Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

SONY HVR-Z5J sau FX1000

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#91
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Pentru mine e clar ca cele 2 camere fac parte din ere tehnologice diferite. Pe mine ma deranjeaza muuult mai mult faptul ca la diferenta de pret nu primesc si diferenta de calitate. E mai bun FX decat VX ? categoric ! E mai bun de 2x (ca si la pret?)  NU PREA CRED,

Edited by GunX, 26 April 2009 - 09:25.


#92
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postglido, on Apr 26 2009, 09:28, said:

Pentru mine e clar ca cele 2 camere fac parte din ere tehnologice diferite. Pe mine ma deranjeaza muuult mai mult faptul ca la diferenta de pret nu primesc si diferenta de calitate. E mai bun FX decat VX ? categoric ! E mai bun de 2x (ca si la pret?) NU PREA CRED,

Aaa...ca nu e de 2 ori mai bun cand filmeaza in sd...e normal.La ora actuala standardul asta e o limita destul de joasa.Oare exista camera care sa filmeze in definitie standard de 2 ori mai bine ca vx-ul ?
Din punctul meu de vedere fx1000 e de 4 ori mai buna decat vx-ul doar pt ca filmeaza hd(hdv) cu aceleasi performate la lumina slaba si pe deasupra mai filmeaza si in dv(care e 16:9 nativ) ceva mai bine.

in 2003 cand vx2100 era "pe creasta valului" asa cum e fx1000 acum tot 3500-4000$ costa.Dar care era valoarea acelor bani atunci?Eu cred ca era considerabil mai mare cel putin in Romania ....cu 15000$ luai un apartament frumos .Ca poti sa gasesti acum un vx cu 1500 mi se pare normal.Peste putin timp nu va face si n-as da nici atat .
Degeaba  va invartiti in jurul cozii prieteni ...spuneti voi ce-ar fi mai bun ca raport performata-pret pt NBC-isti decat un fx1000.Acum trebuie trecut la HD...n-ati auzit ca in America au aprut blue-ray playere la sub 100$?Vor trece cateva luni si vor ajunge la pretul asta si la noi.

#93
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postglido, on Apr 26 2009, 09:28, said:

Pentru mine e clar ca cele 2 camere fac parte din ere tehnologice diferite. Pe mine ma deranjeaza muuult mai mult faptul ca la diferenta de pret nu primesc si diferenta de calitate. E mai bun FX decat VX ? categoric ! E mai bun de 2x (ca si la pret?)  NU PREA CRED,
E bine ca ai inteles ca sunt tehnologii diferite.Cat despre diferenta de pret,asta ar trebui s-o raportezi la calitatea HD, pentru ca pentru asta a fost construita.Ca filmeaza ea si SD,e ca o optiune secundara a camerei(destul de actuala de altfel in Romania),intocmai ca la compactele foto care au ca optiune si "filmarea". ;)

#94
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Poate nu m-am exprimat bine. Deci nu vad o diferenmta atat de izbitoare intre SD si HD incat sa justifice diferenta de pret,... si DA am vazut FULL HD in action si repet mi-a placut dar nu am ramas chiar masca. Am vazut filmari cristal pe un TV normal (Panasonic Sony...) care privite de la 3-4 m aratau bengos ....
Dara daca sezonul acesta va fi bine (si deocamdata semnele sunt ca ar fi,...) la sf ma aleg sper cu un HD de la FX1000 in sus

#95
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Sunt camere care evident trag si de mai mult de 2 ori mai bine ca VX-ul. E vorba de latitudinea de expunere, de contrast, de obiectiv (sharpness, dof etc)

Iar full HD este un standard. Nu inseamna ca daca o camera e full HD si definitia ei este tot 1:1 fullHD. La urma urmei si o camera de 200Eur SD nu e acelasi lucru ca un DSR400 (tot SD).
Un XDCAM (EX1) este mai aproape de "wow" in HD, pentru ca FX-urile sunt HDV, deci nici macar fullHD ca standard. O calitate "masca, sa-mi cada fata" si in randul profesionistilor ofera 5D Mark II-ul de exemplu in HD.

FX1000 este foarte buna pentru nunti, dar eu nu suport sa am contrast inferior fata de VX, iar contrastul in termeni de calitate a imaginii este mult mai important decat rezolutia, altfel o sapuniere de 10MegaPixeli era peste un DSLR de 6Mp, lucru care nu se prea intampla :)

Edited by GunX, 27 April 2009 - 15:41.


#96
iulianc

iulianc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.07.2005
Artefactele produse de blitzuri de la tortul miresei pot face acest moment irecuperabil la editare ?

Edited by iulianc, 03 June 2009 - 23:42.


#97
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007

View Postiulianc, on 4th June 2009, 00:39, said:

Artefactele produse de blitzuri de la tortul miresei pot face acest moment irecuperabil la editare ?
Merge editat fara nici o problema. Un ochi neavizat nici nu va vede acele macroblocuri.

#98
madvideo2

madvideo2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.10.2009
Z5 e mult peste fx1000!

#99
Matraguna

Matraguna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2005

View Postmadvideo2, on 2nd October 2009, 01:02, said:

Z5 e mult peste fx1000!
Ai folosit? adu argumente...

#100
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postmadvideo2, on 2nd October 2009, 01:02, said:

Z5 e mult peste fx1000!

În afară de audio 2XLR și senzorii p nativi și alții se întreabă de ce să dai mai mult pe Z5.  
Uite aici comparație http://www.camcorder...-Comparison.htm

#101
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Aia e la prima vedere. mai sunt niste optiuni in plus prin meniu.

#102
keluhd

keluhd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2009
Deci pana la urma care este mai buna? Vreau sami cumpar dar nu mai stiu ce sa fac

#103
keluhd

keluhd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2009
Sfatuitima va rog, caci am vazut ca va pricepi foarte bine. Sunt din hunedoara si vreau sami iau o camera pt nunti. Ce ma sfatuiesti sa iau intre sony fx1000 vx2100 ,fx1 sau sony z1? sau poate stiti altceva mai bun dar sa nu depaseasca la pret, caci stiu ca sunt camere mult mai bune dar sunt si mai scumpe si nu am bani. Deci ceva sa bata pana in 2800 euro 3000 maxim maxim. va  rog mult ajutama ca nu vreau sa dau banii pe ceva de care sami para rau . Mersi mult

#104
Matraguna

Matraguna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2005

View Postkeluhd, on 3rd October 2009, 17:19, said:

Sfatuitima va rog, caci am vazut ca va pricepi foarte bine. Sunt din hunedoara si vreau sami iau o camera pt nunti. Ce ma sfatuiesti sa iau intre sony fx1000 vx2100 ,fx1 sau sony z1? sau poate stiti altceva mai bun dar sa nu depaseasca la pret, caci stiu ca sunt camere mult mai bune dar sunt si mai scumpe si nu am bani. Deci ceva sa bata pana in 2800 euro 3000 maxim maxim. va  rog mult ajutama ca nu vreau sa dau banii pe ceva de care sami para rau . Mersi mult
Daca nu vrei sa arungi banii pe geam...FX1000E este alegerea ideala.

Edited by Matraguna, 03 October 2009 - 18:46.


#105
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
asa as alege si eu

#106
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Folosesc de la inceputul anului FX1000, pe celelalte le stiu. Acelasi sfat: Sony FX1000. Sunt si mai bune. Dar in banii astia, asta e.

#107
Matraguna

Matraguna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2005

View Postironzzz, on 4th October 2009, 20:27, said:

Folosesc de la inceputul anului FX1000, pe celelalte le stiu. Acelasi sfat: Sony FX1000. Sunt si mai bune. Dar in banii astia, asta e.
Si eu tot din ianuarie..practic este un vx2100 HDV cu rolling shutter si altele. Calitea este impecabila, senzor Xmore ca si EX1.

Edited by Matraguna, 04 October 2009 - 20:29.


#108
keluhd

keluhd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2009
Mam decis...cred ca o sa cumpar un fx 1000. Daca ma puteti ajuta inainte sa o cumpar, la ce trebe sa fiu atent? sunt imitatii sau falsuri ? sau poate este vreun aspect la care trebuie sa am grija...nu vreau sa fiu inselat...ma intelegeti nu? este o suma destul de mare. Multumesc mult

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate