Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Ciorile sunt cele mai inteligente animale

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 19.05.2002
"Se pare ca ciorile sunt mai capabile sa rezolve problemele decat maimutele, mult timp considerate cele mai inteligente animale de catre cercetatori. Etologii neozeenladezi au creat o serie de teste de inteligenta pentru animale la care ciorile au obtinut...

Echipa etologilor de la Universitatea din Auckland condusa de profesorul Alex Taylor a supus unor teste de inteligenta un numar de sase ciori. Rezultatele au fost cel putin surprinzatoare pentru intreaga comunitate stiintifica deoarece oamenii s-ar putea afla in ipostaza de a accepta ca aceste pasari sunt cele mai inteligente specii de pe planeta dupa om. Surpriza cercetatorilor a fost cu atat mai mare cu cat ciorile au obtinut un punctaj mai bun decat cimpanzeii, considerati multa vreme drept cele mai inteligente specii de animale dupa om. Testele respective au fost adaptate initial pentru a testa gradul de inteligenta al maimutelor. In premiera, etologii neozeenlandezi s-au hotarat sa aplice ciorilor acest tip de teste avansate folosite doar pentru primate. Pentru a fi siguri de rezultatul neasteptat, cercetatorii au prezentat ciorilor un nou test pentru a cerceta asocierea actiunilor logice ale acestor pasari. Toate ciorile au rezolvat testul cu maxim de punctaj primind recompense constand in nuci si alune. Cimpanzeii, in schimb, au ratat si acest ultim test obtinand un punctaj net inferior celui al ciorilor.

descopera.ro"

#2
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Eu am impresia ca delfinii sunt mai inteligenti decit ciorile!Din cite stiam eu delfinii au cel mai ridicat nivel de constiinta dupa om!

Edited by prometeu30, 18 September 2008 - 19:35.


#3
9a3ef6097

9a3ef6097

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 22.09.2008
Animalele cele mai surprinzatoare din punct de vedere al inteligentei sunt ciorile si sobolanii. Ambele sunt incredibil de inteligente pentru marimea lor si marimea creierului lor. Stiu ca este importanta si proportia creier/corp, totusi, un creier mare e important.

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
as baga si porcii pe undeva pe acolo. si elefantii.
intr-adevar au creierul mai mare decat ciorile dar animalele mici au megaherti mai multi :D datorita metobolismului mult mai rapid.
percep timpul mult mai repede, au reactii mult mai rapide proceseaza muuult mai multa informatie/unitate de timp si iau decizii mult mai rapide. poate ca timpul trece asa de rapid incat nici nu se pot concenta (cam mult spus) la un test facut in timpul perceput de noi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l3XT6qoNMMQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] -oare cate zile ar insemna pt un colibri un test de 5 minute.


chestia este ca sunt mai multe feluri de inteligenta si fiecare dintre animalele destepte exceleaza in ce l-ar ajuta pe el mai bine.

problema este ca noi etalonam inteligenta lor dupa nevoile noastre. ma refer in primul rand la noi astia neinitiati care de obicei confundam unele "manifestari" cu inteligenta.

sau poate la ciori faptul ca percep/proceseaza(hai sa zicem gandesc) foarte repede si cu mult mai multe detalii decat noi dar traiesc si mult fata de alte animale mici (sa zicem ca au idee si de asa zisa "big picture") a generat ceva care noi credem ca e inteligenta. poate o fi mai putin decat atat sau mai mult...

#5
pytter

pytter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.08.2008
eu cred k delfinii si cainii sunt cele mai destepte animale

#6
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
si io tot de delfini stiam ..

#7
bobo2006

bobo2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.06.2007
intradevar delfinii sunt cele mai destepte mamifere insa ciorile sunt cele mai destepta pasari !

#8
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

 bobo2006, on Sep 30 2008, 09:31, said:

intradevar delfinii sunt cele mai destepte mamifere insa ciorile sunt cele mai destepta pasari !
Nu stiu cat de destepte sunt ciorile, in schimb stiu cat de galagioase sunt!
Si-au facut unele cuib langa bucataria mea si croncane de ma innebunesc, in special dimineata. Stie careva cum pot sa scap de ele.. in mod inteligent? :)

#9
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Sunt curios in ce consta testul efectuat. Perceptie/intuitie/memorie/abilitati/.../ ?! :huh:

#10
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Nici cu caracatitele nu mi-e rusine... si ele sunt animale foarte inteligente si au o structura sociala extrem de elaborata, unele specii traiesc organizate in zone, construindu-si adaposturi in grupuri de tipul oraselor umane. De asemenea, sunt una din putinele specii care isi recunosc chipul in oglinda (sunt constiente de faptul ca au de-a face cu reflectia propriului trup, si nu cu prezenta unui alt exemplar/rival din propria specie).

E insa greu de evaluat inteligenta in cadrul unei singure specii (la om, de pilda, exista nenumarate tipuri de teste care cuantifica inteligenta cognitiva, cea emotionala, cea asertiva etc., teste in functie de care unul si acelasi subiect se poate plasa pe pozitii extrem de diferite pe scala de evaluare). Prin urmare mi se pare cu atat mai dificil sa stabilesti raporturi de tipul "cel mai inteligent" in raportul interspecii.

Cert este ca exista intr-adevar specii pe care le putem considera dotate cu o anumita forma de inteligenta "superioara" celorlalte specii: cimpanzeii, gorilele, cainii, pisicile, sobolanii, delfinii si balenele (mamiferele, in general, ca sa nu ma intind prea mult), dintre pasari - ciorile si corbii, dintre animalele acvatice - crocodilii si caracatitele etc.

#11
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 drgroza, on Sep 18 2008, 15:57, said:

"Se pare ca ciorile sunt mai capabile sa rezolve problemele decat maimutele, mult timp considerate cele mai inteligente animale de catre cercetatori. Etologii neozeenladezi au creat o serie de teste de inteligenta pentru animale la care ciorile au obtinut...

Echipa etologilor de la Universitatea din Auckland condusa de profesorul Alex Taylor a supus unor teste de inteligenta un numar de sase ciori. Rezultatele au fost cel putin surprinzatoare pentru intreaga comunitate stiintifica deoarece oamenii s-ar putea afla in ipostaza de a accepta ca aceste pasari sunt cele mai inteligente specii de pe planeta dupa om. Surpriza cercetatorilor a fost cu atat mai mare cu cat ciorile au obtinut un punctaj mai bun decat cimpanzeii, considerati multa vreme drept cele mai inteligente specii de animale dupa om. Testele respective au fost adaptate initial pentru a testa gradul de inteligenta al maimutelor. In premiera, etologii neozeenlandezi s-au hotarat sa aplice ciorilor acest tip de teste avansate folosite doar pentru primate. Pentru a fi siguri de rezultatul neasteptat, cercetatorii au prezentat ciorilor un nou test pentru a cerceta asocierea actiunilor logice ale acestor pasari. Toate ciorile au rezolvat testul cu maxim de punctaj primind recompense constand in nuci si alune. Cimpanzeii, in schimb, au ratat si acest ultim test obtinand un punctaj net inferior celui al ciorilor.

descopera.ro"

Eu stiam ca papagalii aceia verzi din Noua Zeelanda, sunt foarte inteligenti (stiam si de ciori, corbi, sobolani, delfini, orci, etc).

De fapt putem spune ca unele animale sunt inteligente deoarece incearca diferite metode prin eliminarea erorilor, pt., a ajunge la hrana, insa doar cimpanzeii au creierul necesar pt., a dispune de o inteligenta de tip uman si un fizic necesar manipularii si fabricarii uneltelor (cimpanzeii inca se bazeaza pe forta bruta a bratelor si maxilarelor, de aceea nu si-au dat drumul la inventivitate ...).  B)

#12
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008
mai frate,da voi s'teti analfabeti?delfinii,cainii si pisicile si alte animale domestice si de companie sunt dresate pentru placerile si nevoile omului!cainele poate fi folosit pe orbi spre exemplu,nu?iar delfinii pentru distractie si pentru "show"!
el sa referit nu la reflexele animalului sau capacitatile sale de a intelege anumite comenzi (precum "aport bobi") ci la o gandire voluntara!

Edited by Bean, 06 October 2008 - 02:14.
INCEARCA SA-TI TII GURA-N FRAU. NEXT TIME -> WARN


#13
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008
multi confunda natura unor animale cu desteptaciunea...

sobolanii prin natura lor fug de la cutremure , nu pt ca gandesc prea mult , doar pt ca asta au facut mii de ani...la fel si cu puzzleul si mancarea...simturi dezvoltate...

ca specie delfinii sunt CONSIDERATI a fi cei mai apropiati de oameni in mare parte datorita sunetelor si undelor magnetice emise de creierul acestui animal. dar si asta e interpretabil..in sensul in care nici oamenii nu pot detecta acele sunete si unde fara ajutorul unor echipamente...

in natura , cred ca DE OBICEI animalul mai destept e ala care supravietuieste , pt ca s a adaptat in timp stilului de viata si a devenit pradator si nu prada...

#14
preotul75

preotul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.03.2007
Ciorile sunt unele din putinele pasari care stiu sa foloseasca "unelte" pt. a se hrani. Dupa mine folosirea unor unelte arata daca un animal este inteligent.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ciorile din probabil singurele animale care fura portofele prin tramvaie

#16
bra1n1acz0r

bra1n1acz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.10.2008
ciorile sunt si ele oameni, nu le mai catalogati astfel...

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,008
  • Înscris: 25.06.2007
Vorbeam acum cateva zile cu un tip care a trait mult timp in Israel.
A facut armata acolo, la o unitate specializata in gherila urbana, el fiind la grupa ce lucra cu caini dresati.
Mi-a spus ca potrivit materialelor studiata acolo, cainii sunt mult mai putini inteligenti decat se crede in general. Ar fi chiar mai putin inteligenti decat pisicile.
Se dadea ca exemplu urmatorul experiment:
-un caine si un om sunt plasati intr-o incapere complet goala
-in momentele in care cainele nu vedea miscarile omului, acesta il lovea  cu un bat rapid retractabil sub maneca, in asa fel incat cainele sa nu vada batul
-se urmarea apoi impotriva cui era exprimata revolta cainelui
Concluzia experimentului: cainii, daca nu vad batul si actiunea de lovire, nu isi dau seama ca persoana de langa ei (unica persoana din incapere!) i-a lovit.

Consider destul de bizar rezultatul experimentului si nu stiu daca se poate generaliza dar am relatat ce am auzit de la o persoana care nu ar fi avut motiv sa ma induca in eroare.

Voi ce credeti?

#18
Crristine_Von_Zilber

Crristine_Von_Zilber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.11.2008
And they are pretty too :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate