Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Mediapro produce continut HD?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View Postamadeus79, on Oct 1 2008, 20:07, said:


uite ca nu m-am gandit sa-i dau link catre wiki... acum poate nu mai emite ineptii...

#20
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postdan b., on Oct 1 2008, 21:17, said:

uite ca nu m-am gandit sa-i dau link catre wiki... acum poate nu mai emite ineptii...
Da nu-i nici o ineptie...omul se referea la ce canale HD FTA va uitati voi in mod normal la operatorii romani...ca urmariti voi astfel de programe criptate de la operatorii straini, asta e altceva, nu toata lumea are acces la asa ceva! Aici nu se vorbea de cazuri particulare! :rolleyes:

#21
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View Postduculeana, on Oct 1 2008, 21:23, said:

Da nu-i nici o ineptie...omul se referea la ce canale HD FTA va uitati voi in mod normal la operatorii romani...ca urmariti voi astfel de programe criptate de la operatorii straini, asta e altceva, nu toata lumea are acces la asa ceva! Aici nu se vorbea de cazuri particulare! :rolleyes:

1. ma refeream la productii HD cu AR 4/3 (sau 4/5 cum spune el)... asta chiar e ineptie... linkul catre viki pus de amadeus ar trebui sa-l trezeasca.
2. la operatorii romani nu-s canale HD momentan... (exceptie TVR HD test pe sat si terestru si bineinteles protv HD test terestru)

Edited by dan b., 01 October 2008 - 20:39.


#22
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Revenind la tema topicului, eu cred ca Mediapro produce continut HD. Si nu numai la jurnale (am vazut, rar ce-i drept) si imagini in direct de pe strada in HD, scurte reportaje, dar si la alte transmisiuni. Altfel, nu prea inteleg ce am vazut aseara: a fost sau nu a fost transmisiune HD de la meciul CFR-Chelsea? Eu zic ca da. Dar asta nu inseamna ca nu am constatat unele mici imperfectiuni la mutarea rapida a cadrului (cel putin prin comparatie cu transmisiunile sportive de asta-vara de la Olimpiada pe TVRHD).

#23
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View Postgriegut, on Oct 2 2008, 14:16, said:

Revenind la tema topicului, eu cred ca Mediapro produce continut HD. Si nu numai la jurnale (am vazut, rar ce-i drept) si imagini in direct de pe strada in HD, scurte reportaje, dar si la alte transmisiuni. Altfel, nu prea inteleg ce am vazut aseara: a fost sau nu a fost transmisiune HD de la meciul CFR-Chelsea? Eu zic ca da. Dar asta nu inseamna ca nu am constatat unele mici imperfectiuni la mutarea rapida a cadrului (cel putin prin comparatie cu transmisiunile sportive de asta-vara de la Olimpiada pe TVRHD).

n-a fost HD... un 16/9 upscaled.

#24
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 21.04.2004

View Postdan b., on Oct 1 2008, 13:58, said:

multe (sky-urile italiene, sky-urile englezesti, hbohd, esp hd, orfhd, hdsuisse, discovery hd, nghd, history ch HD, channel4 hd, olandezele, nordicele, c+, tf1, m6, rete4, tvr hd, protv hd si mai sunt dar imi scapa acum. publicitatea de pe m6 in 4/3 nu e HD. la fel procedeaza si protv hd la emisiunile care nu-s in hd iar uneori chiar face upscaling la unele filme sd...
nu persista in greseala.

Posibil. Dar nu vad mare diferenta intre "Neveste Disperate" care sunt in HD si emisiunea "Capital" de duminica seara spre exemplu (pe care il anunta tot in HD) insa in format 4:3. Imaginea este impecabila si la serial si la emisiune.

Eu nu am satelit. Canalele HD pe care le am imi vin prin ADSL.

Edited by RMC Info, 02 October 2008 - 21:13.


#25
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View PostRMC Info, on Oct 2 2008, 22:12, said:

Posibil. Dar nu vad mare diferenta intre "Neveste Disperate" care sunt in HD si emisiunea "Capital" de duminica seara spre exemplu (pe care il anunta tot in HD) insa in format 4:3. Imaginea este impecabila si la serial si la emisiune.

Eu nu am satelit. Canalele HD pe care le am imi vin prin ADSL.

ce canale HD iti vin tie pe ADSL si ce operator ai?

#26
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 21.04.2004

View Postdan b., on Oct 2 2008, 21:23, said:

ce canale HD iti vin tie pe ADSL si ce operator ai?

Free Telecom France. (Nu locuiesc in Romania)

I-adevarat ca France 2 spre exemplu, tot ce produce in HD din studio il emite in 16:9. In rest, la jurnale au adoptat un format intermediar nici 16:9 nici 4:3 astfel incat benzile negre laterale sunt mult mai inguste iar formatul emis este in continuu 16:9 (adica imaginea nu mai sare din 16:9 in 4:3 si invers (cum se intampla pe France 5)

Edited by RMC Info, 02 October 2008 - 21:35.


#27
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View PostRMC Info, on Oct 2 2008, 22:29, said:

Free Telecom France. (Nu locuiesc in Romania)

I-adevarat ca France 2 spre exemplu, tot ce produce in HD din studio il emite in 16:9. In rest, la jurnale au adoptat un format intermediar nici 16:9 nici 4:3 astfel incat benzile negre laterale sunt mult mai inguste iar formatul emis este in continuu 16:9 (adica imaginea nu mai sare din 16:9 in 4:3 si invers (cum se intampla pe France 5)

eu n-am sesizat asa ceva pe france2 hd... dar... tot ce e posibil... e canalu care are sigla rosie sau cel care o are alba?

#28
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 23.11.2005
Am analizat mai bine encode-ul de la Vine Politia.
L-am comparat cu Knight.Rider.2008.S01E02.720p.HDTV.X264-DIMENSION.

Ambele au aceeasi rezolutie ( 1280x720 ) si cam acelasi bitrate, ~ 200 kbps in favoarea release-ului DiMENSION insa nu sunt deloc relevanti.

Comparati si voi.
In film se vad mult mai bine diferentele.
Vine Politia e foarte blocky si nedetaliat pe cand Knight Rider este exact invers, desi este un encode facut in graba si bataie de joc.

Attached File  pol1.jpg   459.92K   43 downloads

Attached File  kr1.jpg   422.56K   32 downloads
Attached File  kr2.jpg   335K   26 downloads


Oricat as vrea sa cred ca Vine Politia e HD, nu pot, e SD sau un HD prost care si-a pierdut din calitate in urma prelucrarii si a encodarii pentru transmisie.
Alta explicatie n-am.

#29
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 21.04.2004

View Postdan b., on Oct 2 2008, 22:51, said:

eu n-am sesizat asa ceva pe france2 hd... dar... tot ce e posibil... e canalu care are sigla rosie sau cel care o are alba?


rosie...scrie 2

#30
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View PostRMC Info, on Oct 3 2008, 08:36, said:

rosie...scrie 2

mda asta e fr2 hd... probabil acelea sunt emisiuni comune cu fr2 sd si gasesc un ar intermediar... who knows?...

#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mediapro produce materiale incepind cu LQ (Low Quality) si terminind cu PS (Pure Shit)

#32
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
@InTech

In still-ul ala de pe pro, sharf-ul e facut pe stalpul masinii, nu pe fata personajului. Profi. :lol: :lol:

Este posibil sa fie filmat in HD, dar daca camerele de filmare sunt low-end-uri degeaba.

Personal prefer o imagine SD filmata cu un DSR 390 la care sa-i fac up-scaling la 720p software si sa o casetez ca sa para HD decat una HD filmata cu un FX1 sau un Z1 tinand cont si de calitatea tansmisiei HD din Romania. :)

Sony DRS 390 - SD
Attached File  Cam_SonyDSR_390.jpg   31.02K   22 downloads

Sony Z1 - HD
Attached File  camcorderpic.jpg   122.38K   22 downloads

Edited by Night Elf, 03 October 2008 - 11:21.


#33
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 23.11.2005

View PostNight Elf, on Oct 3 2008, 12:15, said:

@InTech

In still-ul ala de pe pro, sharf-ul e facut pe stalpul masinii, nu pe fata personajului. Profi. :lol: :lol:

Este posibil sa fie filmat in HD, dar daca camerele de filmare sunt low-end-uri degeaba.

Intr-adevar, stalpul este mai detaliat decat fata personajului  :)
Uita-te si in celelalte poze care le-am pus pe prima pagina, n-ai sa mai gasesti nicio urma de detalii asa cum ar trebui sa fie.

#34
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 21.04.2004

View Postdan b., on Oct 3 2008, 08:18, said:

mda asta e fr2 hd... probabil acelea sunt emisiuni comune cu fr2 sd si gasesc un ar intermediar... who knows?...

Au acelasi program si pe un canal si pe celalalt.
Numai ca pe unul se vede SD iar pe celalat chiar si programele SD se vad mai bine. Dungile le au pe ambele canale, fiindca materialele de la jurnalele de stiri sunt inca filmate in 4:3 SD iar ei fac doar un pic de zoom din emisie.

#35
GB1337

GB1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 13.04.2007
InTech compara bitrate-ul cu care a fost difuzat acel serial si bitrate-ul cu care a difuzat Protv, 10mbit la 1080i, ceea ce este extrem de putin. In strainatate 720p se emite undeva pe la 20mbit cel putin. Degeaba folosesti in encode filtre de denoise, sharpen, etc ca nu mai ai ce-i face.

#36
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 23.11.2005
Pai eu ce ziceam ?
Am zis ca probabil si-a pierdut din calitati datorita encodarii pentru transmisie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate