Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

TAXUS BACCATA

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Intrebare intrebatoare:
Coniferelor le plac in general solurile acide. Am plantat primavara acestui niste tisa, taxus baccata. S-au prins, dar desi stiu ca au un ritm de grestere incet, vreau sa le mai revigorez cu niste fertilizatori specifici (solid sau lichid)
In alta ordine de idei stie cineva care este dozajul ideal NPK primavara toamna pentru taxus baccata ?.
Stie cineva despre niste mixuri pe baza de ciuperca Mycorrhizae care se spune ca ajuta mult plantele, coniferele la crestere ? :confuzzled:

#2
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
toamna nu se foloseste ingrasamint!ca regula generala la conifere,in primul an cind se sadeste pamintul trebuie mentinut permanent umed ,dar sa asigure o buna drenare!toamna inainte de inghet trebuie asigurata de asemenea umiditatea necesara pe timpul iernii!primavara se foloseste un ingrasamint complex cu dizolvare lenta ,specific!adaptarea coniferului la locatia finala se realizeaza dupa circa 3 ani !coniferele prefera locatii ferite de vinturi puternice cu o insolatie cit mai buna !decit sa  incerci sa fortezi cresterea tisei  este de preferat sa folosesti conifere cu crestere rapida!

Edited by haplea82, 26 September 2008 - 18:46.


#3
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Multumesc  Haplea82, am zis eu ca vreau sa fortez..cresterea....?!!! vorbeam de o revigorare....spune-mi te rog un ingrasamant specific, dedicat ... coniferelor si taxus- ului in special....  de exl am auzit de niste produse specifice, dar nu le-am vazut in Ro, exl Miracid, sau la noi am gasit Osmocote pe baza de saruri amare de Mg si extract de Fe, ptr a mentine verdele in frunze...
Spune-mi te rog ceva ce nu stiu, care este secretul coniferelor.....ca de generalitati am podul plin.... sper ca chiar te pricepi.... :confuzzled:  cum sa le usurez adaptarea asta,.... ceva sol de padure ?

#4
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
cind spui :"S-au prins, dar desi stiu ca au un ritm de grestere incet, vreau sa le mai revigorez cu niste fertilizatori specifici (solid sau lichid)" se intelege ca nu esti multumit de ritmul de crestere si vrei sa fortezi cu ingrasamint!
nu te astepta la minuni in crestere ,mai ales daca i-ai plantat anul acesta ,pt ca este necesar un timp destul de indelungat (circa 3 ani) pina cind sistemul radicular se dezvolta suficient incit sa sustina cresterea normala!de acea ti-am precizat ca terbuie sa menti umiditatea!poti sa folosesti un ingrasamint chimic mai bogat in fosfor pt a sprijini dezvoltarea acestui sistem radicular!atentie la cantitati!ex de ingrasamint specific:Plantacote Pluss 12M! nu fertiliza  chimic pina in primavara sau risti sa -i pierzi!!!acum poti sa fertilizezi cu gunoi de grajd bine compostat !si apropos,vorbim de niste arbori,nu de bomba atomica,deci lucrurile sint destul de generale!

Edited by haplea82, 29 September 2008 - 22:35.


#5
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Haplea, multumesc, citeste mai atent postul si vei vedea ca am fost foarte clar cu acel "desi". Se poate intelege si ce ai inteles tu, sunt de acord !. Prin revigorare inteleg mai verde/desi in frunze, mai vioi, ca sunt cam flescaiti taxusii mei.... Evident ca ritmul e ritm, inteleg ca in primii ani abia se adapteaza..... Si acest Plantacote de unde....ca asa am si eu googalu' plin de denumiri.... dar eu traiesc in Romania...stii....  in general sa aduci substante de afara costa triplu fata de cat da un american pe ele..sau de unde le-oi aduce....plus transportu' mai mare daraua decat ocaua....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate