Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

i30 1.4 Classic vs i30 1.6 CRDI Classic vs Fiat Bravo 1.4 90 CP Dinamic

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
viorel02

viorel02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.02.2007
Salutare tuturor,

Doresc sa-mi cumpar o masina noua si deocamdata am restrans lista la cele 3 modele din titlu.

Am reusit sa fac drive test cu i30-ul diesel si mi-a placut motorul (pret 13.200 E).

i30-ul pe benzina 1.4 are avantajul ca e cel mai ieftin (12.400 E), diesel-ul are motor sprinten iar Bravo Dinamic are dotari foarte bune (13.500 E).

Nu stiu daca cele 2 modele pe benzina fac fata, nu am reusit sa fac drive-test cu ele.

Astept si opiniile voastre.

Multumesc anticipat.

#2
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
diferenta de pret mi se pare destul de mica cat sa alegi dieselul in dauna benzinarei.

Hyundai este peste Fiat, parerea mea.

Te-ai gandit si la alte optiuni? Alte marci si modele de masini?

#3
viorel02

viorel02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.02.2007
Mersi de raspuns. Ai alte propuneri din aceeasi clasa si plaja de pret?

#4
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
daca ti-as sugera frantuzoaice s-ar putea sa-mi sara lumea in cap.

Te poti uita la Kia C'eed, Citroen C4, Reno Clio/Megane, Peugeot 207, plus alte coreene.

primele 2 sunt propunerea mea, in orice ordine

C4 va aparea cu facelift toamna asta, in caz ca te hotarasti asupra lui si esti dispus sa mai astepti

Succes!

Edited by cosminnuss, 18 September 2008 - 00:32.


#5
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

View Postcosminnuss, on Sep 18 2008, 01:02, said:

diferenta de pret mi se pare destul de mica cat sa alegi dieselul in dauna benzinarei.

Hyundai este peste Fiat, parerea mea.

Te-ai gandit si la alte optiuni? Alte marci si modele de masini?

  Cu ce este peste FIAT ?? Design? Motoare? Fiabilitate? Costuri?? Si nu uita ca ne referim la I30 Si Bravo

#6
popazualexandru

popazualexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 06.04.2008
Eu zic sa te duci sa faci un test drive cu Citroen C4, este o masina la care vei gasi multe dotari la un pret rezonabil.

#7
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Daca nu faci foarte multi km pe an si nu esti genul sa se sperie de un consum urban de cca 9-10% la un motor pe benzina atunci mergi pe varianta de 1.4 de la i30 sau Ceed,diferenta de pret fata de varianta diesel este destul de importanta.

#8
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,782
  • Înscris: 01.12.2007
esti sigur de preturi?
13200 cu tot cu tva este prin programul rabla.

daca este asa cum ai zis tu,iar dif este de doar 800e eu as alege 1.6crdi fara sa stau pe ganduri,indifierent daca as face 8-10k km/an sau 30-40k km...de ce? niciodata un motor de 1.4 aspirat,benzina nu va trage ca un 1.6 diesel turbo

la 13k euro bravo are doar 4 airbag,in schimb are clima,insa doar 90cp pe benzina

#9
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
mare chestie si clima asta! Pe mine nu ma excita cu toate ca am...

Esti sigur ca e diesel Turbo pe i30?!

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
La capacitatea asta n-ar avea cum sa nu aiba turbo, oricum. :)

Daca n-ar avea, ar fi de luat in considerare ca masina groaznic de economica :lol:, cu toate ca e urata... urata rau.

#11
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005

View Postcatalinmariescu, on Sep 18 2008, 11:15, said:

Daca nu faci foarte multi km pe an si nu esti genul sa se sperie de un consum urban de cca 9-10% la un motor pe benzina atunci mergi pe varianta de 1.4 de la i30 sau Ceed,diferenta de pret fata de varianta diesel este destul de importanta.

Foarte bine punctat.
Daca nu te intereseaza consumul atunci ia benzina, altfel, pentru benzina, gandestete la GPL adica + 2000 RON.
Pune in balanta si costurile suplimentare, este noua si poate vrei casco.
Dar oricum consumul, mai ales urban, il vei lua in calcul, doar ai luat masina noua sa te bucuri de ea.

Edited by valyvis10, 18 September 2008 - 19:02.


#12
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
crdi-ul parca era 14 mii ddp la I30. As lua hyundai-ul fara sa ma uit, am un amic ce si-a luat bravo si intr-o luna jumate a stat mai mult in service cu ea, de 5 ori a fost pana acum. Si pe clubul dedicat se poate citi ca masina are probleme specifice. O arata bine, insa fiabilitatea pare extrem de redusa, in spiritul Fiat as putea spune. Si materialele la interior sunt printre cele mai slabe din cls compacta, mult mai mult plastic dur decat la orice alta masina din segmentul compact.

#13
ca migu'

ca migu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2007

View PostGenesis, on Sep 19 2008, 00:27, said:

crdi-ul parca era 14 mii ddp la I30. As lua hyundai-ul fara sa ma uit, am un amic ce si-a luat bravo si intr-o luna jumate a stat mai mult in service cu ea, de 5 ori a fost pana acum. Si pe clubul dedicat se poate citi ca masina are probleme specifice. O arata bine, insa fiabilitatea pare extrem de redusa, in spiritul Fiat as putea spune. Si materialele la interior sunt printre cele mai slabe din cls compacta, mult mai mult plastic dur decat la orice alta masina din segmentul compact.
Hai sa fim seriosi , ti-ai lua Hyundai fara sa te uiti :D (vinde Leonu si cumpara i30).
Probleme sunt la toate marcile , deci si la i30 si la surioara ceed (a se citi pe clubul dedicat marcii).
La mine se pare ca lipseste ''spiritul Fiat'' pentru ca in 17.000 km nu am avut nicio problema ;)
PS Daca ar fi sa-mi cumpar alta masina tot italianca ar fi.

#14
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Eu as ocoli Fiat-ul tocmai pentru reputatia proasta. Nici una nu este perfecta. Cel mai bine este sa te uiti pe siteurile si forumurile dedicate sa afli ce probleme pot aparea

View Postca migu', on Sep 19 2008, 11:14, said:

PS Daca ar fi sa-mi cumpar alta masina tot italianca ar fi.

Nici Loganistul nu si-ar schimba masina pe nimic in lume

Edited by cosminnuss, 19 September 2008 - 10:52.


#15
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postca migu', on Sep 19 2008, 11:14, said:

PS Daca ar fi sa-mi cumpar alta masina tot italianca ar fi.
Cand vei ajunge sa vinzi masina vei constata cu adevarat cat de "apreciate" sunt Fiaturile,se vand foarte greu si in pierdere foarte mare.Asta te va face sa reconsideri ceea ce spui acum.

Edited by catalinmariescu, 19 September 2008 - 11:58.


#16
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007

View Postca migu', on Sep 19 2008, 11:14, said:

Hai sa fim seriosi , ti-ai lua Hyundai fara sa te uiti :D (vinde Leonu si cumpara i30).
Probleme sunt la toate marcile , deci si la i30 si la surioara ceed (a se citi pe clubul dedicat marcii).
La mine se pare ca lipseste ''spiritul Fiat'' pentru ca in 17.000 km nu am avut nicio problema ;)
PS Daca ar fi sa-mi cumpar alta masina tot italianca ar fi.

M-am exprimat eu gresit poate. Ma refeream ca mi-as lua hyundai-ul fara sa ma uit, intre cele 2 modele. Evident daca Bravo ar fi fiabil, nu ar conta sigla Fiat. L-as lua, dar prea multe probleme aparute. Sa vedem daca le rezolva, modelul e relativ nou. Sigur, cum ai zis si tu, poti sa nu ai nimic la masina, insa e o sansa mult mai mare sa ai probleme, decat la alte marci. Cel putin in momentul de fata.

Edited by Genesis, 19 September 2008 - 12:33.


#17
ca migu'

ca migu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2007
Nu vreau sa intru in polemica , dar ,
@ cosminnus , Grupul Fiat include o gramada de marci , deci cand am spus ca tot o italianca as cumpara ,poate m-am referit la marca Fiat , sau poate la marca Ferrari  :D (Alfa ,Lancia,Maserati).Aluzia referitoare la marca autohtona , mi se pare   rautaciosa.
@catalinmariescu , marca Fiat se vinde intradevar mai greu si se devalorizeaza foarte repede si mult , dar acelasi lucru se intampla si cu marcile sud-coreene si cu marcile franceze.Compara preturile sh de la Fiat Stilo si Hyundai Elantra si te vei convinge ca deprecierea este chiar mai pronuntata la firmele sud-coreene.
Pt. initiatorul topicului :Succes la cumparaturi! ;)

#18
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
sincer, nu cred ca vei trece de la Fiat la Ferrari. In al doilea rand, am crezut ca te referi la Fiat. My fault!

Altfel spus, Alfa Romeo nu e chiar o masina de lepadat...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate