Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 

CITATIE

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
gidu

gidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.05.2006
Buna ziua,

am o intrebare, si as fi recunoscator daca mi-ati putea clarifica urmatorul aspect:

sunt angajat cu carte de munca, totul e in regula,

iar zilele astea am primit o citatie in calitate de martor la un proces.

Intrebarea mea este ca acea zi in care voi lipsi de la serviciu, va fi zi libera platita? sau zi libera neplatita?

cum spune legea?

multumesc celor care imi vor raspunde!

cu stima,

#2
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

 gidu, on Oct 13 2008, 16:48, said:

Buna ziua,

am o intrebare, si as fi recunoscator daca mi-ati putea clarifica urmatorul aspect:

sunt angajat cu carte de munca, totul e in regula,

iar zilele astea am primit o citatie in calitate de martor la un proces.

Intrebarea mea este ca acea zi in care voi lipsi de la serviciu, va fi zi libera platita? sau zi libera neplatita?

cum spune legea?

multumesc celor care imi vor raspunde!

cu stima,
  
Depinde cum ati rezolvat cu absenta de la lucru in ziua respectiva. Daca v-ati invoit, angajatorul nu va va plati ziua, dar, cel putin, nu apareti absent nemotivat. Eventual, persoana pentru care ati depus marturie va va despagubi pentru ziua de lucru pierduta. Angajatorul, oricum nu are nicio legatura cu calitatea dvs. de martor intr-un proces.

  Depuneti o cerere in instanta la dosarul respectiv si rugati instanta sa oblige partile sa va plateasca cheltuielile si ziua de lucru pierduta si orice alte cheltuieli care le-ati avut in acea zi ptr a putea veni ca martor in acel proces.

#3
gidu

gidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.05.2006
multumesc de raspuns,

dar trebuie sa precizez ca e vorba de un proces ptr ucidere din culpa,

iar partile procesului sunt statul si inculpatul.

Iar pe mine cred ca ma cheama statul la proces.

In cazul acesta cred totusi ca exista pe undeva in lege, ca am dreptul la acea zi libera platita, ptr a deservi sistemul de justitie.

e ca si cand mergi la recrutare, tot asa trebuie sa primesti acea zi libera platita. nu e asa?

cu stima,

#4
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Arati citatia la angajator si acesta are obligatia sa ii dea liber. Apoi ceri de la grefier adeverinta ca intre orele x si y ai fost la tribunal. Mie angajatorul mi-a platit normal acele ore.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate