Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Honda Civic vs altceva

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Am un prieten care vrea sa isi cumpere o masina. Isi vinde apartamentul si se muta la o casa in oras. Deocamdata ar vrea Honda Civic pentru ca ii place cum arata are service in Targu Jiu si este o masina fiabila din ce a citit pe internet. Modelul Civic este Executive la pretul de 22.000 de euro pret DDP. Va rog sa nu mentionati una SH pentru ca sigur nu intra in discutie si sa fie maxim acelasi pret. Cred ca daca are service marca respectiva atunci are un mare plus (nu stiu daca e un necesar pentru el). Reprezentante care mai au service aici sunt: Dacia-Renault, Seat, Ford, Skoda, VW (in curand) si posibil sa aiba si Citroen.
I-am pomenit de Citroen C5 (noul) si C4 face-lift. Maine mergem sa le vada.

P.S.
Am incercat sa ii spun ca nu este o idee buna sa vanda o locuinta pentru o masina (sau cel putin sa nu fie scumpa) dar degeaba. Asa ca va astept cu recomandari auto.

Edited by aleksutzu07, 29 September 2008 - 14:02.


#2
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
As recomanda cate ceva dar depaseste putin bugetul: leon fr tdi, a3 dar benzinar in echiparea de baza, octavia rs tdi sau ce as lua eu in banii astia:
Octavia2 1.9 sau 2.0 tdi cu DSG. La varianta 1.9 ii pui o gramada de optionale iar la cea de 2.0 ai un motor puternic dar mai putine gadgeturi.
Depinde si ce vrea de la masina aia? Spatiu? Motorizare puternica? etc...

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
C5 nou suna bine. :D

#4
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
In primul rand vrea o masina care sa atraga si privirile si sa aiba service in Targu Jiu si sa fie cat de cat fiabila.

Edited by aleksutzu07, 29 September 2008 - 14:38.


#5
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
prietenul asta este tanar? Citroen C5-ul este mai mult o masina de familie.

Eu as merge pe civic. Deocamdata am C4 si vreau sa trec o treapta mai sus -> la civic.

Oricum, la fiabilitate nu se compara citroenul cu Honda, poate doar de la C6 in sus :P

#6
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
In targu jiu este service Volkswagen ? Un volkswagen golf 5 GT 170 cai cu cutie DSG e vreo 22000 .

#7
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Leon Fr tdi sau octavia rs daca vrea sa atraga privirile. Fiabile si cu un look super ambele.
Dar asta cu masina cumparata pentru a atrage privirile denota caracterul prietenului....

#8
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
@cosminnuss Da, este tinar, are 22 de ani.Am vazut ca vinzi Citroenul tau. Ai avut probleme de fiabilitate?
@Stapanul_clonelor Anu trecut am vazut un afis mare, la intrare in reprezentanta, si scria ceva de genul Service VW in Targu jiu. Daca nu s-a deschis inca, sigur se va deschide. Intre Golf V si Civic probabil ca o sa prefere Civicul pentru ca este mai tineresc si golful nu mai are viata lunga.

Edited by aleksutzu07, 29 September 2008 - 15:04.


#9
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
singura problema am avut-o cu aerul conditionat, rezolvata in service. In rest nimic important, doar greierasi - de nelipsit pe plaiurile noastre.
O vand pentru ca vreau civic. O am deja de 2 ani si vreau sa trec mai sus.

As recomanda C4, insa daca prietenul dispune de mai multi bani, nu vad de ce sa nu-si ia ceva mai bun.

Edited by cosminnuss, 29 September 2008 - 15:01.


#10
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Si eu tot pe civic as merge, dar nu stiu daca se merita asa mult diferenta de 2200 euro pentru plafon panoramic si clima duala in loc de clima simpla(adica eu as merge pe varianta sport de la civic care este 19.600ddp, parca).

#11
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 cosminnuss, on Sep 29 2008, 16:01, said:

doar greierasi - de nelipsit pe plaiurile noastre.

Ba da...lipsesc...de indata ce scapi de frantuzoaice :lol:

Ontopic: Pai...sa ramana la Civic. Pentru el, e cea mai buna varianta...parerea mea.

#12
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005

 closchkutza, on Sep 29 2008, 16:03, said:

Si eu tot pe civic as merge, dar nu stiu daca se merita asa mult diferenta de 2200 euro pentru plafon panoramic si clima duala in loc de clima simpla(adica eu as merge pe varianta sport de la civic care este 19.600ddp, parca).

am impresia ca mai ai si xenon in banii aia.

@richelieu: am vazut greieri si la skoda, VW, Ford, seat...

#13
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Greieri sunt peste tot datorita drumurilor patriei. Din gama vag pana acum pe primul loc la silentiozitate e un tour al nasului meu care are aproape 100k km, dupa leonul meu si pe ultimul loc passatul tatalui. In gama non vag avensisul unchiului de 2 ani scartaie ca Dacia de la firma :D

#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Glumeam...stai linistit. Ideea este ca, la unele apar pe la 5000-10000km...la altele pe la 50000-100000. La honduta n-am pic de greieras...si are 60.000. La toate Renaulturile (si includ si Nissan Primera aici) pe care le-am avut inainte, greierasii incepeau....practic dupa primul drum mai lung :).

Glumeam...stai linistit. Ideea este ca, la unele apar pe la 5000-10000km...la altele pe la 50000-100000. La honduta n-am pic de greieras...si are 60.000. La toate Renaulturile (si includ si Nissan Primera aici) pe care le-am avut inainte, greierasii incepeau....practic dupa primul drum mai lung :).

#15
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006

 cosminnuss, on Sep 29 2008, 16:11, said:

am impresia ca mai ai si xenon in banii aia.

@richelieu: am vazut greieri si la skoda, VW, Ford, seat...
Xenonul este fix asemanator cu unul aftermarket pe care poti sa til montezi cu 300 de euro, daca vrei neaparat. NU are faruri cu lupa si nici spalator mi se pare.

#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Spalator e imposibil sa nu aiba. E obligatoriu la xenon....atat spalatorul, cat si reglajul automat al inaltimii.

#17
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Corect, are m-am uitat acum, dar tot nu se justifica diferenta(plafon sticla+clima duala in loc de simpla+xenon). Dar ma rog, nu e banu` meu.

#18
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
mai are si scaune incalzite pe fata :).

Nu stiu unde am citit ca are si navi, dar la asta nu bag mana-n foc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate