Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

contract de munca 4 ore

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
As dori o informatie, in momentul actual lucrez cu carte de munca la o firma cu norma intreaga de 8 ore. dupa program mai lucrez cu contract de munca la 4 ore la alta firma. intrebarea mea este daca o sa beneficiez de banii pe care ii dau lunar la stat de la firma cu 4 ore, daca o sa mi se calculeze la pensie. la fel si daca aceste 4 ore se calculeaza la vechimea in munca la anii lucrati.

#2
Kyandra

Kyandra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.11.2006
Pentru cele 4 ore lucrate cu contract de munca, angajatorul iti plateste prestatii sociale (inclusiv pentru pensie); Cand vei incheia contractul cu acest angajator, cere-i o adeverinta din care sa rezulte perioada lucrata si faptul ca pentru acesta perioada s-au platit contributiile sociale (CAS, pensii, etc) Acea adeverinta o vei depune la casa de pensii, alaturi de cartea de munca, in momentul pensionarii.

#3
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Multumesc pentru informatie.
Legat de anii de pensionare, ma ajuta cu ceva aceste patru ore sau varsta de pensionare ramane aceeasi, 65 ani parca.

#4
Kyandra

Kyandra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.11.2006

 gear, on Sep 24 2008, 07:57, said:

Multumesc pentru informatie.
Legat de anii de pensionare, ma ajuta cu ceva aceste patru ore sau varsta de pensionare ramane aceeasi, 65 ani parca.
Din cate stiu eu, vechimea in munca reprezinta anii efectiv lucrati (calendaristic, ca sa ma exprim asa)... Inainte erau acele grupe I si II de munca (pentru conditii periculoase) care scadeau varsta de pensionare, dar ceea ce faci tu cred ca te ajuta doar la o eventuala majorare a pensiei.

#5
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Numai la majorarea pensiei.

In alta ordine de idei, daca esti incadrat in grupa I sau a II-a de munca, legea iti da dreptul la pensie anticipata, insa momentan valoarea pensiei este mult inferioara pensiei pentru limita de varsta.

Edited by clara_spiele, 24 September 2008 - 20:41.


#6
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Gata, m-ati lamurit, am sa ies la pensie in carje.

#7
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
daca muncesti 12 ore/zi si in weekenduri , probabil :D (daca nu e o munca usoara)

#8
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
Salut,
Nu am dorit deschiderea unui nou topic deoarece cred ca problema mea se incadreaza aici.
In momentul de fata sunt angajat astfel:
SC X SRL - 8 ore - functie de baza ( contract de munca si carnet de munca )
SC Y SRL - 2 ore
SC Z SRL -  2 ore
SC W SRL - 2 ore
--------------------
14 ore legal cu contract de munca.
Si as mai vrea sa-mi inregistrez 2 contracte de munca la ITM cu cate 2 ore fiecare.
Este posibil asa ceva sau trebuie sa reduc timpul de lucru la functia de baza.
Cum se va calcula la pensionare orele lucrate ?

#9
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Banuiesc ca patronul nu v-a platit asigurari pentru munca prestata. Deci, nu aveti contract de munca (legal incheiat) in afara normei de baza. Ce sa zic, mergeti la ITM si intrebati functionarii de acolo de sanatate. Daca accepta inregistrarea contractului de munca, platiti impozit, CAS, asigurari, etc. din toate astea, daca va convine...
Oricum, contractul de munca part-time presupune patru ore/zi lucrate, pentru doua ore sunteti incadrat ca un simplu colaborator.

Edited by clara_spiele, 05 November 2008 - 20:35.


#10
Luka_luka

Luka_luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.11.2007
Clara, si in cazul unui contract de 2 ore/zi, tot contract de munca cu timp partial este. Evident, exista inca varianta conventiei civile de prestari servicii, dar nu e cazul aici.

Ca sa raspund la intrebarea lui Urbanreality, este perfect posibil sa ai cate contracte cu timp partial doresti, nu exista o dispozitie care sa reglementeze numarul maxim de ore lucrate la diferiti angajatori, in baza mai multor contracte. Am fost in situatie asemanatoare, lucram pt diversi clienti, avnd un contract de 8 ore si inca vreo 6 de 2 ore. In domeniul in care lucram eu, nu se putea altfel.

In ceea ce priveste pensia, aceasta se calculeaza prin insumarea tuturor veniturilor pentru care s-au platit contributii sociale. Astfel, varsta de pensionare ramane aceeasi, dar suma ce se ia in calcul este compusa din toate sumele din contracte.

#11
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
multumesc pentru raspunsuri. la celelalte contracte de munca mi se retine CAS-ul, impozitele si restul contributiilor, eu nu trebuie sa le platesc separat.situatia imi convine deoarece in momentul in care am scos un credit s-a mers pe cumul de venituri la toate firmele la care sunt angajat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate