Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Serena Apartments-zona Viilor(D. Tacu , nr.28)

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
ecipi

ecipi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.09.2008
Primii locatari au inceput sa se mute in blocul 2, desi mai sunt multe de facut pe santierul de la blocul 1.

#38
sforaici

sforaici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2008

 drbatz, on 9th December 2010, 20:42, said:

Apartamentul meu este la etajul 4, scara B.
Contoarele de apa, energie electrica si gaze sunt ascunse in niste dulapuri pe lateralele liftului. Sper sa nu gresesc, nu m-am uitat cu atentie. Mai exista ceva si in apartament, ascuns intr-un dulap, dar nici aici nu m-am uitat cu atentie. Oricum la aceste aspecte nu se poate schimba nimic si presupun ca le-au montat unde si cum trebuie.
La mine in apartament apa (rece) si curentul erau functionale.

Trimiteti-mi adresa d-voastra de mail pe [email protected] sa va trimit o invitatie pe Serena Group ca sa discutam intre noi.


A reusit cineva sa se mute in asnsamblu ... ma intereseaza si pe mine detalii despre cum sunt aparamentele din ansamblu ... as dori sa cumpar unul ... ieri 05.03.2011 am trecut pe acolo, seara si pare cam pustiu ... si as mai dori si niste informatii despre pret .... daca mau puteti ajuta! Multumesc!!!

#39
mctrei

mctrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.01.2011

 sforaici, on 6th March 2011, 18:07, said:

A reusit cineva sa se mute in asnsamblu ... ma intereseaza si pe mine detalii despre cum sunt aparamentele din ansamblu ... as dori sa cumpar unul ... ieri 05.03.2011 am trecut pe acolo, seara si pare cam pustiu ... si as mai dori si niste informatii despre pret .... daca mau puteti ajuta! Multumesc!!!



Se aude in piata ca ar intra in insolventa.
Vanzarile le sunt la pamant, ansamblul departe de a fi locuibil sau terminat...
Pacat de locatie...putea sa iasa un proiect frumos. S-au zgarcit la finisaje, au intarziat lucrari, au dat rasol...Toate pe banii nostrii !

#40
mctrei

mctrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.01.2011

 sforaici, on 6th March 2011, 18:07, said:

A reusit cineva sa se mute in asnsamblu ... ma intereseaza si pe mine detalii despre cum sunt aparamentele din ansamblu ... as dori sa cumpar unul ... ieri 05.03.2011 am trecut pe acolo, seara si pare cam pustiu ... si as mai dori si niste informatii despre pret .... daca mau puteti ajuta! Multumesc!!!


Suntem la mai bine de un an decand ar fi trebuit sa fie INTREG ansamblul gata. Nu numai ca nu este gata nici acum, dar inotam prin noroaie si nici macar primul bloc NU ESTE LOCUIBIL....Ce sa mai vorbim de blocul din stanga. Sa le fie rusine ca si-au batut joc de banii nostrii !

#41
art82

art82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.12.2010
Complexul este departe de pliantul fluturat la vanzare, si cu toate ca mai mult sau mai putin sufla vantul prin blocul 2, blocul finalizat este LOCUIBIL. Nu m-am mutat inca in el , dar nu pot sa zic ca nu am conditiile sa stau acolo.( utilitatile sunt , paza ). In bloc sunt deja persoane mutate. Cei care vor sa cumpere acolo nu o sa-si ia o teapa  ( depinde de pretul la care cumpara) , dar conditiile pentru a fi LOCUIBIL sunt in proportie de 85%. Asa este la inceput cand esti printre primii. Cred ca in urma vanzarii a inca unor apartamente ( 3-4) ar finaliza aceste amanunte de la blocul 1.

#42
mctrei

mctrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.01.2011

 art82, on 15th April 2011, 16:12, said:

Complexul este departe de pliantul fluturat la vanzare, si cu toate ca mai mult sau mai putin sufla vantul prin blocul 2, blocul finalizat este LOCUIBIL. Nu m-am mutat inca in el , dar nu pot sa zic ca nu am conditiile sa stau acolo.( utilitatile sunt , paza ). In bloc sunt deja persoane mutate. Cei care vor sa cumpere acolo nu o sa-si ia o teapa  ( depinde de pretul la care cumpara) , dar conditiile pentru a fi LOCUIBIL sunt in proportie de 85%. Asa este la inceput cand esti printre primii. Cred ca in urma vanzarii a inca unor apartamente ( 3-4) ar finaliza aceste amanunte de la blocul 1.

Da, complexul este departe de pliantul fluturat la vanzare.
Conditii pentru a fi LOCUIBIL in proportie de 85% dupa un an si jumatate de cand trebuia sa fie gata " la cheie" este intr-adevar o mare "teapa" pentru toti clientii care au achitat un avans in Serena.
Orice alte explicatii sau argumente suplimentare devin inutile ...

Edited by mctrei, 05 May 2011 - 19:11.


#43
elenal2

elenal2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2011

 sforaici, on 6th March 2011, 18:07, said:

A reusit cineva sa se mute in asnsamblu ... ma intereseaza si pe mine detalii despre cum sunt aparamentele din ansamblu ... as dori sa cumpar unul ... ieri 05.03.2011 am trecut pe acolo, seara si pare cam pustiu ... si as mai dori si niste informatii despre pret .... daca mau puteti ajuta! Multumesc!!!
Buna, si pe mine m-ar interesa ceva la serena da voiam sa stiu si daca s-a semnat contractul de managament/administrare si cat se plateste per metru patrat sau apartament? cu intretinerea cum a fost in iarna? am auzit de cazuri de blocuri cu centrala in bloc (si nu in apartament) care platesc intretinere iarna mai mult decat rata la credit; cred ca e un aspect de asemenea important?

exista un alt grup/forum unde mai sunt inscrisi locatarii (putini inteleg) de la serena?
merci :-) Elena

#44
anibal

anibal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.03.2006

 elenal2, on 3rd September 2011, 13:26, said:

Buna, si pe mine m-ar interesa ceva la serena da voiam sa stiu si daca s-a semnat contractul de managament/administrare si cat se plateste per metru patrat sau apartament? cu intretinerea cum a fost in iarna? am auzit de cazuri de blocuri cu centrala in bloc (si nu in apartament) care platesc intretinere iarna mai mult decat rata la credit; cred ca e un aspect de asemenea important?

exista un alt grup/forum unde mai sunt inscrisi locatarii (putini inteleg) de la serena?
merci :-) Elena
si noi suntem destul de dornici de a lua un ap cu trei camere acolo dar nu stim exact cat sunt cheltuielile de management. ne poate ajuta cineva cu aceasta informatie?
am vizitat complexul acum2 zile si subsolul era pustiu. cica inca nu l-au terminat de finisat si nu permit accesul inca. Funny!

#45
Lexa 22

Lexa 22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2007

 mctrei, on 20th January 2011, 21:21, said:

Inainte de orice, as dori sa va spun ca acest forum este citit si de reprezentantii Serena, iar unele dintre raspunsurile "in favoarea proiectului" sunt postate chiar de ei.
Domnii de la Serena nu si-au facut treaba si au intarziat termenul de predare. Dezmembrarile si inscrierea acestora in Cartea Funciara au fost facute in luna Octombrie 2010, deci nu puteau sa vanda nimic mai devreme de acest termen.
Cei care nu mai doresc sa cumpere ( sa semneze Contractul de Vanzare-Cumparare) sa mearga cu incredere in instanta, si sa-si recupereze banii...chiar daca acest proces poate dura mult. Aceste procese pot dura destul de mult (exista multe procese in acest sens) dar justitia functioneaza...mai ales in aceste cauze comerciale de "abuz" impotriva clientilor.

Dezvoltatorul nu a respectat termenul de predare ( Art. 5 din Antecontract), nu a finalizat un ansamblu asa cum l-a descris in anexe, adica cele doua blocuri cu curte inchisa... ci doar o parte a acestuia ( este ca si cum platesti avans pentru o masina full option si te trezesti ca-ti aduce una standard, urmand ca atunci cand au piesele sa-ti mai imbunatateasca masina....)

Faptul ca sunt obraznici si aroganti nu inseamna ca au si dreptate. Cine considera ca aceste apartamente fac banii pe care ii cere dezvoltatorul, desigur, este indreptatit sa mearga mai departe.
Personal o consider o hotie iar romanii nu ar trebui sa se mai lase prostiti pe fata si sa umple buzunarele dezvolatorilor neseriosi (care stiu sa ceara cu tupeu , fara sa respecte ce au promis: termene, calitate ).

Eu sunt in litigiu cu ei si incerc sa dovedesc ca nu au fost gata la timp, puteti sa ma contactati va rog pe mail: [email protected] pentru cateva nelamuriri, eventual ajutor. Au un proces verbal de receptie cu o data din martie 2010 si pe baza acelui document fac dovada ca nu sunt in culpa. De asemenea, daca cineva de pe forum e in aceeasi situatie, rog sa ma contacteze, mai multi reclamanti, mai multe sanse....

#46
art82

art82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.12.2010

 Lexa 22, on 20th January 2012, 15:18, said:

Eu sunt in litigiu cu ei si incerc sa dovedesc ca nu au fost gata la timp, puteti sa ma contactati va rog pe mail: [email protected] pentru cateva nelamuriri, eventual ajutor. Au un proces verbal de receptie cu o data din martie 2010 si pe baza acelui document fac dovada ca nu sunt in culpa. De asemenea, daca cineva de pe forum e in aceeasi situatie, rog sa ma contacteze, mai multi reclamanti, mai multe sanse....

Poti sa ne spui ce ai reusit, dupa atata timp? E foarte greu de vorbit cu ei si eram curios daca demersul tau a avut succes !!

#47
BogdanCZ

BogdanCZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2013
Buna ziua,

Observ ca acest topic nu mai este activ de ceva timp. Un prieten mi-a recomandat acest complex rezidential pentru achizitionarea unui apartament. Din cate am inteles este ocupat doar in proportie de 40% ceea ce imi da de gandit.
As vrea sa aflu de la locatari daca recomanda si altora acest complex de resedinte, care sunt plusurile si minusurile si care ar fi costurile cu intretinerea pentru un apartament cu 3-4 camere.

Multumesc anticipat,

Bogdan

#48
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
40%?? Esti mult prea optimist. Practic, am crescut pe strada aia si acum mai merg destul de des. Niciodata nu am vazut, la ore de seara/noapte mai mult de 3-4 lumini aprinse. Am avut si eu un gand sa-mi iau un apt de 3 camera in blocul 1. Ansamblul e construit pe locul unei foste fabrici de conserve de peste. Singurul punct forte in zona respectiva e Parcul Carol( care e, totusi destul de departe). Apt. sunt mari, dar cand am auzit pretul - in 2011 - am zis ca sunt rupti de realitate. Pretul, traficul infernal de pe Viilor, praful gros din zona dedicata service-urilor auto( o concentratie cum nu cred ca mai exista in Bucuresti) strada ingusta si aglomerata, lipsa magazinelor m-au facut sa renunt imediat. Nu stiu cat mai sunt preturile la ora actuala, dar in sept. 2011 nu pareau dispusi sa negocieze nici macar 1E!

#49
drbatz

drbatz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.12.2008
Locuiesc in complexul Serena de  doi ani si jumatate. Exista si plusuri si unele minusuri.  Dar pe ansamblu, nu-mi pare rau!

Un raspuns la comentariul de mai sus: este multa liniste, 5 minute pana in Parcul Carol nu inseamna nimic, iar strada de acces este la fel de aglomerata ca orice strada de cartier din Bucuresti. Exista parcare subterana si parcare in curte. Iar preturile au scazut destul de mult in ultimul an fata de ce este afisat pe site-ul oficial (deh, criza... Nu au fost in stare sa le actualizeze).

Sfatul meu este sa vizitati complexul si sa luati o decizie  in cunostinta de cauza!

#50
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Felicitari ptr alegerea ta. Asa cum am scris, Parcul Carol e un punct pozitiv ptr blocul respectiv., dar , totusi, e destul de mers, nu ai vedere catre el etc. Fa si tu comparatia cu blocul de pe Marasesti/Candiano Popescu si vezi ce inseamna bloc APROAPE de parc - acolo multe apt au vedere la parc. Dar ce parere ai de restul minusurilor pe care le-am enumerat? Si mai ales cate apt sunt locuite in blocul tau si cat ai platit intretinerea in lunile de iarna? Ca eu am vaga impresie ca cei deja mutati acolo platesc si pentru cei care au zis PAS:)

#51
drbatz

drbatz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.12.2008
Cred ca sunt locuite efectiv undeva intre 30-40%, s-ar putea sa fie vandute ceva mai multe (unele din apartamente au fost date in sistem barter unor firme care au avut relatii de afaceri cu dezvoltatorul in construirea complexului si sunt in continuare neocupate).

Pana in acest moment (dupa 2 ani si jumatate) nu am platit nicio intretinere (aparece si calda, caldura), au intrat pe organizarea de santier. Doar energia electrica si gazele (cine are). Cred ca a fost o facilitate a dezvoltatorului pentru cei care au platit pretul initial (inainte de criza).

#52
Reikon

Reikon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 01.09.2005
Ceva actualizari aveti? As dori sa stiu, de la locatari, cum rezista blocul, daca sunt probleme pentru cei care au apartamentel la ultimul etaj etc. Cum este zona. Orice informatie considerati de ajutor

Multumesc.

#53
ender_blacker

ender_blacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 13.03.2006
Apartamentele de 2 camere mai sunt disponibile? Toate sunt cu scara interioara? Sau anunturile de pe situri sunt de la alt complex?

#54
nicolaev

nicolaev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 26.07.2005
salut,
asteptam ziua in care va aparea un topic despre serena :)
sincer imi doresc un apartament in ac rezidential dar din pacate este peste puterile mele financiare. Cel mai ieftin ap cu 3 camere este 170.000 EUR + TVA (cel putin ac era pretul acum 3 luni cu toate ca vad ca pe site la sectiunea rezervari sunt aceleasi preturi). Am avut ceva discutii cu cei de la MediaCity (ag imobiliara) despre un ap dar ei ma bateau la cap sa cumpar cat mai repede ca vor creste preturile samd.

Doamne dar multa lume nebuna era in 2008!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate