Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Amenzi despre programul de condus al soferului

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Laur3ntyu

Laur3ntyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.04.2007
Salut!!!Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi referitoare la problema mea:



In data de 04.01.2008 m`am aflat in granita romano-ungara punct de trecere(Ungaria-Artand) la care eram 2 soferi pe camion cu deplasare catre Belgia.Colegul meu i s`a cerut 28 de diagrame,eu avand masina in Belgia am plecat cu colegul meu de la firma neavand cele 28 de diagrame.Nestiind ca regimul de circulatie al programului diagramelor a intrat in vigoare de la 01.01.2008 regimul diagramelor a fost publicat in 2006 pe site cu valabilitate pentru RO de la 01.01.2008.Mentionez ca inainte de plecarea in cursa nu am fost prelucrat de respectarea orelor si de prezentare a celor 28 de diagrame,nestiind despre legea intrata in vigoare.Ma aflam si eram angajat la firma respectiva care am plecat in cursa.Amenda de 1.680 euro a fost data pe numele meu.La ora actuala sunt in proces cu firma respectiva prezentandu`mi fisa postului meu cu o semnatura din data 02.01.2008 la care eu nu am semnat asa ceva in ziua respectiva.Am luat la cunostiinta de fisa postului la data de 15-16.01.2008.Patronul firmei respective m`a trimis in instanta judecatoreasca sa`i achit suma de 400.000 forinti-1680 euro-58 milioane lei cu falsurile din fisa postului in acelasi timp dupa ce am primit amenda mi s`a oprit suma de 700 euro parte din amenda fara a avea o decizie de imputare a amendei.Eu primeam banii pe cursa la 30 de zile dupa ce predeam CMR dupa cursa efectuata.Avand banii tot timpul la el si`a permis sa isi opreasca o suma de bani din diurna care trebuia sa o iau pe cursa respectiva.M`am facut nevinovat atata timp cat eu nu am luat la cunostiinta despre programul de condus si nesemnand nimic fiind in necunostiinta de cauza am contestat ca este injust si nedrept sa mi se opreasca bani pe ceva ce nu am luat la cunostiinta.Drept urmare mi`am depus cererea de lichidare la zi si patronul respectiv mi`a desfacut contractul de munca pentru ca nu am respectat cele 15 zile de preaviz.Eu nu puteam sa imi continui activitatea pentru ca dumnealui dispunea de banii muncii mele.Nu aveam alta iesire decat sa plec de la firma.



Va rog sfatuiti`ma cat de legal sau ilegal a fost ceea ce a facut patronul si eu. Va multumesc!!!

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Nu inteleg care e problema juridica in litigiul de munca. Sustii ca ai primit o amenda din partea autoritatilor maghiare sau romane datorita nerespectarii regimului diagramelor.
Retin ca patronul a mai savarsit un fals in fisa postului. Ai cerut expertiza grafoscopica? Ai alte probe (martori) pentru a demonstra falsul?
Proba falsului ar conduce la anularea amenzii? Sau aceasta ar fi imputabila patronului? Erai obligat sa cunosti noua diagrama? Aveai posibilitatea sa te informezi in legatura cu noile prevederi legislative, sau era obligatia patronului?

Conf. art. 79, al. 8, salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu-si indeplineste obligatiile asumate in contractul individual de munca.

Referitor la decizia de desfacere a contractului de munca, ce s-a intamplat mai exact?
Ai facut o cerere de lichidare. Asta ar avea semnificatia fie a unei demisii, fie a unei cereri de incetare a contractului de munca prin acordul partilor, caz in care nu erai obligat sa respecti nici un termen de preaviz.
Cum s-au desfasurat evenimentele? Ai plecat pur si simplu de la firma fara un acord cu angajatorul? Sau in ziua respectiva ti-a desfacut contractul de munca?

In alta ordine de idei, acuzatia de fals este extrem de grava. Nu ti-as recomanda sa o sustii in instanta daca semnatura iti apartine. Pe langa pierderile financiare pe care le-ai suferit, risti un dosar penal pentru denunt calomnios, care s-ar putea solda cu o pedeapsa penala + daune-interese.
Nu intentionez sa te determin sa renunti la proces, insa mergi inainte numai daca ai probe solide!

Edited by clara_spiele, 24 September 2008 - 20:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate