Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

SONY HVR-Z5J sau FX1000

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#37
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Nu va grabiti sa va "bucurati" ca pierde sharful pe auto. Nu e chiar asa, are mici scapari in low light, dar dupa cum bine stim GunX e un perfectionist convins.

Edited by Tractoristu', 10 January 2009 - 17:51.


#38
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
de ceva timp am invatat un cameraman de nunti cum sa faca wb la o camera. filmeaza de 9 ani si are ffff multe evenimente in buzau (orasul meu natal). sa mai vb de shimbari de sharf? cred ca si el se numara printre cei care au cumparat camera! hahaha asa ii trebuie!

Edited by Zenus, 11 January 2009 - 01:28.


#39
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
FX1000 nu este o camera proasta in Auto. Nu inseamna ca cine nu stie la perfectie sa mearga full manual, face un dezastru.

Ideea este ca daca camera e buna, dupa ce o cumperi si incepi sa te obisnuiesti cu ea, poti sa mai aflii cum se fac anumite lucruri. Mai citesti un topic, mai mergi pe la un workshop...Reglajele manuale se invata.
Daca ai o camera slaba, intunecata... poate sa te declare Academia Britanica doctor "Honoris-Causa" in filmari, tot benza o sa obtii in lumina slaba.

E aiurea sa spui ca nu are rost sa ai o camera care depaseste limitele de calitate si sensibilitate de pana acum, pentru ca oamenii oricum sunt limitati. Nivelul serviciilor video nu a crescut singur de la VHS si abia ulterior a aparut VX-ul, ci invers ;)

#40
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
pana la urma, spre ce te-ai orientat?

#41
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Sa nu fim offtopic, threadul este despre Z5, respectiv FX1000

#42
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
z5 mi se pare mai serioasa decat fx1000. cu toate astea, daca as avea bani, as lua ex1...

#43
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Z5-ul "pare" daca nu te pricepi sau nu poti sa citesti specificatiile date de producator. Este la fel ca PD170 fata de VX2100, ca Z1-ul fata de FX1. Seria profesionala, are acelasi "miez" (senzori, lentile) dar controale imbunatatie si diverse mufe, functii, chestiuni de audio in plus. Cel mai interesant pare patina speciala pentru device-ul  HVR-MRC1K, ce permite inregistrarea simultana pe carduri de memorie ieftine (si care merge si cand schimbi caseta).

Am returnat FX-ul, era inca o lista de 5 persoane care dadusera comanda sa o cumpere si magazinul deja epuizase stocul.
Deja imi pare rau dupa ea. Este o camera foarte buna, se vede ca a fost extrem de asteptata de multi care nu au facut inca pasul HDV din cauza fricii de performanta in low light.

Ma astept sa se umple (pe toate drumurile cum se zice) de ea. Numai ca sunt foarte curios ce workflow o sa gaseasca respectivii. Sunt cateva probleme majore la ora actuala cu HDV/FX1000 :

- Chiar daca dai BluRay nu poti sa nu dai si DVD. Aici e cea mai trista surpriza, conversia din HDV in DVD 16:9...daca nu stii sa o faci cu softuri gen virtualdub si avisynth...iese varza. Premierul, Vegas-ul, ce soft vreti voi, face conversie prin down-scale normal, ceea ce iese extrem de slab calitativ. Sigur, depinde cu ce compari...dar omul o sa compare cu DV, adica cu VX-ul care are deja procesor de imagine cu sharpness si alte jemecherii care fac imaginea aia sa arate asa. Algoritmul bilinear (rapid) din compresia Mainconcept, scoate niste DVD-uri din HDV de zici ca sunt trase cu telefonul. E plin netul de plangeri pe tema asta si nu e deloc usor de ocolit problema.
- Nici in CS4 nu exista inca scene detect la HDV. Exista un tool care face asta, dar creaza fisiere m2t, care desi sunt deschise de Premiere, acesta nu se impaca prea bine cu ele. Mai exact, cand ti-e lumea mai ddraga, iti baga o coruptie video de la el putere. Daca o vezi, iesi din program, reincarci sursa, nu mai este. Ok. Dar daca nu o vezi si ajunge asa la client?
- S-a abandonat tehnologia CCD si s-a trecut la CMOS. Foarte frumos. Numai ca pe CMOS-uri, vesnicele blitzuri care le incaseaza subiectii filmati (la o nunta sa zicem), nu mai sunt cum va asteptati, un cadru alb si atat. Nuuu...acum avem macroblocuri pe imagine si artefacte uneori inca cateva fotograme dupa. Sigur, asta e, ce putem sa facem, dar ma gandesc la tort de ex cand dau toti invitatii navala cu sapunierele, o mai ramane macar o secunda buna de pus in clip? Cum o vrea D-zeu.
- Greutatea marita a camerelor si formatul lat (16:9) va trebui sa faca lumea sa uite de duratele de ordinul 3...4...5 ore! Cei care cumpara FX1000 in prima faza ii mai asteapta o surpriza neplacuta, constatata abia ieri impreuna cu Doru Iacovescu, comparand cu FX1-ul lui. Au schimbat algoritmul de steady, noile Sony G au un principiu de functionare pe stabilizare care nu mai "sare" la capat de cursa, ci da permanent o fluiditate continua eliminand o limita anterioara. Cu alte cuvinte, miscarile ample din neatentie sau involuntare pe focala lunga sunt mult mai bine estompate, fara o tresarire de cadru la sfarsit de miscare. In schimb, nu mai scoate DELOC tremuratul rapid, cel care apare pe fondul oboselii musculare, dupa sa zicem 15min non-stop. Imaginea este extrem de zgaltaita la frecventa ridciata, arata ca filmata cu o camera din aceia mica cu steady dezactivat.  Si mai rau este ca nu se vede pe LCD. Ti se pare ok. Ba chiar si pe un monitor, mai o inghiti. Dar pune pe un TV mai mare de 1m si abia atunci o sa vezi dezastrul.

Asta este dupa parerea mea cel mai grav aspect, ca sa treci la HDV si sa faci ceva de calitate, trebuie practic sa incepi nu mai tragi "ca la nunta" si sa faci ceva mai aproape de "film", adica durate de genul 90min maxim. Camera e usor sa cumperi. Solutia software o gasesti sau te chinui sa-ti tai singur cadrele dintr-un carnat de captura, dai un DVD slab calitativ, asta e. Dar maraton din ala de "nunta pe 4 discuri" cum se face cu VX-ul, puteti sa va luati adio.

Edited by GunX, 12 January 2009 - 16:39.


#44
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006

GunX said:

Probabil o sa ma orientez spre EX1, cu o modalitate de sustinere (steady, suport).

Bine faci ca iti iei suport...Am inteles de la useri ca este grea si cu centrul de greutate mult in fata...Si totusi, de departe cred eu, cea mai buna alegere la acest moment, raportat la calitatea imaginii, in mai putin de 6000 de euroi.


On topic: Personal, nu cred ca FX1000 va avea succesul lui VX. Userii nu vor fi incantati de belelele legate de workflow-ul hdv. Si nici macar nu este Full hd. Ma insel?

All the best!

Edited by GunX, 12 January 2009 - 17:19.


#45
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Nu te inseli, atata vreme cat este o camera cu banda HDV, nu are cum sa fie fullHD. Standardul HDV are 25Mbps si 1440x1080.

#46
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
e greau sa folosesti un steadicam. mai ales daca ai vesta si brat! daca ai un merlin, te dor numai muschii de la mana, daca ai vesta si brat, te doare si spatele. din cate stiu, operatorii steadicam din tv, fie sunt f bine facutzi, fie renunta dupa 3 ani de dureri de spate.
cel mai bun obiect de stabilizare pt hd e UN TREPIED!

#47
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Salutare. Astazi am intrat si eu in posesia Sony FX1000. Nu prea pot sa spun mare lucru dupa review-ul lui GunX. Este doar un pic mai grea decat VX2100 dar mi se pare mai stabila. Corel video studio 12 stie sa detecteze scenele ( chiar ma gandeam cata munca poate fi dupa filmare daca scenele nu pot fi detectate de catre soft ). Focalizarea pe automat lasa de dorit dar esti ajutat foarte mult de camera pe manual ( folosind peakin iti dai seama forte bine cand esti in focus ) asta nu inseamna ca e chiar de speriat. GunX este un perfectionist si e normal sa o vada in alt mod. Iar pentru cei care cauta comparatie la lumina cu VX2100, puse pe acelesi setari, ambele conectate la o plasma de 1m, fiecare pe cate jumatate de ecran (pip) indreptate spre acelasi loc din camera mi sa parut la ochi a fi mai luminoasa un pic FX1000. Pentru intrebari va stau la dispozitie, oricum, sunt multumit de ea, iar pentru cei care chiar vor performanta, EX1 cred ca este o alegere buna spre care sper sa ma indrept si eu anul acesta.

#48
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postironzzz, on Jan 14 2009, 18:01, said:

EX1 cred ca este o alegere buna ...
Dar este si de 2 ori mai scumpa. :P

#49
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Nu asta ar fi problema cea mai mare. As fi cumparat-o pana acum, dar inca nu are nimeni experienta suficienta cu ea pentru a putea garanta ca nu ai surprize cu card-urile, sa ai surpriza ca dupa ce termini filmarea sa le gasesti goale sau ca nu pot fi citite. Asta e motivul pentru care mai astept. FX1000 este ceva tranzitoriu pentru clientii care vor neaparat HD. Oricum, multi o sa privim peste cativa ani cu nostalgie dupa un VX.

#50
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
In ce format capteaza cu scene detection Corel? Exista scene detection pe HDV in mai multe variante, dar toate fac m2t, format cu care Premiere-ul nu prea face casa buna...

La luminozitate am zis deja ca este la nivelul VX2100. Zgomotul e cam deranjant peste 9dB si imaginea este un pic mai spalacita, dar macar nu se mai vede ca prin masca de sudura (FX1).  Fa niste teste cu blitzuri filmate, incearca sa faci un DVD 16:9 din materialul HDV tras cu ea si spune-ne si tu ce crezi. Momentan, astea sunt principalele doua probleme pe care o sa le ai trecand la HD: unde o sa ai multi "sapunieri blitzari" o sa arunci la gunoi filmarea si clientii noi o sa iti bata obrazul ca la cei de anul trecut DVD-ul tras cu VX se vedea de 10 ori mai bine.

Poti sa pui o secunda filmata din mana? Joaca-te te rog cu camera 5-10 minute din mana, fara pauza sau alt sprijin, apoi secunda imediat dupa 10:00 uploadez-o aici, in limita a 2MB cat e voie maxim un atasament pe forum... Eu am fost foarte nemultumit de incapacitatea steadyshot-ului de pe FX1000 de a scoate tremuraturile rapide. Au venit trei oameni la mine si chiar si pe focala minima (zoom-ul cel mai wide) pe plasma de 1m materialul era de neurmarit dupa cateva minute, cand apare acel tremur usor muscular. Imagina se zgaltaia si la nivel de un singur pixel, nici macar pe ala nu-l corecta. Se observa cel mai grav la marginile imaginii sau la liniile drepte si subtiri din cadru.

Deci daca poti incearca sa simulezi situatia in care ai ceva de filmat non-stop 10min (o negociere de furat mirasa de exemplu) unde nu poti sa tai si sa iti mai schimbi pozitia sau odihnesti. Te rog mult de tot, daca te pricepi sa faci asta, e f important. Merci.

S-o stapanesti sanatos!

Edited by GunX, 14 January 2009 - 19:27.


#51
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Captarea o face in mpeg. Am facut proba cu blit-ul si pe automat si pe manual si se comporta destul de bine, chiar nesperat de bine. La treaba cu tremuratul sunt mai multe setari pentru steady si ai de ales intre miscarile lungi si tremuratul scurt. E cam mica limita de 2 mb. Da-mi pe pm un id de mess si iti trimit mai multe probe. Nu este perfecta dar face treaba destul de buna spre deosebire de altele.

#52
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Stiu de setarile hard/normal/soft la steadyshot, dar pe nici una nu mi se parea ca face treaba buna. Poate avea exemplarul meu ceva, de aia te rugam de o mostra. Ok, vorbim pe pm.

#53
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Dupa un sfarsit de saptamana in care am facut treaba cu ea ce as mai putea adauga:
- are perfecta dreptate GunX despre micile tremuraturi cand iti oboseste mana, acestea nu le poate scoate stabilizarea, in schimb miscarile mai mari le rezolva
- am folosit foarte mult monopiedul, ea fiind destul de grea
- daca ai lampa pe ea trebuie sa alegi: ori deschizi lcd-ul inainte de a pune lampa ori nu-l mai deschizi, asta nemaifiind posibil din cauza lampii
Parte buna e ca tremuratul se rezolva usor la editare si raman la ideea ca e o camera super pentru pretul ei.
Mai departe daca cunoasteti un steady care s-ar preta la modelul asta de camera, poate postati aici. Eu m-am orientat spre Gliders Pro Hands Free, daca il cunoaste cineva poate spune cam ce poate face.

#54
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Parte buna e ca tremuratul se rezolva usor la editare

Ce vrei sa spui?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate