvare, sau pentru a primi un link catre acea rezolvare deja existena.

Gandeste-te cand ai lucrurile deja rezolvate de ce sa le mai complici, si sa pierzi timp ?!

1.Pierzi timp asteptand o rezolvare
2.Incarci forumul cu subiecte care se repeta

Automat iti faci un rau tie asteptand, si un rau "societatii" care vietuieste pe acel forum incarcandu-l cu subiecte deja existente.

Inca ceva la care sa te gandesti ...

Daca in fiecare zi ar veni cate 50 de persoane care ar posta o problema deja existenta, cum ar arata forumul in urma unui search dupa 5 ani ?! Oare cate raspunsuri asemanatoare ai gasi ... ?!

Cu stima , necromanc aka Mitza

#2
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
O mica obiectie as avea. Eu in general folosesc search-ul, insa de catev ori m-am izbit de urmatoarea problema: search-ul nu merge la cuvinte mai mici de 4 carac. SI sunt o gramada de cuv. de 3 carac. care chiar sunt importante si nu mai vb de prescurtarile pe care multi le folosesc.
De ex. DC, ISA, MS, ZA(zone alarm), net. Am odata sa vad de ce nu-mi merge dc-ul cu zonel alarm si n-am gasit nimic, a trebuit sa iau post cu post.

In rest totul e ok. :coolspeak:

#3
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002

Quote

O mica obiectie as avea. Eu in general folosesc search-ul, insa de catev ori m-am izbit de urmatoarea problema: search-ul nu merge la cuvinte mai mici de 4 carac. SI sunt o gramada de cuv. de 3 carac. care chiar sunt importante si nu mai vb de prescurtarile pe care multi le folosesc.
De ex. DC, ISA, MS, ZA(zone alarm), net. Am odata sa vad de ce nu-mi merge dc-ul cu zonel alarm si n-am gasit nimic, a trebuit sa iau post cu post.

Chiar astazi pe aria telefoanelor mobile stiam ca este un telefon si nu imi aminteam decat CX, si am incercat sa caut, si "eroare".Nu se poate face ceva in legatura cu asta ?

#4
fed_up

fed_up

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 16.06.2004
http://home.comcast....nny/Posting.swf ;)

#5
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
1) Topic-ul dupa parerea mea este inutil. Cam greu sa educi prostimea. Chiar imi povestea iubita cu ceva timp in urma despre o faza vazuta la metroul din Belgia parca: Iesea cu o prietena de la metrou pe scara rulanta. Au observat ca toata lumea statea pe partea dreapta; nestiind cauza si crezand ca e o coincidenta fiecare s-a asezat pe o parte. Dupa nici cateva secunde au inteles rolul asezarii: Pe partea dreapta se asezau oamenii care stateau pe loc si asteptau sa ajunga sus, iar pe stanga urcau cei grabiti sau care nu vroiau sa sa stea pe loc. Cand credeti ca o sa vedem asa ceva si in .ro? La fel si cu topic-ul asta...
2) Faza cu search-ul se poate remedia, dar nu-si are rostul atata timp cat utilizatorii nu stiu sa folosesca cum trebuie functia. Cel mai simplu exemplu: Stii ce se intampla daca dai search dupa "ZA si Seagate"? O sa-ti arate toate topic-urile care contin ZA, toate topic-urile care contin Seagate si toate topic-urile care contin si. Ai idee cate sunt in ultimul caz? Ai idee cati useri stiu acest mic amanunt?

#6
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
@fed_up super faina chestia. E mura in gura.  :coolspeak:

#7
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Totusi eu mi-am expirimat parerea.
Poate aici acest topic nu este destul de vizibil, si probabil ar trebui mutat intr-un loc cu vizibilitate mai mare, poate chiar in regulament.Poate vor intelege ...cand le dam, cum spune un user mai sus mura in gura.

Edited by necromanc, 15 January 2005 - 23:22.


#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

Nozavi, on Jan 15 2005, 23:13, said:

Cel mai simplu exemplu: Stii ce se intampla daca dai search dupa "ZA si Seagate"? O sa-ti arate toate topic-urile care contin ZA, toate topic-urile care contin Seagate si toate topic-urile care contin si.
  Si totusi, cum se poate cauta dupa TOATE cuvintele cheie?

#9
Kugarth

Kugarth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 25.06.2003

don_dannielo, on Jan 24 2005, 19:55, said:

Si totusi, cum se poate cauta dupa TOATE cuvintele cheie?

<{POST_SNAPBACK}>

apple banana - Find posts that contain at least one of these words
+apple +juice - Find posts with both words
+apple -juice - Find posts with 'apple' but not 'juice'
apple*    Find posts with 'apple' and/or 'applesauce'
"Some Words" - Find posts with the phrase 'some words of wisdom', 'some words' but not 'some noise words'

#10
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Un motiv pentru care lumea nu da search (in special ce nou intrati pe forum)  este (parerea mea) si faptul ca butonul de search este pus tocmai la mama draq, fara nici o legatura cu meniul in care este integrat. Mie mi-a trebuit ceva timp sa-l gasesc si stiu ca de fiecare data ma enervam ca uitam unde e. Butonul de search ar trebui sa fie unul dintre cele mai vizibile si usor de gasit. Poate voi v-ati obisnuit cu pozitia lui insa va spun ca mie mi-a fost greu sa-l localizez primele dati cand am intrat pe forum Nu este asezat pur si simplu unde trebuie.
Am incercat sa-i gasesc o pozitie mai la indemana. Scuze ca mi-am permis sa intrevin in designul paginii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate