Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

SONY HVR-Z5J sau FX1000

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#55
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostGunX, on Jan 20 2009, 10:50, said:

>Parte buna e ca tremuratul se rezolva usor la editare

Ce vrei sa spui?

Poate face stabilizare imagine prin soft, filtre, etc. Dar să ne spună și nouă dichisul lui.

#56
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Am aplicat doar un filtru anti-shake si rezultatul a fost destul de bun, tinand cont ca de fapt acest filtru rupe ceva pixeli din imagine pentru a face acest lucru.

#57
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postironzzz, on Jan 20 2009, 11:38, said:

Am aplicat doar un filtru anti-shake si rezultatul a fost destul de bun, tinand cont ca de fapt acest filtru rupe ceva pixeli din imagine pentru a face acest lucru.

Păi spune-ne pînă la capăt în ce soft și denumirea filtrului, After Effects cumva? :)
mersi

#58
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Am precizat mai sus ca toate probele le-am facut in Corel. E singurul care vad ca nu face nici o problema la hd, nu se blocheaza, nu da erori ciudate si pentru a raspunde si la celelalte intrebari de mai sus, reuseste sa faca un material de calitate sd din hd. Aici vorbim despre camera si nu despre soft-uri. Poate stiti un steady care sa fie potrivit pentru aceasta camera.

#59
iulianc

iulianc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.07.2005
Ce ,,frumos" sa dai 100 de milioane doar pe camera HD si sa te trezesti dupa ce ai cumparat-o ca esti blocat - de neputinta de a realiza o filmare decenta la un eveniment. Faptul ca la filmare alaturi de blitzuri are reactia jalnica (pentru unii dramatica), de neconceput la camere de 10 ori mai ieftine, faptul ca pierde nejustificat de usor focalizarea, ca nu stabilizeaza eficient optic si electronic, ca nu exista soft accesibil si sigur cu scene detect, cred ca spune cel putin un lucru : nu suntem pregatiti nici noi si nici japonezii pentru utilizarea domestica a HD. Cat despre SONY PMW-EX1 XDCAM  care este de 3 ori mai scumpa decat VX2100 se pare ca imaginea nu satisface in raport cu pretul (a se vedea rewieurile straine si comparatiile celor ce au cumparat-o). Secretul ,,defectelor" din camerele HD ,,ieftine" nu v-a fi dezvaluit in nici un caz de firma producatoare. Poate cineva sa explice de ce Sony a inceput sa traga tepe(ca Panasonic a facut-o mai de mult cu MD9000, MD10000). Parerea mea e ca cel putin acum este riscanta apropierea de camere HD, doar daca acestea au fost testate cu succes de televiziuni, avem sume enorme de cheltuit si vise ca se vor scoate banii.

#60
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Ai un FXOMIE sau ai facut un rezumat al concluziilor de aici?

#61
Matraguna

Matraguna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2005
Cand vulpea nu ajunge la struguri zice ca sunt acri!

Personal sunt foarte multumit de Fx1000E. ex 3 cadre caprura direct din cam, in 3 situatii diferite: interior, exterior, biserica.
http://s4.transfer.r...ostra-a2eae.zip

#62
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Matraguna, sper sa ma crezi ca eu ajung. Am si avut-o si am returnat-o, adica pentru strugurii de genul asta nici nu trebuie sa ma intind, ii pot culege de undeva de jos.

Din punct de vedere ca sensibilitate si dinamica, este foarte OK. Dar DOAMNE cum tremura cadrul (fin, permanent), ce bataie de joc poate sa fie steadyshotul de pe ea. Uitati-va si voi in biserica, cum se vede pana si cel mai fin tremurat al mainii. Un singur pixel daca il misti, se vede (mai ales pe gratiile de la fereastra din spate se observa extrem de usor). Pe LCD-uri de pana la 22" mai treaca mearga, dar daca pun pe plasma de 42"...nu stiu voi, mie mi se pare ingrozitor.

E foarte buna mostra, multumesc mult. Spuneti si voi, restul, vi se pare ok si sunt eu nebun? Nu va deranjeaza ca nu sunt atenuate ABSOLUT DELOC miscarile mici si de frecventa rapida? Din punct de vedere strict ca zgaltaiala non-stop, imaginea arata de zici ca e tras cu camera din aia de buzunar, de 250gr.

Edited by GunX, 19 March 2009 - 09:58.


#63
Matraguna

Matraguna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2005
Doamne...GunX...nu la tine a fost aluzia. Pana la urma cu tremuratul si stabilizarea tine de mana fiecaruia, in plus poti folosi foarte bine un monopied la astfel de cadre statice. Nu vreau sa ma repet, in plaja asta de pret este o camera foarte buna ptr ce am nevoie momentan. De-a lungul anilor am filmat cu destule modele de camere, de la sapuniere pana la modele mai avansate, deci o mica experienta pot spune ca am. Si cu toate neajunsurile de care vorbesti, personal consider FX1000E o camera foarte buna HD, mult peste tot ce a fost pe piata pana in dec 2008 asta in segmentul ptr care este facuta.

#64
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
De acord cu tine dar astept parerile altora referitor la tremurat. Inteleg ca pe tine sau clientii tai inca nu i-a deranjat. Poate sunt eu prea pretentios si asa invat sa mai renunt la piticii de pe creier :)

#65
caesar73

caesar73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.11.2004
"Un singur pixel daca il misti, se vede (mai ales pe gratiile de la fereastra din spate se observa extrem de usor) "

cred ca putini miri o sa remarce gratiiile din spate iar cei care vad asa ceva sigur isi pot permite ceva mult mai performant.
cred ca esti un pic prea exigent cu anumite detalii.
parerea mea .

#66
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Vad ca multa lume critica fx1000 cu toate ca alternative la aceasta sensibilitate si calitate la aproximativ acelasi pret nu prea sunt. Cei care detin aceasta camera incercati la steadyshot setarea wide conv. si veti vedea ca este mult mai bine pentru acel tremur sesizabil in special pe focala lunga. Eu personal folosesc aceasta setare in general si doar daca filmez din masina de exemplu folosesc setarea de hard. Gunx este un perfectionist, dupa cum au spus-o si altii, dar avem nevoie de el ca sa ne deschida de multe ori ochii. Scene detect merge fara probleme. Daca ar fi de comentat ceva la ea sunt butoanele prea mici ( avea dreptate olandezul de pe youtube ). Nu va mai dati cu parerea daca nu ati folosit efectiv aceasta camera si nu-i mai descurajati pe cei care vor sa o cumpere.

#67
Matraguna

Matraguna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2005
Un alt ex: biserica slab luminata.
http://s4.transfer.r...botez-5decf.zip
captura am facut-o cu HDVSplit.0.77 si a mers chiar foarte bine cu scene detect.

Edited by Matraguna, 19 March 2009 - 16:00.


#68
adryanrusu

adryanrusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.03.2005
Deja stau in dubii,eram hotarat pana acuma...

#69
Matraguna

Matraguna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2005

View Postadryanrusu, on Mar 21 2009, 11:11, said:

Deja stau in dubii,eram hotarat pana acuma...
Ce te determina sa afirmi asta? Ai tinut in mana camera? ai facut macar un eveniment sau cateva ore de filmare cu ea? ai montat materialul obtinut?

#70
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View PostMatraguna, on Mar 19 2009, 15:58, said:

Un alt ex: biserica slab luminata.
http://s4.transfer.r...botez-5decf.zip
captura am facut-o cu HDVSplit.0.77 si a mers chiar foarte bine cu scene detect.

arata bine...insa acolo par sa fie 2 candelabre destul de luminoase...sau e meritul camerei ca par asa luminoase.

#71
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006
E lumina tipica din orice biserica din oras. Mie mi-a placut calitatea imaginii.

#72
adryanrusu

adryanrusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.03.2005

View PostMatraguna, on Mar 21 2009, 15:30, said:

Ce te determina sa afirmi asta? Ai tinut in mana camera? ai facut macar un eveniment sau cateva ore de filmare cu ea? ai montat materialul obtinut?

Am tinut camera in mana,mam jucat cateva minute cu ea,sincer mi-a placut in prima faza,dar n-am filmat un eveniment sau macar 10 minute continuu cu ea ca sa-mi dau seama mai bine diferentele fata de in VX

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate