Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Servicii promise de primar Oprescu

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,879
  • Înscris: 27.06.2006
Domnul primar Oprescu, zicea, in timpul campaniei de votare, ca o sa "stearga" din peiesajul Bucurestiului firme care folosesc parcarile numai pentru a-ti lua bani - practic Dali - fara a oferi nici un servicu la schimb. Domnul Oprescu a uitat ce a promis in campania electorala.

Astazi l-am vazut la realitatea si, cand a venit vorba de dali a evitat sa explice de ce dali se comporta in continuare ca niste cersetori de parcare in Bucuresti. Este posibil ca eu, contribuabil de taxe si impozite in Bucuresti (casa , masina, etc), sa m-ai fiu taxat si de o capuse _ dali daca vreau sa-mi parchez masina?. De parca dalii s-a nascut cu parcarea in mana si fierul de delimitat.

Cred ca domnul primar Oprescu incepe sa guste din puterea functiei de primar. Pacat...parea un baiat de treaba, incoruptibil.

Deci, domnule primar, cand o sa-mi pot parca masina oriunde in Bucuresti, fara sa ma trezesc cu un reprezentant de la Dalli care imi ia bani de parcare? De ce trebuie sa platesc eu taxe si impozite la bugetul local?...ca sa finantzez firma dali care ma taxeaza oricum in parcare?...

Pentru "provinciali" - adica cei din afara Bucurestiului...in orasele voastre in care platiti taxe si impozite tot asa sunt firme care va iau bani cu de-a sila pe parcari?

#2
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
in pitesti nu e (sau cel putin nu stiu eu) vreo parcare la care sa platesti (mai sunt unele la care scrie parcare cu plata dar de obicei nu e nici dracu acolo)

singura data cand am platit parcarea a fost in autogara cand am stat vreo 20 de minute sa imi las un prieten.

#3
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,879
  • Înscris: 27.06.2006

View Postshobi, on Sep 8 2008, 01:40, said:

in pitesti nu e (sau cel putin nu stiu eu) vreo parcare la care sa platesti (mai sunt unele la care scrie parcare cu plata dar de obicei nu e nici dracu acolo)

singura data cand am platit parcarea a fost in autogara cand am stat vreo 20 de minute sa imi las un prieten.

Shobi...si cum ulapu meu sa ii aduc aminte lui oprescu ce a promis in campanie electorala - elimina firmele care iau bani de parcare.. Parcarea in Bu este o problema dar, cand gasesti un loc de parcare, ori apar smecherii mici si intreprinzatori care iti dau locul de parcare pastrat de ei cu un fier, altefel iti sparg masina,  ori apare un smecher de la dali cu chitanta in mana...gata sa fie lipita pe parbriz.
Chiar ma enerveaza cei de la dali - au impertinenta de a se folosi de suprafata Bucurestiului ca si cum ar fi mostenit-o din mosi stramosi. Iar primaru' Oprescu nu i-a dat afara din afaceri pe usa din dos cum a promis in campania electorala.

?

#4
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Cel mai probabil o sa ia un sut in rect dalli, insa situatia pt tine va fi identica: e normal sa platesti parcarea in Bucuresti. Probabil o sa se faca o licitatie, o sa castige alta firma si o sa platesti banii altei firme, in rest e cam aceiasi chestie. Singura chestie normala pe care ar trebui s-o faca primaria e sa puna parcometre peste tot, pe orice loc existent, si politia comunitara sa verifice ca toti cei parcati au pe bord chitanta de plata, asa cum se face peste tot in marile orase si capitale. Macar banii aia se duc 100% la primarie. Si, oricum, 1,5 lei/ora de parcare in Bucuresti e jenant de putin. Daca ar fi cel putin 3-4 lei si orice loc sa fie cu plata ar fi mult mai putin trafic in Bucuresti...Ma rog, asta e topic de flame-uri si nu-si are locul in sectiunea asta a forumului.

#5
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,879
  • Înscris: 27.06.2006

View Postalexxxxx, on Sep 8 2008, 11:24, said:

Cel mai probabil o sa ia un sut in rect dalli, insa situatia pt tine va fi identica: e normal sa platesti parcarea in Bucuresti. Probabil o sa se faca o licitatie, o sa castige alta firma si o sa platesti banii altei firme, in rest e cam aceiasi chestie. Singura chestie normala pe care ar trebui s-o faca primaria e sa puna parcometre peste tot, pe orice loc existent, si politia comunitara sa verifice ca toti cei parcati au pe bord chitanta de plata, asa cum se face peste tot in marile orase si capitale. Macar banii aia se duc 100% la primarie. Si, oricum, 1,5 lei/ora de parcare in Bucuresti e jenant de putin. Daca ar fi cel putin 3-4 lei si orice loc sa fie cu plata ar fi mult mai putin trafic in Bucuresti...Ma rog, asta e topic de flame-uri si nu-si are locul in sectiunea asta a forumului.

Nu stiu daca o sa poata Primaria Capitalei sa "renunte" la contractul cu Dali.
Stiu insa ca domnul Primar actual, asa a promis in campania electorala si, presupun, ca promisiunea a fost facuta pe baza studiului contractului cu Dali.
Pe de alta parte, mi se pare aiurea ca o administratie locala sa incaseze de la cetateni taxa de parcare fara a oferi nici un serviciu (garantat) - de exemplu paza masinilor din parcare. Pentru cei mai tineri: si inainte de 1989 existau in Bucuresti parcari cu plata dar acestea erau dotate cu un chiosc in care statea o persoana care, teoretic, pazea parcarea.
Nu este vorba de suma modica de 1.5 lei pe ora ci de serviciile oferite si:

PE DE ALTA PARTE: daca lucrezi undeva in Bucuresti, unde trebuie sa platesti 1.5 lei/ora ca sa-ti parchezi masina cand esti la servici - asta cam inseamna pe luna: 1.5lei/ora x 8ore/zi x 5 zile/saptamana x 4 saptamani/luna = 240 lei pe luna!!! de la un singur angajat care lucreaza in zona de activitate a firmei Dali. Nu costa cam mult?

#6
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Ti-am zis, chiar daca se renunta la Dalli, nu cred ca o sa te avantajeze prea mult pe tine, banii ducandu-se pur si simplu la altcineva.
Cat despre parcare, e absolut normal ca primaria (care reprezinta, teoretic, interesele tuturor cetatenilor orasului, cu sau fara masina) sa-ti ceara taxa pentru faptul ca ocupi cu bunul tau privat un domeniu public, chiar si in lipsa unor servicii conexe (paza, etc).
Cat despre faptul ca daca vii cu masina la servici si esti obligat sa platesti parcarea e prea mult pentru tine ca individ, poti opta sa lasi masina acasa si sa vii cu transportul in comun, care e subventionat de primarie tocmai in acest scop, de a descuraja uzul automobilului personal. 240 de lei pe luna ca sa-ti parchezi in fiecare zi masina in centrul Bucurestiului (n-am vazut parcare cu plata in pantelimon si ferentari) e absolut acceptabil. De-aia sustin ca daca ar fi toate parcarile din oras cu plata, mai multa lume s-ar gandi de doua ori inainte sa plece cu masina la servici, aglomerand si strada in drumul la si de la servici si ocupand si locul de parcare in fata locului de munca. Un tarif de 4-5 lei pe ora in absolut toate parcarile din centru ar descuraja pe multi sa foloseasca in fiecare zi masina, in schimb ar fi absolut acceptabil daca vrei sa folosesti masina pentru chestii punctuale.

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Corect! Dalli nu tre sa ofere niciun serviciu cetatenilor, Dalli ofera servicii primariei, colectind pentru ea niste taxe. Se numeste externalizare.

#8
krompus

krompus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.09.2008

View Postalexxxxx, on Sep 11 2008, 11:47, said:

240 de lei pe luna ca sa-ti parchezi in fiecare zi masina in centrul Bucurestiului (n-am vazut parcare cu plata in pantelimon si ferentari) e absolut acceptabil.
Yup, sunt de acord!
Platesc 360 ron / luna pentru parcarea subterana de le Inter... e perfect!
Ma enerveaza cumplit faptul ca nu am loc sa intru in parcare, ca sa zic asa de masinile celor carora isi inchipuie cu nonsalanta ca platind un impozit de 100-200 ron/an au dreptul inalienabil de a parca pe orice trotuar din Bucuresti
Recunosc ca afacerea asta ar fi fost bine sa fie Primariei, nu a firmei Dali, dar un astfel de serviciu se vinde in orice tara civilizata prin intermediul unei societati comerciale, nu prin intermediul primariei.

#9
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
100-200 lei/an? Nu, impozitul pentru un logan de 1,4 e fix 56 lei/an, 64 lei pt. cel de 1,6. Am si eu unul, asa ca stiu. Doar ca eu nu m-apuc sa urlu ca vai ce taxe platesc eu si e datoare primaria sa-mi faca loc de parcare si acasa, si la servici, si pe unde mai am eu treaba, si sa fie si gratis, ca doar platim o gramada de taxe si impozite, nu? Iar referitor la taxele de parcare, primaria poate sa instaleze parcometre si sa le supravegheze cu politia comunitara, sau sa externalizeze catre o firma, in cazul nostru Dalli, colectand redevente. Personal sunt de parere ca prima varianta e mai buna, traiesc mai linistit daca dau banii la primarie si nu unei firme private....
PS: poate ar trebui mutat topicul asta altundeva, n-are nici o legatura cu produse/servicii, decat daca apar pareri cum ca locul de parcare e prea stramt, murdar, etc...

#10
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 05.10.2007
Din cite stiu, primaria generala a reziliat contractul cu firma Dalli Exim.Insa firma a contestat in instanta decizia primarului general si acum se judeca.Pina se va da o decizie definitiva si irevocabila, firma Dalli poate incasa bani in continuare.Si procesul dureaza din iulie 2008...si sintem in septembrie....si poate sa mai dureze vreo 2-3 ani.

Edited by primuministru, 11 September 2008 - 15:25.


#11
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Asta era printre putinele arii de pe softpedia unde nu facuserati politica. Mai sunt deschise zeci de subiecte cu promisiunile lu oprescu. Iar titlul cu "servicii" e fortat.

#12
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
oprescu e un handicapat si un cretin. numa gura e de el. cand vorbeste cu tine te sperii, zici ca-i monstru. mai bine statea in spital, ii era mai bine

#13
Cus

Cus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 18.09.2006
Cea mai noua parcare cu plata e cea de la mall vitan.Se montau aparatele pentru incasat zilele astea.Deci te duci la magazinele lor,cheltui bani,de ce sa nu mai dai niste bani si pe parcare? Nu cred ca am vazut tiganie mai mare,asta depaseste tot.

#14
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Mi se pare absolut normal, era imposibil sa gasesti loc de parcare acolo. Daca se face pe bani, poate se mai pierd din cei care vin la mall pt. 3 ore de vazut vitrine fara cumparat si 2 ore de tras dintr-un suc la McDonalds.

#15
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
da, e f. bine ca e parcarea cu plata, avand in vedere ca ei au construit-o au dreptul sa ceara bani pe parcare. Daca va fi ca la City Mall, 2 lei/ora, nu cred ca va fi o problema pentru nimeni. Partea proasta e ca taranul de roman va incerca sa evite cei 2 lei/ora parcand pe unde nici cu gandul nu gandesti. Partea buna e ca mai rau de cum se parcheaza acum in zona nu poate fi. Daca tot baga cu plata, poate vor face si un sistem de abonament pentru cei din zona...

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostJJOne, on Sep 15 2008, 20:08, said:

Mi se pare absolut normal, era imposibil sa gasesti loc de parcare acolo. Daca se face pe bani, poate se mai pierd din cei care vin la mall pt. 3 ore de vazut vitrine fara cumparat si 2 ore de tras dintr-un suc la McDonalds.

tu ce-ai ma ?! :)
exact vizavi de mall e parcarea aia pe pietris unde intotdeauna am gasit cateva locuri goale...iar pt o ora doua cat am stat eu maxim in mall-ul ala, am parcat intotdeauna fara probleme acolo...nici nu mi-am pus problema vreodata ca nu gasesc loc

#17
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,879
  • Înscris: 27.06.2006

View Postalexxxxx, on Sep 11 2008, 11:47, said:

Cat despre faptul ca daca vii cu masina la servici si esti obligat sa platesti parcarea e prea mult pentru tine ca individ, poti opta sa lasi masina acasa si sa vii cu transportul in comun, care e subventionat de primarie tocmai in acest scop, de a descuraja uzul automobilului personal. 240 de lei pe luna ca sa-ti parchezi in fiecare zi masina in centrul Bucurestiului (n-am vazut parcare cu plata in pantelimon si ferentari) e absolut acceptabil.

Mai alexxxxx, cred ca glumesti cand propui ca varianta mersul la servici cu transportul in comun (ratb sau metrou) in loc de masina personala.

Cred ca tu nu sti ce inghesuiala este si cat platesti.




View Postalexxxxx, on Sep 15 2008, 21:26, said:

da, e f. bine ca e parcarea cu plata, avand in vedere ca ei au construit-o au dreptul sa ceara bani pe parcare.

Chiar asa...?

Dar cu ce bani au construit-o...din salariul personal sau din taxele si impozitele platite de noi pentru administratia locala sau pentru buget?

#18
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,879
  • Înscris: 27.06.2006

View PostCus, on Sep 13 2008, 10:06, said:

Cea mai noua parcare cu plata e cea de la mall vitan.Se montau aparatele pentru incasat zilele astea.Deci te duci la magazinele lor,cheltui bani,de ce sa nu mai dai niste bani si pe parcare? Nu cred ca am vazut tiganie mai mare,asta depaseste tot.

Nu este chiar asa...poate au probleme financiare.

Plata pentru parcare la niste maluri - unde era inainte gratuita - eu o cataloghez (I) ca o noua afacere pentru ei sau (II) ca o slabiciune(dificultate)/lacomie/disperare financiara.

Inclin sa cred ca este vorba de a II-a varianta - cu cele 3 componente in diverse proportii.
De ex. la malul de pe Oltenitei sunt multe spatii comerciale mari care s-au inchis si sunt neinchiriate, in schimb au aparut diverse "tonete" - "chioscuri" pe suprafetele de acces.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate