Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Perfectul simplu în limba româna

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 21.04.2004
Ma intereseaza parerea voastra despre despre perfectul simplu in limba romana. Se foloseste in vorbirea curenta?

Folosesc in mod corect romanii din Oltenia perfectul simplu? Cum intelegeti afirmatia "Am mancat un mar" si "Mancai un mar" ?

Mingea in terenul vostru!

Edited by RMC Info, 26 September 2008 - 14:46.


#2
Narcissa

Narcissa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2008
Perfectul simplu este corect folosit de olteni. Din pacate, nu in toate zonele se utilizeaza acest timp in vorbirea curenta.

#3
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
@Narcissa : De ce "din pacate" ?
@RMC Info : perfectul simplu e considerat mai degraba regionalism in romaneste ; cand aud "mancai un mar" inteleg ca persoana respectiva, oltean de origine, tocmai a mancat un mar (eu personal il percep ca pe un trecut apropiat)

Edited by Moaca, 26 September 2008 - 20:01.


#4
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Probabil pentru că se pierd niște nuanțe, spre deosebire de alte limbi unde el a rămas timpul narațiunii și în limba vorbită, nu numai în literatură la persoana a treia. La noi se vede ce s-a pierdut din vorbire atunci când citim cărți traduse la persoana a treia cu perfectul compus și ne trezim scărpinându-ne în cap încercând să înțelegem cum se succed acțiunile. Eu am pățit-o și de atunci înainte să cumpăr răsfoiesc cartea să vă la ce timp se povestește.

Edited by SisterRay, 26 September 2008 - 20:07.


#5
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Eu nu ma pot dezobisnui de folosrirea perfectului simplu. Chiar atunci cand merg in alte zone, desi incerc sa-l inlocuiesc cu perfectul compus, pana la urma uit si tot la simplu revin.
Inteleserati? :D Asta mai pe boiereste, altfel va intrebam  Intelesarati?

#6
vanitas

vanitas

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 825
  • Înscris: 02.10.2007
Eu nu stiu sa conjug la perfectul simplu. Vreun oltean pe aici care sa ma invete?

#7
the_barzaune

the_barzaune

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.08.2005
perfectul simplu exprima o actiune ce tocmai s-a terminat, in timp ce perfectul compus exprima o actiune care s-a intamplat intr-un trecut mai indepartat. pur si simplu cu formele de trecut ordonezi mai usor actiunile dpdv temporal, iar perfectul simplu ajuta la chestia asta

oltenii cunosc gramatica limbii romane :)

Edited by the_barzaune, 26 September 2008 - 21:37.


#8
Narcissa

Narcissa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2008
@moaca: perfectul simplu e timpul corect in povestirea unei actiuni.

#9
HABIBA

HABIBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 01.03.2008
si eu folosesc perfectul simplu .. dar lumea se uita ciudat .. cica "esti olteanca?"  :mellow:  :huh:

#10
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007
Sunt!

on-topic: e regionalism, ce nu e de inteles?

#11
Narcissa

Narcissa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2008
@apasha: parerea mea e ca doar un pseudoregionalism. Gramatica limbii romane spune ca acest timp trebuie folosit.

#12
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Este foarte frumos. Merită să-l folosim, chiar dacă nu suntem olteni. În context are darul de a sugera înțelesuri aparte. O ușoară ironie înviorează discuția.

#13
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 21.04.2004

 apasha, on Sep 27 2008, 01:04, said:

Sunt!

on-topic: e regionalism, ce nu e de inteles?

Nu e regionalism. E un timp al limbii romane, ca si al limbii franceze, spaniole, portugeze  sau italiene.
In franceza spre exemplu e folosit mai mult in naratiunile istorice pentru a prezenta o actiune de mult incheiata.

Napoleon fu invins la Waterloo.
Turcii fura impinsi la sud de Dunare.


In spaniola cam tot ce s-a intamplat incepand cu cateva zile in urma se marcheaza cu perfectul simplu.
Am fost azi la scoala.
Fusei la scoala saptamana trecuta. (invers ca la noi - si cam ca in felul de a vorbi al conationalilor nostri tigani)

eu fusei (fui);
tu fusesi (fusi);
el/ea fu;
noi fuseram (furam);
voi fuserati (furati);
ei/ele fusera (fura)
De unde si trasatura definitorie al romanului: hot! ;)

In Oltenia:
Fusei la scoala. (nu mai e nevoie sa intrebi cand, fiindca implicit se intelege ca ai fost la scoala in ultimele 24 de ore)
Am fost la scoala. (e posibil ca sa fii intrebat "cand?" daca nu completezi fraza cu o informatie temporala)

Edited by RMC Info, 28 September 2008 - 12:20.


#14
Deodatus

Deodatus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 21.07.2008
Da, tată.
Mâncai, adică ciorba e caldă, e încă în stomac.
Am mâncat, adică prin 1386, cu Mircea cel Bătrân.

#15
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 21.04.2004

 Deodatus, on Sep 28 2008, 12:31, said:

Da, tată.
Mâncai, adică ciorba e caldă, e încă în stomac.
Am mâncat, adică prin 1386, cu Mircea cel Bătrân.

Da' cati ani ai vere acu'?

#16
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008
Perfectul simplu nu poate fi si nici nu este regionalism! Este un timp al modului indicativ, din axa trecutului. El exprima o actiune terminata de curand si este folosit numai cand scriitorul reda felul de a vorbi al unui personaj.
Il putem gasi in basme:
"Trecu o luna, trecura trei, trecura noua si imparateasa facu..." ("Fat-Frumos din Lacrima", de Mihai Eminescu).

#17
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Perfectul simplu are două utilizări distincte.

1. În literatură este timpul folosit de narator pentru a indica acțiunile prezente (în raport cu firul narațiunii) ale personajelor. Se folosește cu precădere la persoana a III-a, iar dacă naratorul se include printre personaje atunci apare uneori și la persoana I. Persoana a II-a lipsește practic cu desăvîrșire. Nu toți autorii folosesc perfectul simplu; unii preferă prezentul, pentru că exprimă aceeași idee.

2. În Oltenia și zonele limitrofe perfectul simplu e folosit în vorbirea de zi cu zi, la toate persoanele. Nu exprimă prezentul, ci trecutul recent. Numai oltenii (și cei care au avut contact cu ei sau care au studiat problema) știu bine să conjuge verbele la perfectul simplu, inclusiv la persoana a II-a. (Ardelenii și moldovenii se încurcă mai mereu și zic de exemplu „eu făcuși” sau „tu făcui”.)

Utilizarea 1 face parte din limba română standard. Utilizarea 2 este un regionalism.

#18
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 AdiJapan, on Oct 4 2008, 11:44, said:

2. În Oltenia și zonele limitrofe perfectul simplu e folosit în vorbirea de zi cu zi, la toate persoanele. Nu exprimă prezentul, ci trecutul recent. Numai oltenii (și cei care au avut contact cu ei sau care au studiat problema) știu bine să conjuge verbele la perfectul simplu, inclusiv la persoana a II-a. (Ardelenii și moldovenii se încurcă mai mereu și zic de exemplu „eu făcuși” sau „tu făcui”.)

Și cei care au învățat gramatică multă în școală.
Eu îs moldoveancă și nu mă încurc la folosirea perfectului simplu. :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate